ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2010
    ÎNSCRIS: 16.01.08
    AUG-2010

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Hotel acceptabil

Am stat in acest hotel in August 2010 pentru 1 noapte de tranzit in calatoria spre Antalya.

Hotelul este pozitionat exact in centrul orasului, langa faleza.

Am parcat gratuit in spatele hotelului, intr-o parcare destul de mare, unde erau locuri suficiente.

Camera destul de mare, curata si bine izolata fonic. Am dormit excelent.

Personalul foarte amabil si serviabil.

Masa este in regim de demipensiune (mic dejun si cina), mancare suficienta, dar fara bauturi incluse. La micul dejun era inclus sucuri, apa, cafea si ceai turcesc.

Trimis de vacanta2007* in 06.09.10 08:59:09
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1577 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vacanta2007*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 43.20 EUR pe cameră

[18.02.18 11:39:25]

@vacanta2007:

Salut! Anul acesta merg pentru o noapte la acest hotel- Ilayda avantgarde si as dori sa-mi dai si mie, daca vrei, mai multe detalii despre parcarea "din spate".

Cunosc f. bine zona si in general orasul, de fiecare data cand am iesit in oras am parcat in spatele hotelului Derici, undeva pe straduta de dupa el, in spate de tot, intr-o curte amenajata ca si parcare, dar avand in vedere ca o sa stam peste noapte, ma intereseaza unde e parcarea hotelului si cum se acceseaza din bulevardul principal (din fata hotelului).

Din ce-mi aduc aminte si din ce-am vazut pe maps, e o straduta pe langa starbucks. Pe acolo se intra spre parcare?

O sa fim cu 4 masini si n-as vrea sa blocam bulevardul, avand in vedere traficul din zona, precum si faptul ca asa zisa parcare din fata hotelului e plina tot timpul si taxiurile gramada in fata, la strada.

Multumesc anticipat pentru raspuns!

krisstinna
    [18.02.18 12:22:53]

@vip72: O sa încerc eu un răspuns, poate voi reuși sa te ajut un pic.

Nu am stat la niciunul dintre Iliade, dar am stat la Esat hotel. Zilnic, de câteva ori treceam pe lângă acest Ilaydei cu mașina, era drumul către hotelul in care eram cazați. O dată am parcat in spatele acestui hotel, era o parcare extrem de mare, utilă celor de la cele două hoteluri Ilayda și nu numai. Noi am plătit, era o parcare privată, cu intrare numai de pe stăduță, nu din bulevard.

Vis-a-vis de aceasta parcare, in partea stangă cum privești marea, tot pe aceeași stradă, este o altă parcare privată, cu intrare direct de pe Bd.

Eu și pe booking am citit ca la acest hotel se asigură parcare, nu trebuie rezervare, dar s-ar putea percepe costuri suplimentare.

Parcarea aia din spate la Starbucks e pe o stradută, nu are legatură cu Iliada.

In spatele hotelului Derici, pe străduța din partea stânga cum privești hotelul, este o altă parcare privată, contra cost, acolo am parcat când am stat la Istankoy Hotel.

Pe Bd, in fata mării și a Iliadelor poți parca contra cost dacă găsești loc.

E drept ca impresiile mele sunt mai “bătrâne”, din 2015, dar mai recente decât aceste impresii de la acest rw despre Iliada.

[18.02.18 12:47:38]

@krisstinna:

Multumesc de raspuns!

Parcarea din spate de pe langa Derici, pe straduta aia o stiu ca parchez de fiecare data cand merg in oras si asta inca din 2006, ultima data am parcat acolo anul trecut de vreo trei ori, intre timp au mai "modernizat-o si-au facut si-o spalatorie auto in incinta.

De oto park-ul din bulevard stiu, au si tarif pentru 24 h, dar nu-mi prezinta siguranta, sincer.

Am vrut sa stiu ce fel de parcare au in spatele hotelului (daca au) si cum se acceseaza, in cazul in care aceasta exista. Gratis, cu plata... nu conteaza deloc, tot ce conteaza e sa fie o parcare safe si aici ma refer in pricipal la integritatea masinii si/sau a bagajelor, ca n-as cara dupa mine trolere, mai ales ca noi o sa stam acolo la intoarcerea din Antalya.

Cunosc orasul destul de bine avand in vedere ca din 2006 mergem (si) in Kusadasi.

Inca o data, multumesc pentru promptitudine!

krisstinna
    [18.02.18 15:29:02]

@vip72: Spălătoria era și când parcam noi, acolo spăla soțul meu mașina mereu, acolo lăsam mașina noapte de noapte.

Cât privește parcarea din spatele Ilaydei, știu că era păzită de un nene, nu pot garanta că stătea toată noaptea treaz

Dar, eu nu am auzit să se spargă mașinile in Turcia, nu am avut niciodată probleme. Nu pot spune același lucru despre Bulgaria, de ex, unde am pățit-o

Poate iubesc eu Turcia prea mult?

Distanta de la parcarea cu spălătorie până la Iliada este extrem de mică, dacă ai încredere, lăsați mașinile acolo peste noapte.

Sunt sigura că te vei orienta pe moment, nu va fi o problemă.

Succes!

Alte impresii din această RUBRICĂIlayda Avantgarde Hotel (ex Atinc):