ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2010
AUG-2010

la PMM* = 52 USD

Mai mult de 4 stele

Hilton long beach - Hurgada Egipt

Am cumparat biletele cu o saptamana inainte de plecare. perioada a fost 9-16 august - 1090 euro cu toate taxele incluse.

Citisem ca in aceasta perioada este foarte cald, dar cand am ajuns acolo si toata saptamana in care am stat au fost temperaturi ca si la noi intre 32 si 41 de grade. Ba mai mult acolo sufla si vantul si nu se simte foarte rau caldura.

In aeroportul din hurgada ne-am intalnit cu ghidul nostru, o fata super draguta, cam 25 de ani, care in timp ce mergeam spre hotel cu un autocar, ne-a explicat absolut tot ce trebuia sa stim despre statiune.

Hotelul are 4 stele, dar personal i-am dat 5. Este compus din 2 corpuri principale cu 2 etaje si inca vreo 50 de vilute ca sa spun asa. Pe lungime de 1 km sunt imprastiate intr-o gradina de palmieri, corpuri cu cate 3 camere, una la parter cu terasa si 2 la etaj cu balcon. Arata exact ca un cartier de vile de prin baneasa.

Cu ajutorul ghidului ne-am cazat la ora 11 si nu la 14 cum era normal. Nu am dat nici un ban la receptie, am fost si am vazut camera (ne-a transportat cu o masinuta) si am ramas acolo.

Camera mare cu un pat matrimonial imens, cu baie cu cada, si balcon mare. Aveam frigider si televizor (pe care nu prea l-am foslosit pt ca nu aveai ce sa vezi). In sifonier aveam masa si fier de calcat si seif.

In baie am gasit si sapun si sampon dar am preferat sa vin cu cele de acasa.

Se putea manca la 2 restaurante principale, ambele aflate langa receptie. In mare aveau cam aceeasi mancare, doar ca la unul gaseai paste mai meru iar celalat avea si gratar pe carbuni. La pranz gaseai ceva de mancare (shaorma, hot dog, cartofi prajiti, inghetata) si la barul de la piscina sau la cele 2 de pe plaja.

Mancare era pentru toate gusturile, mai ales dimineata cand nu stiai din ce sa mai alegi. Peste masa de pranz saream de obicei iar seara gaseam ori mancare gatita (putin ciudata la gust din cauza condimentelor) ori gratar. Multe feluri de prajituri, dar multe dintre ele cu acelasi gust. Fructe destul de putine: banane, struguri si cam atat am vazut.

Mai este un restaurant chiar la intrarea in receptie, Aqa parca se numeste, unde ai dreptul la o singura masa cu regimul all inclusive. V-a recomand sa mergeti acolo spre sfarsitul vacantei. Eu am mers a 5 a zi cand nu prea ma mai impacam cu mancarea din cele 2 restaurante allinclusive. Nu intelegeti ca nu era buna mancarea dar dupa 3-4 zile te saturi si pica greu la stomac... La Aqa super servire si super mancare. Apa este gratis. bautura se plateste. Daca nu comandati nimic de baut va serveste cu un cokteil din partea casei. De retinut ca trebuie sa mergeti sa faceti rezervare cu cel putin o seara inainte.

Peste tot bauturile se servesc la pahar, de la dozator. Au pepsi (care este ok) mirinda, sevenup, bere (si asta ok) vodka si wiski (nu mi-au placut) si vin (am baut numai alb si mi-a placut)

Hotelul are 7 piscine in total, 3 principale legate prin niste canele una de cealalta, 2 pentru copii, si inca 2 prin gradina de palmieri.

Plaja foarte mare, cred ca cea mai mare din hurgada, pe lungime cred ca are 1 km. Prosoape am gasit mai mereu, indiferent de ora, si la piscina si la plaja.

Seara mergem la un loc amenajat pentru spectacole. De la 10 la 11 avea loc un spetacol cu diferite teme, foarte misto in unele seri. Pana la 12 noaptea la barul de la piscina era un nene care canta live.

Tot in cladirea cu receptia era si o discoteca. All inclusive pana la ora 11. Pana la 11 muzica naspa si nu venea nimeni. Eu am fost de la 10, pana la 11 am baut vreo 2 pahare de vin, si de la 11 am mai comandat inca unul, de data asta nu mai era la dozator ci la sticla. Foarte scumpa bautura, am dat pe 2 pahare de vin si o cutie de cola 18 dolari :O, adica 60 lei.

Despre angajati pot sa spun ca au fost super ok. Foarte politicosi si zambeau de fiecare data cand te uitai la ei. Bacsis am lasat la cel cu masinuta care ne mai plimba intre camera si receptie, lasam pe pat cate 1 dolar pentru cel care facea curatenie (si in loc de 1 sticla de apa pe zi ne lasa 2 sau chiar 3) si din cand in cand la bar. Din tot personalul hotelului am vazut o singura femeie, in rest numai barbati.

Magazinele de la receptie au preturi duble, triple, sau chiar mai mari decat preturile normale, eu am obervat asta la magazinul de parfumuri, in rest n am facut comparatie. Evitati putin cumparaturile de aici. Gasiti la receptie bancomat si casa de schimb deschisa cateva ore pe zi.

Chiar la iesirea din curtea hotelului, puti n in partea stanga este un super marchet cu preturi reale. Am dat pe o sticla de apa 5 lire= un dolar. In hotel apa la sticla costa 25 de lire. In partea dreapta este o farmaciedeschisa dimineata si seara... preturile destul de mari aici.

Daca vreti sa mergeti in centru luati maxi taxi care trece prin fata hotelului. Daca o sa intebati cat costa o sa platiti de 3 ori cat face calatoria. Eu am platit 5 lire pentru 2 persoane, la cobarare, fara sa intreb nimic, si a fost ok. 5 lire pentru o distanta destul de mare, hilton long beach este la marginea statiunii si pana in centru e de mers ceva. Pentru distante mai mici cred ca este destul 3 lire pentru 2 persoane, Localnicii am vazut ca plateau o lira sau 2 cel mult.

Mai sunt si taxiurile care merg pana in centru cu 30 lire (30 lire=6 dolari, daca imi amintesc bine) Cam aceleasi preturi ca in bucuresti. Nu platiti mai mult de 30 de lire pentru ca e teapa.

Pentru excursii am zis sa risc si sa nu le cumpar de la agentie, si am facut foarte bine. Majoritatea erau aproape de jumatate de pret. Si pe plaja, si la piscina vin agenti de vanzari, cu catalog cu poze si incearca sa ti vanda cate o excursie. Incercati sa negociati putin, puteti scoate cel putin 10 dolari. Mi-a fost putin teama sa platesc de azi pentru maine dar nu a fost nici o problema. Baietii sunt chair corecti... unul a ramas sa-mi dea rest 10 dolari, iar a doua zi ne-am intalnit si mi-a adus restul.

Am cumparat cu 50 dolari (2 persoane) excursia cu snorkeling - nu mai povestesc ce contine, o sa va spuna agentul - a meritat din plin, nu o ratati - am mai plati 20 dolari si pentru dvd-ul cu filmarea care nu este foarte reusit dar e ok. Excuria tine aproape o zi, pleci dimineata si te intorci pe la 4-5. pranzul si apa sunt incluse. Nu uitati sa luati prosopul.

Cu 40 de dolari parca, (2 persoane) a venit un bait si nea-a luat de pe plaja, cu o barca gonflabila de viteza (sfat: asezati-va pe lateralul barcii, nu pe partea din fata) si nea dus pana in larg la o barca mare cu motor. Acolo am zburat cu parasuta, pana la vreo 30 m inaltime, si transport inapoi la plaja. - a meritat si asta zic eu. - nu uitati aparatul foto.

Am mai cumparat cu 80 de dolari (tot pentru 2persoane) - supersafari sau mega safari se mai numeste- Adica acelasi program ca la safari doar ca aici mergi intai 30 de min cu atv ul prin desert, te intorci la baza si pleci spre beduini cu jeepul. Nu merita zic eu, mai ales ca doar putini aleg supersafari si sunt grupuri foarte mici. Alegeti safari simplu cu atv-ul, cam 40-50 de dolari pt 2 persoane. Ca sfat luati-va pantaloni lungi pentru ca o sa va prajeasca piciorul caldura de la motor. Infasurati intr-un prosop cel putin 2 sticle de apa rece si luatile intr-un ghiozdan, o sa aveti nevoie de ele.

La piramide nu am fost - nici nu ma pasioneaza, nici nu am mai avut bani.

Am cautat mult inainte sa plec si am facut multe comparatii de preturi. Am crezut ca la agentiile mai mici au si preturi mai bune dar nu a fost asa. In cele din urma cel mai bun pret a fost la * * * si * * * (cred ca nu am voie sa scriu numele agentiei nu?) Ciudat dar si aici am negociat putin si am obtinut o reducere de 18 euro :)

La anul o sa incerc sa merg din nou in egipt dar o sa incerc in sharm

Trimis de dani in 12.09.10 15:38:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 4385 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dani); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 USD pe cameră

presario [12.09.10 16:17:18] »

Foarte bun review-ul. Si hotelul se pare ca este printre cele mai bune din Hurgada, la categoria lui.

TORA INGRID [12.09.10 18:16:19] »

Pare un pret foarte bun ptr ce descrii, cu avion si toate taxele incluse. Cum urmeaza undeva la inceputul lui octombrie sa merg in Hurgada, voi lua in considerare Hiltonul (e din lantul bine stiut? sau e coincidenta (!!) de nume).

Ai oferit atatea detalii de pret, de negociere, de conditii incat apreciez ca 400PMA sunt putine. Poate povestesti putin cum e cu snorkeling-ul, eu am avut doar o palida tentativa, chiar ma intereseaza. Si de ce atat de putin la plaja si mare, ca nu detaliezi ca sa inteleg?

Felicitari ptr relatare!

Admin [12.09.10 18:28:21] »

@dani: da, nici pe acest site nu ai voie sa faci referiri la agentii. Ai merita un avertisment, insa la cat de frumos ai scris, nu ma lasa inima sa ti-l dau

Te rog insa sa tii cont pe viitor de ce-i scris cu rosu mai jos.

@TORA: da, hotelul face parte din lantul Hilton (cred ca e operat sub acest brand, doar). Acest lant are mai multe hoteluri (si) pe litoralul egiptean.

Portocala [12.09.10 19:15:26] »

Pare un hotel interesant. Ai ceva poze facute de tine, as vrea sa vad prin ochiul apatatului tau de fotografiat cum arata locatia. M-am indragostit irevocabil de Egipt si acest hotel pare o alegere buna pentru anul viitor.

mathilda [12.09.10 19:25:52] »

Bravo! Un review cit se poate de detaliat!

400 PMA de la mine

Lumi [13.09.10 09:59:09] »

Foarte bun review -ul tau, ai si votul meu.

Am un singur comentariu de facut, nu pentru tine ci pentru alti viitori clienti: La restaurantul alacarte Aqua Lounge poti comanda bautura contra cost din lista de bauturi, dar poti cere sa ti se aduca si bauturile care se servesc in mod normal la All inclusive, bere, vin alb, rosu, roze sau sucuri. Probabil ca ospatarii au omis sa va spuna asta, ca sa comandati bautura scumpa.

Daca la anul vei merge la Sharm, sa te astepti la caldura mai mare decat la Hurghada, sau sa mergi mai in toamna sau primavara.

Lumi, mathilda, Portocala, TORA INGRID
    Alte impresii din această RUBRICĂLong Beach Resort (ex Hilton) :