ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 25.04.08
JUL-2005

Hotel Neptun - litoralul romanesc

A fost ultima mea iesire pe litoralul romanesc in vara lui 2005. Am mers mai mult pentru ca a vrut baiatul meu sa vada cum e la noi la mare, sa vada unde mergeam la mare in copilaria mea.

Pentru ca stiam in linii mari ce ma asteapta am incercat sa caut un hotel mai bun in statiunea Neptun si asa mi-a fost recomandat Hotelul Neptun din Neptun. Am luat un apartament in acest hotel despre care zicea agenta de turism ca “inainte” era hotelul nomenclaturistilor. Si chiar asa arata hotelul.

Aparatamentul a fost mare si spatios. Mobilierul si covoarele clar nu au mai fost schimbate din vremuri demult apuse, dar fata de alte hoteluri pe care le-am vizitat pe litoral a fost destul de bine. Aveam un dormitor cu un pat dublu si un living cu o canapea extensibila, doua fotolii si televizor … color!

Sejurul era cu mic dejun inclus care se servea la restaurantul hotelului in regim bufet. Basic: oua, felii de salam, felii de telemea si pachetele de unt. De baut cafea, ceai, lapte si ci-co sau asa ceva. Nici prea-prea, nici foarte-foarte. Pranzul si cina le serveam pe la diverse terase si pizzerii, prefer sa nu imi amintesc despre asta. La plaja aveam un mare plus: era o terasa in capatul plajei de langa gardul vilei de protocol unde se facea o cafea la nisip… o bunatate, cu caimac, intr-un ibric de alama – cei care au baut acolo stiu despre ce vorbesc – o cafea atat de buna cum nu am baut nici in Turcia.

In rest: plaja murdara, apa murdara, din fericire statiunea Neptun e o statiune frumoasa, pacat ca nu e intretinuta si exploatata la adevarata ei valoare ca de fapt tot litoralul romanesc.

Trimis de Andc in 09.09.10 21:48:16

VIZUALIZĂRI: 3305 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotel neptun - livingul unui apartament
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

fluturas1*
[09.09.10 22:22:47]

Din 2005 si pana în prezent poate s-a mai schimbat ceva în bine, cine stie.

AndcAUTOR REVIEW
[10.09.10 06:41:51]

- fluturas1 din pacate ma cam indoiesc sa se fi schimbat ceva pe litoralul romanesc in ultimii ani ... poate in rau i nu in bine. Pana nu se schimba mentalitatea oamenilor de la noi, nu se va schimba nimic. Nici un hotel nu se va imbunatatii de la sine fara investitii majore, iar cand se fac investitii majore intr-un hotel - vezi hotelul Iaki din Mamaia de exemplu si preturile cresc pe masura, iar la 80 - 100 euro camera pe noapte deja mergem spre alte locatii mai exotice si nu la noi pe litoral.

Nu vreau neaparat lux in concediu - daca imi doresc asta ma duc in Antalya, dar imi doresc o camera curata, o mancare proaspata si niste oameni amabili care inteleg sa ma trateze ca pe un oaspete care dupa ce pleaca de la ei sa le duca dorul si sa se intoarca acolo in prima vacanta si nu sa se jure ca nu mai calca pe la ei niciodata cum din pacate se intampla cam peste tot pe litoralul nostru.

Oare de ce bulgarii pot si noi nu? De ce in Bulgaria toti rromi pe care i-am intalnit muncea la curatenie iar la noi fura si cersesc? Atunci sa nu ne miram ca suntem pusi la zid si aratati cu degetul... As fi bucuros daca am ajunge macar la nivelul bulgarilor pe litoral si atunci chiar as da o fuga in fiecare an si la noi la mare, macar asa in amintirea anilor copilariei si a studentiei cand imi petreceam cele mai frumoase vacante pe litoralul romanesc.

pepsi70ro
[10.09.10 06:55:50]

N-am prea inteles legatura intre rromi si turismul din Bulgaria.

Pe de alta parte la ei s-au facut investititii masive atat in confortul cazarii cat mai ales in calitatea serviciilor. Asta este...mergem la bulgari!

AndcAUTOR REVIEW
[10.09.10 07:09:01]

pepsi - am fost surprins pur si simplu ca in fata hotelului la care am stat anul acesta, in statiune si pe plaja, cetateni mai colorati faceau zilnic curatenie ... am fost surprins ca nu am vazut pe nimeni cu mana intinsa pe la terase sau prin parcari si ca desi am stat intr-o camera la parter imi lasam tot timpul usa de la balcon deschisa si nu ma "cauta" nimeni prin camera sa vada ce am uitat de valoare ... tu care esti chiar in apropierea litoralui nostru gasesti ca e asa si la noi ?

Nu mi s-a parut ca in Albena s-ar fi facut investitii masive mai ales la hotelurile de 3 stele, camerele pareau la fel de obosite ca si la noi, dar era curatenie, iar bulgarii desi nu excelau in politete isi faceau treaba.

Din pacate pentru noi, da e mai bine sa mergem la bulgari.

[10.09.10 10:10:01]

si eu sunt de parere ca impresii atat de vechi au un grad de relevanta scazut sau foarte scazut, astfel ca retrag punctele standard (="votul site-ului") atribuit automat de program

[25.03.11 19:29:18]

buna,

cum se poate rezerva un sejur la acest hotel? are hotelul cumva site propriu? stie cineva daca hotelul a fost deschis anul trecut, resp. cum va fi anul acesta? poate da cineva informatii utile?

dupa multi ani de apsenta din statiunea neptun, doresc sa revin pt. citeva zile cu familia anul acesta si deaceea incerc sa ma informez ce este posibil si ce nu...

mutumesc anticipa

[25.03.11 20:09:40]

@Michaell, vad ca esti deja membru SILVER -- poti beneficia in consecinta de preturi privilegiate, sponsorizate de site in beneficiul membrilor SILVER (ori superior) pentru unele hoteluri de pe Litoralul Romanesc (si pentru majoritatea de pe cel turcesc). Vezi anunturile pe fond galben de imediat sub review si de jos de tot.

Stai sa ma uit sa vad daca si Hotel Neptun este inclus in acets program.

[25.03.11 20:13:03]

DIn pacate, nu avem preturi pentru Hotel Neptun - sunt, in schimb, pentru alte 9 hoteluri de 2*, doua hoteluri de 3* si unul de 4 - (toate din statiunea Neptun) -- fa un test, macar de curiozitate (click pe linkul de mai jos, cel de pe fond galben)

[25.03.11 21:01:34]

@ admin

multumesc mult.

vezi ce face nostalgia din om...

hlli
[25.03.11 21:25:28]

@ Michaell, chiar daca nu face subiectul acestui review, vreau sa adaug si eu citeva cuvinte legate de nostalgia ce te-a cuprins.

Am niste buni prieteni, plecati inainte de '89, ce traiesc la Munchen. De atunci, acesti prieteni ai mei, aproape in fiecare an vin la mare in RO. Mereu la Mamaia si mereu la hotel Majestic!!! De ce oare nu aleg alta destinatie? !!! De ce RO si nu orice alta tara? !!! O data i-am si intrebat de ce prefera sa conduca masina atita amar de drum? !!! Fac o escala de o noapte-doua la Timisoara, timp in care ne reintilnim, dupa care pornesc spre mare pe drumurile noastre... Si mi-au raspuns ca le este bine acolo, ca le este mereu dor de mare, ca sunt "acasa"... Dar ei nu mai au pe nimeni aici, nici o ruda, ci doar citiva prieteni... Pot intelege acest sentiment... dar parca totusi as dori si un altfel de concediu din cind in cind...

Sa mergi la Neptun si sa ai o vacanta frumoasa!!!

Sa auzim de bine!!!

[25.03.11 21:48:13]

@ hlli

multumsc pt. randurile tale.

cam asemanator prietenilor tai gandesc si eu. cu ani in urma nu mi-as fi putut inchipui ca amintirile si ceea ce tine de timpuri trecute pot avea o asemenea influenta puternica...

din pacate nu am doar amintiri frumoase din romania si in special despre turismul romanesc. dar se pare ca raul se uita si candva iti amintesti doar de momentele frumoase. aceste momente sper sa le traiesc din nou acesta vara.

vom vedea...

si tie toate cele bune.

[12.06.13 12:27:32]

Ma voi duce cu familia anul acesta in August. Am inteles ca hotelul este cu regim inchis. Am o intrebare pentru cei care au fost acolo: un

Am rezervat apartament si ma intereseaza daca sunt 2televizoare sau doar unul si unde este. Daca este in iving se poate muta in dormitor?

Va multumesc.

PS: Rezervarea am facut-o pintrun prieten care lucreaza la un hotel din capitala.

Aici am gasit singurele informatii despre acest hotel.

[12.06.13 12:48:14]

in vara 2012 acest hotel era inchis, seara se vedea lumina intr-o singura camera, probabil acolo statea paznicul.

zona sinistra, intunecoasa, plina de caini si balarii crescute in voia lor, hotelul degradat vizibil la exterior.

de la cineva care lucreaza in neptun am inteles ca o buna perioada acest hotel a fost folosit pentru cazarea personalului din hoteluri/restaurante, venit din tara pe perioada sezonului estival.

esti sigur ca hotelul a fost renovat si introdus in circuitul turistic, chiar daca e cu "regim inchis"?

dinţosul
[12.06.13 13:27:38]

Anul trecut aici a functionat pe perioada sezonului estival un târg de îmbracaminte şi diverse accesorii din piele. Din ce am observat la fata locului receptia era dezafectata si multe spatii din hotel inchise si sigilate. Întradevar, seara se puteau observa cateva camere de la etaj care pareau locuite... nu stiu însă care era treaba cu acest hotel.

Sfatul meu este sa te mai interesezi daca functioneaza anul acesta.

[14.06.13 09:36:21]

@Corina70, @Dintosul

Rezervarea mi-a facut-o un prietelux din Bucuresti. El a lucrat anul trecut acolo la receptie. O sa revin cu informatii tot de la el pentru ca pleaca pe 17-Iunie acolo. Singurele informatii gasite sunt aici. Din spusele lui hotelul aprtine unui lant hotelier de lux si este destinat angajatilor.

[14.06.13 11:37:22]

@ribelli: greu imi vine sa cred ca se pot face rezervari la acest hotel.

anul trecut am fost la fata locului si am trecut chiar prin lobby-ul acestui hotel. la parter este totul parasit si lasat in paragina, inclusiv receptia. seara si eu am putut observa ceva lumini pe la geamuri. am auzit ca hotelul ar servi ca modalitate de cazare pentru angajati din neptun.

[14.06.13 11:52:44]

@Michaell: Rezervarea este facuta de un prieten care lucreaza la receptia unui hotel de lux din Bucuresti.

El mi-a spus ca a fost si anul trecut cu familia si ca pleaca luni 17-06-2013. L-am intrebat de hotel si mi-a spus ca este pentru angajatii lantului hotelier, ca totul este curat, intradevar nu este renovat si ca pe perioada verii merg numai angajatii si cunostintele lor.

[14.06.13 12:18:55]

sa speram ca vei avea conditii decente de cazare si masa. chiar te rog sa scrii despre sejurul in acest hotel, dupa ce te intorci din vacanta.

[14.06.13 12:34:46]

@ribelli: da, ok... ce sa-ti spun?! daca cunostinta ta lucreaza la un hotel de lux iar in concediu s-a cazat aici... ma rog?! fiecare face cum crede... -

hotelul are mai multe etaje... ce faci daca ai camera la ultimul iar lifturile nu functioneaza... ? eu de fel nu folosesc liftul, dar nu stiu cum ar fi de ex. cu copil mic.

dar hai ca nu te mai descurajez. vei vedea si poate aflam si noi cum ti-a mers... - )

[14.06.13 21:09:49]

@Andc: O intrebare:

Pozele sunt din 2005?

[15.06.13 03:47:41]

Am mai aflat cate ceva despre hotel.

Sunt deschise doar 3 etaje, camerele sunt curate, se face curatenie zilnic, lenjeria se schimba zilnic. In hotel sunt cazati angajatii a doua lanturi de hoteluri de lux HJ si M.

[16.08.13 14:43:06]

@ribelli: ai revenit din concediu? cum a fost pana la urma la acest hotel?

[16.08.13 18:45:14]

@Corina 70

Am revenit

[16.08.13 18:52:27]

Incep asa:

Mare pacat ca nu se investeste in hotel

In hotel sunt deschise doar 3 etaje

Camerele identice cu pozele atasate la acest rewiew, foarte curat apa calda nonstop, mobilier din ani '80 dar in stare foarte buna.

In holul hotelului era un targ ceace nu era deranjant aici ma refer la zgomot.

Mai multe nu stiu ce sa va zic asa ca puteti sa ma intrebati.

[16.08.13 18:58:33]

@ribelli: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

Take your time, vei găsi tu ce să ne scrii - gândește-te ce te-ar fi interesat pe tine să știi, ÎNAINTE să mergi.

Andc, Corina70, dinţosul, fluturas1*, hlli, Michaell, ribelli
Alte impresii din această RUBRICĂNeptun Hotel [Neptun]: