ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.07.09
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Grădina Zoologică, excelentă, musai de văzut.

Pe sait există deja 5 impresii excelente, de la Grădina Zoo din Budapesta, aşa că, misia mea va fi una foarte grea, deoarece cam tot ce era de spus, despre ea, s-a cam spus. Şi totuşi, AmFostAcolo şi eu, în 15.08.2010 şi mi-a (ne-a) plăcut foarte mult. Aşa că, am să postez şi eu acest review, cu noutăţile pe care le-am găsit în grădină.

Din capul locului, trebuie să spun că, am văzut în 2008, Zoo Viena, din Parcul Schönbrunn, vezi aici, iar în Iulie 2010, Zoo Debrecen, vezi aici. Pentru mine, Zoo Viena, rămâne grădina zoo, de reper, faţă de care fac raportările celorlalte grădini zoo vizitate.

Zoo Budapesta, nu este cu mult inferioară celei din Viena, având o suprafaţă foarte mare, o varietate de animale deosebită şi condiţii de cazare pentru acestea la cele mai înalte standarde.

Dar, să revenim. Înainte de plecarea din ţară, în afara review-urilor de pe AmFostAcolo, m-am documentat temeinic şi de pe saitul oficial al grădinii, pe care-l găsiţi aici. Aşa că, dimineaţa, după ce am servit micul dejun, la MERCURE BUDAPEST CITY CENTER (vezi aici), am plecat cu maşina spre Grădina Zoo (Coordonatele GPS ale acesteia fiind N 47.51836º x E 19.07808º, adresa exctă fiind Állatkerti krt. , 6-12), ştiind că, parcarea în Budapesta (de vineri de la 18.00, până luni la 08.00), este gratuită.

Am ajuns în jur de 08.45 (grădina deschizându-se la 09.00), am dat o tură cu maşina prin zonă, am văzut Circul şi Vidam Park (următorul obiectiv din listă), am parcat chiar în faţa grădinii zoo şi până la deschidere, am reuşit să citim afişele de la intrare (inclusiv în engleză) şi să ne procurăm biletele. Am plătit bilete individuale, pentru 2 adulţi (1.990 HUF x 2) şi pentru copil (1.390 HUF), adică un total de 5.370 HUF. Pentru familiile cu 2 copii, există (şi merită luat) un Bilet Family, la preţul de 5.700 HUF. Odată cu biletele am primit şi o hartă a grădinii zoo, moment în care am realizat cât este de mare şi am hotărât să urmăm un traseu, pe care să-l trasăm pe hartă, pentru a nu merge într-un loc de două ori, ori să ocolim ceva. Cu acelaşi prilej, am văzut pe hartă că, grădina are 2 mari zone în renovare/reamenajare, unde vor fi Great Lake and Rock Garden, în stânga intrării şi Buffalo House and the Giraffe House, în partea dreaptă.

Astfel, după intrare am pornit în partea dreaptă şi am văzut urangutanii, hipopotamii, elefanţii, zona de savana (cu animalele caracteristice: rinocerul alb, antilope, felurite păsări), în tot acest timp, admirând "Stânca Mare" (unde sunt ţinuţi vulturi de diferite soiuri/rase, greu de observat de la nivelul solului, stânca având vreo 20 metri), rinocerul alb, am intrat în casa unde sunt găzduite suricatele şi o specie de ţestoasă africană, am trecut pe lângă Cinemaul 3D (unde spectacolele încep după 12.00 (parcă), am văzut struţii, nişte câini sălbatici din India, roşii (dhole), un ţarc plin de păsări (gâşte, raţe, pelicani şi lebede negre), ţestoase, pe lângă ţarcul provizoriu al girafelor, un ţarc cu nişte taurine drăgălaşe (pygmy zebu), ţarcul tigrilor, al leoparzilor, al hienelor, şi am ajuns la minunatul ţarc al gorilelor.

Aici mă opresc puţin pentru a vă spune că, acest teritoriu al gorilelor este foarte mare şi frumos amenajat şi au o familie mare de gorile, precum şi un puiuţ născut anul asta. Mi-a placut foarte mult când am văzut-o pe mama-gorilă, fugind cu puiuţul în mână, efectiv ţinându-l în palmă.

Am plecat mai departe, pe lângă maimuţele Siamang (din familia gibonilor), am mai văzut felurite ţestoase şi am ajuns pe/lângă teritoriul leilor, după care, am văzut teritoriul unor maimuţici pe cale de dispariţie (aduse de la o grădină zoo din Paris, regret, dar nu mai ştiu cum se numesc), am ajuns mai apoi la lupii arctici de tundră (albi).

De acolo, am trecut la bazinele leilor de mare şi ale urşilor polari, despărţite de un tunel subteran, în care, dacă intri poţi vedea atât urşii, cât şi leii de mare în timp ce înoată, prin nişte geamuri imense.

Am continuat vizita, cu o zonă unde am văzut păunii, cu pui cu tot, un cangur, tolănit sub adăpostul său, pe urmă am ajuns la Southern Cassowary, o pasăre de prin Indonezia, excepţională, tamarinii red handed, o colivie plină cu ibişii heremit, papagalii ara, un ţarc mare, în care erau iepuri de Patagonia (patagonian cavy), celebrii capybara (consideraţi cei mai mari rozători din lume) şi alpaca (din Anzii Cordilieri).

După, există un ţarc mare plin de capre şi lame, în care se poate intra, pentru a le hrănii şi face poze. Când am ajuns eu, toate animalele din grădină îşi primeau porţia de mâncare de dimineaţă, aşa că, nu a mai fost cazul.

Acolo, lângă Ausztral Haz, am făcut un popas, pentru odihnă. Lângă sunt chioşcuri (ca de altfel şi în mai multe locuri din grădină), de unde am putut lua un espresso, apă şi sucuri şi am putut chiar fuma o ţigară.

În timpul ală de relaş, am văzut cum un îngrijitor duce de lesă un pui de iepure de Patagonia, prin grădină, spre deliciul celor mici.

Undeva, în spatele acestor ţarcuri mai sunt porcişorii de guineea şi coati (dacă nu eram atent nu-i găseam). În continuare am trecut şi pe lângă o zonă cu vaci, oi, găini şi gâşte comune (sub denumirea Hungarian Farmyard).

Mai apoi este zona cămilelor (sunt câteva zeci), un ţarc plin de câini de preerie cu coada neagră (nu ştiu de ce le zice aşa, că-s ierbivori. Oricum, erau tare, tare drăgălaşi.

Am intrat mai apoi, într-un labirint vegetal, în mijlocul căruia există un mic lac cu broscuţe ţestoase şi un ceas solar. De acolo, am intrat în casa (grădina) fluturilor. Extraordinar cât de frumoşi pot fi. În culori din cele mai diverse. Am trecut pe lângă teatrul în aer liber şi pe lângă a doua zonă aflată în renovare, unde va fi Great Lake and Rock Garden şi ne-am dus la bazinele focilor şi ale pinguinilor. După ce ne-am delectate cu dansul subacvatic al focilor, am văzut frumoşii flamingo, după care am părăsit grădina zoo.

Ţin să menţionez că, nu am intrat în partea de grădină botanică, unde există o casă a palmierilor, o impresionantă colecţie de bonsai şi multe, multe alte plante, deoarece déjà trecuseră vreo 4 ore şi urma la rând Parcul de Distracţii (VidamPark).

Cred că, Grădina Zoologică, poate fi văzută, la pas, în 4-5 ore, dacă se urmează un traseu riguros (noi am urmat traseul din foto 3). Pe tot parcursul grădinii există chioşcuri, de unde se pot lua apă, sucuri, cafea, covrigi, plăcinte, sandviciuri. Nu am văzut mâncare gătită. Preţurile, sunt unele normale pentru Budapesta, cu nimic mai mari decât în oraş.

În concluzie, este o Grădină Zoo, foarte frumoasă, de văzut neaparat, foarte îngrijită, cu animale foarte bine tratate.

În afara primelor 22 foto (de prezentare), am să mai urc câteva (am vreo alte 200), în ordinea în care am făcut noi turul grădinii zoologice.

AmFostAcolo, o să mai merg şi v-o recomand şi vouă.

Trimis de creivean in 09.09.10 22:31:01

VIZUALIZĂRI: 16247 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Grădina Zoologică Budapesta - Intrarea în grădină.

magdalena
[09.09.10 22:40:02]

Eu nu am vazut nici o alta gradina ZOO afara de a noastra si asta pentru ca mi-am spus ca trebuie sa le vad cu copiii in acelasi timp!

Pana atunci, am de unde sa ma documentez!!

fluturas1*
[09.09.10 23:48:37]

Acum cateva zile am vazut si eu gradina zoo din Piteşti care are destule animale, dar logic ca nu se compara cu cea pe care ai descris-o aici.

dananecula
[10.09.10 00:08:27]

Excelent review si un vot maaaare, dar pacat ca nu-mi permite mai mult de 400 PMA, caci cu adevarat merita!

Ti-am citit randurile si am facut din nou traseul imaginar prin Gradina Zoologica din Budapesta.

Sincer, din descrierile tale unele animale nici n-am apucat sa le vedem si cam 4-5 ore am calatorit si noi prin imensa Gradina Zoologica.

In plus fata de voi, noi am intrat la 3 D si am vazut un documentar suuuperb. Am fost de asemenea norocosi vizitand si Gradina Botanica absolut incantatoare, precum si gradina japoneza cu frumusetea de bonsai .... Oooof doamne, ca iar mi-am adus aminte de parcul cu peste 1000 caprioare din Nara si de vegetatia din Japonia....

ionescunic
[10.09.10 06:58:57]

Cat mi-am dorit sa merg si eu la aceasta gradina Zoo, atat de laudata de matusile mele, dar nu s-a putut efectiv din cauza unei pene de curent nu se mai puteau emite bilete de intrare... Dar am vazut-o pe cea de la Nyiregyhaza, foarte frumoasa dar nu atat de mare.

Acum am motiv sa ma intorc la Budapesta, Zoo si acvariul de la Campona sunt obiectivele mele principale si poate si parlamentul lor.

raoulp55
[10.09.10 07:01:13]

Cand am vizitat Budapesta, acum un an, am trecut ca vijelia pe langa ZOO, iar acum, citind acest frumos review, imi pare sincer rau ca nu am facut un popas si acolo, mai ales ca imi amintesc perfect, am fi avut timp destul...

am stat cateva ceasuri in parcul de peste drum, urmarind parada militara, organizata de ziua Constitutiei. Cu proxima ocazie iti vom pasi pe urme. Multumim pentru frumoasa descriere!!!

Alina Morar
[10.09.10 08:48:51]

Desi, am zis si eu ca dupa ce am vazut zoo de la Viena, nu cred ca ar mai fi alta sa ma impresioneze asa, totusi imi doresc mult sa ajung si aici, mai ales cu copilul, care e innebunit dupa animalute. Ma mosteneste pe mine.

presario
[10.09.10 09:41:16]

Foarte tare. Am fost si eu in 2008 cred.

Ati dat de mancare la elefanti ? Ca se poate da de mancare, este un angajat care vinde mere, morcovi si alte cele, practic hranesc elefantii pe banii turistilor.

mirelutza
[10.09.10 10:14:52]

ador gradinile zoologice - ma incanta si binedispun deopotriva; multumim de informatii creievean... ; si pozele....faine rau.

TORA INGRID
[10.09.10 13:30:45]

Eu chiar te invidiez ca apropierea de Budapesta iti permite sa ajungi repede si frecvent pe acolo, s-o descoperi (si sa ne-o descoperi). Multitudinea de detalii tehnico-turistice pe care cu generozitate le pui la dispozitie, precum si talentul relatarii, frumusetea fotografiilor, ineditul ipostazelor surprinse ma fac sa-mi doresc sa ating profesionalismul tau... turistic. Felicitari!

biancuta
[10.09.10 20:51:44]

Avand in vedere ca am doi copii, si acest Zoo va fi inclus in program! E interesanta intrarea, totul este frumos amenajat! La ale noastre mai este ceva de lucru!

creiveanAUTOR REVIEW
[11.09.10 13:53:27]

Rog un webmaster, dacă se poate, să se ataşeze următorul videoclip, cu imagini din Grădina Zoo Budapesta: click aici

Mulţumesc mult.

creiveanAUTOR REVIEW
[11.09.10 18:25:05]

Conform promisiunii, am mai încărcat 103 poze ( în total sunt 137 ). Cine vrea să le vadă, o să poată urmări exact traseul pe care l-am parcurs noi. Pozele sunt încărcate în această ordine.

[11.09.10 18:28:45]

gata si clipul !!

vizionare placuta!

webmasterXY*
[11.09.10 18:44:08]

Am sters P108, era dublura P109. Au mai ramas 136 poze.

radu din cluj*
[02.01.11 13:47:31]

gradina asta nu o s-o ratez la vara, sper!

[18.09.12 06:55:10]

Mutat la rubrica "Zoo Budapesta" (nou-creata pe site)

Alina Morar, biancuta, dananecula, fluturas1*, magdalena, mirelutza, radu din cluj*, raoulp55, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂZoo Budapesta: