ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2010
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 14.05.09
    APR-2010

Orleans, orasul fecioarei

Cand spui Orleans, gandul iti zboara fara sa vrei la Ioana d’Arc, cea care a contribuit la eliberarea orasului aflat sub stapanire engleza dupa razboiul de 100 de ani.

Orleans este un orasel situat in provincia Centre, pe fluviul Loirei, un orasel in care noul si vechiul se impletesc si se completeaza intrun mod fericit. Am vazut strazi inguste, pietruite, cu rigole de scurgere a apei pe mijloc, unde lumina soarelui patrunde cu greu, dar si strazi largi, pentru traficul auto si pietonal intens.

Principala atractie este, bineinteles, La Cathedrale Sainte-Croix. Cateva date a caror sursa este un mic indrumar istoric destinat turistilor care ii calca pragul:

- 451, prima atestare in urma victoriei lui Anianus (Saint Aignan) asupra hunilor condusi de Attila;

- 989, este distrusa in incendiul care a mistuit intregul oras Orleans;

- 1287, septembrie se pune prima piatra de temelie pentru noua catedrala, in forma actuala;

- 1789-1793, perioada neagra in care a fost vandalizata de participantii la revolutia franceza;

- 1944, in urma bombardamentelor au fost distruse vitraliile si cele doua turnuri care strajuiesc intrarea, refacute ulterior.

Construita in acelasi stil gotic, seamana foarte mult cu mult mai cunoscuta catedrala Notre Dame de Paris. Faptul ca este mai mica ca si constructie decat Notre Dame, o face insa parca mai primitoare si mai calda, la acest sentiment contribuind si faptul ca navele (este construita, ca si Notre Dame, pe trei nave paralele) sunt impodobite cu steaguri voi colorate, blazoane ale nobilimii din evul mediu. Nu stiu insa daca aceste blazoane sunt expuse permanent sau erau expuse cu prilejul serbarilor orasului, care urmau sa se desfasoare in perioada 29.04-09.05…

Este mai bine luminata natural datorita faptului ca unele vitralii au fost inlocuite in urma distrugerii cu geamuri transparente, insa ramane sentimentul pe care ti-l da orice loc incarcat de spiritualitate si in care istoria si-a pus amprenta, lucru amintit si de pardoseala din piatra care poarta urmele milioanelor de vizitatori si sub care sunt cateva morminte pe ale caror pietre funerare abia se mai disting literele scrise cu sute de ani in urma.

Vitraliile, cele care mai sunt si care au fost reconstruite dupa bombardamentul din 1944, vin sa intregeasca frumusetea locului prin culorile vii si prin simbolistica.

In piata centrala se afla statuia din arama a celei care a fost Ioana d’Arc, eliberatoarea orasului de sub dominatia engleza. Cu aceasta ocazie am mai spulberat un proverb adaptat societatii moderne, acela care spunea ca nu exista cal verde si politician cinstit. Calul verde l-am vazut, cine stie, poate cade si celalalt mit …

De mentionat ca in centrul orasului traficul auto este restrictionat, in schimb sunt destule centre care inchiriaza biciclete, cu care puteti face o plimbare pe malurile Loirei. Si mai trebuie mentionat faptul ca Orleans este infratit cu un oras romanesc, din cate stiu eu cel mai vechi din Banat, Lugoj!

In rest, pozele sigur pot spune mai multe decat mine…

Trimis de recul* in 05.09.10 12:55:02
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3982 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (recul*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Orleans, loc de promenada pe malul Loirei

[05.09.10 13:59:47]

am atasat aceasta melodie, sa sa va faca placere sa o ascultati!

pepsi70ro
    [05.09.10 14:13:59]

Din ceea ce ai povestit, mi-ar place sa ma plimb prin Orleans, pare interesant. Felicitari!

cris1982
    [05.09.10 14:32:34]

Frumos review. Pacat ca este un pic cam departe de noi. Nu cred ca-l voi vizita vreodata. In schimb, il vizitez cu gandul, imaginandu-mi ceea ce citesc de la voi, ajutata si de superbele fotografii.

Un FB de la mine!

recul*AUTOR REVIEW
    [05.09.10 14:45:24]

@webmaster

multumesc pentru piesa! merge foarte bine!

@pepsi70ro

nu are cum sa nu iti placa Franta! te asigur!

@cris1982

multumesc pentru vot! si niciodata sa nu spui niciodata!! e mult mai simplu decat pare!

trandafir 1970
    [05.09.10 14:52:37]

Daca am putea calatori in locurile frumos prezentate pe aceast site, am fi mai bogati, sufleteste vorbind, decat toti cei prezenti in "top 300", nu mai zic de altii!

Insa, momentan ne multumim cu visul ca poate, candva "vomajungeacolo"!

recul*AUTOR REVIEW
    [05.09.10 14:59:53]

ai dreptate, asa este. dar macar putem alege exact locurile pe care am vrea sa le vedem intro vacanta reusita!

georgiana
    [05.09.10 16:27:08]

Am calatorit si eu metaforic, vorbind, cu tine, pe urmele Ioanei D'Arc! Nu am calcat pe pamant francez, dar am visat adesea...

Diaura*
    [05.09.10 20:38:26]

Sunt ortodoxa ca si credinta, dar catedralele astea ma fascineaza (de fapt ma inebunesc dea-dreptul). Cum sa nu ramai mut de admiratie in fata unei imagini ca cea din foto P06 sau P10 sau... sau oricare. Minunata catedrala si frumoasa descriere.

fluturas1*
    [05.09.10 21:55:46]

Un oraş de ţinut minte dacă voi ajunge prin aceste locuri super din Franţa.

cris1982, Diaura*, fluturas1*, georgiana, recul*, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Orleans: