ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2010
ÎNSCRIS: 09.08.09
SEP-2010

la PMM* = 52 USD

Steigenberger, oaza desertului!

Am plecat in dimineata zilei de 30.08.2010, ora 7:30, de pe aeroportul international Otopeni cu destinatia Hurghada-Steigenberger Al Dau Beach Hotel-, nerabdatori si frematand de emotia intalnirii cu Marea Rosie. Chiar daca aveam ceva emotii referitoare la zbor, tinand cont de faptul ca zburam cu acea companie aeriana nou infiintata in Romania, care opereaza curse charter din luna iulie a. c, timpul a trecut foarte repede astfel incat nici nu stim cand au zburat cele 3 ore si ne-am trezit pe aeroportul din Hurghada, unul dintre cele mai mari aeroporturi din Egipt.

Inca de cum am pus piciorul pe scara avionului pentru a cobori pe pista am fost izbiti din plin de aerul tropical cu acel iz special de nisip incins, in acel moment avand un presentiment ca vom avea o vacanta mai mult decat reusita.

Dupa efectuarea formalitatilor la punctul de control pasapoarte din aeroport, am fost intampinati de reprezentantul firmei partenere tour-operatorului roman, care ne-a impartit pe grupuri in cateva microbuze, in functie de hotelul in care aveam sa ne petrecem vacanta fiecare din noi.

Citisem despre Steigenberger ca se afla la doar 5 km de aeroport si ca este primul hotel la care se face oprire. Asadar transferul de la aeroport la hotel s-a efectuat in mai putin de 15 minute, timp in care reprezentantul agentiei ne-a inmanat o lista a excursiilor care se efectuau pe timpul sejurului nostru, urmand ca a doua zi sa avem o intalnire cu ghidul pentru a ne cunoaste si eventual pentru achizitionarea excursiilor.

Ajunsi in fata hotelului o voce masculina ne trezeste din feerie: " For Steigenberger please" si in acel moment zaresc pe fereastra microbuzului un hotel cochet, foarte impunator, vopsit intr-o culoare alb galbui, conceptul arhitectural fiind acela al unei barci Dau care in antichitate facea legatura intre coasta africana estica si Egiptul Faraonilor, transportand lemn de abanos si alte bunuri pretioase, de-a lungul coastei Marii Rosii pana in inima orasului Thebes (Luxorul de azi), unde faraonii si-au construit magnificele temple.

Suntem intampinati de un baiat care ne preia bagajele de la autocar, aliniindu-le in ordine in fata intrarii hotelului, urmand ca noi sa facem formalitatile de check in. Ajunsi la receptie constatam ca suntem 12 adulti si un bebelus de 1 an si 3 luni. Inmanam voucherele receptionerului si suntem poftiti sa ne facem comozi pana la repartizarea camerelor. Intre timp suntem serviti cu traditionalul Karkade, o bautura racoritoare dulce acrisoara, nealcoolica, facuta din fructe de hibiscus. Ceasul din holul hotelului ne indica ora 11:30 in momentul in care suntem poftiti la receptie pentru a ni se comunica faptul ca in acel moment nu sunt suficiente camere libere si suntem rugati sa ne petrecem timpul intr-un mod activ, mergand la piscina, pe plaja, eventual sa servim masa, urmand sa revenim in jurul orei 14:00 pentru a ne lua camerele in primire. Si cum eram deja setati pe "modul vacanta"-cum spunea cineva tot pe acest site- acest lucru nu a constituit nicidecum o problema chiar daca prietenii nostrii aveau un bebe care trebuia schimbat si hranit. In acest timp am avut parte si de o intamplare putin haioasa, constatand in momentul in care am fost strigati de receptioner, ca in grupul sosit o data cu noi mai exista un cuplu cu acelasi nume de familie cu al nostru si coincidenta maxima: cu acelasi prenume cu al sotului meu. Dupa ce ne-am cunoscut si ne-am amuzat copios pe aceasta tema, am plecat sa exploram putin teritoriul resortului.

Din Lobby-ul impunator al hotelului am iesit pe o terasa de unde ni s-a infatisat un teritoriu vast, foarte frumos amenajat, imbinarea armonioasa dintre spatiile verzi ale gradinii si imensitatea piscinelor de un albastru impecabil facandu-se intr-un mod placut. Privind in zare printre palmierii asezati strategic parca, vedem imensitatea Marii Rosii, ale carei culori nu pot fi descrise in cuvinte si nici redate cred, chiar de cel mai talentat pictor al tuturor timpurilor.

Stiam ca numele marii nu indica culoarea apei, care nu este rosie, dar nu imi puteam imagina nicicum acel turqoise ireal cu inflexiuni de violet si albastru pur in zona recifurilor de corali situati in imediata vecinatate a pontonului hotelului.

Marea Rosie este un loc de-a dreptul divin, cu apa calda, foarte limpede, pesti-zeci de mii de pesti in zeci de mii de culori permutate la infinit... -, am ramas la propriu fara suflare in fata frumusetii coralilor si a vietuitoarelor subacvatice de acolo. Dar toate acestea sunt o alta poveste, o adevarata experienta de neuitat.

Din zona Lobby-ului observam pe partea stanga Karibu Lobby Lounge, locul unde se servesc rafinate coctailuri exotice, sucuri proaspete, bauturi alcoolice si nealcoolice, iar pe partea dreapte Ukumbi Cafe. Coboram masivele scari din marmura alba si ajungem in zona restaurantului principal Tamarind care este foarte bine structurat din punct de vedere al organizarii zonei de servit masa si a zonei de autoservire. Elegant si impunator ni se infatiseaza centrul SPA Alghoterm Red Sea Thalasso & Spa. Iesim din hotel inspre gradina si zona piscinelor care insumeaza aproximativ 5000 mp. Langa piscine gasim Bwala Pool Restaurant & Bar si locul de unde se achizitioneaza prosoapele pentru sezlongurile de la piscina si plaja. Ca o observatie, prosoapele sunt achizitionate pe baza cardurilor pentru prosoape primite de la receptie si pot fi schimbate ori de cate ori doresti pe parcursul intregii zile. Tot in aceasta zona se afla Jacuzzi Island siChess Island. Jacuzzi Island este o mica insula pe care gasim 3 mini piscine dotate cu sistem de jacuzzi, o sauna si cateva aparate de forta si fitness. Chess Island este o tabla de sah de dimensiuni considerabile (aprox. 6x6 m) in care piesele de sah sunt supra dimensionate si ele. Inaintam voiosi spre plaja si observam Kids Club Simba, locul de joaca dedicat prichindeilor.

Ajunsi la plaja gasim fiecare sezlong flancat pe ambele parti de cate 2 paravane anti vant, in aceasta zona vantul batand foarte tare pe intreg parcursul zilei iar de indata ce se lasa inserarea acesta incetand pur si simplu. Consider ca acesta alaturi de aerul foarte uscat iti ofera acel comfort fizic extraordinar chiar daca temperaturile in termometre urca pana la 40 grade. Ne avantam rapid spre intrarea in mare care se face mai mult decat lent. Se merge efectiv mai bine de 100m prin apa care nu depaseste cu mult glezna piciorului, abea apoi apa iti vine pana la genunchi ca dupa terminarea pontonului sa se adanceasca brusc. Acolo sunt ancorate si cele 2 iahturi care apartin hotelului si cu care se organizeaza plimbari si croaziere zilnic. Poposim pentru o jumatate de ora la Tanga Beach Restaurant & Bar situat chiar pe plaja, unde servim masa de pranz si ne racorim cu o bere Sakara. Pranzul, sub forma de bufet suedez si aici este compus din foarte multe legume pregatite la gratar dar si gratinate, gratar de pui, peste, carne de vita, salate si cateva deserturi. Intre orele 13-17 aici se pot comanda din meniu: sandwichuri, hamburgeri, schaorma, snitele, pizza, paste, 2-3 feluri ciorbe, 2-3 feluri desert. Aici as face o mica paranteza referitor la bucatarie si masa. Ceea ce trebuie retinut referitor la festinul culinar de la Steigenberger este faptul ca pentru cei care si-au petrecut foarte multe vacante in Turcia la hoteluri de 5* All Inclusive, bufetul suedez de aici ar putea parea usor saracacios si oarecum lipsit de acel fast in prezentarea preparatelor culinare, in schimb este recompensat din plin de gustul desavarsit si absolut original pe care il are fiecare fel de mancare in parte. Recunosc ca aici am reusit sa disting gustul fiecarui fel din cele 10-15 sortimente de prajituri care se gaseau ca si desert la masa de pranz si cina. Bauturile racoritoare si berea sunt servite toate imbuteliate. Sucurile sunt: Pepsi, mirinda, 7up, schweppes, toate la doza de 330 ml, iar berea: heineken si stella la sticle de 330 ml si sakara (o bere autohtona foarte buna) la sticla de 500 ml. Vinurile sunt servite in mici carafe de 250 ml: alb, rose si rosu. Timpul a trecut foarte repede si in jurul orei 14:00 ne-am prezentat din nou la receptie pentru a ne lua camerele in primire, care de data aceasta erau pregatite pentru noii oaspeti. Ne sunt inmanate cardurile de acces si urcam cu unul din lifturi pana la etajul 4. Aici descoperim ca avem 3 camere duble cu vedere la mare, chiar daca nu foarte apropiate una de cealalta. Cred ca au dorit sa compenseze oarecum timpul de asteptare mai lung oferindu-ne aceste camere cu vedere la mare, pe voucher figurand cu 3 camere duble standard. Ceea ce am observat eu este ca diferentierea camerelor standard fata de cele de luxe nu se face prin suprafata sau prin alte dotari suplimentare, ci prin vederea pe care aceasta o ofera: cele standard au vedere spre munte, iar cele de luxe spre piscine, gradina si implicit spre mare. Camera spatioasa cu o priveliste superba spre mare, caracterizata de stilul kenian Swahili, in culori calde si naturale ofera spatiu mai mult decat este necesar. In camera de 50 mp vei experimenta o atmosfera de evidenta libertate, pe care va fi greu sa o lasi in urma. Configuratia comfortabila a camerelor cu toate dotarile necesare iti ofera comfortul pe care il astepti de la cele mai exclusiviste hoteluri din regiune. Balconul foarte mare si el este dotat cu o masuta si 2 scaune, plasticul lipsind cu desavarsire si de aici. Camera placata cu marmura alb-galbui are 2 paturi foarte mari flancate de 2 noptiere, telefon, frigider cu mini bar situat in mobilierul pe care se afla televizorul, masuta cu scaun si oglinda pentru machiaj, aer conditionat automat, loc de relaxare format din 2 fotolii si o masuta de rachita. Dressingul se afla situat in anticamera care face accesul spre baie, in dressing aflandu-se si seiful digital. Baia foarte mare are atat cada cat si cabina de dush, uscator de par, telefon, o oglinda imensa care se intinde pe aproape intreg peretele, oglinda speciala pentru machiaj, halate de baie si papuci si toate consumabilele necesare zilnic. Intr-un cosulet din stanga chiuvetei se gaseau chiar si rar intalnitele prosopele pentru fata, folosite dupa demachiere. Totul foarte frumos si rafinat! Curatenia se efectueaza zilnic atat in camera cat si in baie, prosoapele se schimba de asemenea toate, zilnic se inlocuiau gelurile de dush, samponurile si tot ceea ce era inceput. O data la 3-4 zile podeaua din marmura era ceruita cu o solutie speciala al carui miros aducea usor cu cel de diluant. Stralucea de curatenie si arata impecabil. Aici chiar as vrea sa remarc faptul ca desi curatenia era efectuata de barbati cameristi, mie personal mi s-a parut facuta ca la carte, adica asa cum ii place soacrei, peste tot si foarte bine. Intr-una din zile am gasit scris pe carnetelul de pe noptiera un mesaj de la "omul de serviciu" prin care ne spunea numele sau si ne aducea la cunostinta faptul ca se afla la dispozitia noastra oricand dorim si avem nevoie de serviciile lui. Bineinteles ca nu aveam nevoie de nimic in plus dar am apreciat felul in care isi facea treaba si i am lasat 2 euro pe inscrisurile sale. Acesti oameni nu cer niciodata bacsis dar apreciaza poate mai mult ca orice alta natie atunci cand le este oferit.

Pe timpul sejurului nostru la Steigenberger am avut 2 rezervari la restaurantul a la carte Alexanders, un loc elegant, unde am savurat mancaruri rafinate din bucataria franceza si mediteraneeana. Restaurantul era intr-o cladire din lemn, foarte aproape de terenul de golf si cu terasa dispusa la doar cativa metri de mare, acest fapt facand ca locul sa fie unul foarte romantic.

A doua zi dupa sosirea la hotel am avut acea intalnire programata cu ghida romanca. Am descoperit o fata foarte tanara, foarte frumoasa si mai ales o fata ambitioasa, pasionata la maxim de munca pe care o face. Adina te salutam cu aceasta ocazie si suntem siguri ca undeva, candva, ne vom reintalni.

Am achizitionat de la ea toate excursiile pe care doream sa le facem pe perioada sederii noastre in Egipt si pot sa spun ca fiecare dintre ele a meritat toti banii.

Prima excursie a fost Sahara Park, care a inclus plimbare cu ATV-ul prin desert, cu jeep-ul, vizita in satul de beduini, plimbare cu camila-pret. 45 euro/pers.

A doua excursie a fost croaziera in insula Giftun cu acele minunate reprize de snorkeling-pret 35 euro/pers.

A treia, excursia de o zi la Cairo cu vizitarea piramidelor si a sfinxului de pe platoul Giza, vizita la muzeul de egiptologie si la o parfumerie din oras-75 euro/pers.

In excursia de la Cairo se plateste extra intrarea in piramide: Keops-100 L. E/pers (14 euro/pers) si Kefren-30L. E (4 euro/pers), accesul la Muzeul Barcii Solare-14 euro/pers. In incinta Muzeului de Egiptologie se plateste de asemenea intrarea in Sala Mumiilor 100L. E-14 euro/pers.

Toate excursiile au avut inclusa masa de pranz, respectiv cina in satul de beduini, iar pentru excursia de la Cairo a carei plecare a fost noaptea la ora 1:25 am primit de la hotel micul dejun la pachet.

Revenind la hotel, ca o concluzie de final as dori sa spun ca Steigenberger Al Dau Beach este un paradis de lux sofisticat, in centrul complexului turistic Hurghada. Linistea si intimitatea sunt calitatile primordiale ale acestui hotel exclusivist. Nu-l recomand persoanelor care isi doresc o vacanta activa cu foarte mult antren, galagie si muzica la maxim.

Lasa-ti mintea sa se relaxeze in verdele gradinilor tropicale in timp ce esti purtat pe un colac imens pe Lazzy River, oglindeste-ti chipul in apa de smarald a Marii Rosii si priveste in apus rosul dramatic al masivului muntos din fundal. Vino si lasa-te imbratisat de traditionala ospitalitate egipteana, intr-un cadru unic, de o frumusete aparte si abea atunci vei putea intelege cu adevarat cu cata truda si munca asidua acesti oameni au reusit sa construiasca acest Paradis in mijlocul unui Desert!

Trimis de marcy74 in 10.09.10 11:35:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 9465 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marcy74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul vazut de la intrarea principala.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.46 USD pe cameră

• ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 46
    mathilda
    [10.09.10 11:40:17]

Impunator review! Bravo!

400 PMA de la mine!

[10.09.10 12:07:01]

cu adevarat impresionat - si foarte util. Ce mai, un review reusit pentru care marcy74 merita cu adevarat felicitata.

presario
    [10.09.10 12:33:10]

Foarte bun si elocvent acest review, felicitari + superbonus.

[10.09.10 12:56:12]

Va multumesc din suflet pentru vorbele frumoase si pentru faptul ca ati avut rabdare sa cititi impresiile postate de mine.Vacante frumoase tuturor si sanatate maxima!

mmierla
    [10.09.10 14:29:14]

Foarte frumos scris si cu multe amanunte. Felicitari!

sev7
    [10.09.10 15:17:46]

felicitari...detaliat, cu informatii utile, fotografii super..

e de retinut locatia.

Portocala
    [10.09.10 16:26:56]

Foarte frumos .Chiar daca m-am intors de acolo pe 5 septembrie azi as pleca din nou daca as putea .Felicitari .

zpedro*
    [10.09.10 17:48:15]

cameristii nu cer bacsis insa iti lasa de inteles ca tot trebuie sa le dai cite ceva, cel putin asa s-au purtat la alt hotel, tot din hurghada la care am fost in mai. e stilul lor care nu ma prinde prea bine pe mine, in cele doua saptamini m-au cam exasperat cu cerseala mascata

[10.09.10 21:32:05]

@mmierla, @sev7, @portocala

va multumesc foarte mult pentru aprecieri si va doresc sa aveti parte de vacante minunate, oricand.

@zpedro, vreau sa-ti marturisesc ca niciodata pe timpul sejurului nostru la acest hotel nu am avut impresia ca cineva din personalul hotelului mi-ar fi dat de inteles ca trebuie sa le dau bacsis. Aici cred ca lucrurile sunt foarte bine puse la punct si toti salariatii hotelului pareau foarte dedicati muncii pe care o prestau, vechea zicala omul potrivit la locul potrivit functionanad perfect. Am mai discutat cu cateva persoane care au fost in Hurghada dar la alte hoteluri si se plangeau exact de acelasi lucru pe care il spui si tu... La un moment dat daca nu te simteai sa le recompensezi osteneala cu cativa euro sau dolari erai tratat cu un mare ignore pe tot parcursul sejurului... Pacat ca se mai intampla si astfel de lucruri... Raman totusi la ideea ca Egiptul adevarat nu poate fi perceput in Hurghada sau Sharm el Sheik, frumusetea Egiptului inseamna Cairo... Luxor...

Vacante frumoase in continuare iti doresc si sa auzim numai de bine!

zpedro*
    [10.09.10 21:58:50]

Ai dreptate, cred ca la un hotel de renumele celui la care te-ai dus tu si-au ales cu grija angajatii.

Intr-adevar e pacat ca se intimpla astfel de lucruri, si la fel cum se zice si despre tara noastra, dupa parerea mea, si egiptul e pacat ca e populat, cu popor de arabi de care eu unul sint scirbit. Pe mine unul m-a frapat jegul din afara resortului in care am fost. Inclusiv in Cairo puteau ca linga piramide sa faca si ei o zona mai frumoasa si cartierul Giza sa il aduca la alte standarde, adica acele case vai mama lor de linga sphinx nu fac o imagine turistica visata, insa intr-adevar, reflecta realitatea in care traiesc arabii de acolo in zilele noastre. Eu unul am fost impresionat de istoria lor, dar a doua oara nu m-as mai duce la piramide sau luxor, nici macar gratis. Pentru hotel m-as reintoarce pt el si pt altele de 5 stele care chiar sint de 5 stele, pentru mare, soare si plaja. E un fel de must see egyptul insa just once

crosbyx*
    [11.09.10 10:00:05]

Felicitari pentru review ! Ai un vot si de la mine.

[11.09.10 11:05:11]

@crosbix multumesc mult pentru aprecieri... stiu ca si tu ai avut un sejur foarte frumos in Hurghada la Albatros Palace, ti-am citit cu nesat descrierea si vreau sa te felicit si eu pentru modul in care ai pus in valoare hotelul.

L-am vazut si eu in trecere (mergeam spre locul de plecare in Sahara Park) si mi s-a parut impresionant... cred ca este un resort demn de luat in seama pe viitor.

Sanatate, succese si vacante minunate!

Portocala
    [11.09.10 14:34:16]

Of, of of , ce ma enervezi .Iar mi-ai trezit amintirile .De ce nu putem avea si noi in tara asa un hotel .De ce trebuie sa mergem la mii de kilometri pentru a avea o vacanta sau un concediu relaxant si fara griji .

[11.09.10 18:25:52]

Review IMPERIAL!

O mica intrebare, te rog, exista excursii de la HURGHADA LA SHARM? Adicatelea, se pot vizita obiectivele din PENINSULA SINAI,pornind din HURGHADA (POATE PE MARE...cu vaporasu'... ?).

MULTUMESC,

STEINBERGER AL DAU BEACH din HURGHADA este unul din marii Campioni ai AFA. Campion bine meritat.

[11.09.10 18:54:19]

@costin1968 iti multumesc si tie pentru cuvintele frumoase si incurajatoare... ,din pacate nu am cunostinta despre excursii din Hurghada in Sharm...Toate excursiile pe care le-am achizitionat pe parcursul sederii noastre in Egipt au fost luate de la ghidul tour operatorului cu care am plecat din tara.Din acest motiv nu am fost probabil interesata sa mai ,,casc ochii'' si pe la agentiile din statiune...I'm sorry ca nu te pot ajuta cu asta...La intoarcerea in tara,cursa charter trebuia sa faca escala in Sharm pentru a lua si de acolo turistii care venisera o data cu noi si care facusera la dus escala in Hurghada,dar din pacate programul s-a schimbat si in aeroport am fost anunanti ca nu mai facem escala in Sharm si venim direct Bucuresti...M-a cam intristat putin vestea pe care am primit-o deoarece eram si eu foarte curioasa sa arunc o privire asupra Sharm-ului chiar si numai de sus.Poate alta data....si poate chiar Sharm el Sheikh! Vacante frumoase cu mult soare pe cer si in suflet!

[12.09.10 12:22:47]

Multumesc turist adevarat!

ralucj
    [16.09.10 13:52:29]

o prezentare minunata... chiar mi-am propus sa nu ratam acest hotel data viitoare cand o sa vedem egiptul!

[16.09.10 23:51:31]

@ralucj iti multumesc si tie pentru aprecieri, o sa fi foarte incantata de conditiile pe care le ofera resortul, de modul cum esti tratat de personal, s. a. m. d... mai ales daca ai mai fost in Egipt poti foarte usor sa faci o comparatie cu celelalate hoteluri din Hurghada. Vacante frumoase oricand si oriunde vei merge!

abbilbal*
    [19.09.10 01:55:36]

Un review care mi-a plăcut, fotografii interesante care, la fel, mi-au plăcut şi ca atare am acordat un FB fără să stau mult pe gânduri.

[19.09.10 12:00:47]

@abbilbal va multumesc si dumneavoastra pentru cuvintele frumoase... ma simt oarecum flatata, tinand cont de faptul ca din impresiile pe care le-ati postat pe AFA reiese ca sunteti un maestru in ale condeiului. Felicitari si dumneavoastra si vacante minunate, oriunde, oricand!

mehedintuadrian
    [14.10.10 14:56:06]

Felicitari, un review excelen!

[14.10.10 18:23:58]

@mehedintuadrian multumesc mult pentru aprecieri!

getty75
    [20.10.10 11:03:58]

Foarte tare rewiew. Imi cer scuze pentru confuzie. Oricum iti multumesc mult pentru informatii. Vacante frumoase in continuare.

[29.10.10 15:31:36]

Un review exceptional, ca si Hotelul!!!

Felicitari, si inca odata felicitari pt pozele foarte frumoase.

[30.10.10 21:02:22]

Te-am felicitat de doua ori, nu e nici o gresala, o data inainte sa plec in Egipt si apoi dupa ce m-am intors de acolo. Ma gandeam, in contextul acesta, ce Review ai putut sa faci!

[31.10.10 11:25:38]

Multumesc costin1968 pentru aprecieri si pentru faptul ca ai avut rabdarea sa citesti impresiile postate de mine.

Cu aceasta ocazie te felicit si eu (inca o data) pentru reviewurile scrise despre Albatros Jungle si excursiile optionale pe care le-ai facut in Egipt... Din pacate eu am tot amanat sa scriu impresiile despre Cairo, piramide si minunatul Sahara Park din cauza lipsei de timp acute. Am regasit multe din locurile vizitate de mine in inscrisurile tale, am tresarit de emotie la fiecare pasaj in care regaseam locuri atat de dragi mie...

Tot ceea ce imi doresc este sa am parte de cat mai multe experiente gen Egipt... La fel iti doresc si tie!

[31.10.10 12:11:05]

Sarut mana!

alex1968
    [03.11.10 23:23:41]

Marcy, te rog, spune-mi in ce regim ai avut masa? Ai avut all inclusive? Am vazut la agentii oferta la acest hotel si aparea cu demipensiune. Multumesc si iti doresc numai vacante la superlativ.

Andox
    [03.11.10 23:53:52]

alex1968, iti raspund eu, Steigenberger Al Dau se vinde si cu demipensiune si cu A. I. iar diferenta este semnificativa.

De exempu pentru 20.11 o camera standard cu demipensiune costa 1036 euro/7 nopti iar cu AI 1667 euro.

Oricum Steigenberger Al Dau este unul dintre cele mai bune resorturi din Egipt si noroc cu ecoul tau astfel scapam un review de exceptie despre acest hotel.

Felicitari marcy74 !

[04.11.10 09:18:27]

@alex1968 noi am cumparat bilete la Steigenberger in regim AI si la un pret cum rar gasesti. Intradevar hotelul are ambele variante: demipensiune si all inclusive si ceea ce m-a surprins la momentul respectiv este faptul ca cele 2 nu se diferentiaza prin bratari de culori diferite (Steigenberger nu foloseste acest sistem de insemnare deloc) ci prin simpla rostire a numarului camerei. Este adevarat ca la inceput acest lucru ti se pare putin iesit din tipare si ca atare enervant dar nu ai ce face si trebuie sa te comformezi.

Numarul camerei il spui tot timpul: cand mergi la plaja si trebuie sa-ti iei prosoape pt plaja, cand servesti masa in restaurantul principal, cand servesti orice fel de bautura de la barurile de la piscina, plaja, etc. Camera este verificata intr-o baza de date in ce regim este ocupata la momentul respectiv dupa care la sfarsit iti este inmanat un bon de casa pe care sunt trecute toate bauturile cu pret 0 daca esti in regim AI, sau tot ceea ce ai consumat cu preturile aferente (si care nu intra in regimul de masa) daca esti in regim de demipensiune. Pentru ambele variante semnezi si scri nr camerei pe bon.

Multumesc si iti doresc numai vacante minunate!

@andox, iti multumesc pentru aprecieri, stiu ca si tu ai avut parte de vacante frumoase,iti citesc impresiile cu mare drag.

Felicitari si tie si vacante de 5* adevarate, oriunde le vei dori!

17 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    abbilbal*, costin1968, crosbyx*, Dragonache*, filip, getty75, judas, marcy74, mathilda, mehedintuadrian, mmierla, Portocala, ralucj, rita722001, sev7, vio.vio, zpedro*
    Alte impresii din această RUBRICĂSteigenberger Al Dau Beach Hotel: