ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 25.04.08
JUL-2010

Benidorm - Costa Blanca

In conditiile actuale e tot mai greu sa ne gandim la o vacanta costisitoare, sume de peste 1000 euro alocate unei vacante sunt tot mai greu de pus la bataie de majoritatea dintre noi asa ca in viitor va trebui sa ne orientam inspre vacante low-cost care sa ne ofere un maxim de confort si inedit si un minim de cheltuiala.

Vreau sa va propun o vacanta placuta intr-un oras intersant al Spaniei de pe Costa Blanca si anume Benidorm

Ce ati zice de un sejur de o saptamana la Benidorm la un pret de 500 Euro pentru o familie de 3 persoane, pret care include transport cu avionul, cazare intr-un apartament la un etaj de unde se poate vedea marea pana in departare, cu piscina in curtea interioara a blocului si toate transferurile incluse?

Majoritatea ar spune a nu se poate. Am sa va explic in cele ce urmeaza cum se poate daca veti organiza voi insiva acest sejur din timp.

Zborul: cu avionul unei companii low-cost W. – nu stiu daca pot sa ii scriu numele aici – din Cluj in Alicante Spania, biletele rezervate cu trei luni inainte costa 129 lei cu taxe, adica aprox. 30 euro pe sens, deci 60 de euro dus – intors. Asta ara bagaj suplimentar in cala, dar trei personae pot lua ca bagaj de mana o ganta de pana la 10 kg. Zborul dureaza ceva peste 3 ore si in aceasta vara a fost la o ora rezonabila pleca dupa amiaza din Cluj si ajungea seara in Alicante.

Transferul: la iesirea din aeroportul din Alicante este o parcare mare din care pleaca din ora in ora busuri spre Benidorm. Sunt cam 45 km pe care busul ii parcurge intr-o ora si biletul costa 8 euro de persoana. Se pot pune bagaje in cala si pentru bagaje nu se taxeaza suplimentar.

Pentru cei care vor sa viziteze si Alicante pot sa i-a autobuzul care merge de la aeroport spre central orasului – Aeropuerto – Centro Ciudad si care costa 3 euro de persoana. Cazarea in Alicante se poate rezolva simplu la hotel Etap care e aproape de malul marii si unde o camera costa 30 euro pe noapte. Rezervarile se pot face online pe site-ul hotelului.

Cazare: Benidorm este un oras al zgaraie norilor, poate e un pic impropiu sa-l numesc asa dar sunt foarte multe blocuri inalte si de 30 de etaje, astefel incat atunci cand ajungi acolo ai impresia ca ai ajuns in America. Cum este un oras turistic, un oras al parcurilor acvatice si al parcurilor de distractie, sunt mii de apartamente de inchiriat. Si ofertele incep de la 200 euro pentru un studio cu bucatarie complect echipata pentru o saptamana. O multime de oferte de studiouri si aparatamente gasiti aici

Va recomand un apartament din Aquarium situat intr-o locatie buna la 10 minute de mers pe jos de Playa Levante – plaja publica a orasului si la maxim o jumatate de ora de zona centrala.

Ca atractii majore in Benidorm:

* Parcul de distractii TERRA MITICA click aici, un card pentru doua zile cu o noapte cazare costa de la 56 euro de persoana sau un card pentru o zi costa de la 59 euro de familie.

* Gradina zoologica TERRA NATURA click aici; si parcul acvatic AQUA NATURA pentru care un card de acces pe o zi cu masa de pranz si bauturi incluse costa 34 euro.

* Parcul de distractii MUNDOMAR click aici, unde cardul de acces costa de la 18 euro / persoana / zi.

* Pentru plaja la Marea Mediterana in Benidorm este Playa Levante.

Per total fara masa si distractie – asta fiecare cat se poate intinde – daca facem un calcul la zbor, trasferuri si cazare iesim undeva pana in 500 euro…

Trimis de Andc in 04.09.10 10:32:15

VIZUALIZĂRI: 9506 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

trandafir 1970
[04.09.10 11:07:03]

Felicitari pentru sejurul de vis pe care l-ai avut! Ce sa zic, credeam ca Spania costa cel putin 1000 de euro, insa exista, dupa cum vedem, si cazuri fericite! Sa inteleg ca sejurul a fost individual, sau oferta early booking a unei agentii de turism?Asteptam si detalii despre cazare!

Alina Morar
[04.09.10 11:35:56]

Foarte ieftin!

Am niste prieteni care lucreaza in Spania si in concedii, cand nu vin in tara, merg aici. Tot imi povestesc ce frumos e!

Eu oricum am zis ca in Spania sunt poate cele mai frumoase plaje din Europa.

Eu am fost doar la Salou, pe Costa Dorada. Si acolo e foarte frumos.

pepsi70ro
[04.09.10 11:52:27]

Interesant, o locatie demna de luat in seama, privind mai ales prin prisma pretului, felicitari!

bogdan 75
[04.09.10 12:31:19]

Foarte interesant.Un vot mare.

webmasterJr
[04.09.10 13:19:38]

O melodie care sa ne duca cu gandul la insorita Spanie, speram sa placa!

AndcAUTOR REVIEW
[04.09.10 22:17:24]

trandafir 1970 - nici o agentie de turism nu cred sa organizeze sejurul de mai sus. El poate fi organizat personal: prima data se rezerva bitetul de avion dus intors direct pe site-ul operatorului low cost W. apoi se trimite un mail la D-na Angela la info@benidorm-apartments.com cu o cerere pentru apartamentul care iti place. Daca va intelegeti se trimite un avans prin trasfer bancar sau WE sau MG si vacanta e ca aranjata.

trandafir 1970
[04.09.10 22:58:21]

Multumesc pentru sfaturi! Am sa tin cont de ele cand ne vom hotari sa includem Spania in planurile noastre de vacanta!

avanglion20004
[01.04.13 17:33:35]

Impresia de vacanta enuntata este de bun augur insa eu stau in benidorm si cu toata convingerea va pot spune ca tot ce sa scris poate fi adevarat doar dintr-o perspectiva organizatorica foarte bine pusa la punct.

Ce sa descris scoate in evidenta cum costurile reale sunt mult mai mari pt trei persoane ce isi doresc o vacanta cu adevarat speciala si plina de aventuri la Benidorm.

Mai cautati si ve-ti gasi persoane particulare care se ocupa de aceasta organizare cu all inclusiv si cu un pret de cca400 euro pe saptamana persoana. dar e cu adevarat all inclusiv la tot. bafta si vizitati Benidorm

Monaa
[19.09.13 11:27:56]

Daa... ce sa zic... frumoase amintiri; si noi am fost acolo... am stat mai bine de o luna (avem pe cineva din familie in Benidorm); ... de vis, nu alta... Am fost si noi la Mundomar, am prins o zi perfecta iar cand a inceput spectacolul cu delfini, va spun sincer ca am plans, am crezut ca am ajuns in Rai... Pe mine m-a fascinat. Clima, peisajele, absolut tot... te fac efectiv sa nu stai locului. Am fost si in Denia, care este un orasel apropiat de Benidorm, cu strazi inguste, casute albe, pline cu flori la ferestre, iar de sus de la balcon din centru, privelistea este de nedescris. Foarte frumos. Am vizitat si Alfaz del Pi. Minunat. Un orasel micut, casute albe... flori la ferestre... specific zonei. Eu recomand aceasta destinatie de vacanta din toata inima. Noi am fost in luna Mai si se facea plaja si baie (apa putin cam rece pentru gusturile mele) dar merita incercat. Nu era fosrte aglomerat in acea perioada pentru ca am inteles ca in lunile de varf, Iulie- August... nu poti sa pui piciorul pe nicaieri. De aici, din Benidorm se ajunge foarte usor si in Alicante, cu trenul. Imi aduc aminte ca a facut aproximativ o ora, iar traseul este cand pe coasta... cand pe malul marii, iar peisajele foarte frumoase. Cele mai frumoase amintiri le am din acest concediu.

Ma bucur ca si eu "am fost acolo"...

Alina Morar, Andc, avanglion20004, bogdan 75, Monaa, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Benidorm și împrejurimi: