ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2010
ÎNSCRIS: 24.07.08
OCT-2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Sorrento-orizont prabusit in mare!

Este o destinatie foarte populara!

Sorrento este situat in sudul Italiei, in Peninsula Sorrento, cu vedere spre Golful Napoli! De aici poti zari Vezuviul si Insula Capri! Se poate ajunge din Salerno sau din Napoli, pe soseaua care e paralela cu Marea Tireniana, care scalda in soare aceste locuri atestate intai ca o colonie feniciana, devenite apoi un port frecventat de greci!

Este indicat pentru cazare, din cauza preturilor moderate si din cauza ca e situat in mijlocul zonei de interes general turistic, deoarece este un bun punct de plecare pentru a vizita mai multe atractii in zona si anume: Amalfi, Possitano, Ravello, Vezuviu, Insula Capri si Ischia. Aici se poate gasi cazare in jur de 80 de euro, pentru o camera dubla, cu mic dejun inclus.

Noi am ajuns aici anul trecut, de doua ori, deoarece aici am fost nevoiti sa parcam masina, deoarece in insula Capri, care era punctual termisus al calatoriei noastre e interzis accesul cu automobile, fiind o insula pietonala.

Am avut o mare bucurie ca pot parcurge acest drum, pe langa mare! M-au impresionat in mod deosebit curbele. Va avertizez ca acolo te fura peisajul, eu nu as incerca sa conduc, ca ar fi o mare pierdere sa nu pot admira absolut totul! lIn dreapta e versantul muntos, plus o feerie de flori si plante cataratoare (pe care la noi la florarie dai o gramada de bani) si constructiile, iar in stanga este Marea Tireniana, care e deosebit de frumoasa!

Asadar- si la dus si la intors am trecut prin Sorrento. Masina am lasat-o intr-o parcare subterana, cu 28 de euro pentru fiecare 24 de ore! Si cu cheile in contact! Tot din Sorrento am luat si vaporetto pentru insula Capri, la pretul de ~16 euro de persoana. Dupa ce am lasat masina in parcarea care m-a cam ruinat si speriat ca nu mai aveam nici chei, decat o chitanta, am plecat cateva ore sa descoperim orasul. Trolerele le-am lasat tot in masina, pana venea ora cand aveam plecarea inspre Insula Capri.

Orasul e de-a dreptul seducator, la concluzia aceasta am ajuns inca de la inceput, de cand eram in masina, in cautarea parcarii din apropiere portului Marina Grande! Cand l-am parcurs cu piciorul, m-am convins, iar cand l-am parasit, din vapor si l-am lasat in urma …privelistea caselor construite pe o stanca imensa, rosiatica, ca un adevarat perete, pe care se catara diverse plante mediteraneene, te lasa mut de uimire! Ca un adevarat orizont prabusit in mare!!

Daca vrei sa ajungi in portul Marina Grande, va fi nevoie sa cobori o multime de trepte construite nostim, in zig –zag! Aici nu prea se face plaja, dar in portul Marina di Poulla, e o plaja de nisip si este un fel de satuc pescaresc! Un sezlong si o umbrele poate costa 8 euro. De aici se vad mai bine stancile pe care e construit orasul Sorrento. Majoritatea plajelor sunt private, iar cele libere sunt cu pietricele, in general. Apa este deosebit albastra si foarte curata!

Sunt o multime de hoteluri construite pe deal, care ofera o panorama deosebita asupra marii, dar au dezavantajul ca sunt departe de centru, dar hotelul pune la dispozitia turistilor cazati un autobuz special, dar trebuie sa fiti atenti la programul lor! In general e din ora in ora.

De sus de pe deal e o priveliste frumoasa asupra golfului. Se vad numeroasele pontoane, pe care turistii le prefera pentru plaja.

Piazza Tasso e in centru, deci nu departe de port. Dintr-un anumit loc de belvedere se vad niste chei spectaculoase, iar de langa Hotelul Antiche Mura se vede un fel de fortareata.

Piazza della Vittoria, este foarte populara si poti ajunge la ea mergand din centrul orasului catre mare.

In portul Marina Grande vei fi uimit de numarul mare de masini si scutere parcate! Si de autobuze! Strazile sunt pavate frumos si in general sunt inguste, incat doua autobuze nu prea au loc.

Sunt o multime de muzee, cel mai renumist fiind cel cu picturi si cel al artei lemnului. Si multe biserici. O linie ferata care se numeste Circumvezuviana! In toiul verii, in luna iulie se sarbatoreste Festivalul Pizzei!

Undeva, in mijlocul unei strazi, intr-un magazin, este o veche fabrica de facut Limoncello, celebrul lichior din lamai. Poti vedea o prezentare a acestui lichior. Tot aici se fac si bomboanele cu crema de lamiae.

Pe colina, la Monti Lattari, e o ferma de portocale si lamai. Tot aici poti vedea cum se fabrica celebra mozzarella! Dar cum timpul este inamicul numarul 1 in vacanta, acest lucru l-am taiat de pe lista dorintelor din acea zi.

Inca din cele mai vechi timpuri aici au poposit o multime de personalitati ale artei, scriitori, poeti, care erau atrasi de aceasta zona din cauza frumusetii naturale si a linistii. Se lasau inspirati de frumusetea coastelor si a apusurilor magice. Se zice ca si Cicero avea aici o vila! Luciano Pavarotti si Enrico Caruso si ei obisnuiau ca vina adesea aici!

Sorrento este spectaculos! Un oras linistit si racoros. Forfota este doar in port, cand vin si pleaca turistii, tarand dupa ei trolere, care pe piatra pavajelor, cam iti da de furca. In fata potului sunt 4 palmieri imensi, asezati simetric, cred ca sunt cei mai mari pe care i-am vazut vreodata, din aceeia inalti, care doar sus au cateva frunze, nu cum vedeam prin Grecia!

Sorrento are si o multime de cafenele. Am facut si noi un mic popas, pentru un expesso, ca obosisem cutreierand stradutele, tot cu ochii pe ceas! O cafea este 1,5 euro, o apa plata este 1 euro si un suc~3 euro. O portie de mancare era intre 10-15 euro!

In rest Sorrento este renumit pentru produsele agricole, cum ar fi, citricele, maslinele, nucile si, nu in ultimul rand-vinul! Mai este denumit de unii si ‘’Patria cantonetelor’’! Raiul, daca acesta exista, atunci e aici!

Noi a trebuit sa fugim din acest rai, ne-am desprins cam greu si vreau sa va spun ca era sa mai pierdem inca un vaporetto, dar am avut noroc, urcandu-ne in el in ultimul moment!

Trimis de georgiana in 04.09.10 19:03:28

VIZUALIZĂRI: 9889 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Imagine asupra orasului de pe vaporetto.

georgiana [04.09.10 19:29:13] »

webmaster,

As dori sa atasati melodia ''Intoarcere la Sorrento''

ms65 [04.09.10 20:09:57] »

frumos si la obiect,imi place ca ai descris si alte obiective din zona...din toata inima votul meu!

creivean [04.09.10 20:24:56] »

Mi-a plăcut ce am citit. Este o zonă extraordinară. Merită văzută. Felicitări @georgiana.

recul* [04.09.10 21:09:52] »

nu va mirati ca cititi un review bun, chiar suparator de bun! doar e scris de @georgiana!

adica , firescul la el acasa...

Alina Morar [04.09.10 21:35:05] »

Imi doresc mult sa vad si aceasta zona, superb descrisa de tine, aceasta mare... Eu am fost la Adriatica si Ligurica.

pepsi70ro [04.09.10 21:35:11] »

Dupa cum l-ai descris, tare superb trebuie sa fie acolo, felicitari!

webmaster13 [04.09.10 22:21:58] »

Sper sa placa melodia atasata! este tot cea sugerata de catre autoarea acestor impresii insa in format audio si o alta interpretare!

dananecula [04.09.10 22:54:03] »

Ce fericita sunt sa citesc un nou review superb, plin de informatii utile, ce ne-a purtat pe aripile inconfundabilului stil marca @georgiana.

Felicitari din toata inima pentru descriere, prezentare, dar si pozele ce mi-au incantat privirile totodata. Poza P02 este absolut magnifica... Culoarea de un albastru-turcoise a marii Tiraniene este superba...

Si ce fericita mi-s ca

e aievea, nu e vis

ca ti-am dat si SB!!!

dar ai merita un bis SB )

Cu cate ne incanti inima

Sufletul dar si privirea.

Bravo si tine-o tot asa!

trandafir 1970 [04.09.10 23:26:40] »

Review incantator, coloana sonora super, poze, de vis, parc-ar fi un paradis!

luciaoradea [05.09.10 11:20:01] »

Frumos scris, 400pma si de la mine. Pozele grozave, albastrul marii de vis!

Ellada_sagapo [05.09.10 13:04:18] »

Deci Possitano (visul meu, sau unul din MULTELE, ca sa nu fiu Pinochio) are in jur multe locuri care iti fura privirea.

Bine ai zis draga Geo ca nu ai conduce!

Si eu mi-s sofer, dar doar cu numele.

In vacante prefer sa nu ating volanul, pt ca la primul peisaj as ajunge in... peisaj!

Cu cei 4 palmieri mi-ai dat lovitura de gratie, pentru ca iubesc palmierii la fel de mult cum iubesc Grecia.

Ca sa nu mai zic ca mi-ai facut pofta de bomboanele cu crema de lamaie, nu am incercat asa ceva pana acum.

Cam scumpa parcarea la 28 de euro. Eu prin... 2004 e adevarat, am platit 20 de euro in Venetia, si atunci era cea mai scumpa parcare. Bine, am dat eu si 3 euro pe ora in Grecia, in Thessaloniki, si nu mi-a mai pasat!

Cel putin te-au scutit de o eventuala hernie... de asta ti-au luat cheia, cantareste mai putin o chitanta! hehe

Si-au zis: "Riscul de a face un infarct creste din cauza taxei de parcare, dar diminuam riscurile aparitiei unei hernii! "

Normal ca am exagerat!

any* [05.09.10 13:41:24] »

Frumos review,felicitari,un vot si de la mine...

presario [05.09.10 18:27:14] »

Foarte frumos. Si scump la parcare. Cu napoletanii nu ati avut probleme ?

georgiana [05.09.10 20:06:26] »

@presario,

Prin Napoli am trecut doar pe centura, nu am putut vedea mare lucru, dar am observat ca se circula cam haotic!

@webmaster 13,

Multumesc pentru melodie, este chiar mai draguta decat cea solicitata de mine!

corinne [07.09.10 14:53:34] »

Felicitari pentru impresiile tale despre o vacanta deosebita !

Pozele sunt mai mult decat graitoare privind frumusetea mediteraneana !

adaiulia [08.09.10 19:57:30] »

multumesc pentru vacanta petrecuta intr-o parte a Italiei pe care inca nu am vizitat-o(impresiile tale au reusit asta)......un rewiev minunat,felicitari si un mare vot.

Vacante la fel de placute in continuare.

georgiana [08.09.10 20:05:10] »

@Adaiulia,

Multumesc, vacante placute si tie iti doresc!

magdalena [08.09.10 22:25:40] »

Doamne ce locuri ai mai vazut!! Ce micuta ma simt...

raduu1972 [09.09.10 10:33:25] »

e dimineata ,iar eu imi beau cafeaua undeva departe pe o faleza frumoasa de pe o insula mica.... numita Lefkada si ma desfat citind rew tau ,superbe pozele,nu pot face o comparatie cu ce-i aici pentru ca ar trebui sa fiu subiectiv si sa ma dau eu mare ,dar iti trimit de aici 400 de valuri inspumate pentru al tau rew.

motaneata [10.09.10 12:00:38] »

Intr-adevar, Coasta Amalfi este cea mai frumoasa parte a Italiei, iar Positano, Amalfi si Ravello sunt perlele ei.

Sorrento este poarta de plecare spre Insula Capri si, de aceea, parcarea este foarte scumpa. Pentru cei care vor sa stea mai multe zile in Capri nu este recomandabil sa-si lase masina intr-un parking in Sorrento. Exista doua solutii: ori "aranjezi" cu hotelul la care ai stat (exista hoteluri in Sorrento cu parcare gratuita), ori iti lasi masina intr-o parcare in Napoli (este mult mai ieftin decat in Sorrento). Din Napoli ajungi in Capri in 50 min cu feribotul rapid.

Georgiana, e pacat sa ajungi pe Coasta Amalfi si sa nu vezi Napoli. Stii cum se spune: "Vedi Napoli e poi muori!". Si ai fost atat de aproape! Stiu, exista persoane care evita Napoli, considerand ca este un oras periculos. Eu m-am simtit in deplina siguranta in acest oras si chiar mi-ar fi parut rau sa nu-l vizitez.

georgiana [10.09.10 14:10:52] »

@raduu1972,

Multumesc, pentru cuvintele frumoase, dar... preferam ''400 de stelute de mare'', dar i le-ai daruit la @Magdalena. Si ma voi multumi cu cale 400 de valuri inspumate, ai intuit tu bine ca mie nu-mi place marea fara valuri!

biancuta [11.09.10 00:50:00] »

Foarte frumos, mi-a placut! Sper sa vizitez si eu intr-o zi acest loc plin de frumusete de care ne povestesti!

david [12.09.10 14:55:57] »

Cand voi vizita Amalfi si Insula Capri voi trece cu siguranta prin acest oras, sper sa prind festivalul pizzei.

adrian2010 [13.09.10 14:34:21] »

Un review incantator, iar pozele sunt excelente!

400PMA pe care cu siguranta le meriti!

16 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    adaiulia, adrian2010, Alina Morar, any*, biancuta, corinne, dananecula, david, Ellada_sagapo, georgiana, luciaoradea, magdalena, motaneata, raduu1972, recul*, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Salerno: