ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2010
ÎNSCRIS: 16.09.09
AUG-2010
3 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

Neasteptat de frumos!

Trebuia sa fie Rubin din statiunea Ctin si Elena, n-a fost sa fie... si nu ne-a parut rau nici o secunda. Riu Helios Palace -Sunny Beach ne-a fost recomandat de agentia din Brasov cu care calatorim de atatia ani in ultima clipa si bazandu-ne pe experienta lor am facut rezervarile.

Super concediu. A fost primul concediu in Bulgaria si parca imi doream din tot sufletul sa fie bine, cu atat mai mult cu cat avem si copil.

Tot ce s-a scris pana acum despre Helios Palace este perfect in conformitate cu realitatea. Am avut emotii ca nu ne vom descurca pe drum, am cerut informatii cat mai multe de la multi dintre voi cei care ati mai fost, multumim frumos pe aceasta cale, ... insa ne-am descurcat excelent. Se ajunge foarte usor si cu GPS si fara.

Am ajuns la hotel la 11:30, stiam din cele scrise pe site ca nu te primesc pana la 14 dar m-am indreptat totusi spre receptie unde am fost intampinati cu zambete si amabilitate, ne-au intrebat daca am mai fost, daca suntem obositi... am avut doua camere separate pentru ca nu aveau family room si mi s-a spus ca una dintre ele nu e gata inca dar putem merge in prima camera si vom fi sunati in 10 minute sa ni se comunice cand va fi gata cealalta!!! Asadar... super amabilitate

E prima oara cand nu am dat nici un ban la receptie si nici un suvenir si totusi am primit doua camere alaturate, superbe, cu vedere la mare asa cum doream (am platit). Ni s-a spus, cei drept, ca nu avem voie sa mergem la restaurant la 12, dar ca la ora 15:00 e gustare pe terasa resturantului si ce putem servi.

M-a ingrijorat programarea lor pe serii la cina si faptul ca aveai aceeasi masa tot sejurul la cina, mi s-a parut aiurea si credeam eu ca vor fi probleme. Gresit... a fost bestial asa.

In prima seara am mers la cina cu numerele camerelor primite de la receptie si fara sa imi dau seama noi eram ''programati'' la ora 20:30, le-am spus ca baiatul nostru doarme la ora 21 si ca e prea tarziu sa luam cina la 20:30, au schimbat ora fara probleme, fara fete si reprosuri.

Intregul sejur am cinat incepand cu ora 18, la aceeasi masa, fara sa umblam cu farfuriile in mana in cautarea unei mese libere, fara inghesuiala.

Din punctul meu de vedere in ceea ce priveste diversitatea mancarurilor i-au intrecut pe turci, ma rog Riu Helios, ca am prieteni care s-au intors din Bulgaria acum si au zis ca la ei nu erau multe lucruri, ba chiar s-au imbolnavit. Si aici fac paralela strict cu numar de stele si pretentiile pe care le ridica stelele astea.

Cum scria cineva pe aici, nu am apucat sa le gust pe toate. Copilul s-a simtit grozav, a incercat lucruri noi, i-am dat sa manance din toate pentru ca miroseau si aratau impecabil. Nu era nimic alterat, acrit, stricat, ofilit... stiti voi... dubios. Datorita recipientelor in care erau prezentate, preparatele pareau putine insa erau foarte multe ca diversitate si indata ce un platou se golea, aparea altul plin. Parerea mea este ca au ales acest mod tocmai pentru a evita alterarea alimentelor.

Curatenie impecabila in restaurant si camere. In fiecare zi s-a facut curat in camera, prosoapele lasate in pe gresie erau schimbate imediat. Asternuturi impecabile. Lifturile au functionat impecabil desi oamenii aflati la un etaj chemau toate cele patru lifturi pentru ei si foloseau numai unul, fara aglomeratie, fara pana de curent cum auzisem ca se intampla in Bulgaria.

Plaja cu nisip fin, intrarea in mare lina, apa curata, limpede, singurul inconveniet a fost faptul ca erau meduze... si cand spun meduze nu ma refer la cele de la noi... cat pumnul, erau uriase... o sa vedeti in poze... Si piscau... In loc sa ne distram cu valurile, toata lumea era cu ochii in apa dupa meduze. E adevarat ca fiind asa de mari le puteai vedea de departe si sa te feresti din calea lor, dar eu dupa ce le-am vazut, m-am bagat cu frica in apa si numai seara cand nu mai erau.

