ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2010
ÎNSCRIS: 20.03.08
STATUS: CONSUL
SEP-2010

Lindos – bijuteria insulei Rhodos

Orasul Lindos se afla la circa 50 de km sud de orasul Rhodos, pe coasta de est a insulei. Pana aici puteti ajunge, fie cu o masina inchiriata, fie cu autobuzele locale. Acestea circula foarte bine, au aer conditionat, iar pretul unui bilet din Rhodos pana in Lindos este de 4,6 euro, calatoria facandu-se in aproximativ o ora. Daca stati pe coasta vestica, va trebui sa luati un autobuz pana in orasul Rhodos, iar de aici unul spre Lindos.

Din statia unde va lasa autobuzul, primaria din Lindos a pus la dispozitia turistilor (gratuit) un autobuz mai mic, vopsit in galben cu albastru, care circula cam din 10 in 10 minute si va va duce in piata centrala. Puteti face acest drum si pe jos, dar la intoarcere veti avea de urcat cateva sute de metri, iar prin soarele dogoritor nu este prea placut. Ajunsi in piata centrala puteti sa o luati catre plaja principala sau sa colindati orasul medieval.

Lindos va fi ‘’intalnirea’’ voastra cu Grecia antica. Este situat intr-un golf splendid, amenajat pentru plaja, deasupra caruia vegheaza Acropolele, un vechi templu antic, inchinat zeitei Athena Lindia si pe care Cavalerii Ioaniti au construit o masiva fortareata in sec. XIV. Puteti urca (de fapt nu puteti, trebuie sa o faceti) pe Acropole (Acropolis inseamna orasul de sus, acro-sus, polis-oras) de unde veti avea o panorama de vis asupra marii (cu o apa care are culori incredibile), golfurilor (sunt doua) si oraselului cu casutele albe, parca lipite una de alta.

Acropolele de aici sunt mai vechi cu 150 de ani decat cele din Atena. Drumul pana sus nu dureaza mai mult de 15 minute, dar atentie la incaltari…. drumul este pavat cu pietricele mici, alunecoase, iar deplasarea in papuci de plaja va fi cam dificila…ar fi bine sa aveti sandale cu talpa mai groasa, sau pantofi sport.

Acest drum spre Acropole se poate face si incalecind pe magarusii localnicilor, contra sumei de 5 euro, si alti 5 la coborare. Ar fi pacat sa chinuiti animalele si este de preferat sa urcati incet, fara graba, pe stradutele inguste si admirand casutele albe cu flori si magazinele deschise la tot pasul. Magarusul este de fapt simbolul acestui orasel si il veti gasi pe vederi, magneti si orice are legatura cu turismul. (voi atasa si o poza cu magarusii).

Se incearca restaurarea ruinelor, dar aceasta nu se va face in totalitate. Piatra necesara restaurarii este adusa in zilele noastre din Cipru, deoarece rezista mai bine in timp decat piatra locala.

Lindos este un magnet turistic, un orasel minunat cu stradute mici, inguste, cu case albe, multe magazine, taverne, baruri, cafenele de unde veti putea lua suveniruri, bauturi racoritoare, inghetata, gustari, puteti manca sau puteti intra pentru a va racori putin. O sticla de apa plata rece de 0,5l costa 0,5 euro (comparati cu 2,2 euro cat costa aceeasi sticla de apa la Otopeni!!!), un suc proaspat de portocale intre 1,5 si 2,5 euro (depinde de marimea paharului), magnetii au preturi intre 1-3 euro, vederile cam 0,25-0,3 euro.

Majoritatea magazinelor au aer conditionat si desi toate au usile deschise, inauntru este foarte placut si nu costa nimic sa intrati. Pe deasupra stradutelor inguste, intre case exista prelate sau diverse plante care formeaza o bolta si acopera acele stradute si le feresc de caldura soarelui. Nici un un fel de modificari (sunt legi drastice in aceasta privinta) nu pot fi aduse caselor din Lindos (multe din ele din secolul XV) si astfel s-a pastrat un sentiment de antichitate. Lasati-va pasii sa va poarte pe stradute intortocheate, pavate in alb si negru si va veti intoarce in timp.

Pozele atasate sper sa va faca o idee mai buna despre ceea ce puteti vedea. Asa ca daca ajungeti in insula Rhodos acest obiectiv nu trebuie sa lipseasca de pe lista voastra.

Trimis de BOGDAN DSN in 11.09.10 14:47:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 12231 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Golful mare si plaja principala vazute la urcarea spre Acropole

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[11.09.10 15:19:12]

Foarte frumos Bogdan, ce mi-ar place sa ajung si eu in Rhodos... insa e mult prea departe, eu nu merg cu avionul si atunci e cam complicat, foarte complicat.

Ma bucur mereu cand un user de pe AFA se intoarce multumit din Grecia, se pare ca nu muncim degeaba aici, si invatam sa alegem o cazare si o destinatie, si mai ales invatam unii de la altii ce pretentii trebuie sa avem de la o cazare si de la o zona anume.

Fiecare tara, fiecare insula in parte are specificul ei si trebuie tratata ca atare.

danoradea
[11.09.10 16:16:12]

Lindos este una din asezarile mele preferate din Grecia, superb asezata si cu niste privelisti minunate, felicitari pentru review si ma bucur foarte mult ca ti-a placut si tie aici. Vot si de la Oradea.

pepsi70ro
[11.09.10 16:18:39]

Felicitari prietene pentru excursie, de foarte multe ori am trecut cu nava de-o parte si de alta a insulei, insa niciodata n-am oprit decat pentru o partida de pescuit. Am fi facut si baie dar erau o multime de chap-charap care te lasau fara slip.

Ai vazut locuri superbe pe care mi le-am propus si eu sa le vad, de aceasta data de pe insula, nu de pe vapor. Felicitarile mele!

BOGDAN DSNAUTOR REVIEW
[11.09.10 18:12:06]

Va multumesc tuturor.

ionescunic - si tu ai o ''contributie'' la vacanta in Rhodos, prin review-urile despre Grecia. Din fericire, eu nu am ''probleme de avion'' si chiar si pe insulelele mai apropiate as merge cu avionul din comoditate. As merge in Zakynthos, Corfu, Lefkada, etc esti principalul ''vinovat'' pentru alegerea lor.

danoradea - Insula m-a impresionat foarte mult si mi-as dori sa revin pentru ca mai sunt locuri care nu au fost vazute, sau pe care as dori sa le revad. Lindos este unul din acele locuri.

pepsi - trebuie sa ajungi neaparat aici, impreuna cu familia. Fetele s-ar bucura, cu siguranta, de aceste locuri minunate. Chap-charap inseamna rechini mai mici??? ... ca piranha nu cred ca sunt.

presario
[11.09.10 20:09:59]

Da, se pare ca nu munciti degeaba aici la "rubrica" Grecia + insule.

Foarte util, felicitari !

dannek
[11.09.10 22:46:45]

@BOGDAN DSN

Observ ca ai fost prin Austria acum, eu merg un pic pe urmele tale.

Crezi ca poate exista comparatie intre Austria si Grecia.

Crezi ca vei gasi aceeasi curatenie de pe strazile oraselor austriei in vreun oras din grecia.

Vei gasi aceleasi gazde primitoare ca in frumoasele statiuni de pe malul lacurilor din austria.

Unde in grecia vei gasi aceeasi ordine in trafic si in parcari (poate prea stricta in austria).

Am fost de vreo 5-6 ori in grecia si eram fascinat de ea dar acum am descoperit lacurile (o parte din ele) si istoria mareata a austriei (o parte de ea) si sunt foarte fascinat de tot ce am gasit.

Acum voi bifa pe harta ce am vazut si ce imi mai ramine de vazut pentru anul urmator!

[12.09.10 05:07:33]

mutat la 'Descopera insula Rhodos', unde adunam toate recomandarile de calatorie din aceasta zona.

BOGDAN DSNAUTOR REVIEW
[12.09.10 08:34:13]

dannek - nu putem compara Grecia cu Austria.Ma intrebam intr-o zi cum ar fi aratat satele, marea, plaja,drumurile din Grecia daca le-ar fi avut Austria,Elvetia,Germania?...cred ca cu totul altfel,dar si asa Grecia are farmecul ei si impresioneaza multi turisti.

Sper sa vezi in Austria,cel putin cat am vazut eu

mecut
[10.05.12 16:47:29]

Daca citeam la timp rw. tau poate ajungeam si noi aici!

Timp cred ca am fii avut, am stat 9 ore in Rodos Town si cred ca puteam acorda cam 4 ore si pentru Lindos! Nu-i nimic, multumim pentru informatie, data viitoare vom profita de ea!

BOGDAN DSN, dannek, danoradea, mecut
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în insula Rhodos: