ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2010
ÎNSCRIS: 25.07.09
AUG-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 an si 3 ani

Un concediu reusit

Recomand hotelul familiilor cu copii sau persoanelor care vor sa se relaxeze.

Camerele sunt ok, nu foarte mari dar curate, curatenie se face zilnic, prosoapele se schimba la 3 zile.

Mancarea este proaspata, pentru toate gusturile (pe langa mancarurile gatite gasesti si preparate la gratar), intre mese se servesc gustari (pizza, clatite, diverse prajituri, inghetata).

Plaja este curata, intrarea in mare este lina. Fiecare camera a dispus anul acesta de doua sezlonguri si o umbrela incluse in pret.

Piscina este micuta, dar curata, toboganul este foarte atractiv pentru cei mici.

Personalul este in general amabil (mai putin cativa barmani total sictiriti).

Raportul calitate / pret pentru acest hotel de trei stele este foarte bun.

Trimis de maluca in 01.09.10 10:58:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny Beach - Hotel Chaika Beach

VIZUALIZĂRI: 5703 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maluca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro [01.09.10 11:20:19] »

Scurt si cuprinzator, felicitari!

Despre distractie si relaxare ce ne poti spune?

maluca [01.09.10 14:28:11] »

La capitolul distractie - echipa de animatori (vorbitori de franceza) care aveau program sase zile din sapte, intre 10 si 23. Organizau diverse concursuri la piscina, seri dansante, bingo, karaoke si altele.

Alte distractii: ping-pong, biliard (contra cost), masaj (contra cost).

Hotelul este unul mic, linistit (ocupat in mare parte de francezi trecuti de 30-40 ani) asadar in orele in care nu stai la plaja te poti relaxa la piscina sau la cele doua baruri.

pepsi70ro [01.09.10 16:44:28] »

Multumesc mult pentru completari!

maluca [02.09.10 10:00:52] »

Cu placere! Daca mai doresti si alte informatii iti stau la dispozitie.

Alte amanunte de care uitasem: referitor la camerele care au toate vedere la mare: din cauza copacilor nu prea vezi marea, asadar sa nu va asteptati la cine stie ce priveliste de pe balcon

Pentru cei cu copil mic si carucior e bine de stiut: hotelul are trei etaje si nu are lift.

bobchi [19.12.10 20:42:59] »

Buna!

M-ar interesa si pe mine mai multe detalii legate de masa, adica au ciorba la pranz, au lapte dimineata? Ma intereseaza aceste aspecte in principal pentru ca am un copil mic de 3 ani.

Multumesc.

maluca [20.12.10 09:48:30] »

Buna, bobchi!

Au de toate la masa: lapte, cereale, iaurt, miere (dimineata) in general supe crema pentru pranz, carne de pui cu diverse sosuri, peste, carne la gtatar, legume de toate felurile, fructe. Eu am fost cu cei doi copii ai mei (1 an si 3 ani) si nu am avut de ce sa ma plang la capitolul mancare.

bobchi [21.12.10 19:58:11] »

Multumesc pentru primul raspuns.

Mai am si eu cateva intrebari: parcarea este cu plata, se gaseste loc de parcare, plaja hotelului este langa hotel sau mai departe.

maluca [25.01.11 10:16:17] »

Suze pentru intarzierea raspunsului.

Parcarea in Albena este asa: la intrarea in statiune iei un tichet, pe baza lui parchezi oriunde in statiune, iar plata (5 leva) se face la final, cand predai camera.

Noi am gasit locuri in parcarea hotelului, dar cred ca depinde si de noroc

Plaja este in fata hotelului, sezlonguri sunt destule, dar daca vrei sa gasesti libere pe randurile de langa apa (mai ales daca ai copii cu tine) e bine sa te duci devreme, lasi prosopul si pleci la masa. Stiu ca nu e corect, dar asa se practica din pacate.

La piscina nu sunt probleme cu sezlongurile, insa merita sa mergi dupa-masa, dimineata e cam rece apa.

criso [25.01.11 11:22:01] »

Multumesc pentru raspuns. Am vazut ca ati fost cu copilasii. Au patuturi pentru bebelusi? Noi mergem cu un copil de 6 ani si unul de un an jumate. Am vrea pat suplimentar pentru cel mare si patut pentru cel mic. Credeti ca e posibil?

maluca [25.01.11 11:32:16] »

Camerele sunt dotate cu pat dublu si un pat single.

La cerere poti primi si un patut pentru copil (fara costuri suplimentare), dar o sa fie problema cu spatiul, camera neffind foarte mare.

Noi ne-am impartit asa: eu cu copiii in patul dublu, iar sotul in cel single si a fost foarte bine.

Puteti sa cereti patul pentru cel mic si dupa ce va cazati, in functie de cum o sa considerati necesar.

criso [25.01.11 14:20:56] »

Multumesc mult. Va mai deranjez cu inca o intrebare. Am vazut ca hotelul nu are lift. Caruciorul bebelusului se poate lasa la receptie?

maluca [25.01.11 14:27:06] »

Nu este nici un deranj.

Am vazut ca parintii care nu doreau sa ia carucioarele in camere le lasau la baza scarilor. Erau in permanenta 2-3 carucioare lasate (cu tot cu jucarii) si nu s-a atins nimeni de ele.

criso [25.01.11 14:50:35] »

Multumesc mult. Sunteti foarte draguta.

armina [12.02.11 14:12:17] »

Poti sa ne spui de unde ai luat biletelele? Nu am gasit decat pe booking... e vreo agentie care comercializeaza bilete pt aceasta destinatie si nu am gasit-o eu?

Ai idee daca intr-o dubla sau tripla primesc familii cu doi copii? E neclar pe booking. Multumesc anticipat.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [12.02.11 17:21:53] »

@Armina de ce nu alegi un hotel adevarat, necomunist care sa aibe camere adevarate, in care sa nu fie problema ca nu incapeti cu 2 copii?

Probabil si mai mult ca sigur la Kaliakra superior aveti loc si sunteti primiti.

In rest orice hotel de lant Riu, Iberostar, SOL/Melia, Grifid, are camere destul de mari, cel putin de 25 mp, in care aveti destul loc toti 4 si nici nu platiti in plus prea mult sau deloc.

Albena este singura statiune din Bulgaria ramasa comunista, hotelurile au peste 30 de ani si camere minuscule, inafara de Kaliakra si Flamingo care sunt mai noi, conducerea statiunii este unitara, si e prea plina de romani, mult prea plina.

La Dobrotisa camerele au cat? 16mp? Pentru 4 persoane mi se pare putin, mult prea putin. Insa daca tot ai intrebat, acolo te primeste cu 2 sau si mai multi copii, daca nu ceri pat suplimentar. Deci poti lua o dubla sau o tripla daca dormiti impreuna, in conditii la booking scrie foarte clar ca orice copil sub 12 ani e gratuit in paturile existente: "Free! All children under 12 years stay free of charge when using existing bedding".

Atentie aici nu discutam despre agentii, se poate interpreta ca reclama!

armina [12.02.11 18:12:16] »

Multumesc pt raspuns. E greu de decis cand ai 2 copii. Vroiam Albena, insa Kaliakra Sup si cele enumerate de dvs sunt bune, stiu, insa preturile sunt pe masura, intre 1500 si 2000 euro, cu reduceri cu tot. Anul trecut am fost la Casablanca, in Obzor, intr-un apartament imens, preturi foarte bune, mie mi-a placut totul insa copiii si chiar si din adulti au luat un rotavirus si am stat prin spital dupa aia. As fi schimbat statiunea. De Flamingo ce stiti? Am vazut ca au doar demipensiune.

maluca [13.02.11 09:54:13] »

Nu stiu ce suprafata au camerele, e posibil sa aiba 16 mp dupa cum spune ionescunic, dar aveti in vedere ca vorbim despre un hotel de 3 stele.

Anul trecut am fost in Sunny Beach la Chaika - hotel nou de 4 stele. Am avut junior suite - camera foarte mare si frumoasa, dar serviciile oferite (masa, distractii) m-au facut sa evit pe viitor acest hotel.

Rezervarile le-am facut pe booking, dar este inca devreme, vor mai aparea oferte.

bobchi [13.02.11 10:04:19] »

Un hotel care are camere foarte mari, frumoase, masa buna, distractie pentru adulti si copii in fiecare seara (cu exceptia zilei de duminica) este hotel Slavey, 4 stele, Nisipurile de Aur. Pretul este, de asemenea, unul bun. Eu am fost la Slavey in august 2010 si am fost foarte multumit.

webmaster10 [13.02.11 10:11:20] »

@all, va rog concentrati-va in ecouri pe hotelul la care au fost scrise aceste impresii. Pentru alte hoteluri va rog folositi rubricile acelor hoteluri sau mesajele persoanale.

mickeythecatus [04.04.11 21:15:52] »

Buna

Au camerele minibar si AC?

Multumesc

maluca [05.04.11 10:45:35] »

Buna!

Camerele nu au minibar. AC nu-mi aduc aminte sa fi avut in camera, dar nu sunt foarte sigura.

ciprianion [12.04.11 11:41:53] »

Buna, pot sa intreb si eu ceva. ?

Imi poti spune cum este mancarea pt copii?

Plaja este curata?

Eu voi merge in acest hotel la inceputul luni iulie si vreau sa ma asigur ca totul este ok.

Am inteles ca hotelul nu are lift.

Pt o camera la un etaj inferior se da spaga?

Exista gratar la piscinate am inteles?

Exista locuri care pot fi vizitate si care ar fi acestea.

Imi poti spune daca apa mari este rece, dar cea din piscina?

Ati avut probleme cu stomacul din cauza mancari?

Multumesc,

maluca [12.04.11 11:58:30] »

Buna.

Plaja este curata - am scris asta si mai sus in prima postare.

Mancare pentru copii? Nu sunt meniuri speciale, din ce pun ei la masa poti gasi fara probleme mancaruri adecvate pentru cei mici. In rest revezi prima postare referitor la masa.

Nu stiu daca se da spaga pentru camere la etaje inferioare, noi am specificat asta cand am rezervat concediul si totul era pregatit cand am ajuns acolo.

Apa marii nu stiu daca e calda cand veti merge voi, in iunie. Noi am fost in august si a fost foarte bine.

Apa la piscina - cam rece, merge de facut baie abia dupa-masa.

De vizitat nu am vizitat nimic anume, doar ne plimbam seara prin statiune si e frumos.

Sper sa aveti un concediu placut!

bela [21.06.11 20:42:16] »

Stie cineva care este diferenta intre cele 3 tipuri de camere din hotel Dobrotosa? Pe booking sunt postate 3 tipuri de camere: dubla si tripla (2 adulti si un copil la acelasi pret) si camera tripla la un pret mai mare. Stie cineva care este diferenta intre camera dubla si camera tripla (2+1) ?

ralucao [18.07.11 13:57:04] »

Buna

armina, bela, ciprianion, criso, maluca, mickeythecatus, ralucao
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Mare (ex Dobrotitsa) Hotel:

• pagină generată în 0.074837207794189 sec