ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2010
DIN: timisoara
ÎNSCRIS: 10.01.08
AUG-2010

Quality de la Ela Quality

Ela Quality a fost construit in anul 2007, are un stil clasic si simplu, conceput in jurul ideii de confort maxim, mai mult pentru familii cu copii. Intreg resortul straluceste de curatenie si e in culori relaxante de crem, maro, cu pete de culoare specifice fiecarui etaj, spre exemplu, roz inchis pentru etajul I, mov pentru parter, portocaliu pentru etajul 2, albastru pentru etajul 3, etc. Are doua corpuri de cladire principale, un corp cu 4 etaje si altul cu 6 etaje si un sector de vile de diferite categorii. Parerea personala este ca, in general, toate serviciile acestui hotel au fost de o calitate superioara, cu mici minusuri.

Receptia este mare, cu un bar amenajat pe acelasi palier, in stil clasic, cu canapele si fotolii extrem de moi si confortabile, unde poti comanda ceva de baut si te poti relaxa. Seara exista o pianista care ofera o muzica placuta in surdina.

La sosirea in resort am primit camera imediat, nu am asteptat deloc, poate si pentru ca, am ajuns imediat dupa ora 14.00, cand incepe ziua hoteliera. Am fost intampinati de o angajata a hotelului care vorbea engleza si rusa si care intermedia relatia turist - receptie, pentru ca la toate resorturile din Turcia, asa cum am constatat, receptionerii vorbesc engleza de un nivel mediu. Din pacate, a doua zi, am cerut sa ne schimbe camera, intrucat avea perete comun cu sala in care erau amplasate agregate si instalatii de aer conditionat (probabil ale corpului respectiv de cladire) si noaptea producea vibratii si un huruit cumplit. Nu am intampinat probleme, ne-au oferit alte trei variante de camere si, cand ne-am hotarat cu privire la una, ne-au dat cartela sa mergem sa o vizitam anterior. Nu ma pot pronunta daca a fost rea credinta sau nu cu privire la camera invecinata cu agregatele de aer conditionat. Poate sunt persoane mai putin sensibile la zgomot, care au stat in acea camera si a fost OK. Cert este ca nu am dat bacsis deloc, nici prima data si nici a doua oara.

Camerele sunt mari. Prima a fost cu doua paturi mari separate, a doua cu un singur pat matrimonial, parca putin cam mic pentru doi adulti mai robusti. Minibarul e umplut zilnic si e gratuit, seiful in camera e gratuit, exista doua halate de baie si papuci de casa; am inteles ca si copiii primesc halate si papuci de culoare roz sau albastru. De asemenea, primesc cate un rucsac mic pe care e cusut un ursulet de plus cu ochelari de soare, foarte dragut. Rucsacul poate fi luat acasa. Baia e dotata cu consumabile: sampon, gel de dus, spuma de baie, sapun, balsam de par. Camerele au o terasa mare, pe care se afla doua scaune, o masuta si un dispozitiv de uscat rufe. In camere nu se fumeaza. Serviciile de curatenie in camera au fost ireprosabile. Se facea curat zilnic, se schimbau zilnic prosoapele si lenjeria de pat, se dota baia cu consumabile si hartie igienica la discretie. In acest sejur am avut noroc sa se faca curatenie in lipsa noastra, insa am observat ca au un obicei cam ciudat sa faca curatenie in intrervalul orar 14 - 16, cand te odihnesti.

La televizor se prin multiple canale turcesti si intrenationale, pentru noi, TVR international 9.

Internetul nu este contra cost, este fara cablu, in sistem wireless, trebuie sa iti creezi un cont, folosind ca user si parola data nasterii si numarul camerei. La noi a fost un mic impediment la laptop, astfel ca am avut nevoie de asistenta lor. Ceea ce vreau sa subliniez este ca, informaticienii s-au straduit foarte mult sa ne ajute sa functioneze internetul si nu au abandonat problema, pana nu au rezolvat-o.

Un mare minus al camerelor este sistemul de aer conditionat care are un termostat si ventileaza cu intermitente; se opreste cateva minute, cand atinge temperatura setata, dupa care porneste din nou, iar inainte de a reporni, face un zgomot ciudat, de parca ar trage cineva o sfoara (pentru cei de generatia mea, poate va amintiti acele jucarii cu sfoara de care trebuia sa tragi). Nu e silentios si constant, asa cum am intalnit la celelalte resorturi la care am mai stat, iar ventilatia e destul de puternica si pentru nivelul minim si este extrem de deranjanta noaptea. Sistemul de aer conditionat a fost acelasi in ambele camere, iar niste prieteni care au stat in alta camera la alt etaj ne-au confirmat ca si la ei e la fel.

Noaptea e un vacarm intreg in imprejurimi, datorita spectacolelor in aer liber, dar care se domoleste dupa ora 24.00. Pot spune ca pe la ora 03.00 dimineata e liniste, insa la ora 05.00, in fiecare dimineata rasuna in difuzoarele amplasate in orasul Belek, un ritual religios specific musulmanilor, care dureaza putin, maxim 10 minute (cei care au mai fost in orasele din Turcia stiu despre ce vorbesc). Toate acestea le-am constatat din cauza aerului conditionat care ne-a obligat sa dormim cu usa deschisa la balcon, insa daca se inchid usile terasei, nu se mai aude zgomotul atat de tare. Pentru motivele expuse, noi am apreciat calitatea somnului ca fiind de 3 de la o scara de la 0 la 10. Poate altii nu sunt atat de sensibili.

Hotelul are multiple lifturi, foarte silentioase, in interioriul carora sunt amplasate monitoare care arata printre altele ora si temperatura exterioara.

Resortul are o vegetatie inca in crestere, o gradina foarte frumos amenajata si intretinuta, cu sculpturi si bancute de lemn, totul cat mai natural, traversate de aleile din resort, cu difuzoare mascate in vegetatie care dau o muzica placuta in surdina. Nu sunt locuri de stat la plaja pe iarba, cu exceptia unui colt mic, in zona toboganelor pentru copii.

Exista o piscina imensa care este impartita in mai multe sectoare la fel de mari, adancimea este de 1,40 metri peste tot. Piscinele sunt extrem de curate, apa calda, insa nu exista sectiune de relax pool. Din pacate, pardoseala din jurul piscinelor devine alunecoasa cand se uda.

In intreg resortul sunt multiple baruri, unde poti bea si, la anumite intrevale orare si manca. La barul principal al resortului, oferta e cea mai bogata. Exista si bauturi contra cost, e vorba de cele foarte rafinate sau de o anumita vechime. Peste tot este bere Carlsberg la dozator, sucuri la dozator sau din sticla din gama Coca Cola, ice tea Nestea, cafea de toate felurile, vin din sticla, cocktailuri, etc. La cazare, receptionerii inmaneaza o brosura cu harta resortului si cu toate informatiile necesare, inclusiv cele legate de orarul si oferta la baruri si restaurante.

Restaurantul principal este mare si incapator. Straluceste de curatenie. Fetele de masa sunt de un alb impecabil si se schimba la cea mica pata. Ospatarii zbarnaie in jurul tau, nici nu apuci sa te asezi ca te intreaba ce doresti sa bei. La mese, poti comanda orice doresti de baut. Dimineata, la micul dejun, este suc natural de portocale la discretie. Cu privire la mancare, nu pot spune ca fost fantastica, dar a fost proaspata si bine gatita. Din pacate, unele feluri erau putin cam picante, cum ar fi supele pe baza de rosii, sau unele mancaruri cu legume. In fiecare saptamana, exista o seara cu specific pescaresc - fish night. la noi a fost o zi de vineri. Nu stiu daca se pastreaza aceeasi zi. Am prins in timpul sejurului si o sarbatoare nationala foarte importanta pentru Turcia, astfel ca, in acea zi, cina a fost organizata intr-un mod festiv, cu specialitati. In jurul restaurantului este amenajat un mic lac cu pesti si nuferi, iar seara e o placere sa iei masa pe terasa restaurantului. Toti ospatarii vorbesc frumos, sunt politicosi, iti zambesc, incearca sa spuna cateva cuvinte in limba ta.

Exista mai multe restaurante a la carte. Cu exceptia celui japonez, unde mancarea este contra cost, la celelalte doar rezervarea costa 8 euro de persoana. Rezervarea se face la o angajata a hotelului care are biroul amplasat langa intrarea in restaurantul principal, de regula, cu acelasi orar ca si mesele principale. Noi am incercat doar resturantul turcesc, care a fost o mare dezamagire: am crezut ca va fi un restaurant amenajat in stil traditional turcesc, dar era un restaurant ca oricare altul, rafinat ce-i drept, doar cu muzica turceasca in surdina. Restaurantul era superfitos pentru un resort destinat familiilor cu copii, cred ca din aceasta cauza, era si destul de gol. La masa, doar apa era inclusa in pret. Ne-au oferit o lista cu vinuri, pretul unui vin fiind echivalent cu o rata lunara la banca la un credit ipotecar. Mancarurile oferite erau a la carte - portii mici si fitoase. Am luat doar felul principal si un desert si am sters-o. Resturantul era mult prea pretentios. Recomand sa vizitati prima data restaurantul la care doriti sa mergeti si sa cereti niste informatii minime, lucru pe care trebuia sa il facem si noi inainte.

Plaja pentru noi a fost superba. Plaja mare, intinsa, cu nisip fin. La intrarea in apa este un rand de pietricele, putin deranjante, marea se adanceste treptat. In acest an, la sfarsit de august, apa a fost extrem de calda si destul de linistita. Pe plaja, sunt sezlonguri cu umbrelute. Sunt si baldachine care se inchiriaza contra cost.

In mijloc, se afla un ponton superb, mare, cu multiple sectiuni de stat la plaja, cu sezlonguri si umbrelute, pe el se afla amplasat un bar cu bere, sucuri si cafea.

O jumatate de ponton e amenajata cu sezlonguri de calitate superioara care se inchiriaza contra cost, dar cealalata jumatate de ponton e la liber. Pe ponton erau si dusuri. Salvamari peste tot.

Va pot spune ca resortul a fost foarte aerisit. Gaseai locuri libere la plaja, pe nisip, pe ponton, la piscine, la orice ora din zi. Am vazut ca erau si persoane care isi ocupau locuri la piscine, probabil dimineata devreme.

Pe aleile din resort, orice angajat al hotelului cu care te intalneai te saluta, iti zambea si chiar schimba cateva cuvinte de politete. La masa si pe ponton, am fost chestionati de angajate ale hotelului cu privire la parerea noastra asupra calitatii serviciilor oferite de resort.

Am vazut ca, pentru copii, existau multiple forme de divertisment si foarte multa preocupare pentru hotel de a gasi tot felul de activitati pentru ei. Nu va pot relata nimic despre aceste servicii.

Hotelul era plin de turisti romani. Cred ca dupa rusi, romanii erau pe locul doi la numar. In atare conditii, m-a mirat faptul ca, pentru acest an, exista pe site un singur review scris de un roman.

Nu va pot spune nimic despre animatie si spectacole, pentru ca in general nu particip la aceste activitati.

In ce priveste sectorul Spa, pot sa va spun ca e superb si ca e foarte curat. Exista doua tipuri de sauna: bio sauna de 60 de grade si o alta de 90 de grade; o baie de aburi si o baie truceasca, cu zone superbe de relaxare. In aceeasi locatie se gaseste si piscina interioara, care o sectiune si in aer liber. Dupa parerea mea, apa e cam rece (pe site-ul hotelului se specifica faptul ca, pe timpul verii, apa din acest bazin nu se incalzeste). Langa piscina exista un vitamin bar, unde poti bea sucuri stoarse pe loc din portocale, mere sau morcovi (incluse in sejur). Mai exista si un jacuzzi.

Dupa multiple vacante petrecute in Turcia la resorturi de 5 stele, pot sa va asigur ca acest hotel este exemplul calitatii ireprosabile pentru sistemul all inclusive, la care, trebuie sa recunoastem, turcii sunt cei mai tari. Este o placere deosebita sa vezi ca, o armata de oameni se straduiesc si fac tot ce le sta in putinta ca tu sa te relaxezi, sa nu ai nici o grija si sa pleci incantat. Stii pentru ce ai dat banii.

Trimis de soleillevant32 in 01.09.10 21:30:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Lara, Belek, Kemer

VIZUALIZĂRI: 4813 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (soleillevant32); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Unul din holurile cu camere.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 135.00 EUR pe cameră

anadragusin
    [01.09.10 21:42:16]

Oaaau, cat ai scris!!! Mult dar bun. Felicitari.

raducondurache
    [01.09.10 22:05:54]

Super !

In Antalya la 5* nu poti decat sa te simti minunat !

Pretul un pic cam piparat totusi...

michaela_1961
    [02.09.10 09:12:14]

Bravo! Super-complet review-ul tau! Este extraordinar ca atunci cand cauti date despre un hotel sa dai de informatii atat de utile.

La ce hoteluri ai mai fost in Antalya? Poti sa faci o clasificare din punctul tau de vedere, in functie de cum te-ai simtit la fiecare?

Multumesc mult si sa ai parte de cele mai frumoase concedii!

presario
    [02.09.10 09:37:09]

Uau, super bun review-ul !

Asta da hotel. Am fost si eu pe pontonul de la Ela, acum 2 ani cand am stat la Cornelia Diamond.

soleillevant32AUTOR REVIEW
    [02.09.10 10:26:10]

Stimata doamna Mihaela, va multumesc pentru cuvintele frumoase si va urez de asemenea, concedii frumoase. Nu sunt o experta care sa isi permita o clasificare a hotelurilor din Antalya. Eu ma refeream la constatarile mele personale, simple si de bun simt, la care am ajuns dupa 4 ani consecutivi de concedii in Antalya la resorturi de 5 stele. Gasiti impresiile mele pe acest site.

Am discutat cu prieteni si cunostinte care au fost in Grecia si Spania, la hoteluri cu sistem all inclusive si care mi-au spus ca nu e ca cel din Turcia.

De asemenea, cred ca serviciile unui hotel se pot schimba de la un an la altul, pentru ca si acolo lucreaza sezonieri, care se schimba de la un an la altul, la fel si echipa cu atributii de conducere intr-un resort.

michaela_1961
    [02.09.10 11:21:08]

Multumesc mult de raspuns ! O sa citesc si celelalte review-uri.

goguta
    [03.09.10 15:54:16]

Excelent review si foarte folositor, eu plec acolo pe 13.09, iar impresiile de acolo pana ieri nu prea erau de actualitate. Multumesc

anadragusin, goguta, michaela_1961, raducondurache, soleillevant32
    Alte impresii din această RUBRICĂEla Excellence Resort: