ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 25.04.08
JUN-2010

Pensiunea EDEM

Am fost la sfarsitul lui iunie in Thassos si am stat la Pensiunea EDEM din Skala Potamia. E o locatie superba, pretul e peste medie – 40 euro un apartament de doua camere, bucatarie full echipata, baie si doua terase, dar merita fiecare banut.

Am facut rezervarea pe mail direct cu proprietara D-na Eleni, care este o tipa de treaba, putin cam rigida dar corecta si saritoare.

Pensiunea este chiar la drumul principal care coboara de la Limenas catre Skala Potamia, la cateva sute de metri de malul marii. Am avut un aparatament la etajul I cu doua terase una spre mare si una spre munte de pe are vedeam zilnic varful Ipsarion.

Totul este exact ca si in pozele de pe site – in curte sunt o multime de flori si statui mici de gradina, cateva foisoare cu scaune si mese, o bucatarie de vara cu grill unde se poate gati zilnic – sunt chiar si lemne si carbuni care se folosesc free de catre oaspeti. Camerele sunt frumoase, aranjate cu gust, paturile confortabile, se face curatenie zilnic si se schimba asternuturile la cateva zile. In camera este si televizor cu programe locale grecesti si intr-una din camere este si seif care poate fi folosit gratuit. Baia este cu dus, dar este bine intretinuta si foarte curata. Toata pensiunea are un aer de vila, scarile si holul sunt pavate cu marmura, doar Thassos este o insula de marmura.

Pensiunea Edem ofera internet wireless gratuit pentru oaspeti, iar baiatul doamnei Eleni are o bicicleta care poate fi folosita de oricine doreste sa faca o plimbare pe doua roti prin imprejurimi.

Exista un loc de joaca pentru copii cu leagane, topogan si cos de baschet, iar in gradina pe sub maslini se pot parca masinile la umbra.

In apropiere de Edem sunt si doua supermarketuri de unde se poate face aprovizionarea la preturi accesibile. Pentru ca zilnic am fost la alta plaja pe insula si la plaja mergeam cu masina, in fiecare seara faceam o plimbare pe jos pana in Skala Potamia.

La Edem nu este piscina dar la vreo doua sute de metri spre Skala Potamia este Villa Erics unde este si piscina ca poate fi folosita de oricine fara probleme daca se consuma macar o cafea si o apa la barul de la piscina.

Din greseala atunci cand am creat titlul pentru pensiune am lasat 5 stele, desi conditiile sunt oarte bune nu as da mai mult de 3*+ sau 4*, pana la 5* e cale lunga.

E o locatie ideala pentru familiile cu copii, un loc placut si relaxant.

Trimis de Andc in 04.09.10 14:23:33

VIZUALIZĂRI: 6237 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pensiunea Edem din lateral
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.00 EUR pe cameră

Admin [04.09.10 14:34:27] »

Dupa o scurta documentare pe intrenet, imi pare ca are 4 stele/margarete, astfel ca am ajustat clasificarea in conformitate cu aceste specificatii.

recul* [04.09.10 19:16:45] »

despre thassos, numai de bine! ai ales cea mai buna locatie, ma refer la Skala Potamia in general, pentru relaxare si odihna. plus o mare limpede si curata. plus o plaja nisipoasa, lucru destul de rar in Grecia. la mai multe!

Andc [04.09.10 19:21:14] »

Multumesc, a fost frumos in Skala Potamia desi sincer mie cel mai mult de pe toata insula imi place la Psili Ammos, dar toata partea de est a insulei este minunata.

Ca plaja si ca apa poate una dintre cele mai frumoase este cea de la Psili Ammos... si langa plajasunt terase acelea umbroase, iar Potosul este la 10 minute cu masina... deja mi-e dor de vara...

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [04.09.10 19:33:19] »

Super, dar pretul nu e mare deloc, 40 de euro un apartament e foarte bine, ma bucur ca ati fost si in Thasos si v-ati simtit bine, noi n-am ajuns la Psili Ammos dar am fost in multe alte locuri superbe din insula.

recul* [04.09.10 21:21:45] »

mie personal potos mi se pare un pic cam aglomerata, e drept ca nu am post pe psili ammos, dar statiunea asa mi s-a parut.

prefer plaja din dreptul portului vechi din skala potamia, poate si gandindu-ma la copil. oricum , thassos este locul unde voi reveni de fiecare data cu placere si cu nerabdare.

Andc [04.09.10 22:23:27] »

recul - Skala Potamia e o statiune linistita, dar sincer plaja lasa de dorit... doar spre nord, spre Golden Beach e nisip fin si apa mica la mal. Dar la Psili Ammos - toata plaja e superba, iar in larg se poate merge cateva sute de metri si apa este mica. Si in plus in dreapta plajei se sunt hidrobiciclete, banana, colac, salupe, etc.

Dar poate cel mai deosebit lucru care imi place la Psili Ammos: peste mare in partea dreapta se vede Muntele Athos - coasta estica - si pare atat de aproape, incat ai impresia ca daca intri in mare si inoti in larg poti sa ajungi la el.

recul* [05.09.10 08:49:32] »

Si in plus in dreapta plajei se sunt hidrobiciclete, banana, colac, salupe, etc

pai eu tocmai de astea fug!

cat despre plaja din Skala Potamia, mie mi-a placut, vorbesc de plaja de la intrarea in portul vechi, unde apa este mica, numai buna pentru copil.

Andc [05.09.10 10:09:52] »

recul - intradevar la intrarea in portul vechi plaja e mai lata si apa mai mica si sunt si o multime de tearase pe faleza unde se poate manca.

E greu de zis care locatie e cea mai frumoasa de pe insula... toate sunt frumoase, fiecare au farmecul lor aparte.

dianatanase* [20.03.11 20:06:23] »

Buna,

Voi merge si eu in iunie la aceasta pensiune.

Mai sunt persoane care ne pot impartasi pareri?

chichirichi* [18.02.13 08:14:53] »

@Andc: Salutare!

Apropos de plaja... care e distanta reala de la pensiunea EDEM la plaja... si aici ma refer la oplaja buna cu nisip si intrare lina in apa... pentru copii. Multumesc.

dianatanase* [20.05.13 18:42:58] »

Noi mergeam la Paradise Beach si erau cam 10km. acolo apa era f curata si mica.

Noi am fost la aceasta pensiune in iunie 2011 si am fost f multumiti, liniste, curatenie, loc de parcare in curte.rnAnul acesta vom merge la aceiasi proprietari dar la un apartament singur curte pentru ca mergem si cu bebe de 11 luni.

Artana [15.01.15 13:33:19] »

@Andc @dianatanase

Si noi vom merge la aceasta pensiune, in iunie, sfarsit, as vrea sa stiu si eu distanta exacta pana la Cea mai apropiata plaja? Sunt confuza dupa sute si sute de descrieri si impresii si poze si denumiri... am inteles ca e la 10 km de paradise beach, dar de Golden beach? Or, plaja din Skala potamia cum e, nisip, intrare lina sau nu?

Uff... cam. multe intrebari

webmaster70 [15.01.15 13:39:30] »

@Andc - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Andc, Artana, chichirichi*, dianatanase*, recul*