ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2010
2 AD. + 1 COPII

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

Sejur O. K.

Nici nu stiu exact cu ce sa incep. referitor la cazare, in mare este curat, se schimba lenjeria o data pe saptamina. acum, vila fiind situata pe plaja exista un anumit grad de umezeala, nu sunt absurda, dar anumite lucruri pot fi imbunatatite: dusul din baie care este murdar, usa care nu se inchide bine, aerul care nu functioneaza o. k. , totusi consider ca pentru cat am platit a fost acceptabil. ceea ce m-a deranjat foarte tare, insa, a fost faptul ca pe site-ul agentiei scrie "sezlonguri si umbrelute pentru clientii hotelului" anunt din care orice om cu cap ar intelege ca sunt gratis, dar nu a fost asa; trebuia platit 2 euro pe zi de sezlong, patronul motivand acest cost prin faptul ca romanii de anul trecut au distrus toate sezlongurile!!! si mi-a si precizat faptul ca nu a anuntat agentia din romania despre acest fapt!!! cu aceasta agentie am mai fost si acum trei ani sunt foarte corecti- daca vreti sa aflati care, dati search la sejur porto psakoudia si gasiti agentia tur-operatoare, care este din bucuresti.

Cat priveste plaja hotelului, ma scuzati, este meschina, in apa n-am riscat sa intru in dreptul vilei, e curatica dar sunt tot felul de ierburi pe fundul marii. nu miroase, ceea ce e o. k. , seara poti sta linistit pe sezlong sa bei o bere langa malul marii. daca sunteti genul care nu se deplaseaza prea mult de la locul cazarii, puteti face totusi, cativa pasi, vreo 500 de metri catre o alta plaja din centru statiunii care este amenajata si unde apa este foarte curata.

Un punct forte al vilei, care "pacaleste" foarte bine este curtea vilei, care este intr-adevar foarte frumoasa si bine ingrijita.

Masa am luat-o la philoxenia bungalows despre care sunt deja impresii pe acest site si pe care le pot confirma si eu aproape in totalitate. micul dejun si cina au fost o. k. , depinde insa de asteptarile celor care citesc, daca sunteti, in general, "mergatori" la mamaia la 3-5 stele cu siguranta o sa strimbati din nas; daca, in schimb, mergeti la 2 mai sau la gazda, cu siguranta va veti declara pe deplin multumiti.

Micul dejun consta in: icre, branza feta, rosii, masline verzi, unt, 2 feluri de gem, crema de ciocolata, chec, fursecuri, 4 feluri de fulgi, miere, lapte praf, ceai, cafea, paine de 2 feluri care este foarte buna, cascaval, sunca, pasta de brinza.

Cina: 2-3 feluri de carne gatita, peste gatit cu sos, paste cu diverse sosuri, un fel de supa, bar de salate cu sosuri, un desert (inghetata sau fruct). un punct forte: nu trebuie sa va inghesuiti la mancare, chiar si la sfarsitul mesei tavile sunt pline!!! atentie: bautura se plateste si este foarte scumpa in opinia mea: o apa de 1 1/2 costa 2 euro in comparatie cu magazinul din colt unde costa 0.60 de centi!!! . mare atentie la albine si viespi, zona asta este plina de asa ceva!!!

Distractii------un lucru deranjant a fost atitudinea d-nei elena de la agentia partenera din grecia, care din dorinta de a avea cati mai multi clienti pentru execursiile organizate nu stia "absolut nimic" despre alte posibilitati de petrecere a timpului liber pe bratul sithonia, macar! urat!!! daca pe dinsa, sa zicem ca o "inteleg", nu pot sa inteleg lipsa de informatii a familiei care administreaza vila. (mama, tata, nevorbitori de lb. engleza si fiul, cam de 25-30 de ani, vb. lb. engleza dar... nu stia sa te indrume nicaieri----de altfel amabili toti trei in a-ti oferi alte servicii). eu, insa, m-am informat de acasa destul de mult si a fost un pic mai usor. ideea este urmatoarea, daca nu vreti sa cheltuiti o groaza de bani pe execursii "cu turma" si sunteti minim 4 persoane va recomand sa inchiriati o masina. eu am gasit pretul cel mai bun la prima agentie cum intrati in orasel pe stanga, am platit 36 de euro full insurance pe zi pentru o masina economica; e cam scumpa benzina 1,5 euro, in medie, dar daca faceti calculul cat va costa o execursie organizata, raportul e o. k. va recomand plaja karidi din statiunea vourvurou situata la 30 de km de psakoudia care este super iar apa este de vis, insula amouliani, la fel foarte frumoasa. o alta atractie este o excursie de o zi cu barca inchiriata din portul ormos panaghia, care costa pentru 5-6 persoane 75 de euro inchiriatul barcii plus benzina, intre 20 si 45 de euro. cu barca puteti merge in laguna albastra unde sunteti aproximativ in paradis, asta daca sunteti indragostiti mai mult de natura decat de confortul creat de om. ar mai fi de vizitat si asezarea veche conservata parthenon, din neos maramaras, foarte dragut. acestea n-o sa vi le recomande nimeni, credeti-ma. din acest motiv am dorit sa scriu cateva impresii, daca nu ar fi fost aceste execursii as fi avut o execursie mediocra. imi pare rau ca nu am ajuns pe bratul kasandra in localitatile afitos si pefkohori care sunt foarte frumoase, poate veti ajunge cei care cititi.

Per ansamblu, retineti ca bratul sithonia este, in mare, mai putin destinat celor care doresc confortul hotelurilor de pe litoralul romanesc, exista si aici complexul porto carras, (care este un fel de luxury resort pe care am dorit sa-l vizitam dar pentru care ni se cerea o taxa de 3 euro de persoana, ceea ce mi s-a parut inacceptabil---poate vroiam sa merg acolo la anul? !), dar, in general, statiunile nu sunt luxoase!

Consider ca pretul pe sejur si cheltuielile aferente sunt cam mari pentru ce ofera aceasta statiune, din acest motiv, voi reveni la concediu in grecia in luna iunie (intre 15-30 iunie) perioada in care aceleasi servicii si cheltuielile suplimentare sunt mai mici cam cu 20%.

Trimis de MONITA in 01.09.10 18:42:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: CORFU, STATIUNEA IPSOS, INSULA THASSOS, HOTEL PAPAGHEORGHIU, HALKIDIKI, SITHONIA, HOTEL ESTELLE

VIZUALIZĂRI: 3629 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MONITA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 POZA DIN CURTEA VILEI

[01.09.10 19:04:32]

Am impresia ca este bun review-ul, dar nu pot sa-l citesc. Tu poti??? Ma dor ochii...

[01.09.10 19:10:20]

MICSOREAZA IMAGINEA TINAND APASAT BUTONUL CTRL SI MISCAND DIN MOUSE! POATE ITI E DE AJUTOR

[01.09.10 19:20:54]

Poate ca ar trebui sa dezactivezi tu majusculele... Poate iei exemplu de la alte review-uri, dar banuiesc ca nu sti ca scrierea cu majuscule este considerata ofensatoare (adica tipi la noi, cei care citim) , ar trebui sa fie o placere sa citim review-uri. Nu a fost o jignire si vroiam doar sa iti atrag atentia, deoarece esti noua pe site si oricum...bun venit.

Web, fa ceva!!!

[01.09.10 19:28:57]

Imi pare rau! M-am tot uitat pe site dar nu gasesc nici o posibilitate de a schimba literele!

[01.09.10 19:33:24]

Un webmaster va face acest lucru pt. tine, dar poate mai este activata optiunea EDIT in dreapta review-ului si il poti edita singura. Aceasta optiune este activa o perioada, nu stiu cat, pentru a rectifica eventualele greseli de redactare.

webmaster20*
[01.09.10 20:55:20]

MONITA, bine ai venit in comunitate, te rugam insa pe viitor sa nu mai folosesti exclusiv majuscule, este deranjant si foarte obositor. Am editat eu acum dar te rog sa ai grija de acum incolo.

[01.09.10 21:11:57]

Acum pot sa apreciez si eu cum trebuie cele scrise de tine. Frumoase poze si cum banuiam bun review. Felicitari cu punctele aferente si daca imi permiti un sfat, nu te mai aprinde atat de repede.

[01.09.10 23:09:39]

Multumesc pentru ajutor! Multumesc pentru aprecieri, cat priveste atitudinea mea, este un defect profesional si, in plus, in toate celelalte locatiile din Grecia nu am avut nici o nemultumire, nici macar una. Asteptarile deci, erau foarte mari, mai ales ca in toate locurile unde am fost pana acum in Grecia, am platit cu mult mai putin.

tirol
[23.05.13 11:57:16]

un alt vot maxim pt un review atat de util celor care intentioneaza o sedere de cateva zile in psakoudia

in afar de neplacerile pe care le-ai avut, legate de cazare si de absenta informatiilor privind prezenta obiectivelor turistice, te rog spune-mi daca ai repeta experienta alegerii acestei locatii, Psakoudia

permite-mi sa iti adresez pe privat o rugaminte

Multumesc,

[23.05.13 14:35:44]

@tirol: Multumesc ptr. aprecieri. Nu as mai alege Psakoudia ptr. ca sunt foarte multe locuri frumoase in Grecia si mi se pare pierdere de vreme sa merg de doua ori in acelasi loc. In plus locul nu este impresionabil ca si peisaj. Vacanta din anul acela a fost o. k. dar nu wow! Nu am prezentat obiective turistice ptr. ca nu am vizitat asa ceva----eu merg in Grecia, in general, pentru peisaje si apa, intr-un cuvant relaxare, plimbare, citit. Evident, insa, ca o excursie la Atena ar presupune, normal, vizitare de obiective turistice dar pe unde am fost pana acum in Grecia (2 Thassos, 2 Halkidiki si 1 Corfu) cred ca singurele ob. turistice vizitate au fost Palatul lui Sissy si Manastirele de la Meteora.

Poti sa-mi scrii pe e-mail daca doresti.

tirol
[23.05.13 14:43:51]

@MONITA: iti multumesc. Dupa 7 zile in Thassos, doresc 5-6 zile in Sithonia. Cele mai frumoase randuri le-am citit despre zona sud-estica, dar aici am gasit doar oferte doar in studiouri mici si... aglomerate

Dar am sentimentul ca va fi o vacanta reusita!

Iti multumesc din nou!

lockerul
[16.01.14 11:34:35]

Salut! Multumesc pentru review, intentionez sa merg in aceeasi locatie in care ai fost. Nu este prima data cand merg in Grecia, in fapt am fost de peste zece ori. Te rog insa sa imi dai mai multe informatii legate de posibilitatile de cazare, eu am doi copii si din poze inteleg nu exista decat un pat dublu, matrimonial. Imi poti spune daca exista si paturi pentru copii si, daca percep taxe suplimentare pentru ele? Observ ca si tu ai fost insotita de un copil, banuiesc ca nu ati dormit cu el in pat in concediu, nu? De asemenea, imi poti spune daca este loc suficient pentru o familie de 2 + 2? Si inca o informatie in plus, chicineta este utilata suficient? Multumesc anticipat

[16.01.14 16:50:06]

@lockerul: Buna. Noi am fost cu copil de 12 ani dar a dormit in alta camera cu o prietena. Din cate am vazut nu existau paturi separate pentru copii ci doar fotolii pat care nu pareau foarte confortabile. Ramane sa intrebi agentia dar, REPET, nu recomand. Eu eram o pers. fara pretentii dar acum daca as merge cu copilul meu, care va avea in vara 2 ani, as fi foarte pretentioasa. Daca totusi "te incapatanezi" sa mergi acolo cel putin sa iei camera la etaj (si vezi ca au, parca, una sau doua, cu vedere totala la mare). Atunci, chicineta era slab utilata- nu avea vesela suficienta, ibric si nici buret sau detergent. Ma rog, este alegerea ta dar eu zic ca a-i putea incerca Vourvouru, daca tii musai sa mergi in Halkidiki sau LEFKADA, daca vrei sa ai un concediu in care sa te relaxezi, sa te odihnesti si sa ai parte de niste plaje de vis, de curiozitate, macar, da un search ptr. Lefkada beaches si ai sa vezi cam de ce ai putea avea parte. Pentru Lefkada, iti recomand Agios-Nikitas sau Vasiliki; pentru inchiriat exista un site, Lefkada-inchirieri (in engleza), unde gasesti niste preturi rezonabile. Apropo, desi cred ca stii, cea mai propice perioada de mers in Grecia este 15-30 iunie (preturile cele mai mici raportate la vreme, aglomeratie aproape inexistenta, poti hoinari pana tarziu intrucat ziua este mai lunga). Succes!

lockerul
[16.01.14 17:04:27]

Multumesc frumos, o sa tin cont de recomandari. Ma interesa locatia pentru ca nu am fost niciodata intre cele doua brate si vroiam sa imi aloc timp sa le revad pe amandoua in liniste, dar nu e o solutie. Mai caut. Multumesc mult si... toate cele bune!

anadragusin, lockerul, MONITA, tirol
Alte impresii din această RUBRICĂVila Porto: