ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2010
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 06.09.10
AUG-2010

Cam putin pt 4 stele

Ajunsi cam devreme in orasul Constanta, am incercat pe la ora 10.00 AM sa ne cazam, cu toate ca stiam ca ziua de cazare incepe la ora 18.00. Ajunsi la receptie, in jurul orei 10.00 am salutat, m-am adresat politicos, spunand ca stim ca am ajuns cam devreme, si voiam sa intreb la ce ora sa revenim pt a ne caza (de la agentie spunandu-se ca in jurul orei 12-14 de obicei se face cazarea).

O doamna blonda nici nu s-a obosit sa ridice capul din hartii ca sa vb cu mine (dandu-mi expeditiv un numar de ordine si spunandu-mi sa revin dupa ora 12.00). Am revenit la ora 12.30, alta doamna de la receptie ne-a dat de completat niste foi de intrare in hotel si sa revenim dupa ora 13.00. Am asteptat in holul hotelului sa fim cazati, aceasta realizandu-se efectiv in jurul orei 14.30. De apreciat este ca ne-a intrebat daca vrem sa luam pranzul, am raspuns ca da - daca acest lucru este posibil, deci am reusit sa luam si pranzul inca din prima zi.

Camera repartizata a fost la et 1, pat matrimonial, curata, la prima vedere totul era ok, baia curata, inchisa, fara geam, ar fi putut pune si ei un ventilator la aerisire pt 4*, hartia igienica - sul nou, 4 prosoape, 2 buc sapun, 2 buc sampon pliculete, 2 halate.

Capacul de la wc era mai mic decat vasul pe care sta, asa ca a alunecat de vreo 3 ori si m-am lovit de chiuveta. Gresia de pe aceasta era crapata iar bateria cam ruginita la baza.

Curatenia in camera se facea in fiecare zi, prosoapele daca nu iti conveneau le puteai schimba in fiecare zi. Cearsafurile le schimbau la 3 zile.

Prosoapele nu miroseau a curat, nici macar a detergent nu miroseau sau o fi vreun detergent fara parfum. In camera mai erau 2 scaune, televizor, ce-i drept diagonala acestuia iti cam punea la incercare ochii, racitor cu sucuri, bere, apa plata la preturi "promotionale" scrise pe o hartie, aer conditionat, 2 perechi papuci de camera de unica folosinta, seif situat intr-un dulap cu umerase gata pregatite pt haine.

Piscina parea curata - nu am folosit-o deloc deoarece la 50-100 m era marea, internetul era disponibil wireless gratuit pe palier - se putea sta f confortabil pe canapea, nu insa si in camere.

Masa in regim all inclusive in regim bufet suedez. Debarasarea a lasat de dorit uneori la micul dejun. In rest a fost ok.

La micul dejun: omleta - vreo 4-5 feluri, paine prajita cu ou, ou fiert in forma de cilindru, ou fiert in coaja, salate, rosii, castraveti, un fel de branza, un fel de cascaval, 2 feluri de salam, unt, lapte, fulgi, crenwursti s. a.

M-a dezamagit foarte tare micul dejun - nu imi imaginam ca la un hotel de 4 * se pot pune 5 feluri de omleta, 2-3 feluri de oua fierte si toate repetandu-se in fiecare zi!!!

La pranz si cina felurile macar nu se repetau in fiecare zi, in fine, am avut de unde alege.

Bauturile alcoolice tari nu m-au interesat, iar ca sucuri: pepsi cola, 7-up, mirinda si gama giusto, care in afara de cel de pere nu mi-a placut; berea - bergenbier.

Plaja, ca la romani, plina de mucuri de tigara, romani jegosi care arunca gunoiul sub nisipul de sub cearsaf, nu te navalea gunoiul pt ca baiatul de la sezlonguri avea grija sa il stranga pe cel vizibil din zona lui. Sezlonguri de inchiriat la 10 lei / zi pe plaja din dreptul hotelului, era loc si pt cearsaf, plaja foarte ingusta.

Apa marii avea alge care se cam lipeau pe piele, cand ieseai din apa trebuia sa te clatesti bine sa nu ramai cu ele pe corp.

Hotelul este unul linistit, cel putin in perioada in care am fost noi. Multe cupluri cu copii, foarte putine cupluri fara copii.

Concluzie: pretul platit e cam mare pt ceea ce ofera.

Trimis de acronimus in 06.09.10 20:45:20

VIZUALIZĂRI: 4284 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (acronimus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.09.10 21:02:23]

În calitate de cunoscător al hotelului (am stat 4 ani la rând şi am scris 2 review-uri despre el aici şi aici ) vreau să te întreb, de ce ai depunctat hotelul la capitolul Plaja şi Marea. Hotelul nu are plajă proprie (în zonă, plaja este administrată de Perla Majestic).

Să nu mă înţelegi greşit, după 4 ani, nici eu nu am mai fost anul asta ( m-am cam săturat şi am vrut altceva ), însă completările sunt necesare pentru a ne face o imagine exactă

Oricum, review-ul este unul bun, pentru care ai votul meu.

[06.09.10 22:11:43]

Plaja era cu mucuri de tigara, gunoaie, deci nu tocmai curata chiar daca nispul era fin. Marea la fel, plina de alge.

Am fost in Spania, pe malul oceanului Atlantic. Nici nu se compara plaja de acolo cu cea din Romania! Plaja f curata, apa curata si limpede ca lacrima, peisaj de vis.

Ca sa dai o nota ai nevoie de un etalon pt nota 10. Etalonul l-am considerat ca fiind cea mai frumoasa plaja si mare vazuta de mine.

Consider ca Mamaia are 7.00, desi cred ca sunt indulgent.

danait
    [06.09.10 22:16:43]

@creivean

M-am lamurit acum de ce esti fan Modern.

Mancarea ardeleneasca a fost cheia.

Te invitam si prin Moldova la niste sarmalute cu mamaliga...

[06.09.10 22:20:18]

@acronimus

N-ai înţeles ideea. Ai depunctat hotelul, pentru plaja pe care nu o administrează el şi pentru care, nu are managementul hotelului nici o vină.

@danait

Nu mai sunt. Anul asta am fost la Hotel Aurum

danait
    [06.09.10 22:24:58]

@creivean

Foarte frumos Aurum dar si peisajul cu lalele de la Cerbul Albastru mirific.

[06.09.10 22:30:44]

@creivean

Nici tu nu cred ca m-ai inteles.

Daca toti ar trebui sa dea 100% punctaj pt toate hotelurile de prin Mamaia care nu detin in administrare plaja, cred ca nu isi mai are rostul punctajul pt plaja si mare.

[06.09.10 22:36:31]

Când punctezi o unitate, ai şi posibilitatea de a alege nu ştiu/nu mă pot pronunţa, aşa, rămâne gradul de satisfacţie la acel capitol nepunctat.

Pe de altă parte, pe sait există o secţiune Plajele de pe litoralul romanesc click aici, unde se poate discuta (şi se discută) despre acest subiect.

Dar, este review-ul tău, aşa că, eu mă opresc aici.

[06.09.10 22:52:35]

De acord cu tine. Exista si posibilitatea de a nu ma pronunta. Dar am ales sa o fac, pt ca amfostacolo!

acronimus, danait
    Alte impresii din această RUBRICĂModern Hotel: