ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 16.12.08
SEP-2010

Relaxare pe litoral

In urma premiului castigat de pe Amfostacolo in saptamana 21 am beneficiat de un mini-sejur gratuit la Casa Ancora, 3 nopti de cazare la Costinesti, de vineri pana luni. Nu stiam initial daca sa-l pastrez pentru noi sau sa-l „donez” vreunei cunostinte careia i-ar fi fost mai aproape si mai la-ndemana o excursie la mare, insa ne-am planificat lucrurile in asa fel incat sa avem treaba in Bucuresti in perioada respectiva, astfel ca ne-am hotarat sa facem un drum si pana la mare.

Cu toate ca premiul putea fi valorificat doar dupa 15 sept, l-am rugat pe Dan, proprietarul pensiunii, sa ne ingaduie o mica derogare de la perioada prestabilita pentru ca in a doua parte a lunii septembrie avem programate alte treburi (a se citi nunti, botezuri, cumetrii), asa ca dupa acordul gazdei ne-am programat excursia pt weekendul 3-6 septembrie.

Chiar daca noi intentionam sa plecam din Bucuresti vineri pe la pranz, au intervenit diferite probleme (a se citi vizite la rude) asa ca se facuse ora 20:00 si noi abia atunci urcam in masina sa plecam. Multumim pe aceasta cale si colegului Pepsi70ro care m-a ajutat sa-l anunt pe proprietarul pensiunii ca o sa intarziem, eu neavand la mine nici un numar de telefon, nimic de la pensiune. Nu a fost nicio problema cu acceptul gazdei nici de data aceasta asa ca am ajuns la pensiune abia pe la 23:00-23:10. Dan ne astepta si dupa ce ne-a predat cheia de la camera am dat o mica incursiune prin curte sa-mi arate gratarul, gradina de vara (asta cred ca este cel mai potrivit termen), si apoi bucataria. Dupa care ne-am luat la revedere pentru ca dumnealui urma sa plece in concediu in dimineata urmatoare asa ca nu ne-am mai vazut. De pensiunea s-a ocupat in continuare mama lui Dan, o doamna foarte amabila care te intampina cu zambetul pe buze de fiecare data cand intri in curte.

Pensiunea este amplasata foarte aproape de inima statiunii, pe str Tineretului nr 15, strada principala din Costinesti daca pot sa-i zic asa. Chiar cum iesi din curte traversezi si intri pe straduta ce duce la plaja, este de mers cred sub 100 m.

Noua ni s-a dat o camera la parter, de fapt camera este putin spus camera pentru ca era un mini-apartament. Camera era oarescum extinsa, fiind formata din doua segmente, in primul era dormitorul principal cu patul matrimonial, iar in al doilea, dupa un perete destul de ciudat la o prima vedere (era de fapt o jumatate de perete cu o forma mai futurista, o sa vedeti in poze) camera se continua cu un alt spatiu in care era televizorul si o canapea pe care de asemenea ar mai fi putut dormi doua persoane la o adica. Frigiderul era in priza, mobilierul foarte nou si placut ca design, per ansamblu o amenajare foarte moderna si mai ales aerisita, exact pe gustul nostru. Baia utilata cu tot ce trebuie, prosoape, cabina de dus cu gel de dus, totul nou si functional, apa calda asigurata de un boiler electric individual doar pt camera noastra. Patul suficient de mare astfel incat la picioarele noastre sa se lafaie catelul nostru mustacios, Kasey (da, a mers si el la mare, pentru prima data in viata), veioze pt citit si cel mai important: din pat nu aveai acces direct la televizor astfel ca aranjamentul conferea un grad de intimitate aparte. Apropo de catel, inainte sa plecam din Timisoara am intrebat daca putem sa-l tinem in pensiune cu noi pe perioada sederii si gazdele noastre de treaba au acceptat asa ca am venit fara emotii. Chiar la sosire ne-a spus ca tocmai ce a plecat o familie care de asemenea venise cu catelul. Ca fapt divers: geamurile mari ale camerei, pe 2 laturi ale acesteia, sunt dotate cu perdele si draperii, foarte frumoase de altfel, care sa permita un somn lung de dimineata. Problema a fost ca draperiile nu blocau 100% lumina, astfel incat Kasey maraia din pat sau din alte locuri pe unde misuna la toate umbrele pe care le vedea trecand prin fata apartamentului, la parter fiind. Credea probabil ca vor sa ne fure si el desigur isi facea datoria de paznic. Asta nu ar fi fost o problema doar ca ne-a trezit de vreo doua ori in toiul noptii cand ne era somnul mai dulce. In rest, a fst OK, mi-a zis sa va transmit ca i-a placut si lui.

Partea dinspre strada a curtii este pavata si foloseste ca parcare, cred ca incap vreo 7-8 masini, ba as putea spune chiar si mai multe eventual daca oaspetii discuta intre ei si cad de acord sa se blocheze temporar, de obicei nu ai nevoie de masina decat atunci cand se termina sejurul si pleci.

In partea din spate a curtii este amenajata o gradina cu mese acoperite. Este un gratar care se poate folosi de catre oaspeti la orice ora fara a se plati suplimentar, cu carbunii din partea casei. De asemenea, foarte buna idée din partea proprietarului: este si un furtul cu apa, tot timpul sub presiune, de obicei la gratar ai nevoie de apa pentru a spala una-alta. Noi am stat foarte putin asa ca nu am avut timp de gratare cu toate ca tare ne-ar fi placut.

Separat de cladirea mare, pensiunea propriu-zisa, mai este inca un corp mai mic, pe un singur nivel in care cred ca mai sunt 1-2 camere pt turisti dar si bucataria. Aceasta este dotata cu aragaz, cuptor cu microunde, toaster, si multe tacamuri si vase. Tigai, oale, boluri, ai cam de toate in caz in care stai mai mult si nu vrei sa cheltui prea pe mancare “in oras” poti sa te autogospodaresti, bucataria este echipata perfect pentru self-catering. Tot aici intr-un hol micut este si o masina de spalat, sincer nu stiu daca este a gazdei sau pentru turisti, dar la cate sunt acolo la dispozitia turistilor aproape sigur ca si masina de spalat este pentru turisti. Noi am stat destul de putin deci nu prea am folosit mai nimic, doar cuptorul cu microunde de vreo doua ori pentru a ne incalzi ceva haleala ce aveam la noi.

Ne fusese dor de litoralul romanesc, nu am mai fost pe-acolo de prin 2007 si a fost o foarte buna ocazie de a vedea ce se mai intampla. Asteptarile referitoare la statiune nu ne erau foarte mari asa ca nici nu pot spune ca am fost dezamagiti. Vorba aia, dezamagirile cele mai groaznice vin atunci cand asteptarile si pretentiile tintesc prea sus. Si chiar daca la nivelul statiunii mai sunt multe lucruri de pus la punct, cel putin la capitolul cazare nu am avut nimic de reprosat. Ceea ce va dorim si Dvs. !

***Completare: o sa evit intentionat acordarea unei note pentru capitolele plaja/mare/distractie etc pentru ca ar scadea nemeritat media generala a pensiunii.

Trimis de cristi_an3000 in 10.09.10 16:23:07

VIZUALIZĂRI: 2219 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 casa ancora - baia utilata cu tot ce trebuie

krondia*
[10.09.10 16:39:54]

Primul vot este al meu! Am reuşit să îl întrec pe @presario Felicitări pentru premiu şi mă bucur că v-aţi simţit şi voi bine, Poate scrii câteva rânduri şi despre staţiune, acum la final de sezon. Când am fost eu, la sfârşit de iunie, era curat şi nu foarte aglomerat.

presario
[10.09.10 16:40:58]

Se pare ca aceasta Casa Ancora este una dintre cele mai bune variante de cazare la vila din Costinesti

presario
[10.09.10 16:42:51]

krondia - mi-ai pus GPS de Costinesti ?

krondia*
[10.09.10 16:47:47]

Mi s-a dezvoltat doar un simţ suplimentar când e vorba de Costineşti...

pepsi70ro
[10.09.10 17:13:43]

Daca vineri seara cursul evenimentelor ar fi fost altul, cu siguranta la distractie si relaxare ai fi pus nota maxima.

Felicitari pentru descriere, cu adevarat foarte utila insotita de poze edificatoare!

cristi_an3000AUTOR REVIEW
[10.09.10 17:57:33]

@pepsi, sunt sigur, si chiar imi pare rau ca n-am reusit, cu siguranta data viitoare. sau poate daca o sa ai tu drum incoace

merci all pt aprecieri si voturi. o sa mai urmeze un review despre costinesti si restul, pt ca am umblat putin si prin restul statiunilor.

georgiana
[10.09.10 19:03:41]

Un review foarte util, ca o confirmare a ceea ce a scris colega noastra @krondia, mai de mult!

valimi
[10.09.10 20:40:23]

Conditii bune pentru un loc la litoralul romanesc, dar unde pui suflet nu are cum sa nu iasa bine.

Alina Morar
[10.09.10 21:55:49]

Pare foarte frumoasa aceasta pensiune.

Ce dragut/a e Kasey!

cristi_an3000AUTOR REVIEW
[10.09.10 22:04:11]

merci, e baiat, deci fara a. stiu ca uneori induce in eroare numele, dar nu noi i l-am dat, asa il are in acte, de la canisa si ne-a placut, deci nu ne-am mai deranjat sa-i cautam altul.

Djbobo*
[12.09.10 10:27:07]

Foarte frumoasa acesta vila si din cate vad si aproape de plaja. 400pma ptr review!

[31.01.11 09:11:43]

Au fost adaugate coordonatele GPS ale vilei.

Alina Morar, Djbobo*, georgiana, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Ancora: