ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2010
ÎNSCRIS: 04.08.10
SEP-2005

Extrem de nemulțumit

Nigeria... mai multe detalii

Ca sa va raspund la toti, am sa intru mai in detaliu. In primul rand nu am putut pleca dupa 1,2 saptamani din cauza ca biletul a fost destul de scump si am stiut din tara ca o data ajunsa acolo nu ma pot intoarce mai devreme. Ca sa pot intra in Nigeria s-au facut ceva demersuri la compania unde lucra sotul pentru viza si cazare, plus de asta dupa ce am vazut cum face curatenie femeia de servici... am hotarat sa raman ca sa am grija de sotul meu.

Va voi povesti realitati, ceea ce am vazut si trait acolo nicidecum fictiuni.

Asa cum am mai scris stateam intr-o vila cu 3 dormitoare, fiecare cu baia lui, un living si o bucatarie comuna. Era o negresa care venea zilnic la curatenie, dar sunt convinsa ca nu va puteti inchipui ce inseamna a face curatenie in Nigeria.

Incepea cu bucataria, unde cu buretele de spalat vase se spala si cosul de gunoi, iar cand trecea la baile fiecarui dormitor era folosit acelas burete, iar la final ajungea din nou la bucatarie. Noi am cumparat vase, tacamuri, frigider... tot ce aveam nevoie si le tineam in camera, pe care o incuiam cand ieseam in oras.

Iesirile in oras, daca le pot spune asa erau la supermarket, la un restaurant cu piscina, patronii erau o familie de libanezi foarte de treaba, care era la aproximativ 100m de casa, mai erau cateva restaurante de la hoteluri cum sunt Raddison Hotel... etc unde ei nu aveau acces, iar deplasarile se faceu numai cu masina si insotiti de un politist in cursul zilei sau de 2 in cursul serii. Seara se putea merge intr-un singur bar unde de obicei se strangeau toti cei care lucrau in Nigeria, iar daca erai barbat singur cum intrai pe usa barului tabarau pe tine 2,3 negrese care iti spuneau ca te iubesc... ca te plac ff mult si daca aveai proasta inspiratie sa le dai de baut... nu mai scapai de ele. Te urmareau pana acasa, dadeau ceva banuti paznici de la poarta, iar o data ajunsa in curte nu mai scapai de ea pana nu plateai sume cumprinse intre 500-1000 dolari. Am asistat la un asemenea circ, un englez care locuia cu noi s-a imbatat, o nigerianca la urmarit cu o motocicleta pana acasa, a intrat imediat dupa ce a intrat masina in curte si a inceput circul... s-a ajuns la a chema politia, si pana nu a dat 200 dolari la politisti si 500 ei... nu s-a terminat. Sunt foarte multi englezi care lucreaza acolo si sunt cuplati cu negrese, sta cu ea dar hraneste tot tribul din care face parte domnisoara, iar daca de maine ii spune ca totul se termina intre ei... este dezastru, vine tot familionul la poarta si pana nu ii da bani de casa, ptr ca el i-a stricat viitorul... cine se mai uita la ea acum... texte de texte... nu poate scapa de ea si nici nu poate pleca din Nigeria. Sunt foarte multi care si-au pierdut familiile in Anglia din aceasta cauza.

Hai sa va mai spun ca avand o clima calda si cu destula umezeala, iar pamantul foarte nisipos si gras, cresc banani si mango peste tot. Ei ca sa ia o banana sau un mango sa manance taie arborele cu totul, sau au maimutici cu zgarda pe care le arunca in sus, iar saraca maimuta incearca sa se prinda de crengi sa nu cada si in tot tavalugul acesta cad banane. In jungla creste ''iam'' este ca un cartof dar care ajunge la 3,4 kg o bucata, se scate f usor din pamant dar ei nu se singhisesc... este mai bine la cersit.

Ei toata ziua stau si se vantura de colo colo... ele se duc chipurile la biserica de dimineata pana seara si de seara pana dimineata... (cititi printre randuri, si veti intelege la ce ma refer), iar copiii sunt cei mai exploatati. Ti se face mila si cumperi de la ei chiar daca nu vand ceva ce ai nevoie, f multi copii cu vraste intre 5-10 ani, merg pe strazi cu o tava pe cap de cel putin 10-15 kg in general cu fructe, sau cu sticle de gaz ca sa faca rost de bani. Referitor la bani... banci si biserici cum am vazut aici nu am vazut in nici o alta tara... banca, biserica, banca biserica... cele mai multe fraude facute pe internet au la baza nigerieni.

Referitor la piata, la carnea de om, au fost date la tv reportaje despre familii de camibali din jungla, iar la taraba va pot spune ca eu personal am vazut, am fost dusa de unul dintre soferii de la companie. Cele mai cautate sunt degetele de la maini si sanii, care sunt considerate delicatese. Noi cat am stat acolo am mancat peste ffffffffffffffff mult si carne de porc dar cumparam bucati de pulpa cu tot cu sorici sa fiu convinsa ca este carne de porc. Nu au pisici, catei, mananca soparle... si tot ce misca. Pentru 100$ te da la crocodili fara sa clipeasca. Cele mai multe rapiri si hrana la crocodili ajungi in delta nilului si nu numai.

Sunt f multe de povestit si sunt lucruri pe care noi oamenii din lumea civilizata nu le putem crede sau nici nu ni le putem imagina, dar exista, sunt realitati care poate se vor schimba sau vor ramane asa.

Trimis de irinagh in 02.09.10 13:08:51

VIZUALIZĂRI: 11652 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irinagh); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Poza facuta in fata curtii, la orice colt era gunoi unde cresteau diverse plante si in special banani.

ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 40
alinutzza140* [02.09.10 14:08:10] »

Am citit de doua ori rew.dvs nu pot sa cred ca acesti oameni vand carne de om. Dar daca ziceti ca ati vazut inseamna ca acolo nu este de'' calcat nici macar cu gandul''

irinagh [02.09.10 14:30:43] »

Am scris de la servici, dar promit ca sambata voi adauga si poze si voi cauta un articol dintr-un ziar care il am din Nigeria cu povestea unei fete care vroia sa se marite si pentru ca viitorul ginere nu a fost pe placul parintilor , l-au mancat.

presario [02.09.10 14:44:44] »

Foarte interesant, dar nu cred ca m-as duce totusi pe acolo niciodata.

Diaura* [02.09.10 16:22:15] »

"Saracia naste monstri... sau monstrii unei tari sarace" poate fi numita relatarea ta.

Daca acei englezi au divortat, ma gandesc ca nu e marea tragedie, dar cred ca au ramas cu sechele psihice pe viata.

Cu cat aflu mai multe, ma gandesc ca gestul tau, a fost cea mai mare dovada de iubire si de devotament fata de sotul tau; sa ii faci curatenie si poate si mancare decenta, sa il sustii moral si de ce nu... sa il aperi de negrese.

Cu ceva timp in urma am vazut intr-un documentar, un negru in Africa, care spunea ca "orice carne e buna de mancat". Dar cu siguranta una e sa vezi la tv, si alta e sa vezi marfa la vanzare.

Credeam ca acesti canibali, omoara si mananca din disperare si pe ascuns, nicidecum nu m-am gandit ca si comercializeaza carnea, ca pe un vanat.

zsolt_tusnad [02.09.10 16:54:42] »

Ce treaba are Nilul cu Nigeria? Poate Nigerul.

Si la treaba cu carnea de om, eu cred ca este vorba de labe de gorila, care intr-adevar este considerata o delicatesa.

biancuta [02.09.10 16:57:23] »

Socante aceste randuri! Nici eu nu cred ca voi ajunge aici!

danoradea [02.09.10 17:17:39] »

O experienta extrem de traumatizanta din pacate, probabil ca daca as fi pus sa "aleg" intre o excursie in Nigeria si una in Myanmar, as alege Myanmar.

Pana una alta mai asteptam impresii de aici si poze. Cat despre delta si eu sunt convins ca e vorba de raul Niger si nu de Nil, mai mult ca sigur a fost o greseala neintentionata.

krondia* [02.09.10 20:18:01] »

Citind aceste randuri imi dau seama ca mai avem o sansa... Nu stiam ca se organizeaza excursii in aceasta tara dar, chiar daca nu imi doresc sa ajung aici, mi-ar placea sa mai aflu si alte detalii. Later edit: acum am vazut si celalalt review unde spuneai ca ai ajuns in Nigeria datorita serviciului sotului tau.

Flaviu [02.09.10 23:56:13] »

Carnea de om se vindea in tarabele din piata in mod oficial, cu bon fiscal sau la... negru?

irinagh [03.09.10 10:01:13] »

Flaviu,

bon fiscal... , doar la supermarket, oficial toata lumea recunostea ca exista canibali, toata lumea zicea despre carne ca este ''sweet'', iar eu am vazut carnea pe taraba in piata, erau la stirile locale si in mass media tot timpul reportaje.

In Nigeria sunt 3 triburi - Hausa, Yoruba si Igbo, de fiecare data cand se iau la bataie intre ei cei raniti sau omorati ajung friptura si ciorba. Armata nu sta la discutii cu ei, vin cu tancuri si tunuri de foc si pur si simplu ii arde de vii cu tot cu copii, case...

Acolo nu exista legi... puterea o detin cativa oameni, impreuna cu presedintele si fac ce vor din acea tara. Daca ar exista legi si putina demnitate, ar fi o tara bogata, au petrol mai mult decat au arabii, dar nu stiu sa-l exploateze.

Flaviu [03.09.10 10:44:21] »

@irinagh

Eu nu neg existenta acestor "practici", am citit si eu despre ele, au existat cazuri inclusiv in Europa asa ca nu mai vorbesc despre anumite triburi africane, din Papua Noua Guinee etc. Da' chiar la taraba, in piata?

In ceea ce priveste reportajele din mass media... romanii au cautat-o 2 ani pe Elodia si cica avem un procent de alfabetizare de 97%.

irinagh [03.09.10 11:09:39] »

Da, Flaviu... chiar in piata la taraba. Nu este mare diferenta intre carnea de porc si cea de om, un pic mai rosiatica, este ceva intre porc si vita, dar aduce mai mult cu carnea de porc. De aceea dupa ce am vazut nu am mai cumparat carne de porc decat cu sorici pe ea, sa fim convinsi ca este porc si nu altceva.

Da-mi o explicatie plauzibila la ce voi scrie. Populatia Nigeriei este de 150 milioane in crestere... cum iti explici ca exista un singur cimitir care este al armatei si acolo sunt ingropati numai presedinti, generali... oficialitati. Ramane un mister de ce in casa si nu in fata sau spatele casei (cocioabei, ptr ca nu poate fi vb de casa), nu au stiut sa-mi dea un raspuns.

Se vorbea cu prea multa nonsalanta despre mortii ingropati in casa sub pat... si despre faptul ca exista canibali... ptr ei este ceva normal, atata timp cat tu ai apucaturi de mainuta si te comporti ca o maimuta. Iti pot spune ca daca dai la o maimuta o banana aceasta o desface si o mananca, daca le dai lor o banana o mananca cu totul, la fel si cu mango. In momentul in care se aseaza pe scaun pun imediat picioarele sus si stau ghemuiti precum maimuta. Se scarpina exact ca maimuta, norocul lor este ca nu au purici si paduchi, ca dus fac o data pe luna, (miros a catel ud...) iar nigeriencele au parul tuns f scurt dar in schimb isi lipesc peruci cu superglue. Asa cum vedeti si in poze aveam parul destul de lung, si de multe ori am fost trasa de par ca sa vada daca este natural sau pus, la fel si cu manighiura, tot timpul se uitau si bambaneau ceva cand le spuneam ca este al meu.

Femeia de servici care facea curatenie in casa, eu nu am lasat-o niciodata sa faca curat in camera noastra dupa ce am vazut in prima zi, ma intreba mereu ca de ce ma spal dimineata si seara? Ca mirosul este excitant si atrage barbatul... asta era opinia ei... nu si a mea. Voi mai povesti in zilele urmatoare si faze amuzante despre ei si inteligenta lor, ma refer la cei care sustin ca au facut o facultate in Anglia sau USA. Clasele sociale sunt 2, cei extrem de bogati... putini la nr si cei fffff saraci, dar voi povesti de cei care lucrau cu sotul meu la o firma de training pentru petrol si gaze.

Va doresc o zi buna la toti!

Flaviu [03.09.10 11:24:57] »

@irinagh

M-ai "terminat" cu descrierea carnii de...

Acum inteleg mai bine de ce unele femei ne numesc, pe noi barbatii, "porci" iar unii barbati isi "alinta" consoartele cu apelativul "vita".

Maria Smeu [03.09.10 14:51:21] »

Am citit de mai multe ori fiecare review legat de Nigeria si, de fiecare data am fost socata de celerelatate.

Parca nu-ti vine a crede, asa cand spune cineva.

Pot sa te intreb daca inainte de plecare aveai oarece informatii legat de ce vei gasi acolo? Stiai de la sotul tau ca nu e tocmai in regula?

irinagh [03.09.10 16:03:50] »

Da Maria, sotul meu era acolo de 4 luni, stiam ca nu pot iesi din curte decat insotita si doar cu masina, stiam ca frecvent se practicau rapiri, stiam destule lucruri si tot m-am dus, nici eu nu am crezut pana nu am vazut cu ochii mei. Am crezut ca sunt povesti de adormit copii... Am hotarat sa merg ca sa fiu alaturi de sot, sa-i fie mai usor, sa treaca mai repede timpul si sa se intoarca acasa sanatos.

ajvlad [16.10.10 02:39:41] »

Tot ce a spus doamna Irina este adevarat. Cam pe acolo ma invirt si eu acum si se povestesc multe. rapirile sint la ordinea zilei. Nu mai spune nimeni nimic la noi, se petrec prea multe, e undeva departe si pe cine intereseaza? Prima oara am fost in Lagos si Port Harcourt in '99 si am auzit cam aceleasi povesti. Trist este insa ca am ajuns unde nici mutul nu avut curaj sa intarce iapa, tot din cauza saraciei. Cit despre englezii divortati, daca totusi mai au bani dupa divort sa o ia de la capat, wtf!

irinagh [18.10.10 10:30:35] »

Vlad, nu am de ce sa spun altceva decat ce am vazut, auzit si mai ales trait in aceea perioada. Asa cum zici si tu, sunt multi romani care merg acolo sa munceasca, dar de ei nu mai scrie nimeni nimic. De Nigeria sunt multe de spus, mai ales ca este total diferit fata de documentarele pe care le vedem la televizor. Pe langa nigerienii care se ocupa de rapiri mai sunt si somalezii care captureaza nave si tin bietii marinari zile sau chiar luni sub tensiune. Dar este o alta poveste. Cred ca ai fost acolo sa muncesti, si sper sa gasesti un job mai bun in alta parte fara stres.

mcse2000 [09.03.12 20:24:33] »

muncesc in nigeria din 2009. inca nu am vazut carne de om la taraba desi am fost in multe din pietele locale. am sa dau cateva detalii pentru cei care se gandesc sa vina in nigeria. nu e nimic de vazut in nigeria pentru ca turismul este inexistent. recomand kenya, tanzania sau africa de sud. nigeria is a failed country so a failed nation. cam jumate din ei au doar scoala primara, deci nu te astepta la prea multe de la africani. nivelul de educatie fiind foarte scazut nu le au mai deloc cu spalatu'. vei intalni aici niste mirosuri de transpiratie de iti vine sa vomiti. femei si barbati in general nu prea se spala.va sfatuiesc sa nu dati mana cu ei pentru ca nu isi spala mainile. opulenta este la maxim. vei vedea pe strazi numai toyota landcruiser si alte jeepuri scumpe. ca asa e in general unde e saracia mare e si bogatia mare. cum sunt nigerienii? toti par a fi prietenosi dar toti te vor vedea ca om alb o tinta. pentru ca in mintea lor-omul alb (oybo) are bani. nu incerca sa fii prea prietenos e bine sa tii distanta si sa vorbesti cu ei doar cand trebuie. ce vei mai intalni des in nigeria-lagos. barbati facand pipi pe strada e foarte des intalnit. iar pentru femeile nigerience e ceva normal deci nu par deloc deranjate. traficul in lagos este infernal avand in vedere ca au cateva semafoare si nici alea nu merg toate. mai toti stranii stau in victoria island care e cat de cat mai curata. coruptia e foarte mare mai ales in randul politiei si sa nu fii surprins daca te opreste politia fara motiv si te intreaba: anything for me sir? . neavand infrastructura electricitatea e o mare problema in nigeria. generatorul de curent fiind cel mai des folosit, dar numai cei cu un venit mediu isi pot permite. mare atentie la hiv!!! TOATE cluburile de noapte sunt pline de prostituate. nu e ca in romania sa iesi undeva linistit. ce vei mai vedea des pe strada: nigerieni dormind. astia dorm pe unde ii apuca. ca atare si tara se dezvolta in ritm somnolent. datorita numarului mare de straini din lagos si nu numai,costul vietii a mai mare ca in romania. 1 litru de benzina este 90 de naira. iar 1 dolar=160 naira. la supermarket gen shoprite preturile sunt cam asa: o cola la jumate 90 naira. 1 kg de cartofi 400 naira iar pe piata locala 250 naira se mai poate negocia. portocalele si bananele de pe piata locala nu mi-au placut. slabut calitativ. portocalele import la shoprite minim 600 de naira, un pepene 440 naira iar fructe precum mere sau struguri au preturi de parca au aur pe ele. ca sa iesi la un restaurant este foarte scump. mai ales cele chinezesti. nevand o legislatie pe sosele vei vedea tot felu de rable de prin anii 70-80 si ce am observat foarte des lipsa semnalizarii pe spate. noaptea fiind periculos sa conduci. deocamdata cel mai curat si cu infrastructura mai bine pusa la punct este capitala abuja. din mometul in care ai aterizat in lagos vei simti um miros de ghena de gunoi. poluarea fiind foarte mare. aeroportul nu prea are aer conditionat deci vei simti imediat caldura africana. mare atentie nu da-ti bani indiferent cine va cere pe aeroport. majoritatea sunt niste nesimtiti si oameni in toata firea cer bani pur simplu fara un motiv anume. actualmente guvernatorul lagos incearca sa imbunatateasca situatia drumurilor prin asfaltari izolate dar inca mai e mult de munca la acest oras. pentru alte detalii imi puteti scrie pe adresa [ NOTA WM: editat, se poate trimite prin mesaj privat]

Diaura* [10.03.12 08:04:33] »

@mcse2000:

Multumim pentru detalii: dar dupa parerea mea, nimeni nu isi doreste sa ajunga acolo, ca turist. Cu sau fara canibali, cu sau fara drumuri asfaltate, cu sau fara preturi mici sau masini scumpe... pe nimeni nu mananca pielea sa isi riste sanatatea in aceasta tara. Nu exista nici macar un loc " unic" cu totul special, pentru care sa mergi acolo.

O fac cei care au contracte de munca si care probabil pleaca destul de bine informati, asupra pericolelor si riscurilor care ii pandesc zilnic.

Noi cei care citim relatarile, va multumim voua, care ati fost acolo, ca ne impartasiti experinata voastra... dar atat. Pe mine una, nu ma ispitesc aceste povesti... nu ma fac sa imi doresc sa traiesc viata la acel " nivel maxim ".

Oricum va felicitam pentru rezistenta fizica si psihica.

iulianic [10.03.12 08:37:30] »

@irinagh: Prin readucerea acestui review in actualitate, am avut si eu ocazia de a cunoaste experientele romanilor care ajung in Nigeria. Este cutremurator ceea ce am aflat si ma bucur ca - citind tarziu, aproape de miezul noptii - nu am avut mai apoi cosmaruri.

Sunt de felicitat pentru tenacitate si vointa romanii care - constransi de imprejurari - aleg sa munceasca in Nigeria. Cum se decurca, cum trec prin toate aceste socuri, numai ei stiu.

Multumim pentru informatii! Cu siguranta Nigeria nu va fi niciodata pe lista mea de optiuni turistice.

irinagh [24.04.12 18:23:54] »

@cocosuldelemn: Se sesizeaza ca traiesti in Nigeria de 10 ani, un vocabular adecvat locului si oamenilor.

Diaura* [24.04.12 18:35:43] »

@cocosuldelemn:

Hei... hei... hei... Mai domol si mai civilizat. Nu suntem nici pe maidan si nici nu ne pregatim de razboi.

Daca ai ceva de spus, spune frumos, cu cuvinte romanesti din cele care se invata la scoala.

Daca parerea ta este alta dupa ce ai stat 10 ani in Nigeria, suntem gata sa o asculam cu conditia sa te exprimi cuvincios si sa argumentezi cu fotografii.

Asta a fost parerea ei si dupa fotografiile ei, nu am nici un motiv sa nu o cred.

cocosuldelemn [24.04.12 18:44:24] »

@Diaura: serios? a pus poze cu carnea de om? sau cu presedintele mancand asa ceva? ma deranjeaza ca dezinformeaza profund opinia publica. ea a fost acolo inchisa 3 luni intr-o camera de hotel si isi da cu parerea de parca ar cunoaste in detaliu modul lor de viata. Daca un strain ar veni in Romania si s-ar caza in Ferentari, unde ar sta inchis trei luni intr-un apartament, singurele drumuri fiind pana la magazinul din coltul blocului, ce parere ar avea despre romania? ar putea el sa isi dea cu parerea despre... sa zicem... manastirile din nordul moldovei? Nu ar putea din motivele evidente pentru care nici aceasta doamna nu poate sa isi dea cu parerea despre nigeria.

webmaster [24.04.12 18:46:52] »

@cocosuldelemn: pe acest site sunt interzise atacurile la persoana. Poti combate ideile cu care nu esti de acord insa intr-un mod civilizat. In plus daca te simti dator sa informezi pe cei interesati poti sa scrii un review propriu.

Insa asta dupa ce iti expira suspendarea pentru limbajul necuviincios.

Diaura* [24.04.12 18:50:30] »

@cocosuldelemn:

Asta a fost parerea ei; asa a vazut ea viata si obiceiurile oamenilor. Nici noi cand mergem intr-o vacanta nu cunoastem in cateva zile adevarul-adevarat. Dar totusi, ne spunem parerile, uneori pozitive alteori negative prin prizma a ce am vazut sau simtit fiecare.

Eu chiar as vrea sa ascut - sa citesc, parerea ta, de om care cunosti de mai mult timp aceasta tara.

I-ati inima in dinti, si pune-te pe scris. Daca esti inca acolo, poti veni si cu foto recente; daca ai plecat, cu siguranta ai facut ceva fotografii.

cocosuldelemn [08.05.12 17:13:30] »

@Diaura: desi o sa incalc "legamantul" ca sa spun asa dintre noi (petrolistii din nigeria) o sa va spun care este adevarul. Ei bine, adevarul este ca noi, fiind departe de casa, este normal sa ne mai gasim cate o "draguta", iar de fiecare data cand vin sotiile in vizita punem la cale un plan pentru a le tine incuiate in casa (iti dai seama ca altfel ne-ar descoperi). Sigur ca planul colegului care a traumatizat-o atat de mult pe sotia sa (irinagh) incat aceasta s-a baricadat in casa de frica sa nu fie mancata , a dat roade, insa nu mi se pare normal sa denigram un popor intreg pentru a ne distra noi cu fetele de acolo... cam asta e. Am spus-o.

Diaura* [08.05.12 19:18:46] »

@cocosuldelemn:

Ok, se intelege strategia voastra. Cred ca va distrati teribil de scenariile astea.

Revenind la tara si la popor, care parte trebuie imbunatatita din povestea ei? Inteleg ca tu negi cu vehementa canibalismul. Eu una sunt mai tentata sa cred ca exista canibalism, avand in vedere ca si cativa sefi de stat africani au avut asa " gusturi alese " - Bokassa, Amin Dada, sau Mobutu si cu siguranta au fost imitati. Poate se face traba ceva mai discret, dar fum fara foc, parca nu iese.

irinagh [09.05.12 10:24:52] »

@cocosuldelemn: Daca asa ai procedat tu cu sotia ta, asta nu inseamna ca toti sunt incadrati in aceasta categorie. Nu am stat inchisa in casa, am discutat de siguranta, dar atata timp cat ''o plimbare'' pana la piata, restaurant, ''magazine''in aceasta tara nu se poate face decat insotita de politisti inarmati (mopo), sau cel putin in 2004 cand am fost eu, asa era. Nu cred ca sunt schimbari majore in ceea ce priveste Nigeria. Astept sa ne povesteti tu experientele si viata de acolo, daca ai fost acum recent.

aquarelia70 [17.05.12 23:05:19] »

@mcse2000: va rugam sa ne contactati si pe noi la email badearom@yahoo.com. Vreau si eu sa plec in nigeria la munca si m-ar interesa cateva detalii despre viata de acolo. Multumesc si bafta acolo in continuare!

africanul [01.06.12 18:24:43] »

Dragii mei, am citit toate impresiile dumneavostra despre Nigeria si nigerieni. Hm... suna interesant (mai ales cele ale Irinei), dar realitatea este cu totul diferita.

Mai intai sa ma prezint: am cam 12 ani experienta nigeriana (sunt inca in Nigeria si voi mai ramane pe aici), am fost insurat 5 ani cu o nigeriana si in toti acesti ani nu am intalnit asemenea situatiile prezentate de Irina.

Mai intai sa clarific ceva: Nigeria este numarul 5 mondial din punct de vedere al resurselor de petrol si gaze.

Bun! Acum sa incep. Draga Irina, afirmi ceea ce afirmi despre Nigeria, dar din pacate nu stii mai nimic despre aceasta tara. Nu vreau sa te jignesc in nici un fel, scuze pt asa ceva. De ce spun asta? Acum 12 ani am avut un contract de munca in Bonny Island, Rivers State (petrolisti si constructorii stiu depsre ce vorbesc) si am fost mai mult decat impresionat (in mod placut) de conditiile de cazare si masa. De securitate nu mai vorbesc (excelent). De excemplu campusul unde locuiam (se numeste JV Camp) avea multe restarante, piscina, sala fitness, terenuri de tenis totul ultramodern. Si era distractie, cand spun distractie, intelegeti utra distractie. Este adevarat ca eram multi expatriati (numai romani cam 560) din multe natiuni (britanici, germani, italieni, filipinezi, coreeni, s. a.), in total cam 3.000.

Bonny Island este o insula mica si are doar 2 orase mai maricele restul fiin sate pescaresti. Ei bine acolo erau cam cel putin 10.000 de "fete cu pielea neagra si fina", deci va puteti inchipui cam ce se intampla dupa terminarea programului (zilnic). Acum vreau sa fiu sincer cu voi toti: NU EXISTA barbat (indiferent de natie) ce a fost in Nigeria (chiar si pt o perioada scurta de timp) si nu a experimentat acea "piele fine". Eu, cel putin, in 12 ani nu am intalnit nici unul. Chiar imi amintesc o intamplare nostima despre un coleg potughez insurat cu o egipteanca. In momentul cand sotia l-a instiintat ca vine in Nigeria, nu numai ca si-a luat adio de la "pielea fina" (intr-un mod decent si pasnic), dar a schimbat/rearanjat mobila in casa pozand intr-un familist super convins. Cand l-am vizitat prin 2005 sotia nu mai era cu el, intre timp nascuse si era plecata in Egipt cu copilul. Ei bine, amicul meu acum avea 2 "piei catifelate" in acelasi timp in mod permanent si era foarte fericit. Ma imbratisat cand m-a vazut si mi-a spus ca in sfarsit poate sa respire.

Despre igiena nigerienilor... nu prea este adevarat faptul ca nu se spala. In ceea ce priveste "pieile catifelate" ei bine astea se spala si de 5 ori pe zi, ca altfel "no market 4 them"... ambalajul conteaza. Nu neg ca mai exista cate una/unul care sunt nesimtiti din nastere, dar orice padure are uscaturile ei. Apropos, stiati ca Nigeria este supranumita si "Black Thailand"? Despre cum miros unii dintre ei in marea majoritate este vorba de alimentatie, ei foloses din belsug ulei de palmier (red oil) si la unele persoane se manifesta printr-un miros al pielii. Daca se duc la doctor si se trateaza acel miros va disparea (am experimentat procedeeul cu soferul meu si a functionat).

Acum sa revenim la Port Harcourt. Irina draga, deduc ca nu prea te-ai distrat pe acolo... ciudat... Port Harcourt este un oras plin de viata cu oameni veseli ce le place distractia. Eu sunt sigur de alta chestiune: tu nu ai avut prieteni care sa iti arate adevarata fata a orasului. Soferul, bucatarul, femeia de servici in primul rand nu cunosc orasul pt ca nu isi pot permite sa iasa in oras sau unde se distreaza ei este periferia.

By the way, despre hotelul cu piscina... se numeste Boungavillea Hotel si eate situat in Abacha Road, GRA (Government Residential Area) si proprietarul... surpriza: este englez. Mai ales ca acum s-a extins foarte mult si a construit 4 blocuri (8 etaje fiecare) in interior si pe langa hotel mai inchiriaza si apartamene (USD 27.000 per annum) cu tot comfortul (mobila, paza, lumina, apa incluse). Este adevarat ca este scump dar tot este mai ieftin decat Cheers Bar (cunoscatorii stiu locatia) unde pretul este de 50.000/annum fara anumite servicii. Ceea ce am vazut din poze ma face sa cred ca vila unde ai locuit nu avea gradinar/ingrijitor, altfel nu imi explic de ce iarba nu este curatata gardul nevopsit, etc. Acum mai conteaza si politica companiei unde presta sotul tau, daca au alocat un buget in acest sens (poza cu varanul... daca se intampla unde locuiesc eu toti house keepers erau concediati imediat). Chestiunea cu igiena este partial adevarata, aici depinde cum iti educi angajatii. Tu esti cea care trebuie sa le arati ce sa faca si cum. Daca repeta in greseli concediaza-i fara resentimente. Nigeria nu este o tara pt ladies and gentlemen... aici totul este dur... fara mila.

Pentru voi toti am sa va dau o adresa de site sa va informati mai mult despre nigeria, locurile unde va puteti caza, cluburi, sfaturi, etc. Accesati oyibosonline.com. Acesta este site-ul expatriatilor din nigeria (un englez este hosterul) si de aici puteti avea cele mai clare si proaspete informatii. Mai exista si Internations.

Acum despre chestiunea cu... Hm... carnea de om pe taraba. Am sa o lamuresc, cu riscul de a desconspira niste secrete si ma refer la familiile celor ce lucreaza in Nigeria (se pot panica, dar nu este cazul). Ei bine... pe taraba in Port Harcourt nu a fost, nu este si nu va fi niciodata carne de om. Banuiesc ca Irina a fost sa cumpere carne din slaughter (macelarie) si daca este carne de porc a fost duminica, pt ca macelarii sunt de regula din tribul hausa, sunt musulmani si nu se ating de porc. Numai duminica se sacrifica porcii si cei ce o fac sunt in marea majoritate din tribul Igbo. Ei bine in acea macelarie se poate cumpara carne de: vaca, pui, capra, oaie, berbec, porc, peste (congelat). De asemenea mai sunt disponibili melci (sunt deliciosi), legume si fructe. In toti acesti ani nu am vazut, nu am intalnit in nici o locatie in Nigeria (si am fost in multe-Bonny, Port Harcourt, Bayelsa, Lagos, Calabar, Yola, Abuja, Kano, Benin, Warri) carne de om pe taraba. Never. Bun, hai sa explic povestea.

Ei bine in Nigeria se practica magia neagra (vodoo). Aici se numeste ju-ju. In asemenea ritualuri este adevarat ca se mai folosesc parti umane, dar este foarte rar. In 2003 eram in Cross River State mai precis in Ugep, undeva in mijlocul junglei, fara telefonie. internet, etc. In acel loc am auzit diferite povesti, cum ca localnicii ar fi canibali si altele, dar pe toata durata sederii mele acolo nu am avut nici o problema, ba dimpotriva ieseam seara la carciuma din sat si petreceam pana dupa miezul noptii, dupa aceea intram in masina si conduceam pana unde eram cazat. Localnicii chiar ma escortau sa fie siguri ca am ajuns bine (pt ca se cam consumau 2-3 lazi de bere pe noapte).

Tot acolo, in Ugep, am mancat supa de piton (pepper soup) si a fost delicioasa (nu este numai parerea mea). Am auzit diferite zvonuri de canibalism, sacrificii umane, dar nu am vazut nimic cu ochii mei. Este adevarat ca se mananca maimute, caini (soparle nu se mananca) dar este diferenta mare de a spune ca nigerienii sunt canibali. Sa stiti dragilor ca nigerienii nu sunt prosti, au o inteligenta nativa ce din pacate, in marea majoritate, este folosita in scopuri non ortodoxe.

In ultimii ani s-au schimbat in bine. Si eu am intalnit ingineri nigerieni ce nu stiau sa citeasca si sa interpreteze un desen dar am intalnit si altii ce puteau da clasa oricui. In schimb am intalnit expatriati ce... erau in acea pozitie doar pt ca erau fie britanici fie italieni fie americani, altfel nici ca maistri nu erau buni.

Sa revenim la Port Harcourt. Personal imi place acest oras. Este relativ sigur (au incetat rapirile de prin 2008), singurul risc major fiind atacul armat (hand robbery) dar si acesta este foarte rar. Despre viata sociala pot spune ca este destul de condimentata. Sunt hoteluri bune, restaurante bunicele cu mancare continentala, chinezeasca, libaneza, africana, depinde de gustul fiecaruia. De asemenea sunt cluburi mai bune decat Cici Bar si Bararracuda (cunoscatorii stiu despre ce este vorba). Pentru cei ce vor si altfel de distractii... este un mare stripeclub (

Okabique) situat on Stadium road. Aici securitatea este excelenta, nu se percep taxe de intrare si se pot intalni fete toata africa de vest (unele sunt foarte frumoase si toate sunt sexy si amabile). Preturile sunt relativ mici dar totul este negociabil si daca intentionati sa invitati o "piele catifelata" sa va acompanieze la hotel fixati pretul inainte. De regula nu platiti mai mult de USD50 pentru o noapte. Negociati. Daca este de acord... norocul vostru, in principiu folositi "balonase". Nu mentineti relatia cu o club girl... niciodata. Dupa ce platiti... gata... is over. Vorbesc din experienta. Daca vreti sa aveti o relatie cu o nigeriana, fiti sigur ca nu o intalniti intr-un club, ii cunoasteti familia, evaluati gradul de educatie, etc. Sa stiti ca sunt si fete decente in Nigeria, dar fiti atenti. Pentru "a fresh oyibo"... este cam greu sa faca diferenta.

Da, asa este, aici se folosesc masini scumpe si puternice si mi se pare normal. Daca dvs va puteti permite sa aveti ultimele modele de SUV in Romania vreti sa insinuati ca nu le-ati achizitiona? Eu da. Nigerienii sunt bogati, putred de bogati. Nu toti sunt saraci. As mai scrie dar ma cheama amicii la bere si astept un musafir ("piele catifelata"). Aha ca sa nu credeti ca vorbesc baliverne puteti sa vedeti niste poze din Nigeria in pagina mea de facebook.

Numele meu este: Columb Virgiliu Emanoil. Din Africa neagra, Nigeria, va doresc tuturor numai bine

16 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
africanul, ajvlad, alinutzza140*, andrei44*, aquarelia70, argemi*, biancuta, cocosuldelemn, danoradea, Diaura*, Flaviu, irinagh, iulianic, Maria Smeu, mcse2000, zsolt_tusnad
Alte impresii din această RUBRICĂTurist in Nigeria: