ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2010
ÎNSCRIS: 23.12.09
DEC-2009
single

Santiago Bernabeu / Stadionul galacticilor, neaparat de vazut

Daca aveti cateva ore libere in trecere fiind prin Madrid sau daca sunteti acolo in vacanta sau la treaba este musai sa intrati pe stadionul celor de la Real Madrid.

De la aeroport fie ai un GPS fie urmaresti indicatoarele rutiere care te ghideaza spre centru. Se plateste o taxa de 1,75 E pt autostrada la iesirea din aeroport. Pe urma se merge pe buleverdul passeo Castellana care trece exact pe lannga superbul stadion. Trebuie sa fi atent sa nu l ratezi pt ca este chiar intre blocuri.

Imi inchipui ce zarva poate fi poate fi acolo in timpul meciurilor.

De altfel stadionul este deschis de luni pana duminica pana la ora 20 parca. Este inchis cu cateva ore inainte si dupa meci pt ca sa ingrijitorii sa faca curat.

Intrarea este 9 euro dar merita toti banii.

Este definit un traseu pe care sa te plimbi care incepe cu lifturile, te duce pe stadion, sus in tribune, te trece prin camera trofeelor unde se afla cupele champions league, uefa, etc. Se coboara pe la tribuna oficiala, pe la banca de rezerva, poti sa stai acolo pe banca. Pe urma se intra la vestiare si in sala unde se tin conferintele de presa de dupa meci. Este impresionant sa atingi terenul de pe bernabeu, sa stai pe aceasi banca unde au stat vedetele realului aseara poate. Sa intri la vestiare, chiar se mai vedea pe o tabla schema de joc facuta de antrenor pt jucatori. Iarasi este impresionant sa stai in sala de conferinte unde stau antrenorii si dau declaratii dupa meciuri.

Pe parcurs poti sa faci, contra cost, poze profesionale cu un trofeu champions league si o poza virtuala cu un jucator. De fapt, la cupa poti sa pui mana sa faci ce vrei. Cu jucatorul preferat: te pune sa stai intr o pozitie, in spate este un panou ce prezinta terenul. Ei fac in asa fel incat vin pe calculator cu jucatorul preferat si fac in asa fel incat pare ca el te tine in brate. Calitate superioara, nu facaturi. Fiecare poza mai costa 10 E dar face toti banii si asta. Am facut si eu cu trofeul champions league, tabloul il am acasa la loc de cinste. Cu jucatorul nu mi placea cum am iesit si nu am mai luat poza. Apropo nu esti obligat sa cumperi daca nu ti place. Civilizatie, nu japca.

Asa se intampla pe la camera trofeelor. Pe urma cobori pe teren jos, treci pe langa loja lui don Florentino (presedintele) si poti sa stai pe banca de rezerva sa ti faci cateva poze. Turul se continua cu vestiarul. Din vestiar se trece in camera unde se dau declaratiile si se tin conferintele de presa. De acolo traseul te scoate direct in magazinul: Tienda Bernabeu de unde va puteti cumpara suveniruri, cam scumpe ce i drept. De tricouri sau alte articole nu mai zic, pretul informativ pt un tricou este de 80 de E.

Desi este o vizita de 2 ore maxim face toti banii. Sunt imagini si emotii de nepretuit, exact ca in reclama de la mastercard, chiar daca nu esti un mare fan al realului sau al fotbalului in general.

Luand o in spirit pur ingineresc, Bernabeu este o referinta in ceea ce priveste organizarea, accesul, functionalitatea. Lifturi, scari, magazine, tot ce ai nevoie. Este un muzeu si in acelasi timp un stadion ce clocoteste la fiecare meci al Realului.

Sfatul meu: nu ratati acest obiectiv.

Trimis de gigioc in 06.09.10 16:09:07

VIZUALIZĂRI: 6533 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gigioc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 [STADIONUL SANTIAGO BERNABEU] cupa champions league, cupe uefa,

danoradea
[06.09.10 16:25:37]

De vazut neaparat, dar trebuie sa recunosc ca as prefera in calitate de spectator la un meci din UEFA Champions League sau macar un brca - Real , un vot si de la mine.

gigiocAUTOR REVIEW
[06.09.10 16:27:52]

ola dane.

din pacate pentru toate locurile sunt deja atribuite abonamente. si cica se mostenesc din tata in fiu. deci imposibil sa intri la un meci daca nu ai asa ceva, nu gasesti bilete ca pe la noi.

celeste
[06.09.10 16:42:25]

L-am vizitat si eu cu sotul meu anul trecut si este impresionant, ne-am plimbat o jumatate de ora sa gasim o parcare. stadionul fiind situat intre blocuri. Din cate imi aduc aminte intrarea a fost 15 euro de persoana. Sotul meu a numarat peste 200 de iesiri de evacuare.

Ai dreptate preturile din magazinul stadionului sunt destul de piperate cu toate ca am prins o perioada de reduceri. Vizavi de stadion, sotul meu a mancat coada de taur la unul din fast-foodurile aflate. chiar langa stadion.

Astept sa ti se valideze pozele. Intre stadionul din Madrid si cel din Barcelona mai mult ne-a placut cel din Madrid. si daca era si meci era si mai bine.

celeste
[06.09.10 17:12:43]

@gigioc, am mai complectat si eu cu niste poze

[06.09.10 19:36:36]

off, jocul asta de neinteles in care 22 de oameni alearga dupa o minge si cand o prind dau cu piciorul in ea!!!

Sper sa placa melodia atasata!

[06.09.10 23:00:44]

mutat la "Descopera Madridul", rubrica unde ne propunem sa adunam toate recomandarile despre locuri interesante, deosebite de vizitat in acest oras.

polat
[22.05.15 01:57:18]

hala madrid! un stadion mare intr-un oras mare si frumos!

anca.cris*
[15.03.16 22:14:26]

Intr-adevar, spectacolul ar fi extraordinar in timpul unui meci. Dar merita vizitat daca ajungeti la Madrid! Este o atractie turistica pe care as clasa-o in top 3. Se ajunge foarte usor cu metroul, indiferent din ce statie se pleaca (biletul costa 1,5 €). Pretul unui bilet pentru turul stadionului costa 19 €. (Vizitat in data de 12.03.2016).

[15.03.16 22:20:06]

@anca. cris - Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul direct ADAUGĂ IMPRESII NOI

[04.04.18 17:19:48]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Stadioanele Madridului» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Madridul şi împrejurimile]

anca.cris*, celeste, danoradea, gigioc, polat
Alte impresii din această RUBRICĂStadioanele Madridului: