ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2010
DIN: Campina
ÎNSCRIS: 23.01.09
APR-2010

Descopera Vatra Dornei

Orasul meu natal-Vatra Dornei, venim cam de 2 ori pe ani aici, in vizita la rude, in oras cat si in comunele apropiate.

Orasul se afla la 110 km fata de Suceava si la aproximativ 80 km fata de Bistrita.

Orasul este cunoscut mai ales prin practicarea sporturilor de iarna, sunt 2 partii aici, cat si datorita apelor minerale. In fiecare an, prin luna februarie se organizeaza in oras-Sarberile Zapezii, ultima data am fost acum cativa ani, dar nu am poze, mare pacat, este superb in acea perioada.

O alta atractie a orasului este parcul, care se intinde pe cateva hectare cred, este foarte placut sa faci o plimbare prin parc, sunt multe alei care serpuiesc prin parc, ce mi-a placut cel mai mult este faptul ca intalnesti veverite la tot pasul, sunt foarte prietenoase. Luasem la noi cateva nuci, daca e vreo veverita prin apropiere, te apleci, tii in palma nucile si le lovesti una de alta, chiar a venit una si le-a luat pur si simplu din mana. Faceam lucrul asta cand eram mic, am locuit cativa ani in Vatra Dornei, dupa care parintii au hotarat sa ne mutam in alt oras.

Cine vrea sa priveasca de sus orasul si imprejurimile are la dispozitie telescaunul, lungimea traseului acestuia este de 6km (dus-intors), pretul unei calatorii dus-intors este de 15 lei, atat era anul asta in aprilie, mi se pare un pret bun, corect. Imaginea de sus este superba, mai ales daca este senin, cand am fost noi am prins o zi calduta de aprilie cu un cer senin, am putut vedea toate imprejurimile si muntii, care erau inca acoperiti cu zapada. Unde ajunge telescaunul in varful muntelui se poate calari, pretul era de 15 lei jumatatea de ora. In parcul din oras exista un turn, inauntru este o cismea de la care curge apa minerala.

Izvoare de apa minerala sunt si-n comunele apropiate, spre Bistrita, acolo sunt si fabricile de imbuteliere de la Poiana Negri si Bucovina.

Din Vatra Dornei se ajunge foarte usor spre comuna Panaci, este un loc foarte linistit, aerul este curat si de acolo mai sunt 7 km pana la manastirea Piatra Taieturii.

Noi am stat cateva zile la niste rude de acolo, dar cei care ajung in zona se pot caza fara probleme la pensiuni sau vile particulare. De fiecare data merg cu drag aici.

recomand tuturor iubitorilor de natura si liniste.

Trimis de cristi82d in 05.09.10 22:17:14

VIZUALIZĂRI: 2849 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi82d); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P1x comuna Panaci,la 15 km de Vatra Dornei

alinutzza140*
[06.09.10 12:54:35]

Si mie imi place Vatra Dornei si merg de cate ori am ocazia . Este un loc superb.

july_2010*
[08.12.10 15:22:19]

Foarte frumoase fotografiile, felicitari

cristi82dAUTOR REVIEW
[09.12.10 18:37:02]

Multumesc

georgiana
[15.12.10 15:03:53]

Foarte tare poza nr 6, cea cu veverita!

Felicitari si vot pentru fotograf!

cristi82dAUTOR REVIEW
[17.12.10 10:04:56]

Sunt o multime de veverite in parc, daca ai ceva alune, nuci si te apleci vin si ti le fura din palma. Ms... va recomand o plimbare pe aleile parcului, e foarte frumos

alinutzza140*, cristi82d, georgiana, july_2010*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Vatra Dornei și împrejurimile: