ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2010
ÎNSCRIS: 24.01.10
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII

Vizita la Barajul Siriu

La invitatia unor prieteni care locuiesc in judetul Buzau, am ales sa petrecem 2 zile mai ales ca ne-au promis ca o s-a mergem sa vizitam barajul si alte locuri minunate din zona.

Am plecat pe traseul Bucuresti - Ploiesti - Valeni de Munte - zona Calvini acolo unde locuiesc ei. Dupa cateva ore de rasfat in zona am plecat sa vizitam barajul.

Din Calvini pana la baraj sant 43 km, drumul este foarte bun si frumos. In drum spre baraj am trecut si prin orasul Nehoiu care din povestile prietenilor mei pe vremea comunistilor era o zona turistica destul de cautata insa acum pentru ca nu s-a investit a ramas practic in paragina, a ramas un simplu orasel de munte prin care treci nepasator fara al observa. Pacat de toate locurile frumoase pe care le are Romania (land of choice) de potentialul enorm de care dispunem si care zace in indiferenta. In fine. ca m-am enervat un pic, am urcat la baraj peisajele pe care le poti vedea din masina sant incredibile. , lacul de acumulare al Siriului si tot cel inconjoara.

Ajunsi sus bineinteles ca nu gasesti mare lucru de facut pentru ca sant restrictii adica: - nu poti cobora la lac daca nu ai abonament de pescuit de exemplu. Nu poti cumpara nimic din zona pt ca nu exista nimic. Ne-am multumit cu peisajul si dupa o scurta perioda de timp am facut cale intoarsa.

In concluzie vizitarea Barajului Siriu a fost o curiozitate de a mea si puteti sa o includeti in intinerariul daca mai vizitati si altceva in zona, pt ca sa vi special pt vizita barajului nu cred ca merita parerea mea.

Trimis de bogdan 75 in 05.09.10 07:42:38

VIZUALIZĂRI: 6142 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan 75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 in zona barajului siriu

recul*
[05.09.10 09:19:21]

ai facut greseala pe care o fac toti turistii care merg in zona. barajul, frumos si spectaculos de altfel, este doar o mica particica din frumusetea locului, puteati sa intrati un pic pe drumul Casoca, drum care, chiar daca este forestier, este destul de bun. Puteati ajunge, mergand pe acest drum, fie la Comandau, fie la Varlaam. Peisajele sunt incantatoare, cu conditia sa lasati locurile asa cum le gasiti si sa puneti gunoaiele in portbagajul masinii.

Cunosc zona, merg de cateva ori in fiecare an acolo, nu pot sa nu observ cum se degradeaza de la an la an. Un singur exemplu: am vizitat la inceputul lunii iulie Cascada Pruncea (un alt loc pe care nu trebuia sa il ratati), totul era in regula, asa cum a lasat mama natura. Nu la fel au stat lucrurile dupa 15 august, cand am gasit mormane de gunoaie, gunoaie care vor fi luate de apa si vor decora malurile Basculitei pana la varsarea in raul Buzau. am mai gasit de asemenea urme de foc (!!), desi locul respectiv se afla in padure si oricine stie ca in padure nu se face focul! sincer spun, daca eu ii prind vreodata, nu pleaca intregi de acolo!! am crescut in acele locuri si vreau ca si copiii si nepotii mei sa le gaseasca la fel.

si inca ceva ce nu stie prea multa lume: aerul din zona Siriu - Varlaam - Gura Teghii este cel mai curat aer din tara.

celeste
[05.09.10 10:49:02]

@ bogdan 75, ai dreptate nu s-a investit de f. mult; pacat ca este o zona ce poate oferi multe peisaje destul de frumoase. Eu nu am ajuns inca la Barajul Siriu dar, in schimb am ajuns la Sarata Monteoru o alta zona in care ai ce sa vezi.

bogdan 75AUTOR REVIEW
[05.09.10 10:59:55]

Celeste, acum 10-12 ani plecam din Bucuresti seara cu prietenii si veneam la discoteca la Sarata Monteoru era o frumusete de statiune, dar am fost acum 3 ani in vizita pe acolo si nu mai este ce a fost.

Pacat, mare pacat pt ca altii (Bulgari, Ungurii etc) investesc masiv in tot ce cred ei ca ar avea potential turistic si uite ca reusesc pe cand noi... 0 barat.

recul*
[05.09.10 15:39:22]

@celeste

nu stiu ce ati vrea sa se investeasca in zona Siriu, sunt cateva pensiuni demne de luat in seama, chiar daca sunt in localitate si nu pe versantii muntilor.

din pacate incepand de anul trecut au inceput constructiile de-a lungul lacului de acumulare, fapt care va duce mai mult ca sigur la degradarea zonei, adica a peisajelor despre care vorbesti.

este un cerc vicios, asta e adevarul. in ce priveste statiunea Sarata Monteoru, acolo s-a investit binisor in turism, dar ce te faci cu cei care au cumparat pamanturile de pe dealurile invecinate si si-au ridicat adevarate palate?

trebuie sa avem puterea sa recunoastem ca raul pleaca de la noi. un mic exemplu: un prezentator de televiziune cu mari aere de vedeta si-a luat gasca de pantofari si motoarele lor galagioase si le-au alergat pe frumoasele plaiuri ale Muntilor Siriu, in zona Varlaam. nu cred ca o astfel de zona in care eu personal ma duc sa ascult linistea merita asa ceva. ca o paranteza, in tarile cu grad de civilizatie mai ridicat, nu ai voie nici sa parasesti drumul pe care mergi, nici nu se mai pune problema de campare aiurea sau curse pe dealuri cu mototul sau atv-ul. asta e unul din multele motive pentru care ei au si nio nu. e vorba de turisti. ganduri bune!

celeste
[05.09.10 17:24:40]

Raul pleaca de la radacina ce-i drept.Chiar deca m-am nascut in buricul Bucurestilor iti dau perfecta dreptate .Din pacate sau din fericire si noi suntem fun liniste.Din pacate in zona Siriu nu am fost ,.dar am fost in zona Sarata Monteoru , la Manastirea Ciolanu; la gratar in apropiere de Manastire. M..ama este din zona(mai am si veri )si stiu la fel de bine ca este un cerc vicios dar nu avem ce face si ne multumim cu ce avem; important pt. o zi sau doua sa ne simtim bine. Sunt prea multe interese iar noi suntem asa de mici..............

[19.02.16 09:47:54]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă zona Siriu-Nehoiu, SIRIU-NEHOIU [BZ]" (deja existentă pe sait)

bogdan 75, celeste, recul*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Siriu-Nehoiu: