ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 25.04.08
JUN-2010

Agios Ioannis

Agios Ioannis – Sfantul Ioan, este o plaja frumoasa si salbatica situata intr-un golf in sud estul insulei Thassos, undeva dupa Kinira si inainte de Aliki. Accesul la plaja se face pe un drum neasfaltat care coboara in serpentine de la drumul principal. Daca parcurgeti acest drum cu grija nu veti avea nici o problema la coborare chiar si cu o masina mica se poate ajunge usor jos.

Langa plaja este un platou cu maslini unde se poate lasa masina la umbra si la plaja sunt sezlonguri si umbrele. Plaja este cu nisip fin amestecat cu pietre mari, iar in apa sunt pietre unele de mari dimensiuni, de aceea e recomandat sa se foloseasca in apa pantofi speciali de baie. Apa se adanceste destul de brusc, in schimb peisajul subacvatic este uimitor. Se pot face scufudari specatculoase cu o pereche de ochelari de scafandru si cu un tub de respiratie. Golful de la Agios Ioannis este plin de pesti, arici si stelute de mare si multe alte vietuitoare marine.

Nefiind un golf mare, apa nu este foarte agitata, nu se formeaza valuri mari si nu sunt curenti puternici submarini. La marginea plajei este o ghereta unde stau cei care administreaza sezlongurile si unde se poate servi un suc, o cafea, o bere. In luna iunie cand am fost eu acolo, atunci se ingropau in nisip unbrelele de plaja si se puteau folosi sezlongurile fara ca sa se plateasca nimic, dar banuiesc ca e suficent sa se consume ceva de baut pentru a putea sta o zi la plaja pe sezlonguri.

Agios Ioannis este o plaja spectaculoasa pentru ca este salbatica si retrasa, nu este aglomerata, pe platoul din apropiere am vazut si un cuplu care stateau cu cortul la umbra maslinilor, accesul este putin mai dificil, iar fara masina se ajunge greu la una din zonele cu magazine din apropiere. Oricum in Thassos ca dealtfel in toata Grecia e pacat sa mergi fara masina pentru a avea libertate de miscare, ca sa poti sa mergi in fiecare zi la alta plaja, in alt loc.

Trimis de Andc in 05.09.10 08:56:47

VIZUALIZĂRI: 7595 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja de la Agios Ioannis

recul*
[05.09.10 09:30:25]

de notat pentru viitoarele vacante din thassos! spune-mi te rog daca exista indicator la drumul principal, pentru ca sunt o multime de plaje frumoase in insula pe care le ratezi pentru ca nu exista astfel de indicatoare

AndcAUTOR REVIEW
[05.09.10 10:00:26]

recul -drumul care coboara spre Agios Ioannis este intr-o curba la vreo 10 km inainte de Aliki si este un indicator care arata spre Agios Ioannis.

Toata insula este plina de plaje frumoase, dar macar o data merita mers la Agios Ioannis, e atat de multa liniste acolo...

recul*
[05.09.10 10:03:45]

@andc

multumesc frumos!

webmasterXY*
[05.09.10 10:48:19]

Am sters P06, era dublura P07.

georgiana
[05.09.10 16:46:25]

Cum au altii noroc sa vada stelute de mare si eu nu am vazut niciodata si imi doresc foarte mult??!

[05.09.10 21:34:26]

modificat perioada sejurului in IUNIE 2010 (ramasese valoarea implicita, ianuarie)

AndcAUTOR REVIEW
[05.09.10 21:36:33]

Multumesc, am observat si eu dar din pacate dupa ce am dat Enter ...

danoradea
[16.01.11 12:35:49]

Am citi cu placere review-urile tale despre plajele din Thassos, si vazand ca ai bifat multe dintre ele si ca perioada sejurului tau a fost luna iunie vroiam sa te intreb cum a fost temperatura apei in aceasta perioada si daca ai sesizat diferente mari de temperatura in apa intre anumite zone.

Ma intereseaza, daca ai fost si la cele din vestul insulei, noi vom sta probabil langa Prinos asa ca m-ar interesa cum a fost apa si in aceasta zona. Si nu in ultimul rand daca a-ti avut cumva zile de ploaie in timpul sejurului.

In ceea ce priveste Marble Beach crezi ca o Skoda fabia s-ar descurca binisor pe drumul pana acolo?

Multumesc

drPain
[25.08.16 00:37:23]

Update: August 2016

Golful nu prea mai corespunde cu descrierea din articol.

De curand s-a finalizat, in acel golf, constructia unui resort de 5* si astfel:

-drumul de la sosea pana la plaja este acum asfaltat

-parcarea a disparut (pentru cei din afara resortului fiind disponibile doar cateva locuri pe marginea drumului)

-plaja nu mai este salbatica, fiind amenajata in proportie de 75% cu sezlonguri si baldachine, plus un bar.

Noi nu am fost incantati de atmosfera de acolo si dupa 3 ore, dintre care doua am facut snorkeling, ne-am mutat la Livadi.

La plecare am facut si cateva poze. Le pot trimite sa le atasati articolului.

[26.11.17 12:21:53]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă zona Aliki - Agios Ioannis» (nou-creată, între timp, pe sait)

Andc, danoradea, drPain, georgiana, recul*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Aliki - Agios Ioannis: