ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2010
DIN: Botosani
ÎNSCRIS: 01.09.10
AUG-2010

Nordkettenbahnen - Din centrul orasului pe culmile Alpilor

Atunci cand vorbim de Alpii austriei ne gandim automat la toate instaltiile pe cablu contruite pentru a ajunge de la poalele muntilor pana sus pe culmi. Am urcat in acest an cu diferite telescaune, teleferice si funiculare dar maximul de tehnologie l-am gasit tocmai in inima Innsbruck-ului. Din informatiile primite este o constructie recenta (cam 3 ani) realizata de arhitecta Zaha Hadid (recomand sa cititi putin pe net ce alte lucrari are... sunt de-a dreptul fabuloase).

Daca nemtii sunt specialistii in masini atunci austriecii detin suprematia in materie de "masini pe cablu". Nordkette pleaca din centrul Innsbruck-ului pe prima sectiune prin intermediul unui funicular de noua generatie ce are 2 statii intermediare, una in oras si una la Alpen Zoo si urca pana la Hungerburg (860 m altitudine). Aici se coboara si se merge la un teleferic ce duce apoi pana la Seegrube. Traseul acestui teleferic are doar vreo 4 stalpi de sustinere pe o diferenta de altitudine de 1045 m, ceea ce face traseul foarte incitant si creste adrenalina.

La Seegrube schimbati iar mijlocul de transport si urcati intr-un alt teleferic ce nu mai are nici un stalp de sustinere. Acesta merge de la Seegrube pana la Hafelekar dintr-o singura bucata.

Ati ajuns la 2256 m altitudine! Senzatia nu poate fi descrisa in cuvinte. Ati trecut deasupra norilor. Din loc in loc se vede orasul... mic de tot... printre nori. In partea cealalta se vad Alpii in toata splendoarea lor. Mi-e greu sa descriu exact ceea ce-am simtit acolo dar pot sa va asigur ca merita ce-i 26 de euro pentru un drum dus/intors. Eu am avut card-ul Innsbruck si nu am platit nimic. Este cel mai scump obiectiv turistic din Innsbruck dar merita fiecare cent.

Va recomand sa mergeti la o ora la care e mai putin aglomerat pentru a va bucura de lucuri bune si prijeliste perfecta. Eu am fost pe la ora 14.00 si era cam aglomerat dar cred ca daca mergeti dimineata pe la ora 9 e mult mai liber.

Sunt doua funiculare, unul urca si celalalt coboara si undeva in tunel acestea ajung fata in fata si deodata vezi ca fiecare schimba macazul si trec la distanta foarte mica unul de celalalt. Ai impresia ca se ciocnesc si totusi ele se evita cu o precizie elvetiana.

Programul este de la 8.30 la 17.30. Circula la fiecare 15 minute. Pretul este de 26 euro pentru adulti si 13 euro pentru copii. Doar vinerea circula si de la 18 la 23.30 pentru a vedea orasul noaptea, luminat.

Pentru cei ce merg cu masina, gasiti parcare gratuita chiar acolo.

Adresa este: Innsbruck, Rennweg 3, Station Congres.

Pentru cei ce vor sa-si faca o imagine mai buna: click aici (daca webmaster ar putea pune primul video de la sectiunea video click aici ar fi foarte bine)

Calatorii placute!

Trimis de boriss007 in 05.09.10 14:31:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 4243 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (boriss007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 statia Congres de pecare pentru Nordkette

trandafir 1970
[05.09.10 14:46:24]

Multumim de sfaturi, sunt trecute deja la favorite; te rog, niste poze, asa, sa fie dorinta de a ajunge acolo mai mare!

Primul vot, tocmai din Bucuresti!

[05.09.10 14:51:02]

multumesc. tocmai puneam poze cand mi-ai raspuns. A fost greu sa prind poze foarte bune din cauza ca era foarte aglomerat. De aceea, recomand o ora mai linistita de genul 8.30 la deschidere .

Pozele asteapta sa fie validate!

recul*
[05.09.10 15:09:37]

un review bun, care trebuie evidentiat! astept si pozele, sunt sigur ca vor completa intrun mod fericit acest review.

o singura nelamurire: ai trecut la costuri 260 de euro cu transport inclus, cuplu fara copii, 7 nopti. sa intelegem ca ai avut cazarea asigurata ?

[05.09.10 15:12:44]

scuze, pretul a fost de aproximativ 550 euro pentru cuplu fara copii, 7 zile, cazare + mancare + vizite + drum Iasi - Innsbruck cu masina personala. Am gresit acolo. Modific daca se poate. Multumesc ca m-ai atentionat.

bessondm
[05.09.10 15:37:15]

Felicitari pentru impresiile atat de bine descrise aici! Cu siguranta te voi apela daca ajung prin Austria pentru detalii, sfaturi..

webmasterXY*
[05.09.10 16:03:54]

La validare, am fost nevoit sa sterg 5 poze, P05, P08, P09, P12 si P15, deoarece mai fusesera incarcate de autorul review-ului, in review-ul de aici unde pot fi gasite cu nr. P07, P34, P35, P36, P37.

Mai multa atentie la dubluri, pozele sunt validate de un webmaster, nu automat asa ca, ele sunt bine verificate.

[05.09.10 16:05:38]

E ok webmaster. Imi cer scuze. N-am facut-o cu intentie.

[05.09.10 19:25:20]

Am corectat pretul sejur, cf celor scrise de autor mai sus.

In alta ordine de idei, nu pot respecta dorinta autorului de a include clipul video indicat ca ilustratie la review pentru ca din pacate acel site nu ofera posibilitatea de a prelua (include) videoclipurile in alte pagini web.

[05.09.10 19:33:57]

Nu-i nimic webmaster, am observat si eu ca nu are embed pe nicaieri, am mai cautat acel filmulet dar nu l-am mai gasit nicaieri in formatul in care era acolo cu tot cu melodie. Am sa mai caut, daca gasesc, te anunt.

Multumesc c-ai corectat pretul. Am gresit acolo.

balasa violeta
[05.09.10 23:16:53]

FELICITARI !

Mi-a placut foarte mult acest review. L-am punctat ca atare.

Tineretea e frumoasa si dupa ce am citit, am vazut pozele si apoi filmuletele, m-am simtit si eu de varsta ta !

[01.09.18 10:30:49]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Vârful Nordkette [Parcul Natural Karwendel]» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Innsbruck]

balasa violeta, bessondm, boriss007, recul*, trandafir 1970