ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2010
DIN: Campina
ÎNSCRIS: 23.01.09
SEP-2010

Descopera manastirea Sucevita

Am plecat din Orasul Radauti, pana in comuna Sucevita, dupa un drum de 18 km, pe partea stanga se inalta mareata manastirea.

Am ramas profund impresionati de zidul care inconjoara manastirea pe toate laturile, un zid foarte gros, din piatra. Manastirea este ctitoria familiei Movila si poarta hramul Invierii Domnului. Este una dintre principalele atractii din Bucovina, datorita picturilor in culori vii, acestea ilustreaza scene biblice, pictura exterioara a acestei manastiri cred ca este cel mai bine pastrata dintre manastirile din Bucovina, care sunt pictate in exterior.

Doar un singur zid al manastirii nu este pictat, o legenda spune ca cel care a pictat biserica a murit, cazand schela peste el si astfel pictura manastirii a ramas neterminata.

La intrarea in curtea manastirii se afla 2 magazine de iconite si alte obiecte bisericesti. In scurta noastra vizita la manastire, am vizitat si muzeul manastirii, aflat in partea stanga de la intrare, din interiorul muzeului am atasat doar cateva poze, nu am putut face multe, nu era voie.

In interiorul muzeului am putut vedea obiecte de valoare artistica si culturala, broderii lucrate cu fir de aur si argint, icoane vechi, picturi, carti vechi, haine preotesti, vase din aur si argint.

De la manastirea Sucevita am pornit peste munti, spre manastirea Moldovita, am trecut printr-o zona splendida, acest traseu este foarte placut sa-l faceti vara, peisajele sunt de vis.

Cred ca luna aceasta vom vizita iar Sucevita.

Trimis de cristi82d in 10.09.10 11:33:46

VIZUALIZĂRI: 1777 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi82d); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P1x manastirea este inconjurata de ziduri, acesta este unul dintre turnuri... partea dinspre intrare
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[10.09.10 12:03:01]

mutat fotografiile incarcate *anterior* de autor la reveiw-ul curent

cristi82dAUTOR REVIEW
[19.09.10 12:25:18]

dc nu mi-a fost punctata nici o fotografie din acest sejur?

webmaster20*
[19.09.10 12:37:47]

Pentru acest gen de intrebari, poti folosi cu incredere functia "Report" care exista si la fotografii. Totusi, pentru a-ti raspunde la intrebare, se pare ca ai incarcat fotografiile inainte de a scrie reviewul la o rubrica unde existau, deja, 5 seturi de fotografii punctate, astfel incat, conform regulamentului pe care programul il aplica automat, acestea nu au mai primit puncte. Daca ai fi respectat regula de a incarca fotografii doar DUPA ce ai scris reviewul, acest lucru nu s-ar fi intamplat, vezi aici. Vom analiza problema si, daca cererea ta este indreptatita, vom restaura punctajul pentru poze, manual.

cristi82dAUTOR REVIEW
[19.09.10 13:24:49]

da, multumesc

webmasterXY*
[19.09.10 13:35:46]

Deşi ai scris mai puţine impresii despre "Mânăstirile Moldovei", poze ai pus destul de multe. Chiar şi la câteva despre care nu ai scris nimic. Aceasta este explicaţia nepunctării acestui set. Ai deja 3 cu puncte în această locaţie generică (ce reuneşte mai multe obiective propriu-zise).

Fiind totuşi vorba despre o locaţie generică, se acceptă aici reacordarea PMA, mai ales că acum sunt ataşate unor impresii.

cristi82d
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Sucevița: