ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2010
DIN: RM VALCEA
ÎNSCRIS: 22.06.10
AUG-2010

Un petic de rai...

Am vizitat gradina botanica intr-o zi caniculara de sfarsit de august si am fost surprinsa si placut impresionata sa descopar un petic de rai…in care natura irumpe intr-o simfonie de culori si miresme, de liniste si incantare.

Gradina botanica este un parc imens, realizat in maniera englezeasca in care abunda flori, copaci, arbusti de-o varietate impresionanta.

Aleile te conduc discret in aceasta imensitate in care nimic nu e lasat la voia intamplarii, deoarece exista tablite indicatoare, care te directioneaza si-ti ofera indicatii necesare. Bancute la tot pasul, dar nu ca intr-o sala de conferinte, ci asezate disparat, oferindu-ti intimitate si discretie. Un loc in care sa te regasesti, sa te reculegi, sa visezi, sa te incarci de energie, sa stai cu omul iubit. O liniste in care-ti auzi gandurile si pasii.

Schopenhauer spunea ca “Invidia este un lucru prostesc, pentru ca nimeni, realmente, nu e demn de invidie! ”... si totusi, natura mea umana, m-a facut sa-i invidiez pe clujeni pentru ca au aceasta oaza de liniste, de evadare, de uitare, pentru ca stiu ca o au si o ingrijesc, o pun in valoare, o pretuiesc.

Am strabatut aleile uimita si imbatata de atata frumusete, care m-a facut sa spun cu mana pe inima: “Doamne, intr-o lume plina de minciuna, ipocrizie, mizerie si putregai, mai exista si ceva ireal de frumos... iti multumesc! ”

Trimis de llia in 08.09.10 08:29:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ.

VIZUALIZĂRI: 2627 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (llia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

sandu.53 [08.09.10 08:31:47] »

am vazut si eu dar demult gradina botanica din cluj si mi-a placut f.mult...speram sa revin dar din pacate anii au trecut si nu am ajuns inca acolo...mi-a facut insa placere sa citesc ceea ce ai scris si uite ma bucur ca sunt primul care te felicita si-ti transmite 400 puncte!

bessondm [08.09.10 08:44:32] »

Am trecut de multe ori pe langa Gradina Botanica, nestiind ce-am pierdut. Acum este pe lista celor mai faine locuri din Cluj-Napoca, multumita acestui review, plin de sensibilitate.

mariana.olaru [08.09.10 09:10:55] »

În rânduri puţine ai reuşit să ne împărtăşeşti nişte sentimente si nişte trăiri atât de frumoase şi emoţionante ! Nu e de mirare că tânjim acum şi noi să cunoaştem printr-o experienţă proprie această grădină ireal de frumoasă, după cum o caracterizezi chiar tu ...

Felicitări!

webmasterXY* [08.09.10 09:30:47] »

cred ca ai uitat sa punctezi cadrul natural, completeaza intr-un ecou si adaugam noi nota

llia [08.09.10 09:38:19] »

Nota maxima!

webmasterXY* [08.09.10 09:56:04] »

am modificat dupa dorinta

mihaelacazacu [08.09.10 10:03:46] »

Iti recomand Gradina botanica din Iasi. Este deosebita!!!! Am vizitat-o acum 2 saptamani.

creivean [08.09.10 10:50:59] »

În adolescenţă, elev fiind, în Cluj-Napoca, am stat în/cu chirie, în P-ţa Păcii, aproape de Grădina Botanică şi de multe ori mergeam cu prietenii/colegii acolo, doar pentru relaxare. Era super. O mai las pe fiică-mea să mai crească un an, doi şi pe urmă musai o duc acolo. Felicitări pentru review.

Grădina Botanică, din câte ştiu eu este în parohia U.B.B., pe saitul căreia am găsit şi o pagină oficială a grădinii aici

L.E. : A ieşit şi un SB. Cu atât mai bine.

mirelopodu* [08.09.10 11:29:00] »

“Doamne, intr-o lume plina de minciuna, ipocrizie, mizerie si putregai, mai exista si ceva ireal de frumos... iti multumesc! ” Ce frumos ai spus!

Alina Morar [08.09.10 11:56:53] »

Ne mandrim si noi clujenii cu ceva!! HA.HA.

Desi stau in Cluj si in apropiere de Gradina Botanica, n-am mai fost de mult. Spre rusinea mea.

Gradina japoneza, serele, urcatul in turn, care ofera o priveliste frumoasa...

Da, e un colt de rai in centrul aglomerat al Clujului.

Dar in Parcul Mare ati fost?

Toata vara am fost abonati. Duceam papita la porumbei si la ratustele de pe lac. Distractia fiului meu.

llia [08.09.10 14:06:48] »

Va multumesc tuturor pentru aprecierile frumoase, care mi-au mers la suflet!

Si daca tot sunt la multumiri, imi permit sa multumesc si sa felicit in acelasi timp, ideea acestui sait (ca sa vorbesc "pe romaneste" - cum ar spune George Pruteanu "si nu intr-o roengleza in care una scrii si alta citesti!), pe care l-am descoperit in aceasta vara, cand cautam un hotel pentru concediul propus in Egipt si care m-a ajutat foarte mult in alegerea finala (voi povesti desigur ).

llia [08.09.10 14:19:27] »

Eu, Sandu53, am fost la Cluj cand aveam 10 ani. Imi mai aminteam doar un singur lucru... un bananier din Gradina Botanica, in care era si un manunchi de banane coapte. Aveam 10 ani, era inainte de '89 cand bananele erau rare pe la noi si-mi doream atat de tare sa cada o banana si sa fie a mea... imi venea sa plang de pofta si de frustrare...

Ani la rand mi-am propus sa ajung in Cluj, iar anul acesta am mers special, chiar daca numai o zi.

Oricum... voi reveni, cu siguranta!

sandu.53 [08.09.10 16:06:53] »

eu am fost in Cluj intr-o excursie organizata in perioada liceului.mi-au placut oamenii si orasul si sper sa revin si de aceea citesc cu placere review-urile despre Cluj.Apropo ai scris foarte frumos despre gradina botanica asa ca scrie ceva si despre Rm.Valcea un oras foarte frumos,amplasat intr-un cadru natural superb si pe care eu l-am vizitat des, mai ales ca am multe rude apropiate acolo!Ti-am dat o idee ,si in plus in jur sunt o gramada de statiuni,manastiri etc...Poate si eu voi scrie cate ceva despre orasul tau Rm.Valcea si imprejurimi...

llia [08.09.10 16:09:49] »

Multumesc pentru idee, Sandu. O voi face, cu siguranta!

Oricum, abia astept sa scrii si tu!

Alina Morar, bessondm, llia, mihaelacazacu, mirelopodu*, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂGrădina botanică Cluj Napoca: