ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 15.04.10
SEP-2010

Cascada Valul Miresii sau Cascada Rachitele

Azi am facut o excursie intr-un loc minunat, unde nu am mai fost de aproape 2 ani. Am mai trecut prin zona, dar tot timpul spre alte destinatii.

Cascada Valul Miresii se afla la 5 km de centrul localitatii Rachitele. Drumul pana in Rachitele este asfaltat, doar acesti 5 km sunt putin mai rai, dar se poate merge pana la cascada cu orice masina sau pe jos, de ce nu? Doar de la Cascada in sus este mai rau si necesita o masina adecvata.

Din centru, facem dreapta, trecem de casele insiruite pe malul raului, urmeaza un drum prin padure, iar dupa vreo 3 km ajungem in Poiana Stanciului, unde s-au construit cateva pensiuni si cabane, care ofera locuri de cazare. Aproape fiecare si-a construit pod, peste apa, iar unele au amenajat loc foarte frumos de relaxare langa rau, cu banci, leagane, etc.

Apoi vedem un indicator, la o rascruce de drumuri, pe care scria ca mai avem 2 km pana la cascada. Ii parcurgem si pe acestia si in final iata-ne ajunsi in curba unde este amplasata cascada, cu portita, panouri informative si loc de luat masa. Desi, am plecat cu ploaie din Cluj, acolo era deja senin si iesise soarele.

Am parcat si noi masina langa cele cateva care mai erau si am mers sa vedem inca o data frumusetea acestei minunate cascade.

Apa acestei cascade, deosebit de frumoase, are o cadere de peste 30 de metri si in 2 trepte, luand forma unui voal de mireasa.

Pe cat este de frumoasa, pe atat este de periculoasa. Daca mergeti, nu va aventurati in explorarea ei, ma refer la urcat pe stanci pe langa cascada sau vizitarea ei pe deasupra, de pe marginea drumului. E mare pericol.

Anul trecut, de Pasti, curios, de fapt ca toata lumea, recunosc ca si eu am facut o data ca el, a coborat de pe marginea drumului sa faca poze si a cazut. Nu l-au putut scoate salvamontistii de acolo, doar mort. O vreme, am inteles, cat a reusit sa stea la suprafata, forta apei e foarte mare, era viu, dar pana la urma a decedat. Informatii gasiti pe alte seit-uri. Acel baiat avea doar 20 ani. Foarte trist.

Numele cascadei, spune legenda, vine de la un caz asemanator cu a acestui baiat. O mireasa ar fi murit, din cauza ca a cazut, iar voalul i-ar fi ramas agatat pe stanci, iar lacrimile nuntasilor ar fi format cascada Valul Miresii.

In timp ce faceam poze din locul unde nu e nici un pericol, noi fiind in fata cascadei, am observat ca totusi s-au luat putine masuri, dupa cele intamplate. Au legat de copaci doar o banda, care inconjoara zona periculoasa de langa si deasupra cascadei.

E o placere, vara sa stai la racoare in fata acestei cascade, vaporii ajungeau pana la noi, doar ca acum nu era foarte cald si nu ne-a incantat ideea de a fi uzi.

O admiram, o filmam putin si ne hotaram sa facem o plimbare, cu masina, spre Pietrele Albe, care se afla la cativa kilometri, nu inainte de a opri putin si deasupra cascadei.

Aici, pe locul de unde a alunecat acest baiat, s-a pus o cruce pe care scrie numele si data, 19 04 2009. Totul e inconjurat de banda, dar foarte frumos se putea face o balustrada sau chiar o platforma suspendata, ceea ce nu e posibil la noi in tara. Asa nu se intampla lucrul acela groaznic. Acum multi vor spune ca asa i-a trebuit. Nu e chiar asa, parerea mea. De sus se vede foarte frumos si, si acum multi turisti se aplecau pt a face poze, iar o doamna vazandu-ma ca ma aplec si eu putin, mi-a spus ca nu am voie, fiindca anul trecut... la care am intrerupt-o si i-am zis ca stiu...

Pornim iarasi la drum, drum printre paduri de brazi, alaturi de apa zgomotoasa si dupa cativa kilometri ajungem in punctul de unde se vad Pietrele Albe, niste stanci albe foarte frumoase, in care sunt multe pesteri si care in contrast cu verdele brazilor creeaza un peisaj deosebit. Nu ne oprim, lasam asta la intoarcere si continuam drumul care deja incepe a fi un adevarat off-road. Paraie care curg pe drum, stanci, lemne, drum ingust, toate acestea se pot trece doar cu o masina 4x4. Mie mi-a placut acest peisaj salbatic, dar dupa cativa kilometri ne-am intors si ne-am plimbat putin pe jos.

Printre brazi, la un moment dat, am vazut o gaura mare in stanca, ca un portal. Am coborat si am vazut ce era acolo. Era un Ponor, adica e un rau care intra intr-o pestera, iar dupa ce strabate interiorul ei, in momentul cand iese la suprafata, se numeste Izbuc. Aceasta bineanteles ca e nevizitabila, era inundata cu apa. Sau poate e accesibila doar speologilor. Mi-am adus aminte de Cetatile Ponorului, unde am intalnit asa ceva. E foarte frumos.

Mi-am cules si cateva pietre albe ca si marmura, in completare la cele din curte, iar apoi am urcat la un punct de belvedere asupra Pietrelor Albe, pe o carare fina ca un drum asfaltat, carare naturala pe stanci, erau perfect drepte. Ajunsi sus, in fata erau Pietrele Albe, iar in stanga, cred, desi ma indoiesc, un izbuc. O pestera, cu o intrare mica, nici nu ne-am dat seama ca acolo ar fi o pestera, in fata ei o stanca, care are marimea aproximativ ca si intrarea, parca ar fi o usa, din care curgea un raulet, iar mai in aval se intersecta cu un altul ce venea din alta parte, acestea formand cascada Valul Miresii, mai in aval. V-am zapacit putin de cap? Aceasta pestera este inundata de apa, toata este un lac frumos.

Dupa ce am mai admirat putin peisajele, ne-am indreptat spre masina, deja se facuse mai rece si am pornit spre casa linistiti dupa ce ne-am incarcat bateriile pentru o noua saptamana care incepe.

Mare grija. La un moment dat, am intalnit un indicator in care eram avertizati de prezenta viperelor si asta scris doar in engleza. Acest indicator e amplasat pe un copac in zona unde este Refugiul Salvamont.

Daca cumva va hotarati sa vizitati Muntii Apuseni, va sugerez sa includeti in traseu si aceasta cascada si zona frumoasa din Ardeal.

Apropo, cred ca si Boc a fost la Rachitele, deoarece pe drum am intalnit cateva echipaje de politie, la intersectia cu drumul care duce spre Belis.

Trimis de Alina Morar in 05.09.10 23:36:16

VIZUALIZĂRI: 8406 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P44 Pestera cu lac

Alina Morar [05.09.10 23:37:34] »

Pozele si filmuletul le veti vedea maine, se incarca foarte greu de pe aparat.

fluturas1* [05.09.10 23:50:00] »

Foarte interesant locul, l-am notat pentru data când voi ajunge prin zonă, păcat de cei care şi-au pierdut viaţa aici.

cosminp [05.09.10 23:51:42] »

interesante lucruri ne-ai spus, pe care am dat un vot mare.

Alina Morar [05.09.10 23:53:05] »

Pana atunci, voi incarca niste poze mai vechi sa va faceti o idee. Ma refer la cei care nu au vazut-o.

biancuta [06.09.10 00:42:26] »

Foarte frumos, Alina Morar! Inca un loc superb care merita vizitat! Nu stiam de unde-mi pare cunoscut satul Rachitele, pana nu am citit sfarsitul.

pepsi70ro [06.09.10 07:06:38] »

Mi-a facut placere sa citesc impresiile de la cascada, este un loc minunat. Catelul din poza 2 este al vostru? Felicitari pentru review!

Alina Morar [06.09.10 10:59:24] »

Da, e Maya a mea, fara de care nu mergem nicaieri, doar in concediu o lasam acasa.

Alina Morar [06.09.10 11:15:48] »

Am o rugaminte. Se poate atasa si acest filmulet facut la cascada?http://us.mg4.mail.yahoo.com/dc/launch?sysreq=ignore. Cred ca l-am pus corect.

webmaster10 [06.09.10 11:19:07] »

Momentan conditiile tehnice permit atasarea filmuletelor de pe youtube sau trilulilu.

Incearca sa incarci acolo filmuletul tau, da-ne linkul, apoi il vom atasa.

Alina Morar [06.09.10 11:21:52] »

Stati ca am gresit. Incercati asa http: //www. youtube. com/watch? v=jvX3DyqJJo8

webmaster10 [06.09.10 11:25:48] »

@Alina Morar, link-ul indicat de tine "nu merge", cel mai probabil a fost sters de pe youtube, vrei te rog sa mai verifici adresa, poate totusi s-a strecurat o greseala pe undeva.

Alina Morar [06.09.10 11:28:41] »

Atunci, da-i pace. Nu stiu ce a lucrat sotul. El a incarcat filmuletul pe You Tube. Oare din cauza ca nu a scris titlu? O sa mai incercam cand vine acasa. Ok? Multumesc.

creivean [06.09.10 11:35:11] »

@Alina Morar

Mi-a plăcut foarte mult review-ul tău şi pozele din zonă şi de la cascadă. Am o singură remarcă.

Nu azi, nu mâine, dar peste ceva timp, Boc trece, iar Cascada Valul Miresei şi Răchiţelele rămân!!! Aşa că, eu când citesc review-ul tău, nu mă interesează nici un fiu al satului. Indiferent cum îl cheamă. Pe bune.

În rest, felicitările mele sincere.

Alina Morar [06.09.10 11:47:48] »

Da, dar ziceam sa aveti grija. Tot timpul sunt asemenea echipaje de politie, care opresc toate masinile.

Eu l-am admirat pe Boc, doar cand a fost primar in Cluj. A facut foarte multe. Mall-uri, a asfaltat foarte multe strazi, etc. Funar nu a facut nimic.

Si, poate, datorita lui si drumul spre Padis se asfalteaza. Pe mine nu ma intereseaza deloc politica.

Tu ca esti ceva mai aproape, ca si ceilalti, intr-o duminica sau week-end, vino in excursie cu familia la Rachitele. E foarte frumos.

georgiana [06.09.10 12:05:55] »

Superb review, superba zona!

Am avut bucuria sa vad aceste cascade in urma cu cativa ani, la inoarcerea dintr-un sejur la Stana de Vale!

M-a intristat si pe mine vestea mortii tanarului acela, am aflat de la stirile transmise la televiziune, dar... macar a murit intr-un colt de rai!

presario [06.09.10 13:36:53] »

Foarte frumoasa cascada.

Felicitari pt review !

Alina Morar [06.09.10 21:20:05] »

Webmaster, mai incercam iarasi cu filmuletul?http://www.youtube.com/watch?v=jvX3DyqJJo8

Multumesc, sper sa mearga.

webmaster25 [06.09.10 22:29:20] »

Merge , vizionare placuta !

trandafir 1970 [07.09.10 20:38:54] »

Ce fericita trebuie sa fii ca ai in jur asa locuri frumoase de vizitat! Frumos review, felicitari!

magdalena [08.09.10 22:53:07] »

Eu am urcat pe stanci la Urlatoarea...Daca ma iei si cu viperele..., deja ma "speriu", vorba fiicei mele mari cand era micuta...

cris1982 [09.09.10 22:42:57] »

foarte frumos review

scris coerent, detaliat...... un vot de la mine

andi_erika [24.08.12 11:45:11] »

Am fost acum 2 saptamani la Cascada Valul Miresei... inainte de plecare ma informasem online despre zona dar trebuie sa spun ca la fata locului mi-au fost intrecute orice asteptari. Zona e de o frumusete deosebita, cu niste peisaje incredibile.

Noi am plecat dimineata devreme din Cluj, am ajuns cam in 2 ore.

Va recomand sa va luati haine mai grosute... dupa ce ne-am cazat ne-am propus o drumetie... am urcat la cascada dupa acea am vrut sa vedem Pietrele albe si am urcat pe un traseu vreo 7 km dar ne-am ratacit si ne-am intors.

Oricum abia astept sa merg din nou si de data asta pentru mai multe zile.

Apropo... nu este semnal la mobil

webmaster [24.08.12 11:57:06] »

@andi_erika: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii.

Si poate ne scrii si recomandarile tale referitoare la cazarea avuta in zona.

Poti folosi linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos) pentru adaugarea unui articol nou de calatorie despre zona; pentru impresiile de cazare, trebuie sa localizezi rubrica respectivei pensiuni (ori hotel etc - daca nu exista inca pe site, o poti defini in maxim 1 minut) si apoi click pe ADAUGA IMPRESII NOI in acea rubrica.

Alina Morar [24.08.12 23:14:05] »

Si poate veti merge si mai sus inspre Padis. Daca vrei ceva detalii, informatii te ajut cu mare drag.

Alina Morar, andi_erika, biancuta, cosminp, cris1982, fluturas1*, georgiana, magdalena, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂRăchițele, un colț de rai din Apuseni: