ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2010
DIN: pitesti
ÎNSCRIS: 10.06.10
AUG-2010

Către satisfăcător

Acceptabil daca faci abstractie de multe lucruri

am fost la l beach in aug. impreuna cu sotia si copilu de 3,6 ani. traseul: buc. -a2-vama veche-ruse, un traseu relativ usor. in vama nu am prins f aglomerat cu toate ca era trafic; am fost verificat doar de romani in sensul ca am arata actele noastre si talonul masinii, fara a cobori dupa care am oprit pt vigneta pe care am platit in ron 50 lei (2 pt ca am stat 8 zile si nu ma incadram la una care e valabila 7 zile), am schimbat leva la curs de 1.92 fata de albena unde e peste tot 1.85, dupa care am parcurs cei aprox 70 km destul de bine, primii 30 km sunt in stare mai proasta, nu neaparat gropi ci drum plombat in genul celor judetene de la noi...

drumul e drept, nu te incurci iar politie nu am vazut (am mers in spatele unui microbuz de ro. care face ct-varna si am mers chiar cu viteza)

la intrarea in statiune e bariera iei tichetul iar apoi incepi cautarea hotelului, daca intrebi un taximetrist sunt f amabili si" pt doar 5 euro"te insotesc am ajuns la h. la ora 11 si pana la ora 14.30 am stat sa primesc camera, in tot acest timp m-am invartit pt un loc de parcare (putine locuri si f multe masini).

am primit la receptie la 14.15 un cartonas cu nr camerei dar cheia efectiv mi-au dato la 14.45 (nu o gaseau iar cand intrebam spuneau ca totul e in regula si pleca la alt client de parca eram un tampit care cerea ceva ireal), bratara am primit la ora 15.

camera am primit in corpul cu vedere spre parc, la etajul 3 (acest corp are holul in afara hotelului, iar toaleta are geam spre acest hol prin care oricine se poate uita in baia ta... nu are jaluzea, nu e mat sau colorat si e pus la 1.75 inaltime), totusi a fost bine ca aveam vedere si spre masina; camera arata bine, curata, tv. lcd funai (realitatea si tvr internat. ca posturi ro.), a. c. cu telecomanda (puteai regla ce temperatura vrei), minibar contracost (scria ca e interzis sa ti la rece altceva, iar astfel nu prea ii vedeam rostul daca ai sta sa respecti ce zic ei), balcon cu masa si 2 sacaune, uscator mic pt rufe, baia destul de mare si curata cu loc de dus (nu cabina ci o bordura si o perdea), 2 paturi si o canapea, dulap mare...

de curatenie nu ma pot pronunta deoarece la mine in camera nu veneau pana la ora 13 asa ca puneam semnul sa nu ma deranjeze si uite asa ca nu au venit deloc, lasam sacul cu gunoi la usa dimineata iar la 13 era tot acolo... deci ok ce nu mi-a placut: usa de la intrare era decupata jos cam 5 cm si se facea curent, intra praf si gandaci noaptea daca tineai lumina aprinsa; usa de la balcon are un sistem ciudat de deschidere si merge cam greu; iar cel mai enervant a fost ca langa balconul meu (la parter era instalatia de ac de la receptie cred si toata noaptea huruia ca un utilaj la relanti, de am crezut ca turbez in primele 2 nopti-am dormit cu usa balconului deschisa era prea cald iar daca dadeam drumul la ac mi-era frica din cauza copilului)

piscina: eu avand copil am stat mai mult aici si a fost relativ bine in sensul ca piticului meu i-a placut f mult iar eu am stat linistit deoarece apa are 45. cm, sunt topogane si diverse locuri de joaca ce incanta copii. despre curatenie cam dezamagit: apa era curatata cu o matura prapadita (adica apa era aruncata aproape de sezlonguri sau pe ele in incercarea de a scoate nisipul si insectele), totul era facut superficial. sezlonguri erau suficiente dar veneau cate unii si isi lasau prosoapele de la 7 si veneau si ei la 11... dar asta depinde doar de noi nu de hotel...

oricum lumea se simtea bine si nu am vazut pe nimeni cu pete pe piele, deci cred ca faceau ceva dezinfectii dar eu nu am vazut sala de mese: groaznic, fara ac lume multa si era normal tuturor le era foame dupa plaja, iar aici gaseai cozi, apa calda (eu nu am gasit apa rece la masa de pranz niciodata), cu debarasarea nu prea faceau fata, felurile de mancare aduceau mereu, dar mai asteptai cate putin (chiar 10 min si cam trecea pofta), la fel si cu farfuriile si mai ales bolurile de supa, fetele de masa cam patate, dimineata coada la clatite deoarece era doar un bucatar transpirat si sictirit cu 2 tigai care gatea pt 100 de oameni...

ma rog nu e ceva de speriat (mai putin caldura) dar totusi in concediu nu vrei nervi mancarea: bunicica fiecare gaseste cate ceva, dar totusi uneori le combinau la mai multe mese incat pestele fiert azi maine sigur il prajea (nu zic sa arunce mancarea dar zic ca ajunge sa o foloseasca la pranz si seara nu si a doua zi, la carne se cunostea clar ca e din ziua trecuta); iaurturi bune, compoturi, branza, mezeluri doar sunca presata, paine multe feluri alba si neagra...

in rest fiecare cu gustul lui despre gustarile de la piscina nu am fost asa incantat erau prajeli si cartofi de la pranz+inghetata care era cat de cat acceptabila barul doar unul (mai e unul deschis doar pe perioada meselor) facea fata clientilor destul de greu, erau 2 chelneri pe tura care se ocupau si cu debarasatul terasei; bauturile locale (ginul tonic era mai bun, in rest nu prea sunt de incercat, vinul alb avea gust de paie, sucul la dozator o porcarie colorata iar de cafea nu am ce zice...

o nenorocire fara legatura cu gustul de cafea, deci daca sunteti consumatori plecati cu termosul) toaleta barului si a hotelului deoarece e singura comuna lasa de dorit miroase de la 20 m deci nu ai ce cauta acolo, mai bine urci in camera hotelul in general arata binisor e f bine pozitionat aproape de mare 1 min, si de centrul statiunii 5 min pe jos mers lejer, are mai degraba 3 stele (barul si restaurantul chiar 3 stele au);

personalul destul de rece si distant, indiferent distractia: biliard contracost, tenis de masa, sah/table; animatia slabuta statiune: frumoasa, linistita, de odihna pt familisti, plaja curata, apa la fel, preturi acceptabile: suveniruri, magneti frigider la 2-3 leva, parfum fiola de trandafir in cutiuta de lemn la 2 leva, . apa plata la 1.5l -1,5 leva, pepsi 0.33-2 leva, bicicleta dubla 1 ora-14 leva, bere bulgareasca la sticla 0.5-2 leva, poze retro-10 leva (de persoana-o poza-3 pers. -30 leva) etc. concluzie: nu stiu daca am fost explicit, fiecare are propria parere si propriile povesti (poate in alte perioade a fost mai bine sau mai rau) nu sunt pretentios (primul concediu in bg) dar in functie de vremurile ce vor veni daca pot financiar aleg turcia, bg. e o destinatie buna comparativ cu pretul dar ma asteptam la mai mult ca servire, amabilitate

Trimis de marrtini in 01.09.10 21:22:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4614 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marrtini); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.09.10 21:38:13]

Daca am doi trei utilizatori ca tine pe zi in care sa incerc sa delimitez prin paragrafe impresiile scrise dintr-o suflare, ies la pensie mai repede imi iau rucsacul si plec pe munte.

Te rog pe viitor ai mai multa grija la editare, este foarte greu de urmarit cand nu sunt respectate cateva norme ortografice obligatorii, deranjeaza la citit si se poate pierde din calitatea reviewului.

raducondurache
[01.09.10 21:43:18]

Multe amanunte utile, noi chiar vroiam sa mergem la anul la mare in Bulgaria, acum mai studiem problema, chestia e ca dupa un concediu in Antalya, orice alta destinatie ti se pare de mana a 2-a.

marrtiniAUTOR REVIEW
[01.09.10 22:44:12]

eu am lasat paragraf (din acest motiv am si pus cate 2 punctulete dupa fiecare "obiectiv"descris: hotel: ... paragraf camera: ... etc...) dar probabil din cauza lungimii textului acest lucru nu a mai fost respectat... poti sa iesi la pensie cand doresti, ca administrator ma asteptam sa ai alta exprimare si sa spui ce ai de spus fara astfel de poveti si fara sa faci" glume de santier", poate jignesti. stai linistit ca altadata nu voi mai scrie pt ca nu ma mai intereseaza un site cu astfel de administratori. mai bine modificati casuta aia de 10 cm in care trebuie sa ne lasam parerile si fa o grafica moderna iar dupa aceea ridica pretentii. o sa imi sterg contul si uite asa nu o sa mai ai 2-3 pe zi ci 1-2 utilizatori obositori p. s. : iar nu am respectat cateva norme ortografice obligatorii, sa nu ma mai certi si vezi ca nici tu nu l-ai partajat cum trebuie

[02.09.10 07:05:46]

@marrtini

1. Daca nu stii de gluma este problema ta;

2. Rolul unui moderator este de a atrage si atentia asupra unor aspecte "tehnice" legate de o impresie sau alta.

3. Nu sunt administrator, ci doar moderator, daca nu-ti convine ceva poti scrie Admin-ului site-ului;

4. Ai doua zile de pauza pentru limbaj ofensator la adresa unui moderator, la intoarcere daca vei mai vrea sa stai pe acest site trebuie sa inveti anumite reguli de comportare si nu in ultimul rand de bun simt.

Si asta nu este o "gluma de santier".

vasy
[02.09.10 13:47:57]

auzi web? ! iar te-a prins cineva si te-a pus la colt?? !!! bineinteles, tu ai raspuns ca un sef, 2 zile out! ce moderator mai esti!!!

[02.09.10 18:22:51]

Unde e samanta de scandal, hop si vasy

Te anunt insa ca a fost pentru ultima data cand ai apucat sa "tresalti" la mirosul scandalului; ai fost avertizat de mai multe ori si nu ai dorit sa tii cont - e dreptul tau.

Eu insa consider ca nu avem nevoie de astfel de utilizatori in aceasta comunitate. Bye-bye

iva*
[15.05.11 09:50:45]

webmaster10 nu mi se pare normal ca tu sa-ti spui parerea aici. Ar trebui sa fii omul din umbra, care isi face treaba fara sa dea prea multe explicatii si aproape sa nu i se simta prezenta. Daca a facut omul greseli o sa-i atragem noi atentia. Mie mi-a placut cand mai avertizat intr-o discututie ca divagam subiectul, dar ar trebui sa te rezumi la asta si la observatii pertinente iar nu sa dai curs fiecarui raspuns contradictoriu. O zi buna!

mary-criss
[04.06.11 16:21:45]

webmaster 10 te rog frumos sa dublat si la mine 2 poze... le stergi tu ca eu nu am putut. mersi.

[04.06.11 19:02:30]

In momentul validarii se vor sterge dublurile.

iva*, marrtini, mary-criss, raducondurache, teoanton
Alte impresii din această RUBRICĂLaguna Beach Hotel: