ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 25.04.08
AUG-2010

Albena - o destinatie relaxanta

Pana nu am ajuns in Albena aveam o cu totul alta parere despre Bulgaria, anii cat mergeam spre Grecia prin Bulgaria mi-au format o adevarata oroare pentru vecinii nostri de la sud de Dunare.

Cand am ajuns in Albena am fost placut surprins: curatenie, animatie, o plaja mare si curata, o multime de modalitati de distractie pentru copii si nu numai, multe terase si restaurante cu preturi accesibile, oameni relativ amabili si binevoitori, nu chestii deosebite care sa ma uimeasca ca in alte locuri din Europa, dar un loc placut unde te relaxezi cu adevarat.

Partea dinspre mare din Albena este cea mai populata si mai circulata.

Preturile de la terase sunt mai mult decat accesibile, chelnerii sunt destul de serviabili si amabili nu ca si la noi.

Ca preturi: pizza intre 6 si 9 leva, kebab intre 4 si 6 leva, gratar cu cartofi 10 leva, platou mix cu carne si legume intre 20 si 25 leva, supe intre 4 si 6 leva. Bauturile: berea intre 1,5 si 3 leva, sucurile intre 2 si 3 leva.

Preturile la distractie si relaxare:

- bicicleta pe 2 roti de la 4 leva - 1/2 ora la 7 leva 1 ora, bicicleta pe 4 roti de la 8 leva - 1/2 ora la 14 leva 1 ora, bicicleta cu 4 roti si motor electric de la 14 leva 1/2 ora la 25 leva 1 ora.

- minge de alergat pe apa 10 leva 5 minute

- barcute cu motor electric care se ciocnesc intr-o piscina mare: 6 leva 9 minute

- sarituri cu coarda elestica pe trambulina 10 leva 5 minute

- giroscop 8 leva 5 minute

- rodeo 8 leva 5 minute

- tir cu arma cu aer comprimat 5 leva 10 lovituri

- ATV uri cu motor de tip buggy pe teren accidenat 20 leva vreo 5 minute

si multe altele...

E plin de magazine si tarabe in special pe strada principala care merge in paralel cu faleza prin fata pe la Flamingo. Tot aici se pot face si celebrele poze in costumatie retro - generali si domnite la preturi de la 10 leva o poza.

Ca si marketuri cele mai bune preturi sunt la Lidi - intentionat seamana la nume cu Lidl, dar nu e Lidlcare este la intrarea in statiune langa terenurile de fotbal.

Nu am vazut caini vagabonzi prin Albena si nici tigani la cersit. Toti tiganii pe care i-am vazut prin statiune lucrau la curatenie si erau foarte politicosi.

Pe plaja se adunau resturile in fiecare dupa masa, iar noaptea treceau tractorasele care cerneau si curatau nisipul.

Mie mi-a placut Albena, cum am mai zis nu e spectaculoasa, dar e placuta si relaxanta, daca ar fi si marea curata as reveni cu placere oricand in Albena, in orice caz desi Romania e undeva la vreo 50 km spre nord, ca organizare, mantalitate si curatenie suntem undeva la ani lumina in urma... din pacate.

Trimis de Andc in 03.09.10 21:09:10

VIZUALIZĂRI: 4319 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 locuri de joaca cu mingea pe plaja

dranal [12.06.12 22:10:44] »

Buna!

Ai putea sa-mi spui, te rog, la ce hotel ati stat? Pozele cu topogane de apa par a fi ale hotelului... Ma intereseaza un hotel cu piscina interesanta pt copii, eventual si cu loc de joaca.

Multumesc!

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [12.06.12 22:32:52] »

@dranal: Multe dintre hotelurile din Albena au piscine interesante dar una dintre cele mai spectaculoase este cea a hotelului Flamingo Grand- P02-dar are numai demipensiune. Piscine mari au si hotelurile din partea deluroasa, inalta, a Albenei, dar sunt destul de departe de plaja-Ralitsa, Com, Magnolia, Orhideea...

Hotelurile din apropierea plajei au, cele mai multe, piscine mai mici, intre cele cu piscine frumoase pentru copii am remarcat Kaliakra, Sandy Beach, Dobrotitsa...

Deci multe dintre hotelurile din Albena au piscine frumoase pentru copii, au insa pozitionare diferita, nr. diferit de stele si evident tarife diferite. Daca spuneti mai clar care ar fi preferintele dv. voi incerca sa va fiu de ajutor, am fost si eu de trei ori la Albena.

dranal [12.06.12 23:10:22] »

@Floria: Multumesc mult de raspunsul prompt.

Pai tot ce ne intereseaza e sa fie frumos pt copil (3 ani). Si cat de cat comod pt mine, pt ca sunt insarcinata in luna a 7-a: P. Adica in cazul in care nu-mi arde de mers mult pe jos sa am aproape macar un topogan, un loc de joaca, ceva dragut pt copil.

M-am uitat acum pe pozele hotelurilor sugerate, arata f bine, intr-adevar. Daca aveti sugestii de agentii pt aceste hoteluri, v-as ruga sa imi spuneti. Acum ma apuc sa caut

justelenah [08.03.13 12:05:37] »

Buna,

Incerc sa ma decid intre cateva hoteluri, o sa merg cu copil mic si nu as vrea sa fie gresie pe jos, asta este un criteriu, asadar inafara de Sandy Beach care e prima noastra optiune ce ne mai recomandati (Kaliakra nu ne permitem) si am vrea sa fie in prima linie de hoteluri. Si sa aibe UAI sau AI.

Multumesc.

webmaster10 [08.03.13 12:25:40] »

@justelenah: Foloseşte cu încredere secţiunea "Ce-mi recomandaţi", este locul cel mai potrivit pentru astfel de solicitări. Poţi primi recomandări din partea tuturor celor care au fost în Albena, în cazul tău, deci mai multe variante pentru a alege.

dranal, Floria, justelenah
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Albena și împrejurimile: