ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2010
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 30.08.10
SEP-2010
3 AD. + 2 COPII -- v: 12 si 15 ani

Un colt de rai in inima Brasovului!

Asa cum spune si titlul, am gasit acest hotel ca un colt de rai in inima Brasovului si sincer nici nu stiu cu ce sa-mi incep descrierea pentru ca sederea noastra aici a fost intr-un cuvant minunata!

O locatie centrala (la 7 min. de mers pe jos de centru) si totusi ferita de zgomotul orasului, hotelul amplasat intre brazi, gazde ospitaliere care au depus tot efortul ca sa ne simtim cat mai bine si mai confortabil, personal bine instruit cu un comportament ireprosabil gata oricand sa-ti fie de folos cu zambetul pe buze, camere fin decorate, spatioase, impecabil de curate, internet wirelless gratuit in intreg hotelul,

si cand ieseam pe terasa camerei aveam parte de o priveliste magnifica, intr-o parte se vedea Brasovul iar in cealalta parte parcul din curtea interioara a resedintei printului Sturza (populat cu pauni, caprioare, tapi salbatici, pe lacul din parc pluteau lebede)

plus ca aveau o gradina frumoasa, intima cu cateva foisoare unde puteai servi ce-ti doreste inima,

micul dejun bogat, totul proaspat si de foarte buna calitate.

Intr-un cuvant imi pare rau ca a trebuit sa ne intoarcem acasa pentru ca aceasta locatie este desavarsita si te imbie sa revii.

O recomand tuturor care doresc sa petreaca clipe de neuitat in Brasov dar si celor care tanjesc dupa calitatea si confortul austriac in Romania dar la preturi mult mai mici!

Trimis de mimisor in 10.09.10 15:08:03

VIZUALIZĂRI: 2610 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mimisor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 49.00 EUR pe cameră

krondia*
    [10.09.10 15:28:04]

Mă bucur că v-aţi simţit bine la Braşov, poate ar trebui completată şi nota privind Distracţia & Relaxarea, având în vedere că aţi stat 2 nopţi. Din câte am înţeles de pe pagina oficială a hotelulu acesta se găseşte pe drumul către Poiana Braşov, în apropiere de Livada Poştei. Tot pe strada Crişan se găseşte restaurantul Roata Norocului cu specific românesc pe care îl recomand pentru savoarea preparatelor

[10.09.10 15:59:51]

Nu am completat nota respectiva deoarece prima zi/noapte care am petrecut-o la acest hotel a fost dupa un drum lung, eram destul de obositi si tot ce doream era sa dormim, dupa odihna am iesit in centru la cumparaturi si cand ne-am intors era destul de tarziu dar ne-am bucurat si relaxat la un pahar stand pe terasa si admirand privelistea magnifica.

A II a zi dimineata am plecat spre Sinaia iar la intoarcere, ne-am dorit sa stam tot la acest hotel deoarece era ziua de nastere a fetitei mele si ne doream sa o serbam intr-un loc deosebit.

Deci nu am avut timp sa ne bucuram de relaxare si distractie pt ca fiind sarbatoarea SF. Maria orasul era destul de aglomerat iar noi cautam cu disperare o cofetarie cu torturi si prajituri bune pt a lua fetitei dupa care am umblat dupa lumanari speciale, cadouri etc. si la intoarcere am serbat intr-un foisor din gradina hotelului si binenteles iar nu ne-a mai ramas timp de relaxare.

Acesta a fost motivul pt care nu am putut sa completez casuta distractie/relaxare dar daca tot vorbim de acest aspect, cat am fost cazati acolo am inteles de la proprietara hotelului ca pana la anul doreste sa puna si o piscina in cadrul gradinii.

Desi eram sceptica ca la noi se poate face si turism de calitate m-am bucurat mult cand am vazut ca totusi m-am inselat si am avut norocul sa aleg bine cazarea de aceasta data (acesta fiind prima vacanta petrecuta in Romania in ultimii 2 ani).

krondia*
    [10.09.10 16:12:06]

Cofetării bune în Braşov sunt Maripusc pe Strada Lungă şi Vatra Ardealului, aproape de Biserica Neagră. Despre reşedinţa Prinţului Sturza aţi aflat de la proprietarii hotelului? Eu am vrut să vizitez acest parc de mai multe ori dar este proprietate privată în prezent, strict păzită. Mi-ar fi plăcut să văd câteva poze, dar probabil că nu aţi avut timp.

[10.09.10 16:28:36]

Da,stiu,mi-au fost recomandate aceste cofetarii de catre receptionera(o scumpa de altfel)dar fiind sarbatoarea SF.Maria aveau numai comenzi.Pana la urma am mers la laborator si ne-am luat de toate.Despre resedinta printului Sturza intradevar am aflat de la proprietara hotelului,de fapt am fost uimiti de priveliste si am intrebat-o a cui este proprietatea.Tot ea ne-a spus ca este acum privata ,s-a vandut anul trecut cu 2,9mil euro,de altfel l-am zarit si pe proprietar cand se intorcea acasa cu...elicopterul.Din pacate am facut poze doar cu telefonul pt ca aparatul ramasese in bagaj,imi trebuie un cablu de date dar cand le transfer pe computer promit ca voi pune si aici cateva.Oricum,parerea mea personala este ca locatia aceasta e de vis.

corinne
    [10.09.10 21:41:32]

In pretul afisat intra si micul dejun?

Ai avut rezervare dinainte sau cautand in Brasov cazare ai dat de acest hotel?

Felicitari pentru impresii si un vot !

[10.09.10 22:56:33]

Absolut,in pretul afisat am avut inclus si micul dejun.Hotelul l-am gasit dupa ce am cautat pe net cazare in Brasov,m-au convins impresiile postate pe tripadvisor si mai era un site care avea impresii postate de niste straini despre acest hotel dar nu-mi mai aduc bine aminte cum se numea acel site.Un pont pt cei care doresc cazare acolo,sunati direct la receptia hotelului,au cele mai mici preturi,mai mici decat cele care apar pe diverse siteuri de booking.Multumesc pt vot!

corinne, mimisor
    Alte impresii din această RUBRICĂEsprit Hotel: