ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2010
    DIN: cluj-napoca
    ÎNSCRIS: 08.09.10
    AUG-2010

Către satisfăcător

Hotel 'Romanta' Neptun, de ce?

Am achizitionat doua sejururi, in perioada 26 august - 31 august (primul) si 01 septembrie - 06 septembrie cel de al doilea sejur. Am plecat din cluj cu masina si am ajuns in Olimp dimineata la 6:30; mentionez ca primul sejur era in Olimp la hotel Craiova iar cel de-al doilea era la Romanta in Neptun, acestea avand o colaborare, deoarece din 01 septembrie hotelul din Olimp se inchidea. Doamna de la receptie din Olimp nu numai ca a dat dovada de multa initiativa dar ne-a recomandat sa mergem direct la Neptun, in ideea sa nu trebuiasca sa ne mutam, a fost foarte operativa si vreau sa-i multumesc pentru aceasta idee. Am ramas surprins sa vad ca desii cazarea se face la ora 18 ne-a primit la ora 09.

La cina va spun sincer ca am ramas placut surprins de calitatea mancarii, mancare foarte bine facuta si foarte gustoasa, mai buna decat in alte restaurante de 3* sau de 4* unde am mancat si suficienta pentru un adult de 34 ani care venea dupa o pauza de masa de 12 ore.

Am vazut foarte multe impresii despre acest hotel si nu toate pozitive, majoritatea negative; eu intreb acele persoane care afirma ca litoralul nostru este vai si amar de el ca sa nu mai vorbim de serviciile care se ofera, au fost vreodata la un hotel de 2* in Italia in alt oras decat cele importante? de exemplu Vercelli din zona Alecsandria, acolo nu au nici macar micul dejun ca sa nu mai spun ca se doarme pe paturi de spital cu toaleta comuna. Mentionez ca Vercelli este un oras cu o foarte multa istorie si un punct turistic important.

Asa ca dragi romani haideti sa nu mai fim asa exigenti cu altii cand de fapt noi ca oameni nu facem nimic, asteptam sa ni se puna totul pe tava fara sa miscam un deget dar dupa aceea stim sa facem observatii, de ce spunem ca statiunile noastre de pe litoral sunt mizere cand toata mizeria o facem noi, oamenii care mergem la plaja crezand ca totul ni se cuvine chiar si sa aruncam seminte prin nisip sau mucurile de tigari sa le ingropam in nisip in ideea ca cineva va venii sa adune dupa noi, ma adresez unui domn care sustinea in gura mare ca este forte educat si intradevar a stiut sa-si educe copilul sa arunce cojile de seminte intr-un pahar gol iar dansul era asa educat ca le arunca pe nisip.

Asa ca dragi romani sunt un om care avazut multe tari si mai civilizate dar si mai putin civilizate, va rog haideti sa ne trezim si sa ne asumam mai multa responsabilitate sa punem mana de la mana si sa readucem vacantele frumoase de pe litoral la acele asteptari la care ne referim.

Poate lumea o sa ma critice dar eu personal consider ca mult mai multe se realizeaza daca suntem mai civilizati decat sa asteptam ca altcineva sa faca ceva pentru noi.

Va multumesc si hai sa nu mai fim asa orgoliosi, toti am pornit pe litoral de la joaca in nisip.

Doriti sa va jucati si anul viitor intr-un nisip curat fiti mai ordonati si nu mai aruncati seminte pe nisip sau mucuri de tigara.

Trimis de cristoft* in 09.09.10 12:25:37
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP. A mai fost în/la: In toate statiunile de pe litoralul Romanesc

VIZUALIZĂRI: 4834 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristoft*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Asa arata camera unde am stat si am dormit.

mirelopodu*
    [09.09.10 13:14:21]

Bravo, de o suta de ori bravo!! Este foarte adevarat in mare parte ceea ce ai spus. Insa, din pacate, educatia unora dintre romani va avea mult de suferit ani buni de aici incolo. Numai ca, doar cu oameni civilizati nu se poate face un turism adevarat. Mai trebuie pus osul la treaba si de catre cei direct implicati si sa-si scoata coada din turism politicul si interesele mafiei din aceasta tara, plus sabotajul din afara. Suntem noi prea mici pentru a intelege in totalitate jocurile celor ce vor sa duca la sapa de lemn turismul romanesc.

Si, bine ai venti pe site!

Djbobo*
    [09.09.10 14:13:59]

Cand atatia scriu ce scriu despre acest hotel, mi-e greu sa cred ca in cateva zila s-a schimbat totul si acum e ok hotelul, cand de fapt pozele si relatarile vb de la sine.

Ne-ai scris 3 cuvinte despre hotel ca ai fost multumit si atata tot, si cu mancare de 7 stele si ne tii teorie despre plaja, nu cumva trebe sa aducem de acasa setul de curatenie sa curatam si camerele de hotel ptr care platim bani, asta ca sa fim educati pana la capat.

Litoralul romanesc e in colaps si asta din cauza hotelierilor care cer mult si nu ofera mai nimic, pana se va schimba ceva, schimbarea trebuie sa vina de la hotelieri, lumea va merge pe alte meleaguri la mare si sunt din ce in ce mai multi.

Pararea mea e ca esti de la acest hotel infect, sau scrii in numele cuiva de acolo, altfel nu vad cum poti sa sustii ca esti multumit de acea mizerie de camere, posteaza niste poze si cu baia sa vedem cum arata, camera vad ca e oribila la banii care i-ai dat.

cristoft*AUTOR REVIEW
    [09.09.10 14:33:34]

Daca mergi la mare sa stai in hotel mai bine du-ti jocuri cu tine sau te relaxezi dormind. Felicitari pentru impresie si chiar am fost acolo nu vorbesc aiurea numai ca in camera doar am dormit si m-am schimbat de haine si am facut dus. Daca doresti mai multe poze nici o problema dar nu ma duc sa fac poze la baie sau oglinda eu fac poze prin statiune sau locuri care i-mi plac.

O zi minunata.

yssy*
    [09.09.10 14:51:51]

Felicitari!!! In sfarsit un review foarte bun, care m-a prins pana la capat. Pacat ca nu sunt mai multi care gandesc la fel, si ma refer la curatenie. Toti vor sa fie tratati ca regii dar nu arata respect pentru nimic din jur.

pepsi70ro
    [09.09.10 18:32:16]

Recunosc este un review care m-a uns la suflet, ma bucur ca mai exista oameni care au acelasi punct de vedere ca al meu, felicitarile mele!

recul*
    [09.09.10 18:41:59]

eu cred ca fiecare dintre noi doreste sa primeasca ce a platit. de acord, nu mergi in concediu sa dormi si sa stai in camera, dar asta nu inseamna ca merit sa iau cu mine acasa cine stie ce boala de piele, doar pentru ca mochetei din camera ii este dor de aspirator ca de sfintele moaste sau ca perdeaua s-a bronzat peste masura din cauza prafului...

in ceea ce priveste comportamentul turistilor, veti fi surprinsi (poate) sa constatati ca si in alte tari se comporta la fel, cu conditia sa li se permita.

am mai spus-o si in alt ecou, eu sunt turist, nu investitor! nimic in afara de calitatea serviciilor nu va face sa imi cheltui banii intr-un loc sau altul! ganduri bune!

fluturas1*
    [09.09.10 19:42:45]

Ma bucur când vad ca cineva scrie pozitiv despre locurile de cazare de pe litoralul romanesc, încă mai cred ca o sa vina o zi când procentul celor mulțumiți sa-l depășească net pe cel al nemulțumiților, dar sincer cred ca mai am de așteptat pana o sa vina ziua aceea.

Djbobo*
    [10.09.10 18:44:43]

Nu inteleg ce v-a tot uns la suflet, acest review e adresat mai mult plajei si foarte putin hotelului, nu cred ca printr-o fraza de genul:

''Ce am gasit in camera ne-a multumit avand in vedere ca eram la un hotel de 2*, urmand sa incepem cu masa de seara.'' sa poate aduce atata satisfactie privind locatia de cazare, mai ales ca mai sunt vreo 3 opinii total diferite fata de ceea ce s-a prezentat in acest review.

Despre ceea ce se scrie despre plaja sunt de acord, dar aia e alta mancare de peste, nu cred ca eu sunt obligat sa fac curat pe plaja, atata timp cat eu insumi nu fac mizerie si platesc si taxa de statiune, dar fara a fi in asentiment cu pepsi70ro, care ''isi sustine'' litoralul (fiind din cta) dar degeaba, statisticile sunt sumbre, chiar si eu care mi-am facut destule concedii pe litoralul nostru, anul asta am amanat si vom lua in primavara un sejur in turcia.

Cu siguranta ma voi simti mult mai bine decat la noi!

Toate cele bune

PS: Ne amanasem concediul ptr inceputul lunii septembrie, dar intrucat vremea s-a stricat, am renuntat, si cu aceasta ocazie, tot citind pe acest site review-uri din aceasta vara de pe litoralul nostru, care au fost mult mai multe negative ca anul trecut, am hotarat sa nu mai calcam de litoralul nostru (pe care de altfel il iubim foarte mult, dar nu se mai poate in maniera in care suntem tratati pe banii nostrii), drept ptr care am optat ptr destinatii din afara ptr urmatorii 5 ani.

Ptr pepsi70ro: daca e asa sublim litoralul nostru, te rog sa ma scuzi ca imi permit sa te intreb: dc iti faci concediile in Bulgaria, Turcia, Grecia, Italia etc, daca la noi e asa subim, bineinteles, constantean fiind.

Ai dori sa stai intr-o camera ca cea prezentata in foto, vei avea aceeasi pozitie?

Ma indoiesc...

pepsi70ro
    [21.09.10 22:34:26]

@Djbobo, imi permit sa te intreb acelasi lucru, daca tot blamezi atat litoralul nostru de ce in acest an ai fost pe litoral, in Mamaia, iar nota acordata vilei a fost foarta buna, iar tu multumit?

Raspunde la acesta intrebare si apoi iti voi spune si eu de ce ma duc in alta parte in concedii

"constantean fiind"

cristoft*, Djbobo*, fluturas1*, mirelopodu*, pepsi70ro, recul*, yssy*