ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Neconvingator

Aventura am inceput-o pe 25 August 2010, la receptie aceasi oameni plictisiti, neatenti, sictiriti, etc, dau dovada de neglijenta "crasa" fata de "maria sa" turistul

Minusuri:

1. Cu 10 euro am beneficiat de o camera la etajul 8 cu vedere spre mare (corpul 1), camera ce nu merita "rangul" de 5 stele (pereti crapati, mobilier zgariat, baia ca vai de capul ei, cearceafuri rupte si de culoare"gri", etc)

2. Am platit pat suplimentar in camera si nici nu aveau de unde sa faca rost de unul, asa ca am dormit 4 persoane in 2 paturi.

3. Din 1400 de turisti, 700 erau romani, nici un fel de vorbitori de limba romana (erau cativa turisti rusi si aveau 3 translatori).

4. Serviciul de curatenie deplorabil (nu puneau cele 4 "sampoane", nu completau zilnic minibarul, nu dadeau cu aspiratorul, etc.)

5. Distractia lasa de dorit (un amarat de "circ", bingo, minidisco).

6. Gustarile dintre mese sunt: carnati (oribili) cu cartofi prajiti si salata de varza, hamburgeri si cartofi copti cu maioneza & stuff.

7. Ospatari "ioc", asa ca trebuia sa stai la imensele cozi la orice (bautura, mancare, dulciuri, etc), oriunde te duceai trebuia sa stai la coada.

8. Toate bauturile sunt indigene.

9. Slaba varietate la fructe (pepeni, portocale, struguri, mere si pere, atat).

10. Meniurile destul de slabute (la celelalte restaurante).

11. Parcarea insuficienta.

12. ETC.

Plusuri: Nici unu.

Ca si rezumat, un fiasco total. Nu se merita, mergeti in alta parte.

Trimis de RossoNerro in 08.09.10 14:26:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kemer

VIZUALIZĂRI: 3992 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RossoNerro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

[08.09.10 16:22:21]

Spune-mi te rog la ce hotel ai fost in Kemer, in anii trecuti?

fluturas1*
    [08.09.10 22:13:02]

Cam succintă descrierea pe care ai făcut-o la acest hotel din Turcia.

[09.09.10 15:35:16]

2009 = Hotel Amara Dolce Vita Tekirova (5 stele)

2008 = Sailors Beach Club (Kemer Kiriş) 4 stele

[09.09.10 15:36:19]

Scurt si la obiect (nu imi place sa "palavragesc").

[09.09.10 15:41:13]

Te intreb ceva "scurt si la obiect", atunci

Spune-mi te cum ar fi, in opinia ta, urmatoarele rapoarte

a) conditii Miracle / conditii Sailors Beach Club

b) pret Miracle / pret Sailors Beach Club

poti sa-mi dai raspunsurile pe scurt, sub forma 0.xx sau 1.yy

In ce priveste Amara Dolce Vita, e oricum clar.

[09.09.10 15:58:31]

In regula:

1. Conditii cazare, aproximativ aceleasi (doar climatizarea un plus pentru Miracle, la Miracle "no problem", la Sailors aveam ac.), trei paturi camera cam la aceasi suprafata, baia buna (spre foarte buna).

Curatenie impecabila (veneau zilnic si la ore potrivite, nu ca la Miracle la ora 13:30 - 14:00), curatau si spalau totul (pe toata suprafata era gresie).

Gradina interioara la fel: IMPECABILA, numai iasomie, bananieri, trandafiri, MIROSEA DE LESINAI.

La capitolul alimentatie aveau: mai multe feluri de supe, mai multe feluri de gratare, mai multe dulciuri (dulciurile erau facute acolo, nu cumparate ca la Miracle) si mai multe varietati de fructe. Restaurantele "zise" specifice = zero barat. Ospatari "nema".

Parcarea = asa si asa (maxim 40 de auto)

Distractii = zero barat

2. Pret ~1000 de euro (940), sapte nopti.

Multumit?

P.S. Atasez si niste poze de la Sailors

[09.09.10 16:04:23]

Iti cerusem niste rapoarte, doar, iar tu ai scris chiar un mini-reveiw despre Sailor Beach...

Sigur ca sunt multumit, dar si mai multumit eram daca postai textul de mai sus ca REVIEW la rubrica dedicata hotelului Sailor's Beach (cu note, si acolo) -- poate fi util penru utilizatorii care se documenteaza despre acea destinatie.

[09.09.10 16:14:09]

Scuze, am inteles eu gresit.

Asa am sa fac.

Si un bonus pentru VOI (Am fost acolo), singurul lucru scris in limba romana in tot hotelul Miracle a fost un "elogiu" pentru am fost acolo.

P.S Poti muta fotografiile direct pe Sailor ?

[09.09.10 16:25:00]

P. S Poti muta fotografiile direct pe Sailor?

sigur, doar ca te rog sa imi indici care dintre fotografii sunt de la Sailor's (scrie indicativele, de exemplu de la Pxx pana la Pyy).

[later]

despre ce "elogiu" este vorba? ma faci curios...

[09.09.10 16:30:32]

Foto P17 (P 18)

P.S. Fotografiile de la Sailors sunt urmatoarele: P 11........ - P 15.

[09.09.10 17:00:18]

daca al meu coleg care se ocupa cu validarea nu observa cumva acest dialog si nu muta pozele indicate la rubrica hotelului Sailor's, o sa ma ocup eu de mutarea lor, un pic mai tarziu.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [09.09.10 18:48:42]

Pozele 17 si 18 sunt cele mai tari .

Se pare ca turcii iau mai in serios AFA decat propietarii de pe litoralul nostru.

[12.09.10 07:58:01]

Abia acum am vazut pozele P17 si P18 -- super tare!

In mai anul acesta, am facut (in cadrul unui info tur organizat de Premium Holidays) un tur al hotelurilor -- din Alanya si pana in Bodrum -- si am lasat la receptia hotelurilor cativa fluturasi (identici cu cei pe care i-am impartit, cu ajutorul unor voluntari, membri AFA, la Targul de Turism din primavara). Eram aproape sigur ca despre ei vorbesti cand ai spus "elogiu" .

Stiu insa prea bine abordarea hotelierilor turci - cat de mult se bucura cand se scrie despre hotelurile lor. Nu conteaza daca de bine sau de rau - important este sa se scrie! Directorul lantului PALOMA chiar mi-a spus ca e dispus sa ofere un weekend gratuit celor care scriu despre unul din hotelurile lor. Mare diferenta, intr-adevar, fata de abordarea hotelierilor nostri.

Si pacat ca hotelurile din lantul Paloma sunt atat de indepartate, ar fi picat la fix pentru concursul nostru saptamanal acele weekenduri oferite de grupul Paloma

Am realizat ai tarziu ca ai mei colegi nu au posibilitatea tehnica de a muta un sub-set de poze la un alt hotel, astfel ca am mutat eu fotografiile indicate (P11-P15) la rubrica hotelului Sailor's Beach Club Kiris (Kemer).

@RossoNero - poate gasesti un pic de timp sa scrii si impresiile tale de Sailor's, chiar daca sunt cumva mai vechi sunt sigur ca vor fi bine-primite, pentru ca nu mai avem (in acest moment) niciun alt review de acolo.

[13.09.10 09:12:31]

Sefu", s-a rezolvat.

Sper ca informatiile vor fi folositoare tuturor.

[29.01.11 11:49:46]

RossoNero, n-ai vrea sa-mi spui si mie ceva si despre Amara Dolce Vita? Macar un raspuns aici la ecouri daca nu ai timp sa faci review separat. Am citit numai de bine despre el, dar m-ar interesa parerea ta asa la obiect, cum ne-ai obisnuit. Multumesc!

[30.01.11 18:30:43]

Ce pot sa spun despre acest "colt de rai": AMARA impresioneaza prin lux, eleganta si stil (aici am spus totul).

* Argus a spus totul, singura problema sunt rusii, Kemer-ul e (ste) o "enclava ruseasca".

Va recomand sa va cazati in zona V. I. P. -urilor (turistiilor VIP, li se ofera camere atipice precum si vile cu 2 etaje, 8 la numar, iar zona VIP aici incluzand si plaja e (ste) "dementiala").

P. S. Pentru mine a fost o "vacanta" de neuitat.

Fac o paranteza, benzina turcilor o fost un obstacol prea mare pentru autovehicolul personal. A incetat sa mai "lupte" cu muntii Turciei in localitatea Kas.

Am stat (ionat) in service-ul BMW din Antalya 7 zile (din cele 7 atribuite sejurului), daca nu ma implicam total, "vacanta" urma sa se prelungeasca cu inca 2-3 saptamani, deorece piesele necesare autovehicolului trebuiau aduse direct din Germania, in toata Turcia inclusiv in Romania nu se gaseau aceste repere/piese, autovehicolul abia facea "primii pasi" (4.000 KM).

Aici pun punct "necazurilor" mele din anul 2009.

Va recomand acest resort cu toata sinceritatea, o sa ramaneti cu impresii de neuitat. Familia recomanda acest lucru.

[30.01.11 22:46:37]

Iti multumesc ca mi-ai confirmai inca o data impresiile extraordinare pe care le-am citit despre acest hotel. O singura persoana am auzit exprimandu-se ca ar fi kich-os si vroiam sa verific informatia.

Cu scuzele de rigoare pentru deranj mi permit sa-ti mai pun doua intrebari: in caz ca vreodata voi ajunge acolo cum fac sa fiu cazata in zona VIP? Se specifica pe voucher inca de la cumpararea sejurului? ! A doua intrebare ar fi in legatura cu plaja, avand in vedere ca in Kemer sunt plaje cu nisip/bolovani si intrare brusca in mare, in zona asta "dementiala" plaja este atat de bine amenajata incat se elimina aceste inconveniente?

Merci!

P. S. Patania cu masina este intr-adevar ghinion curat!

[31.01.11 12:01:02]

Da se specifica clar (noi am avut junior villa) pe voucher, ce si cum. Plaja (in tot kemer-ul) e(ste) cu pietricele, anual turcii completeaza cu nisip (dar degeaba, natura are ultimul cuvant) portiunile lipsa.

Nu, m-am referit la "baldachinele" de acolo. Da, intrarea in mare este brusca (pe la 5-6 m de tarm, apa are o adancime de 2 m, deja pe la 12-15 m de tarm se dubleaza/tripleaza, adancimea).

mirmicu
    [31.01.11 12:15:16]

Buna,

am si eu o intrebare:

nu stiai ca bauturile la all inclusive, de obicei, sunt indigene?

Si apropo, cand iti spune cineva ca servirea este gen bufet, asta inseamna ca ti-o iei singur...

[31.01.11 13:15:09]

Nu, deoarece eu am platit UAI (UAI - Ultra All Inclusive: cazare, masa bufet deschis si bauturi locale si de import cu si fara alcool fara limita).

Nu dicutam aici conceptul de bufet. Discutam de ce ofera alte hoteluri din Turcia (referitor la cele 5 stele).

Pentru a degusta un vin iti trebuie un "somelier/ospatar".

Sper ca esti de acord cu cele afirmate mai sus. Multumesc.

mirmicu
    [31.01.11 14:45:54]

Ma rog,

discutia este relativa. Ne-am putea referi si la faptul ca nu poti compara doua hoteluri (chiar daca sunt ambele 5* UAI), cand diferenta de pret este semnificativa (aprox. 1600 euro-Miracle, respectiv 2200 euro-Amara, in aceeasi perioada, dubla SV.

De asemenea, conceptele de UAI si AI sunt relative si raman la latitudinea hotelului, probabil ca de aici si diferetele de pret.

[31.01.11 20:46:42]

Multumesc mult de lamuriri, RossoNerro!

georgios
    [16.02.11 12:48:13]

Siiiigur!!!

Si marmota invelea ciocolata in staniol!

Am o curiozitate: la cate hoteluri din acestea de turism in masa gen Miracle, asa cum sunt cam toate din Antalya, ai avut la dispozitie un somelier?

La preturile alea mititele pe care le-ai platit pe sejur... nu prea cred.

Si apropo... macar ai intrebat daca au vreun somelier?

Ca aveau personal si pentru vorbitorii de limba romana. La restaurantul principal de la Miracle era (pentru relatia cu turistii) o angajata moldoveanca, tare draguta... o chema Elena.

[16.02.11 13:01:42]

Va rog respectuos sa va abtineti de la remarcile tendentioase. Tonul dvs. arogant nu cred ca foloseste nimanui, pastrati-va "calmul" necesar unui dialog civilizat.

Vorbitori de limba romana nu existau la acea data, doar un vanzator la magazinul de piele situat la parter, opus receptiei (corpul b), in imediata apropriere a lifturilor.

Pretul nu a fost deloc mititel: 1900 euro pentru = o camera cu 2 paturi, in care au fost cazate 4 persoane.

Am platit anul acesta la Delphin Botanic, "imensa" suma de 1600 euro pentru un apartament (family) in aceasi perioada de timp.

Da, hotelurile care se respecta au somelier (va rog sa intrebati pe cei ce au fost la: Concorde, DDP, RW, RS, etc. ) Da, am intrebat, nu aveau. Multumit?

Best regards.

Ironic: Care Elena (Udrea, din Troia, etc.) ?

georgios
    [17.02.11 08:44:55]

In aceeasi nota... ironica... din cate stiu eu, nici Elena Udrea, nici Elena din Troia, "etc", nu sunt moldovence. Buzaul se apropie usor, dar nu este in zona Moldovei totusi. Eu am zis ca Elena care lucra la Miracle era moldoveanca (de peste Prut).

Sau poate nu am aprofundat eu istoria asa de bine ca tine!

Eu nu am fost la Concorde, dar un domn cu care am facut cunostinta la Miracle spunea ca cele doua hoteluri se aseamana ca meniu, program si gen (de turism in masa, nu exclusivist).

In rest... daca spui tu...

fluturas1*, georgios, michaela_1961, mirmicu, RossoNerro, tilinka
    Alte impresii din această RUBRICĂMiracle Resort Hotel: