ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2010
    ÎNSCRIS: 18.01.09
    AUG-2010

Comuna Ciocanesti si casele ei 'brodate'

OCARINA

"Francezi blestemati" a fost exclamatia in engleza a lui Antony original din Australia pe toata perioada in care am schimbat unul din cauciucuri la care am facut o pana, nu de alta dar masina frantuzeasca inchiriata avea electronica o groaza la bord in schimb cricul era de toata jena, manerul fiind o mica bara indoita anapoda care-ti facea rani in palma si foarte greu de folosit. In fine iata-ne din nou la drum, parasind Bucovina pe ruta Vatra Dornei - Borsa, cu gandul la minunatele manastiri, la verdele obcinelor, si la aerul curat al acestor locuri, cand iata si soarele a rasarit in toata spledoarea lui, insa eu fatalist cum sunt nu ma gandeam decat unde sa gasesc o vulcanizare pentru a repara anvelopa deteriorata, cand acelasi Antony a exclamat "What kind of place is this! Stop the car!"

Eu cu gandurile in alta parte am franat brusc nerealizand ce se intampla!

- Priveste a spus el!

Si am privit mai intai in dreapta unde peste un gard de lemn se pravaleau corole multicolore de dalii iar dincolo de acestea o casa, in stanga la fel, flori si case in fata drumul serpuia usor printre fel de fel de gospodari unele catarate pe mici dealuri de pamant la umbra cate unui nuc sau a unui stejar si toate aceste case pareau brodate!

Nu stiu cine a avut idea sa transpuna pe peretii caselor motivele cu care femeile isi brodeaza camasile traditionale insa rezultatul este deosebit, satul pare din povesti.

Se pare ca aceasta comuna Ciocanesti este o veche asezare unde multi dintre localnici erau armurieri vestiti inca de pe vremea lui Bogdan I (ciocanari) de unde si numele localitatii.

Exista cateva festivaluri care se organizeaza aici, precum cel al Oualelor vopsite, al pastravilor sau al iernii, nu am gasit pe internet decat cateva randuri despre acest loc din Bucovina mai multe scrise in engleza decat in romaneste pacat ca nu este promovat mai mult, poate din cauza lipsei unui obiectiv turistic major, insa intr-o Bucovina in care mileniul 3 vine cu bune si rele, acest sat a ramas asa precum cunoastem toti acest tinut, curatsi impodobit ca de sarbatoare.

Ma bucur ca am oprit aici fie si pentru cateva zeci de minute pentru ca voi pastra in suflet acele imagini asociate pentru totdeauna dulcei Bucovine, am descoperit chiar si o casa muzeu unde locuieste o doamna mare maestra in arta broderiei care cu mandrie ne-a aratat o revista japoneza cu poza dansei pe coperta, cele doua camere prezentate adunasera in ele toate culorile curcubeului prezente in obiectele de imbracaminte sau decorative!

Trimis de Cristian_h* in 12.09.10 22:45:12

VIZUALIZĂRI: 4877 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristian_h*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P22 [Obcinile Bucovinei - Comuna Ciocanesti]

[12.09.10 23:28:16]

sper sa placa melodia atasata!

biancuta
    [13.09.10 00:25:58]

Chiar ca sunt deosebite aceste case! Vad ca se urmeaza o anume linie, toate au acel brau sub acoperis si nici un spatiu dintre doua ferestre nu a ramas gol, pe el fiind desenat inca un motiv!

alinutzza140*
    [13.09.10 09:13:42]

SB cu toate felicitarile din lume pentru aceste superbe poze desprinse parca din lada de zestre a bunicii. Am trecut si eu prin Ciocanesti in drum spre Borsa si am remarcat broderiile caselor din sat. Este un sat superb dar pacat de drum ca este asa de rau.

zangela69
    [13.09.10 11:35:27]

doamne ce tara minunata avem si cum ne-a dat dumnezeu tot ce e mai bun si mai frumos. Am fost prin aceasta comuna acum cativa ani, pe vremea cand ne mai permiteam concedii de doua sapatamani. Este minunata, nu vezi in alta parte asa ceva.

Alina Morar
    [14.09.10 23:53:35]

Asa de mult mi-a placut si mie acest sat, cand l-am vazut, acum cativa ani...

georgiana
    [15.09.10 17:43:31]

Absolut superb! Pozele nu au nevoie de comentarii. Sper ca voi avea si eu ocazia sa vad acest sat ca-n povesti! AMR 4 zile!

bessondm
    [21.09.10 10:18:54]

Bine ca au ajuns japonezii sa promoveze arta populara din Ciocanesti, nu mai e nimic de zis... Superbe casele, desi am ajuns de multe ori in Bucovina, Ciocanesti-ul nu mi-a fost in drum. Faine poze!

Sanziana
    [21.09.10 10:28:15]

ce este minunat este ca acesta e unul din putinele locuri unde inca se mai pastreaza traditiile si tinerii isi construiesc inca locuintele in stilul zonei, moderne pe interior, traditionale pe afara. Intradevar pozele sunt superbe

[28.09.14 10:31:50]

Mutat în rubrica "Descoperă comuna-muzeu Ciocăneşti [SV], #LA PAS PRIN BUCOVINA" (nou-creată pe sait)

Alina Morar, alinutzza140*, bessondm, biancuta, georgiana, zangela69
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă comuna-muzeu Ciocăneşti [SV]: