ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2010
DIN: Târgu Jiu
ÎNSCRIS: 01.09.10
AUG-2010

Un sejur de nota 10++

Pot sa spun ca este pentru prima data cind merg in Bulgaria, si am fost foarte icintat de relieful ce inconjoara statiunea Albena, foarte multa verdeata, de asemeni de modul de primire de la receptie foarte amabili.

Am sosit la hotel pe la ora 12,30 dupa ce am plecat din Bucuresti la ora 5,00. Am mers pe ruta Vama Veche--Albena, la punctul de frontiera am stat cca 10 min, am luat rovigneta [25 Lei], si am schimbat leii in leva dupa ce am trecut in Bulgaria.

Drumul este cam prost si ai impresia ca mergi in pustietate, in schimb nu am intilnit nici un echipaj de politie dus-intors.

Perioada 12,30 -14 am cautat parcare pentru masina care se gaseste cam greu, la intrare in statiune se primeste un tichet de parcare care costa 5 leva si daca se doreste iesirea din statiune de mai multe ori, de la hotel ti se schimba acest tichet cu un altul cu care poti iesi/intra de cite ori vrei.

Am primit camera la 14,05 placuta, la et 2, cu vedere la parculet, si mare, curata, dotata cu aer conditionat, minibar, tv-lcd, paturi destul de incapatoare, tf, uscator de par in baie. La ora 14,30 am primit bratarile, dupa care am mers sa mincam de la minibarul de linga piscina[aceasta o cosider un plus fata de Romania unde primesti mincare de abia la cina].

Mincarea de la restaurant mi sa parut destul de buna si diversificata pentru toate gusturile, avind posibilitatea sa maninci orice si oricat fara sa sa uite cineva urat la tine sau sa te traga de maneca ca ti-ai pus prea mult in farfurie asa cum mi sa intimplat in tara, de apreciat abundenta  fructelor [mere, struguri, piersici, nectarine, prune, lubenita, pepene] a ighetatei si a prajiturilor.

Serviciile au fost foarte bune, ni sa schimbat lenjeria si prosoapele la 2 zile, cosul in fiecare zi.

Piscina este foarte frumoasa  [un plus fata de la noi], ca de altfel si celelalte din statiune, la aceasta beneficiezi de 2 sezlonguri gratuite [bineinteles daca te trezesti mai de dimineata sa pui prosoapele].

Echipa de animatori se descurca bine pacat ca nu pre stiu limba romana in conditile in care majoritatea turistilor sunt romani.

Plaja este foarte curata si se igrijesc de ea, cu multe sezlonguri gratuite [2]/camera, linistita[lipsesc cu desavirsire vinzatori ambulanti], apa marii calda, citeva valuri mai mari in prima zi, in rest soare mult. La plaje daca vrei sa stai in primele rinduri trebuie sa te trezesti de la ora 6.30 pentru a le ocupa, noi am ocupat sezlong si pentru copil nu nea zis nimeni nimic.

Viata de seara este foarte linistita fara muzica data tare sa nu te poti odihni, restaurantele aproape goale[fapt datorat allinclusivului de la hoteluri], preturile sunt mai scumpe raportat la leul nostru.

In general ne-am simtit foarte bine si recomand aceasta statiune si acest hotel in care o sa revenim cu placere.

Trimis de costyy † in 01.09.10 17:20:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4574 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costyy †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cam asa arata drumul in Bulgaria

trandafir 1970
[01.09.10 17:37:13]

Bine ai venit, @costyy, pe acest site!

Ma bucur ca ti-a placut hotelul, nu-mi vine sa cred ce ti-a scris despre Laguna Beach, cel putin de la paste incoace... Am fost si noi anul trecut si ma gandeam cum se poate sa se fi degradat chiar asa mult!

Un vot de incurajare, mai scrie-ne pe unde te-ai plimbat!

pepsi70ro
[01.09.10 17:44:49]

Destul de bine structurat reviewul, obiectiv cu informatii utile. Felicitari pentru debut si bine te-ai alaturat comunitatii AFA!

valimi
[01.09.10 18:06:05]

Felicitari, un debut cum nu se poate mai bun pe site.

Puncte de la mine!

[01.09.10 18:25:49]

raman mirat de faptul ca sustineti ca ati ramas impresionat de modul de primire la receptie, eu am fost tot in aug. si mie si altor 30 de fam (aproximativ) care ne-am strans in hol pana la 14.30 ne-au lasat un gust amar de indiferenta si nesimtire, n-au zambit, se fac ca nu inteleg, sunt indiferenti iar bratara o dau la ora 15 (sa nu prinzi pranzul)...

iar de piscina poate nu ati observat nisipul din apa si faptul ca era "curatata"cu o galeata si o matura prapadita, ca mesele de la piscina erau curatate 1 data pe zi si erau murdare, apa plata era doar in interior la o "fantanita" si era buna pt un ceai caldut, barul doar in interior (de ex in turcia nu exista sa nu fie bar la piscina), o singura toaleta la bar dar care mirosea groaznic si trebuia sa mergi in camera... i

n fine sunt multe de zis si voi scrie si eu impresiile dar totusi nu trebuie sa exageram cu laudele, nici cu criticile deoarece altii pot lua totul de rau sau bun si poate regreta, sau nu alegerea facuta

[01.09.10 19:11:16]

Nu stiu dar noi asa am fost primiti chiar si la plecare ne- au intrbat daca ne-am simtit bine, sa fi fost de vina faptul ca in grupul nostru aveam o persoana ce vorbea engleza foarte bine, ca presupun ca daca ne adresam in romana nu stiu care era rezultatul.

Noi chiar la 14.30 am primit bratarile, bineinteles ca nu am prins prinzul [dar cred ca puteam sa mergem si fara bratari, ca am observat ca nu te verifica nimeni daca ai sau nu, asa cum am fost in ultima zi].

In ceace priveste piscina am fost doar de citeva ori, dar fata de cele din tara sunt mai curate si nu iti ia nici un ban la intrare + plata sezlong si altele.

In ceace priveste toaletele aveti dreptate astea sa fie un minus.

[01.09.10 19:13:30]

Multumesc pentru felicitari si pentru puncte

[01.09.10 19:31:07]

ma bucur ca ati avut un sejur de nota 10++ dar totusi parerea mea este ca exagerati si eu am fost aici acum 3 saptamani si lucrurile nu sunt chiar roz cum le descrieti dumneavoastra;

nu spun ca e rau dar totusi sunt multe lucruri care m-au dezamagit (nu sunt pretentios dar totusi cand afara sunt 38 grade si sa vi de la plaja la pranz si sa intri in sala fara a. c. iar acolo sunt peste 100 de oameni nu stiu ce chef mai ai), sa stai sa astepti o farfurie sau un tacam, sa stai la coada pt clatite iar bulgaru bucatar sa se stearga de transpiratie cu sortul si sa astepte la 2 tigai pt atatia oameni, sa mananci cu masa plina de farfurii de la ceilalti pt ca nu are cine sa debaraseze (la toata sala sunt 2 "chelneri", sezonieri fara experienta), sa nu poti bea un pahar de apa pt ca bidoanele sunt goale sau daca sunt pline apa e f calda... etc...

daca exagerez cu ceva astept sa fiu contrazis, iar de vorbit am vorbit in engleza daca o faci in ro. nu te asculta chiar daca sunt 98% romani

[01.09.10 19:48:50]

Este normal co orice padure are uscaturile ei, dar eu zic ca este de 100 de ori mai bine la ei, eu unul sunt incantat de ce am primit acolo fata de cei 7 ani la rind mers la noi unde nu sa inbunatatit cu nimic.

Noi nu am gasit mesele pline si cred ca nu exagerez dar cred ca erau 7-8 debarasatori.

La clatite daca se sevesc calde este normal sa fie coada "parca toata lumea vrea sa manance numai clatite" in acel moment.

[01.09.10 20:57:09]

va dau dreptate ca e mai bine ca in ro. asta e clar dar in conditiile in care ai 98%romani eu consider ca ar trebui sa aiva alta atitudine, sa fie mai amabili ca pe urma noastra fac bani frumosi...

in legatura cu cei 7-8 debarasatori poate au fost in perioada concediului dumneavoastra, eu mai mult de 2 care strangeau resturile intr-o galeata langa usa principala a terasei, nu am vazut...

iar la clatite era coada pt ca toti copii doreau iar parintii trebuiau sa stea la coada bucatarului cu 2 tigai

costyy, marrtini, trandafir 1970, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂLaguna Beach Hotel: