ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
JUN-2010

Un loc minunat de petrecerea vacantei - Aristea Studios, Sarti-Sithonia

La "Aristea Studios" in Sarti - Sithonia am ajuns cumva intamplator... Stiam despre aceasta posibilitate de cazare in Sarti inca din luna martie cand, fiica prietenilor mei si viitorul ei sot isi rezervasera o camera cu ajutorul internetului vorbind apoi cu proprietarii si la telefon. Am cautat si eu acest loc de cazare si imi placuse destul de mult inca de la inceput. Tinerii mei prieteni isi luasera vacanta in aceiasi perioada ca si noi doar ca, hotarasera sa stea 10 zile in Sarti transformate apoi in 12 zile. Noi insa ne procurasem deja bilete printr-o agentie bucuresteana pe la sfarsitul lunii ianuarie.

Recunosc ca vazuta pe site "Aristea Studios" arata foarte bine. Culorile camerelor, conditiile descrise in prezentare erau atragatoare. In plus deasupra vilei se gasea o terasa foarte frumoasa care permitea sa ai o vedere de ansamblu asupra statiunii, a marii si muntelui Athos. Prietenii mei cei tineri, dupa ce au studiat imaginile si oferta isi alesesera sa inchirieze camera nr. 7 Coral in conditiile in care in urma unor negocieri cu proprietarii reusisera e drept avand in vedere si numarul mai mare de zile de sedere sa scada pretul camere de la 35 euro la 30 euro. Trebuiau insa sa achita inca de la rezervare circa 30% din pretul total, lucru pe care de altfel l-au si facut.

Hotaram cu cateva zile inainte de plecare sa circulam prin Bulgaria pe parcursul zilei si sa evitam calatoria noaptea. Faceam acest lucru plecand un pic mai devreme si fara a avea o rezervare pentru ziua ramasa fara cazare. In ajutorul nostru au sarit cei tineri si astfel discutand cu proprietarii studioului au reusit sa ne rezerve si noua camera nr. 11 -Red cu trei paturi pentru suma totala de 35 euro/zi. Am considerat ca pentru jumatatea lunii iunie este destul de convenabil.

Porniti la drum ajungem pe o ploaie torentiala pe la ora 9 seara in Sarti, micuta localitate din Sithonia. Incercam sa dam de adresa studiourilor Aristea si nu ne miram ca tinerii mei prieteni, dupa o scurta convorbire telefonica i-au determinat pe proprietari sa ne astepte in zona centrala a statiunii. Prima impresie a fost extrem de favorabila cei doi proprietari fiind un cuplu de greci tineri, inalti, frumosi si deosebit de amabili. Ne-au condus spre locul de cazare, ne-au predat cheile si am intrat in camera rezervata. Arata la fel ca pe site!

Mobilata simplu, camera era destinata unui numar de 3 persoane avand un pat matrimonial si inca unul mai mic. In plus dispunea de o bucatarioara la intrare dotata cu toate cele necesare vase, plita electrica, tacamuri, oale, cafetiera. In camera se gasea frigiderul, instalatia de aer conditionat, televizorul. Accesul la internet era prevazut in pret iar la usa balconului avea plasa de tantari, absolut necesara. Balconul era foarte generos, mare cu masuta si scaune, dar din pacate dadea spre strada de acces neavand privelistea spre mare. Am uitat sa scriu ca linga vila se gasea parcarea, care era gratuita dar destul de solicitata. Baia, destul de functionala mi s-a parut un pic cam mica dar cu prosoape noi, sapun si hartie igenica.

Surpriza a venit cand am deschis frigiderul. Ne asteptau cu o sticla de apa plata pusa la rece, o farfurie cu prajiturele dupa retete grecesti si un paharel dintr-o bautura asemanatoare lichiorului nostru.

Intrarea in camere se facea pe o scara dinspre curtea interioara care desi era destul de mica avea o sumedenie de flori si pomisori, fiind foarte bine ingrijita.

Un element forte al vilei era insa terasa de deasupra ei. A fost surpriza cea mare descoperita in noaptea care se apropia. Destul de mare, cu mult bun gust terasa permitea o priveliste perfecta de la inaltime asupra localitatii, a plajei, a marii pana departe spre varfului Athos dar si a muntilor interiori verzi sau stancosi. Era un loc frumos amenajat de niste oameni sensibili si cu gust artistic, in care in momente de liniste te puteai relaxa. Tot acolo ai fi putut sa-ti sorbi dimineata cafea sau mai tarziu o bere rece. Bancutele facute cu mare migala, diversele ornamente de inspiratie marina, facute din scoici, culorile deschise clasice grecesti alb si albastru, forma de asejare a unor bancute in forma de barca creau o atmosfera aparte. In plus linistea din jur si cupola bisericiiaflata in apropiere dadeau o nota aparte locului. Nota 10 pentru cei care au creat acest loc...

Am uitat sa pomenesc de amplasarea studioului Aristea... Se afla in partea de Nord a localitatii intr-o zona mai inalta de unde puteai cobori usor in panta spre centrul orasului si apoi spre plaja. Se situa si in apropierea soselei principale si un pic mai sus la intrarea in Sarti se afla si o benzinerie. Daca vroiau un loc mai salbatic de plaja, urcand straduta, puteai gasii un golfulet salbatic unde puteai face baie intr-o apa calda, limpede si foarte curata, aproape fara a fi deranjat. In plus am inteles de la tinerii nostrii ca proprietarii faceau curatenie la cateva zile in camere, prilej cu care schimbau si prosoapele.

Din pacate noi am stat prea putin aici, fiind nevoiti sa ne mutam la locul nostru de cazare aflat in zona centrala a localitatii, la vila Berlin. Am recomandat insa tuturor celor care au vrut sa-si petreaca vacanta in Sarti inclusiv pe acest site sa incerce sa-si faca rezervarea la acest loc. Sper ca nu au regretat daca eventual au ajuns acolo. Voi atasa review-ului si cateva fotografii. In plus adresa site-ului la care puteti apela in cazul in care veti dori sa ajungeti aici este click aici sau prin simpla cautare pe google a denumirii vilei - Aristea Studios.

Trimis de sandu.53 in 10.09.10 17:08:52

VIZUALIZĂRI: 5327 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 terasa studioului cu felinare pe masuta.

pepsi70ro
[10.09.10 17:58:57]

Interesant si frumos povestit, felicitarile mele!

Abia astept sa vad si pozele dupa ce se valideaza.

deliutza27
[10.09.10 18:03:38]

Chiar daca a fost vorba despre o singura noapte petrecuta in aceasta locatie, mi-a placut descrierea. Astept sa vad si pozele care deocamdata asteapta validarea.

Daca tot ai punctat cu un maxim "plaja si marea" nu ne spui si noua punctele forte?

[10.09.10 18:22:03]

puncte forte - apa- curata, limpede, foarte calda la sfarsitul lui iunie, in zona golfuletelor nivelul relativ mic pana departe dar atentie la stanci, mai sunt arici de mare;

plaja - cadru natural e salbatic, nu te deranjeaza mai nimeni, nisip curat, dar mai ales peisajul aparte despre care am tot scris - Muntele Athos.

magdalena
[10.09.10 20:15:09]

Un SB pentru aceste impresii de la care astept si pozele, evident!

corinne
[10.09.10 21:22:39]

Este de retinut aceasta posibilitate de cazare , mai ales ca nu mi se pare deloc scumpa . De trei ani cochetez cu ideea de a merge in Grecia continentala si tot pe insule ajung. Dar timpul nu este pierdut si poate anul viitor ajung in Sithonia....

Felicitari pentru impresiile detaliate !

aLeXa10
[11.09.10 00:32:06]

O descriere foarte frumoasa, sandu.53, ma tenteaza sa incercam intr-un concediu aceasta vila... iar pozele vorbesc de la sine! Felicitari!

[11.09.10 10:38:28]

multumesc tuturor - pepsi70ro, deliutza27, magdalena, corinne, aLeXa10 si sper sa ajungeti acolo!

celeste
[12.09.10 21:48:30]

Foarte frumos si interesant rw-ul si o sa tin cont si de aceasta locatie. Felicitari...

trandafir 1970
[29.09.10 10:08:27]

Daca ar fi sa alegeti intre Aristea si Sarti Beach, pe care ati recomanda-o? Cred ca ultima se detaseaza, datorita piscinei si apropierii de mare, insa terasa primului face toti banii, inima cu bancute este de vis, ca si privelistea!

Iau in calcul si aceasta cazare, insa tin cont si de distanta pana la plaja, avand in vedere ca vom fi si cu socrela, care nu mai e asa sprintata sa urce vreo panta, ca nu o mai scot din camera!

[29.09.10 11:03:26]

mie imi plac locurile mai deosebite... eu nu am reusit prin fotografii sa redau frumusetea mai ales seara a terasei... cand am vazut-o prima oara am avut un ahhhh lung de tot... in plus nu ma omor dupa piscine prefer plaja si marea... iar studourile Aristea sunt aproape de centrul orasului la 2 pasi, e pe o colina, au doar un mic defect terasa-balcon e spre strada dae e mare... dar compenseaza terasa de deasupra cu o priveliste de neuitat... nu am fost la sarti beach e posibil sa fie si acolo f. bine, dar parca e undeva mai in sudul lui sarti ceva mai departe de zona turistica si plina de viata a localitatii... asa ca eu m-as duce la aristea unde si proprietarii ne-au incantat prin prezenta-tineri si frumosi-si amabilitate mai ales!

[29.09.10 11:08:59]

@trandafir 1970 eventual intrati si pe site-ul de la studiourile Aristeea este mentionat la sfarsitul review-ului... l-am vazut si eu si am remarcat ca l-au imbunatatit... e drept la Aristeea se si urca usor in panta si e un pic pana la mare... asa ca soacra s-ar putea sa vrea altceva...

aLeXa10, celeste, corinne, deliutza27, magdalena, sandu.53, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂAristea Studios: