ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2010
    DIN: brasov
    ÎNSCRIS: 03.09.10
    JAN-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

2 saptamani in Cuba / Circuit Havana - Cienfuegos -Trinidad - Cayo Santa Maria - Santa Clara

Am hotarat sa mergem, la insistenta sotului meu, in Cuba pentru 14 zile, o destinatie mai putin obisnuita pentru noi, cei veniti din fostele tari comuniste.

Prima saptamana am petrecut-o printr-un tur care a cuprins Havana, Cienfuegos, Trinidad, Cayo SMaria, Santa Clara, si apoi inca o saptamana la un hotel din Varadero - "republica Varadero" dupa cum o cunosc cubanezii, la un Iberostar de 5 stele. (republica pentru ca accesul cubanezilor este strict limitat, in general posibil numai pentru bucatari, menajere, gradinari locali etc).

Intregul sejur a fost all inclusiv, toate mesele (si pe buna dreptate, pentru ca ar fi fost foarte complicat sa ti le procuri singur), excursiile organizate, intrarile la obiective turistice, etc.

Excursia a fost cumparata direct din Germania printr-o firma germana si drept urmare tot grupul nostru de 8 persoane era vorbitor aproape exclusiv de limba germana, drept care m-am plictisit copis din acest punct de vedere. Media de varsta: aprox 50 ani, majoritatea din fosta RDG, curiosi sa vada cum mai arata una din cele 2 tari inca comuniste din lume.

Impresia generala: desi tara este foarte frumoasa, cu peisaje de vis, o insula cocheta cu plaje si munti, temperaturi ridicate dar uniforme in tot timpul anului, sistemul politic a distrus atat viata de zi cu zi cat si mentalitatea oamenilor. Nu exista proprietate privata (si deci nici un interes in a munci responsabil), nu exista (aproape deloc) calculatoare, internet, telefonie mobila, in general tot ce ne face viata mai usoara zi de zi. Statul la cozi, lipsa crunta de alimente, magazinele (de orice fel) goale, cersitul la orice colt de strada, cladirile in paragina, sunt un loc comun. Foarte putini turisti si viziteaza tara, marea majoritate (in special canadieni) aleg sa stea in Varadero, in resorturi all inclusive identice cu cele din Spania, Grecia, Mexic etc dar fara aproape nimic de a face cu realitatea inconjuratoare.

Nu cred ca as merge atat de departe (un zbor de 14 ore) doar pentru a sta la soare. As recomanda insa o vizita pentru a vedea intr-un fel cum ar fi aratat Romania daca nu ar fi existat schimbarea de regim si cu siguranta as invita o mare parte din nostalgici acolo pentru a-si aduce aminte si a se lecui. In schimb, caldura locuitorilor, ARO pe strazi, masinile de epoca, Che Guevara peste tot, trabucele si muzica cubaneza cantata in fiecare seara pe strazi sunt toate adevarate si emotionante. (inclusiv filmele romanesti din anii 80 la TV dublate in spaniola, desigur)

In total, in 2 saptamani am cheltuit, ca niciodata, sub 100 de euro, schimbati in CUC (pesos convertibili, o moneda diferita fata de cea in care isi primesc salariile si care teroretic le este interzisa cubanezilor), toti dati sub o forma sau alta drept mici atentii oamenilor pe care ii intalneai... Cu adevarat, nu exista nici un produs pe care sa il poti cumpara pentru a-l avea ca amintire (cu exceptia trabucelor, si acelea exportabile in numar limitat).

Cum ma si asteptam, vederile pe care le-am trimis in tara nu au mai ajuns... nu stiu daca pentru ca cineva a reusit sa-mi traduca in spaniola naduful meu pentru un sistem care a distrus realmente o tara sau pentru ca s-au pierdut pe vapor...

PS: si am uitat sa mentionez: exact in acea perioada a fost si cutremurul din Haiti (foarte aproape de Cuba) de care am aflat de la TV lor peste cateva zile (dupa ce se stinsese si alerta de tsunami). Intr-un fel obscur, asta a fost un lucru bun bungalowul nostru era exact pe plaja.

2 saptamani rupti complet de lumea pe care o stiam, fara telefoane si acces la orice comunicatie, dar ne-am intors poate mai intelepti, mai recunoscatori si mai ingaduitori...

Trimis de andreea13* in 03.09.10 20:58:17
    • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 4859 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea13*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Admin [03.09.10 21:19:39] »

Excelent reveiw-ul, astept cu nerabdare alte asemenea povesti de vacanta si... de viata de prin multele destinatii pe care observ ca ai reusit sa le atingi.

Nu in ultimul rand, "Bun venit in comunitatea AmFostAcolo"

Am redenumit rubrica nou-creata de tine "Drumetii cubaneze", pentru a se putea gazdui aici si alte eventuale astfel de experiente, scrise de alti autori

Excursia a fost intr-adevar la inceputul anului? De revelion, poate? sau, poate, campul "perioada sejur" a ramas nesetat si afiseaza, in consecinta, valoarea implicita "ianuarie"?

krondia* [03.09.10 21:23:25] »

Bun venit. Mă bucur că Braşovul mai contribuie cu o poveste şi... mai vrem...

anadragusin [03.09.10 21:30:56] »

Super review-ul! Chiar ai fost in toate aceste tari... uimitor: brazilia, tailanda, singapore, malaiezia, egipt, afric sud, kenya, europa. Vrem mai multe review-uri din asemenea destinatii!!!

Web. cred ca a fost in iulie, in perioada cand a fost cutremur si alerta de tzunami in Haiti, dupa cum spune.

webmaster11 [03.09.10 22:26:24] »

andreea13, ne poti spune exact perioada in care ai fost?

fluturas1* [04.09.10 11:42:56] »

Ohh Cuba, oare voi ajunge vreodată pe aici, cred că mai degrabă nu.

bessondm [04.09.10 19:35:42] »

Faina poveste, de pus la cutiuta cu amintiri. Am citit multe despre Cuba, in general, dar sunt impresionat de povestile despre Havana - marire si decadere. Cum ti s-a parut, pe viu, Havana?

andreea13* [08.09.10 14:04:39] »

am fost in cuba incepand cu data de 7 ianuarie si ne-am intors pe 21 ianuarie. Cutremurul era cel din Haiti, din 12 ianuarie

sandu.53 [30.09.10 21:00:28] »

mi se pare foarte scump dar pesemne merita, oricum un review reusit...

ilincutei c* [21.11.10 20:51:48] »

cu siguranta f. scump, dar o asemenea amintire iti ramane in suflet. foarte frumoase poze. felicitari pentru review!!!

anadragusin, andreea13*, bessondm, fluturas1*, ilincutei c*, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Cuba: