ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2010
ÎNSCRIS: 07.09.10
AUG-2010

la PMM* = 52 USD

Perfect

La inceput nu am fost prea incantata sa merg in Egipt dar pana la urma am cedat. Sotul mi-a ascuns pana in ultima clipa locatia in care aveam sa petrecem concediul. Am plecat din Cluj pe 23.08 2010, putina ceata dimineata dar am plecat fara probleme, nu am avut probleme in timpul zborului, a fost primul nostru zbor cu avionul apropo, insotitorii de bord au fost amabili si mancarea a fost buna. Eu am avut loc la fereastra si a fost super privelistea, mai ales pe deasupra Mediteranei, credeam ca nu o se vedem nimic din cauza norilor dar pana la urma am vazut si marea si insulele grecesti. Aterizarea a fost buna si toata lumea a aplaudat. Era sa uit, la coborare am ramas cu gura cascata cand am vazut salba de hoteluri si resorturi a Hurghadei, dar mai ales culoarea marii in contrast cu culoarea nisipului. Super.

Dupa ce am trecut de vamesii egipteni si ne-am luat bagajele ne-am cautat ghidul de la agentie, nu stiu daca am voie sa spun numele agentie, era de fapt o domnisoara foarte frumoasa si draguta. Ne-a condus la autocar, am mai stat vreo 5 minute pana au urcat si ceilalti pasageri si am plecat. Am fost surprinsa cat de cald era dar si de faptul ca in aer, cel putin in jurul aeroportului si in parcarea pentru autocare plutea un aer cam greu, cu arome deloc imbietoare, cred ca in acea zona lipsea canalizarea.

Odata in autocar ghida a facut prezenta si am remarcat ca eram singurul cuplu pentru Steigenberger Al Dau Beach. Pe drum am oprit de cateva ori pentru a lasa turisti la alte hoteluri, plus am primit informatii referioare la oras, la igiena, la calitatea apei de robinet si mai ales ca avem voie sa luam si ce nu din bazare sau din apa marii. Ne uitam noi pe geamul autocarului cand deodata intram in curtea unui hotel mare si impunator, deodata se aude glasul ghidei - ''Pentru Steigenberger ''. Am lasat bagajele la intrare de unde au fost luate de un baiat cu un carucior pentru bagaje si am intrat in hotel, am trecut de detectoarele de metale si ne-am indreptat spre receptie. In 10 minute formalitatile incheiate am fost condusi la camera, primind de la receptie 2 carduri acces camera si 2 carduri acces piscina.

Camera foarte mare, 2 paturi la fel de mari, gresie pe jos, mobila frumoasa, televizor clasic. Baia la fel, foarte mare, cada si cabina dus, o oglinda uriasa, telefon, uscator de par plus o cutie mica cu necesarele pentru baie - sapun, gel de dus, sampon, betisoare pentru urechi, etc. Plus o multime de prosoape. In dulapul de pe hol aveam 2 halate cu sigla hotelului precum si un seif mic pentru valori. In mini frigider am avut 2 siticle de apa Evian la 1 litru plus doze suc si apa tonica. minifrigiderul nu era gratis, ce luam puneau a doua zi la loc, in ultima zi am platit consumatia din frigider, 107 lire egiptene, o lira era 58 bani, deci vreo 60-65 lei total. Curatenia se facea in fiecare zi, doar de catre baieti, schimb lenjerie precum si prosoape.

Noi am avut all inclusiv dar nu am primit bratari ca la alte hoteluri, nu stiu de ce.

Cu privire la mancare, totul a fost mai mult decat perfect. Dimineata la micul dejun gaseam de toate, fructe, atat intregi cat si taiate - curmale, banane, struguri, rodii, portocala, etc. Sucuri naturale si la cutie, cafea si ceai atat la masa aduse de chelneri cat si cu auto servire de la un mic chiosculet unde iti alegeai singur pliculetul de ceai, din vreo 30-40 sortimente. Multe omlete si alte tipuri de oua, salate, branzeturi si mezeluri. Noi preferam sa luam micul dejun pe terasa de langa restaurantul principal, Tamarind, afara, sa simtim mai bine briza marii. Pranzul foarte variat. Supe, ciorbe, diverse feluri de peste, la fel si vitel, etc. Din nou multe salate, sosuri, fructe si mai ales multe dulciuri. Apa minerala, sucuri, vin alb si rosu, bere, toate la discretie. Reci si bune.

Dar adevaratul spectacol culinar venea seara, am avut parte de seri tematice, seara italiana, araba, germana, pescareasca, etc. O multime de bunatati, somon afumat, calamar la gratar, o gramada de fripturi, vitel si peste din nou, atat la gratar cat si in sos de vin alb, o multime de garnituri, salate, cartofi in diverse feluri, sosuri, dresinguri, etc, etc, etc. La barul de la piscina, pizza si burgeri foare buni. Baietii foare zimbitori si foarte amabili, stiau de Romania si de Hagi. Inghetata foarte buna atat la barul din holul hotelului cat si la terasa de la piscina. O multime de sezlonguri si umbrele. Odata instalati pe sezlong venea baiatul si iti lua comanda, bere, suc de portocala, vin, ce doreai.

In fiecare seara de la ora 7 venea un domn de culoare si canta la pian, o ce frumos era. Dar am avut si alte distractii - serii cu dansuri arabe si africane.

Piscina era uriasa, vreo 4-5000 m patrati, cu o apa limpede si foarte calda, in jurul piscinei era un canal unde puteai sa te lasi purtat de curent.

Plaja dar mai ales apa marii, o minunatie. Erau la fel multe sejlonguri si umbrele unde puteai sta. O gramada de activitati - scufundari, snorkeling, plimbare cu vaporas cu fund de sticla, plimbare cu banana, skijet, etc.

Un spa mai mult decat super, toata gama de servicii, masaj, sauna, diverse tratamente, dar astea erau cam piperate.

Era si un teren de golf dar asta era conta cost desigur.

Am luat excursii de la ghida agentie, la Luxor, o zi, si la Cairo 2 zile, multe frumuseti dar si multa saracie, sfinxul si piramidele. Plimbare pe Nil. Toare foarte frumoase, dar au fost foarte obositoare.

Am cumparat suveniruri din Luxor si Cairo dar si din magazinele aeroportului, unde preturile rau de 2-3 ori mai mici decat in oras.

Cat am stat noi a mai venit o familie din Suceava cu un copil mic, dar din cate am remarcat hotelul are si pentru copii multe facilitati. In rest multi rusi, polonezi, erau cam galagiosi si cam superiori. In rest germani, francezi, cativa italieni si olandezi, dar si multi arabi, dar cu bani, era putin surprinzator sa vezi barbatul si baietii in piscina in timp ce fetele si mama stateau pe sezlong imbracate cu hainele lor traditonale.

Se vedea diferenta intre europeni la masa, in timp ce vest europeanul lua un pranz bazat pe salate si fructe, est europeanul, in special rusii si ucrainienii, aveau masa mai mult decat plina.

Nu stiu ce as putea reprosa, totul a fost perfect, camera, serviciile, plaja si piscina, totul a fost la superlativ. A trecut repede timpul si cu parere de rau a trebuit sa ne intoarcem in tara. A fost o vacanta si un concediu de vis, si chiar mai mult.

Trimis de Portocala in 07.09.10 14:56:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 6450 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Portocala); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.46 USD pe cameră

marcy74
    [07.09.10 20:28:25]

Foarte multe detalii exacte! Ai scris cam tot ce trebuie scris intr-un review pentru a fi considerat util celor care urmeaza sa-si petreaca vacanta acolo... Eu m-am intors aseara de la Steigenberger si lucrurile stau intocmai cum le-ai descris.

O sa scriu si eu cate ceva despre Oaza Desertului, cum imi place mie sa numesc Steigenberg-ul, dar las putin timpul sa sedimenteze impresiile inca prea puternice.

Felicitari si vacante frumoase oriunde le vei dori!

adaiulia
    [07.09.10 21:11:58]

felicitari si un vot de la mine pentru concediul reusit.

Vacante placute.

[07.09.10 22:34:17]

Portocala, bun venit pe site! Gasesc foarte util review-ul tau. Felicitari!

PortocalaAUTOR REVIEW
    [08.09.10 11:19:55]

Multumesc pentru mesaje .

judas
    [14.12.10 11:22:28]

@portocala

Excelent review si ca urmare m-am "incarcat" cu acest hotel unde vreau sa merg in primavara lui 2011. Am citit cam toate impresiile postate pe aici, dar mai sunt ceva intrebari.

Avand in vedere ca apa nu este potabile (chiar folosirea ei la spalat dintii fiind nerecomandata) hotelul asigura in camera apa minerala, iar daca raspunsul este afirmativ in ce cantitate/persoana/zi???

Ai cumva idee daca pentru o familie cu un copil de 10 ani hotelul asigura extra-bed intr-o camera standard???

In sistemul all-inclusive restaurantele A la Carte sunt cu plata sau free??? Necesita rezervare (un numar limitat de rezervari per sejur) ???

Multumiri

adaiulia, judas, marcy74, Portocala