ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2010
ÎNSCRIS: 29.10.09
AUG-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 si 15 ani

Nu este cosmar

As dori sa fac din capul locului o precizare:

1. am fost in concediu cu familia;

2. Acest site sa se numeasca “Am fost acolo in concediu, sau pe bani mei si nu in delegatie pe banii firmei”...

Sinemorets este un sat cu un inceput de dezvoltare spre statiune desi nu cred ca va ajunge niciodata statiune si nici nu doresc asta. Am stiut asta din momentul in care am rezervat asa cum au stiut toti care au fost acolo.

Am mers pe ruta Ruse- Shumen- Varna-Burgas – Sinemorets ptr ca am vrut sa vad majoritatea statiunilor bulgare fie din mers sau cu scurte opriri, drept urmare la ora 8,00 eram deja in Varna.

Am ajuns la hotel la ora 14,00 si nu am fost la fel de norocos sa prind un loc de parcare in parcarea hotelului asa ca am parcat in strada pe laterala hotelului unde erau locuri suficiente.

Hotelul este un concept Blue Village al companiei TUI, toti clientii sunt nordici (finlandezi, norvegieni, danezi, suedezi, germani, ... cel putin in perioada mea) execptie facand un grup de 4 familii de romani, 2 de rusi si vreo 2 de polonezi si parca si vreo 2 de bulgari din vreo 210 spatii de cazare. Am facut aceasta mica detaliere nationalitatilor din hotel pentru a explica si situatia cu parcarea – majoritatea sau aproape toti vin cu avionul si deci nu prea au nevoie de parcare, ... si oricum pe majoritatea site-urilor de prezentare a hotelului se specifica ca nu asigura parcare sau nu zic despre parcare.

Cum spuneam am ajuns la 14,00, cazarea a decurs fara probleme, m-au lasat cu masina in usa hotelului pana am dus bagajele in camera, mi-au dat un tichet de parcare gratuita, in caz ca vreau sa parchez mai departe de hotel in zona plajei, pe care l-am lasat pe bord intr-o zona vizibila- la sugestia receptionerei.

Camera

Camera mare si generoasa in dimensiuni si dotari pentru o camera dubla. Tin sa precizez ca din 2 motive am ales minimum din ce imi permiteau conditiile de cazare cu 2 copiii: camera dubla cu 2 fotolii pat suplimentare:

1 –financiar – era cea mai ieftina;

2 – cand merg la mare camera si piscina nu sunt atractiile forte.

Ok, de acord, nu sunt total nesemnificative dar reprezinta un minim necesar. Camera de la Bella Vista Beach Club ofera conditii destul de bune: pe jos parchet (nu am incercat sa merg descult, nu fac asta nici la mine acasa – eu si cred ca majoritatea), mobilierul destul de sanatos si modern, baia mare spre foarte mare cu un spatiu marre pentru dus, uscator de par, telefon in camera si in baie, geluri de dus si sapun lichid de calitate (-in tot hotelul bai +grupuri sanitare la lobby bar, piscina, restaurant folosesc aceiasi firma de odorizante, sapun lichid, gel de dus, hartie etc-), aer conditionat cu reglaj pe temperatura, viteza ventilator si mod de functionare, usi care se inchideau corect si normal + senzori ptr. aer conditionat la usa de la balcon. Am avut totusi noroc si am primit prosoape normale si curate pe care mi le schimbau de cate ori le lasam pe jos. Lenjeria s-a schimbat de 2 ori in sapte zile.

Recunosc ca am lasat in prima zi langa prosoape 5 leva. Nu cred ca totusi 5 leva ii faceau pe toti angajatii hotelului sa iti zambeasca si sa-ti ureze o zi buna de fiecare data cand ii intalneai.

Cratenie se facea in fiecare zi in camera, aspirau, spalau pe jos, aranjau paturile, luau gunoiul, etc.

Internet gratuit prin cablu sau wirreles. (Eu am avut si cablul meu in dotare, dar se putea lua de la receptie contra unei garantii de 5 leva)

Masa.

Tin sa precizez ca restaurantul avea o sala interioara cu aer conditionat- pe care o sa-l ,,prezint” intr-o poza pe care o voi incarca- si o terasa exterioara, in aer liber, cu mese din plastic.

Nu te obliga nimeni sa stai in interior sau afara. Mincarea cred ca ar multumii orice gust si gusturi: nu lipsea de la masa de pranz si seara pestele; in rest pui –piept sau pulpe, preparate verse cu carne de vita si intr-o singura seara (vineri) carne de porc - costita. In rest 10 feluri de salate de cruditati si nu numai, faimoasele muraturi bulgaresti (castraveti murati, gogosar, capia, ceapa murata, porumb murat, etc.).

Fructele nu lipseau de la nici-o masa – dimineata numai kiwi, portocale, gepfruit si pepene galben – vezi foto.

Serviciul la masa – de calitate: tot timpul inlocuiau totul care era consumat peste 50%, aduceau alte tavi si alte platouri, debarasau, curatau, politicosi, conversau in germana si engleza dupa caz – chiar si picolii.

Au avut si o seara tematica – asiatica cu fructe de mare si multe preparate in stil asiatic: combinatii cu ananas si alte dulcegarii care nu au fost chiar pe gustul meu.

M-am bucurat ca mai fac si ciorbe aproape romanesti, cu legume in bucati si nu numai supe creme.

Am mancat o ciorbita de vita superbuna!

Piscina – nu am fost interesat de asa ceva. Merg la mare pentru mare si nu pentru piscina. Explicatia este simpla: nu poti beneficia de o apa si piscina curata fara tot felul de tratamente chimice.

Plaja si marea.

Eu am fost un pic mai comod si nu am mers decat pe plaja de langa hotel- plaja Butamiata. Am avut si ceva motive: celelalte erau cu intrare brusca in adancime si juniorul meu nu este campion la inot la 5,5 ani (desi se spune ca adevaratii campioni la inot au trac in apa marii) – paranteza

Hotelul are o zona dedicat de vreo 40 sezlonguri care a fost arhi suficienta in perioada mea. Mai gaseam dimineata pe la 8,30 ceva prosoape atarnate de cativa nemti sau danezi dar in fiecare zi am avut sezlong. Nu am inteles de ce nordicii preferau piscina... Am un pic de spirit de observatie si pot spune cu certitudine ca au existat nordici care nu au mers la plaja la mare.

Apa era curata, valuri atractive, mai ales pentru copii si bineinteles salvamari zelosi care faceau spume la gura cu fluierul! Probabil nu stiau ca cei din mare sunt romani, rusi, polonezi si bulgari - nemtii, danezi... erau la piscina.

Existau pentru senzatii si scutere acvatice, ,,banana”, hidrobicicleta.

Divertisment.

In timpul zilei exista fel si fel de activitati de divertisment pentru copii, majoritatea in jurul piscine si ceva concursuri de volei pe plaja –majoritatea – recunosc – dedicate nordicilor. In fiecare seara era un spectacol la teatru de vara. In prima parte pentru copii apoi pentru parinti, chiar si spectacole interactive cu premii.

Era o trupa suedeza de 5- 6 fete si un flacau. Superprofesionisti. Cantau live si erau superbuni in ceea ce prestau.

Exista o zona linga lobby bar – un fel de afisier – unde erau prezentate viitoarele spectacole si activitatile zilnice pentru si cu copiii.

Dupa terminarea spectacolului in fiecare seara coborau de pe scena si mergeau prin public si schimbau impresii cu toti, faceau fotografii, etc. Am reusit sa ii invatam si ceva in romana si dupa aceea cand ne intalneam ziceau destul de corect “Ce faci? Bine! ”

Exista un lobby bar de la 9,00 la 23,00; acelasi program si barul de la piscina. Ambele cu all inclusive. Deasemenea barul restaurantului care functiona in timpul mese de pranz si amesei de seara.

Exista si un club de noapte undeva la subsol care functiona doar vineri si sambata de la 23,00 la 4,00 – contracost. Am fost intr-o seara dar nu prea ne-a placut poate ca si pentru ca nu era prea multa lume. Era dotat cu ,,scule” profesionale audio si lumini, bar destul de dragut si dotat, preturi omenesti in raport locul in care ne aflam: 1,5 leva un suc – cola, sprite-, 2,5 leva o bere –becks, fresh –urile 4 leva.

Sunt de acord ca au fost neinspirati cand au ales pavajul la piscina si in jurul ei – o imitatie de pavaj cu stanca care atrage mizeria intre rosturi si este greu de indepartat si care da o oarecare senzatie de mizerie.

Am fost acolo si mi-a placut!

Am o pana de inspiratie, pentru doritori voi raspunde la orice intrebare.

Trimis de florake in 05.09.10 13:50:54

VIZUALIZĂRI: 4706 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florake); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 prima poza intrarea in camera....promitator!

gdanutza
[05.09.10 14:10:41]

frumoasa descriere, felicitari.

[05.09.10 16:46:02]

se pare ca am completat gesit perioada sejurului : 23.08.2010 -30.08.2010.

[05.09.10 19:03:01]

Am corectat data sejurului, multumim de precizari.

[05.09.10 19:20:32]

Bun review-ul, chiar bun. Si echilibrat, pe gustul meu.

fluturas1*
[05.09.10 22:15:29]

Interesantă descriere. Iată şi un hotel din Bulgaria în care compatrioţii noştrii nu sunt majoritari, probabil datorită preţului care este mai rdicat faţă de alte hoteluri, camera pe noapte după cum văd este aproape de 82 de euro, cam mare preţul, nu.

[05.09.10 23:21:22]

572 euro all inclusiv: 2 adulti si 2 copii - 5 ani si 15 ani... este mult? ! ? !

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[06.09.10 07:29:26]

Nu e mult deloc, daca stam sa facem un calcul simplu ajungem la un pret de 30.35 euro pe noapte pentru un adult, gratis pentru copilul de 5 ani si 21.25 euro pentru cel de 15 ani, considerat adult, dar fiind al treilea in camera i se face o reducere de 30%.

Calculele asa arata din afara, in realitate ele pot fi cu totul altele, mai ales fiind vorba de 4 persoane, dar e an de criza si va rog sa ma credeti ca s-a reusit si cazarea a 2 adulti si 3 copiii intr-o dubla, e adevarat copiii toti sub 10 ani si cel mic de 1.5 ani, deci se poate si cu bani relativ putini.

[10.09.10 09:29:19]

biletul a fost luat de la TUI prin Ruefa, 286 euro de adult, copiii pana sub 17 ani gratis

molko*
[13.09.10 19:17:30]

florake, desi nu sunt de acord in totalitate cu cele de mai sus, apreciez review-ul tau ca pe unul echilibrat, de folos unora, drept dovada il si votez si acord SB. Probabil fiecare dintre noi are asteptari diferite, asteptari si in functie de experientele anterioare si de PRET. Eu platisem undeva la 125€/noapte (daca imi aduc bine aminte). Si la acest pret am pretentia sa mananc macar pe o fata de masa! In alta ordine de idei or exista ventiloconvectoarele alea in restaurant, eu nu le-am simtit sa functioneze, cele 3 zile cat am stat eu s-a stat cu toate usile deschise in zona receptie, restaurant, lobby bar... undeva la 35 grade... drept dovada si raspunsul manageritei... nu e nevoie de AC pt ca este un open beach club. Singura zona publica cu AC functional era zona de pe holurile ce duc in camere... incredibil de frig acolo! Atat. Am simtit nevoia sa intaresc acest lucru pt a nu fi catalogat drept mincinos... Toate bune!

[14.09.10 09:32:35]

Multumesc ptr vot!

... "3. Nu sunt de acord cu molko care a scris un review un pic influentat de cea mai calduroasa perioada din vara asta …ce a trecut.

... (Adevarat este ca 15,16, si parca si 17 august au fost cele mai calduroase zile din aceasta vara.) "

... asta este un citat - rezumat din review-ul meu.

Raman la parerea mea:

- acele zile 15,16,17 august au fost cele mai calduroase din vara asta;

- asta a influentat starea ta de spirit in momentul in care ai scris review-ul;

Daca ti-am dat impresia ca te fac mincinos te asigur ca departe de mine gandul; - revin la zilele alea 15... , eu locuiesc in Tg Jiu unde zic eu ca suntem feriti de excesele climei dar in 15 august eram deja in concediu la parinti, undeva in Olt, langa Corabia... daca as fi putut mi-as fi mutat patul in beci, sub pamant, asa de tare am simtit disconfortul creat de temperatura ridicata. In cele trei zile nu am reusit sa dorm doar intre 4,00 - 8,00 din cauza caldurii intre orele alea se mai racorea putin. Pe langa beci, un alt loc preferat de familie era dusul... atata tot ca la tara nu exista decat o baie respectiv un dus si mai aveam putin si faceam un tabel cu programul la dus.

Deasemenea imi mentin parerea ca toti care merg sau au mers la Bella Vista Beach au avut suficiente imagini si review-uri pe holidaycheck in care sunt prezentate (mai ales in imagini) in detaliu toate "neajunsurile" si "minusurile" -inclusiv cele prezentate de tine (mizeria pe peretii piscinei, automatul de cafea, copertina de pe terasa, etc.).

Pe holidaycheck sunt vreo 200 de review-uri si 179 poze- suficiente pentru a-ti face o impresie destul de clara asupra ce vei gasi in locatia aleasa. Eu am mentionat ca nu ma intereseaza piscina, cafeaua a devenit ceva neinteresant de vreo 5 ani de cand am lasat tigarile, ... si nu imi este frica de drobul de sare de pe soba!

Ce ma intriga putin este faptul ca cei care si-au dat cu parerea dupa review-ul tau nu au sarit sa ma puna la punct dupa ce mi-am scris si eu impresiile. Probabil ca ai totusi mai mare activitate pe site si merg total pe mana ta. Le urez succes si vacante placute!

Poate ca am eu "gusturi dubioase", prefer marea in locul piscinei, parchetul in locul mochetei, dus in loc de cada, pamantul in locul asfaltului... si altele...

Imi cer scuze daca am jignit pe cineva!

molko*
[14.09.10 10:40:40]

Florake,

in perioada aia eu nu am fost la Bella Vista, plecasem deja. Am ajuns acolo pe 06 August si am plecat pe 09. Si am totusi pretentia ca un hotel de 4 stele sa aiba AC in zonele publice (receptie, lobby bar, restaurant). De asemenea curatenia este un lucru important la orice hotel, mai ales la unul de 4 stele. Ceea ce am vazut in jurul piscinei de aici eu nu am vazut nicaeri in alta parte, nici macar la 2 stele sau pensiuni neclasificate. Si mie imi place sa inot si in piscina, sa fac cateva bazine, e important si pt copil, in piscina e mai safe singura decat in mare, iar eu pot savura o bere pe margine. Deci, pt mine, piscina e un lucru important in alegerea hotelului. Mizeria de acolo probabil m-a facut sa fiu extrem de circumspect si la capitolul igiena mancare. Am poze neincarcate inca la review cu mizeria din restaurant de pe jos (mancare pe jos), muste ce se plimba nestingherit pe bucatelele de vita etc, etc.

In momentul cand eu am facut rezervarea (Aprilie) hotelul era cotat cu nota 5 din 6 pe holidaycheck... ulterior a inceput sa scada un pic incepand cu postarea impresiilor de anul acesta.

in fine, nu ma consider un fitos, ma asteptam la ceva mai "rustic" dar imi place sa fie curatenie, sa nu am impresia de jeg. Si da imi place sa merg descult, acasa merg numai descult (inclusiv iarna) si sa simt un covor / o mocheta groasa si curata sub picioare... Dupa cum vezi, e chestie de gusturi... si e foarte bine ca toti si fiecare in felul nostru suntem diferiti!

fanespoitorul
[09.09.12 21:39:27]

ma tot uitam la alte locatii pentru 2013. Este cotat cu 4 stele dar mesele de la restaurant sunt de platic si fara fata de masa. Am vazut, la un alt hotel, un strain mai grasut care s-a asezat pe un astfel de scaun si cand s-a lasat pe spatar s-a rupt scaunul, a dat cu picioarele in masa de au zburat toate. Bine ca nu a dat cu capul de podea.

Si daca ma gandesc bine 572 euro cred ca era pretul corect.

[10.09.12 13:03:26]

@fanespoitorul:

mese de plastic sunt doar in terasa de afara, in sala restaurantului sunt cu fata de masa si tot ce trebuie (servet de panza, tacamuri, oliviera, etc)

572 euro a costat in 2010, in 2012 = 472 euro! 23.08. -30.08.2012

adiso8
[16.12.12 12:25:42]

@florake: Ai fost si in 2012?

Eu doresc sa merg in vara lui 2013 si freau sa stiu daca pretul pe 2012 a fost intradevar mai mic.

Am o oferta pentru 2 Adulti+2 copii de 10 ani 925 de Euro

din 25.06.2013-8 nopti.