Il recomand tuturor fara nici cea mai mica retinere. Sunt multe de spus insa cred ca mai bine voi posta poze care vor vorbi de la sine. Ceea ce vreau sa subliniez este faptul ca am fost 3 adulti si un copil, am avut 2 camere cu vedere la mare, mancare super, piscine curate, personal amabil si jovial cu 1000 euro... eu am cautat pe litoralul romanesc si nu am gasit la pretul asta nimic care sa se apropie macar... suntem departe rau de tot...

Revin cu fotografii.

Trimis de ROMY in 06.09.10 14:13:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4406 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ROMY); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 imagine autostrada spre Varna

valimi
[06.09.10 17:12:59]

Frumos review, lantul Riu nu se dezminte.

Puncte de la mine!

[06.09.10 21:35:49]

fain reveiw-ul, unul reusit - precum vacanta , felicitari.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[06.09.10 22:01:02]

Deci un super hotel , da' nu mai spuneti la nimeni ca nu vreau sa ajunga la anul ca Duni...

[07.09.10 10:49:49]

Multumesc.Cu cate emotii am plecat de acasa!Primul concediu cu masina afara,multe ore de mers,copilul,...vesnica intrebare:cand ajungem?..insa a meritat efortul!Toata lumea m-a prevenit in legatura cu diferenta Bulgaria-Turcia.. exista,insa aici m-am simtit foarte bine.Raport calitate-pret neasteptat de bun.

creivean
[07.09.10 11:13:09]

Felicitări pentru un review, foarte obiectiv ( zic eu ) şi pentru vacanţa deosebită pe care ai avut-o. Plus, din partea mea, un SB.

catalinalupu
[27.09.10 19:16:27]

Ma bucur ca ne-ai impartasit vacanta ta... sunt bucuroasa sa descopar si fotografiile

claudia_m
[11.04.11 14:09:56]

Buna, va rog cateva precizari sa-mi spune-ti:

-parcarea se plateste suplimentar?

-sezlongurile si umbrela pe plaja se platesc suplimentar?

-in afara de mesele principale (mic dejun, pranz si cina) sunt organizate si alte snacq-uri de ex de la ora 14.30 la 17?

Au fost probleme de sanatate sau ati auzit de asa ceva - de ex enterocolite Am fost anul trecut la Riu Evrika si am venit bolnava.

Astept cu mult interes pt a-mi rezerva pt anul acesta.

Cu multumiri

claudia_m
[11.04.11 14:12:39]

Imi cer scuze pt spatiile mari aparute in text,

mai doream sa va spun ca si noi suntem din Brasov, si m-am bucurat mult sa va citesc impresiile!

[11.04.11 16:53:21]

Buna ziua, brasoveni.

Parcarea e gratuita si pazita, se intra pe baza rezervarilor. Nu am avut probleme, nici nu am lasat lucruri de valoare in masina sau la vedere.

La plaja se platea, 7 leva cred, pt sezlong si umbrela. Asta nu mi-a placut, insa nu suntem fani plaja, doar apa marii, si nu ne-a afectat. Pentru concept''ultraall'' a fost un minus faptul ca se platea.

Mancare pregatita inreprosabil. Nu am absolut nimic de comentat. Sunt gustari la 11 si la 15 ca la turci. Cred si imi doresc, sa isi fi mentinut standardele si anul acesta, cu atat mai mult cu cat litoralul bulgar si cel turcesc sunt mai solicitate. Nu am sesizat, nu am auzit probleme datorate alimentatiei. Chiar am fost placut surprinsa, caci recunosc, de acest capitol imi era cel mai teama. Nu pentru noi, adultii, ci pentru copil, al carui stomacel este mult mai sensibil. Anul acesta plec cu mai multa incredere in Bulgaria, sper sa nu fi gresit schimbind hotelul. Ma duc pentru ca vreau sa vad si altceva. Exista posibilitatea sa il regret pe RIU Helios. Va povestesc eu cand ma intorc.

alinabonis*
[18.05.11 10:20:51]

Servus,

Si eu sunt din Brasov si anul trecut am fost la Riu Helios printr-o agentie din Bucuresti. Poti sa-mi spui cu ce agentie ai fost? [ ]

Multumesc

[18.05.11 10:33:38]

@alinabonis, nu este bine sa lasi la vedere adresa personala de e-mail, poti avea multe neplaceri. Iti recomandam sa folosesti mesageria privata (mesajele personale) de pe AmFostAcolo.

[18.05.11 13:32:30]

alinabonis, ti-am raspuns pe privat.

alinabonis*, catalinalupu, claudia_m, ROMY, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂRIU Helios Hotel: