ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUL-2010

Am Fost Acolo, mi-a placut enorm si vreau sa mai ajung

15 IULIE

Dupa ce am coborat de la Goppenstein, am intrat pe Valea Mattertal, pe unde ne-am continuat drumul spre Zermatt. Daca, dimineata la Lauterbrunnen a fost vremea acea urata, in momentul in care am iesit din Lotschberg tunnel, am avut placuta surpriza ca vremea sa fie foarte frumoasa, chiar caniculara. Nu stiu cum, dintr-o data, s-a facut aceasta schimbare.

La un moment dat drumul se bifurca, unul duce la Zermatt, iar celalalt la SAAS FEE, unde imi doresc din tot sufletul sa ajung sa vad si VF. DOM 4545M, VF. ALLALINHORN 4027 si multe alte varfuri cu ghetari si peisaje care iti taie rasuflarea. Am niste pliante si poze cu niste imagini...

Dupa ce iesim din localitatea ST. NIKLAUS, drumul devine din ce in ce mai pitoresc si mai frumos. De o parte si de alta intalnim doar munti de peste 4000m altitudine. Nu stiu exact, la un moment dat, pe partea dreapta a drumului am putut admira un ghetar foarte frumos si cred VF. WEISSHORN 4506M. Cred ca asta se vedea de pe sosea.

Drumul a continuat pana la punctul terminus si anume localitatea TASCH, o localitate plina cu pensiuni si multe parcari. Noi am lasat masina in Parcarea MATTERHORN TERMINAL TASCH, o parcare pe mai multe niveluri, cu o capacitate de 2100 de locuri, foarte curata si luxoasa, pe jos era ca si un linoleu albastru sau verde, nu mai tin minte, dar desi era o parcare totul stralucea.

Din aceasta parcare am urcat pe o rampa, care ne-a scos exact in gara de unde pleaca trenul spre Zermatt.

Dupa cum bine stiti, in Zermatt se circula doar cu masini electrice sau trasuri.

Ne-am luat bilet dus-intors pentru care am achitat 15,20 chf de persoana si ne-am grabit spre trenul care atunci pleca. Trenul spre Zermatt circula din 20 in 20 de minute, iar noaptea din ora in ora.

Ne-am urcat, ne-am asezat confortabil pe scaune si am pornit la drum, prima oara cu trenul in Elvetia si prima oara cu trenul, nici nu mai stiu de cand, de cand mergeam la mare, cu gasca cand eram la liceu.

Sa va descriu cum arata trenurile in Elvetia? Bestiale. Cam toate sunt rosii, inauntru aer conditionat, harta pe masuta, scaune confortabile si multa curatenie.

Distanta dintre Tasch si Zermatt este de 5 kilometri, in tren am vazut montaniarzi adevarati, echipati corespunzator, noi eram in slapi, deci sa urcam pe munte nici vorba. Nici nu am avut intentia. Pt acei munti ai nevoie de echipament adevarat nu doar de o pereche de bocanci, de care ai nevoie pt a urca pe muntii nostri. Si experienta si, zic eu, fara copii mici.

Calatoria cu trenul a fost foarte frumoasa, copilul meu era in extaz, nu prea a stat pe scaun. In fata noastra se conturau munti acoperiti cu zapada, munti de peste 4000 de m, cel mai mare este MONTE ROSA 4634M. Acest varf, cred ca se vedea asa de frumos din tren.

Am citit undeva ca Zermatt-ul este inconjurat de 38 de varfuri de peste 4000m altitudine. Este ceva de vis. Imi doresc ca in viitor sa pot deveni si eu "mai alpinista", sa zic asa. Am vazut si de ce echipament am nevoie pt astfel de munti si de la anul vreau si eu.

Asa ca anul trecut si anul acesta am fost cu picioarele mai pe pamant, din cauza copilului. Ne-am multumit doar cu admiratul muntilor de la poale. Oricum eu consider ca am facut destule cu un copil de 1 an si 10 luni. Altii nu merg prea departe cu copiii.

Din tren am vazut ca totusi se circula cu masini normale pe drumul dintre aceste localitati. Dar, fiind dube de marfa, am tras concluzia ca aceste masini merg doar pana la intrare in Zermatt, iar de acolo marfa este transportata cu masinile electrice. Si totusi, la intrare in statiune am vazut pe un santier si masini de mare tonaj, bascule, care sigur nu sunt electrice.

In Zermatt era o caldura infernala, Doamne si noi vroiam sa ne luam pantaloni lungi si bocanci. Atat era de cald, lume multa, fiecare nu stia in ce directie sa mearga. Unii cu bagaje multe se indreptau catre taxi, niste masinute ceva gen Damas (eu am avut masina Damas), micute, silentioase si nepoluante sau se indreptau catre trasurile elegante, iar bagajele le puneau in remorcile din spatele trasurilor.

Chiar peste drum de gara este Gornergrat Bahn, de unde se ia trenul spre GORNERGRAT, tren care urca pana la 3089m, o zona cu multe ghetaruri.

Din multitudinea de telecabine, una urca la Matterhorn Glacier Paradise, unde este Palatul De Gheata. Nu am fost, dar am citit ca se coboara cu liftul 15 metri in interiorul ghetarului, dar cred ca si pretul este pe masura, ca de fapt toate preturile din Elvetia.

Dupa ce ne-am dezmeticit putin, am pornit la plimbare pe strada acea principala, plina cu pensiuni, terase, magazine, chioscuri, tot ce vrei. Toate balcoanele si geamurile sunt pline cu flori, totul este perfect, mai putin aglomeratia si caldura de la acea ora.

2 ore cat ne-am plimbat prin Zermatt ne-am holbat ca prostii la poarta noua. Serios va spun. Totul este perfect. Din fata veneau turisti care coborau de pe munte si turisti ca noi, care doar s-au plimbat, am vazut multe carucioare cu bebei, multe animalute venite si ele in vacanta.

Zermatt-ul este situat la altitudinea de 1616m, nu e o altitudine mare, dar aerul este foarte curat si nu cred ca numai de la faptul ca este o statiune nepoluata.

Toti turistii se indreptau, normal, spre atractia Zermatt-ului si anume Matterhorn 4478m, muntele golas, cu forma de dinte ciobit, rupt, cel mai fotografiat munte din lume.

Inainte de a ajunge la punctul de unde se vede varful, am studiat si admirat si noi putin casele despre care vorbea TORA INGRID si MARIANA. Intradevar, aceste case sunt unice, foarte frumoase, ce bine se pastreaza si sunt ingrijite, pline cu flori si decorate cu obiecte rustice, traditionale.

In momentul cand am ajuns in locul de unde se vedea deja, Varful Matterhorn era acoperit de un nor care se deplasa destul de greu. Tot asteptam sa-i vad frumusetea in intregime. N-am avut noroc sa fie chiar asa. M-am multumit si cu atat. L-am vazut in poze, souveniruri, ciocolate, peste tot doar acest varf era. Aici, privind acest superb munte, m-am hotarat sa-mi schimb aparatul foto. Pentru asemenea peisaje iti trebuie un aparat ca lumea.

Revenind la plimbarea prin Zermatt, in fata bisericii era o formatie care canta atat de frumos si binedispunea lumea...

Desi era deja tarziu nu vroiam sa mai plecam din acest loc. As fi vrut sa mai stau.

In timp ce asteptam in gara, din tren s-au dat jos 2 persoane in varsta cu bagaje multe si cu pisica in suportul special de transportat. Oare cat au platit pentru aceasta distractie? Cazarea, mancarea, drumul, parcarea pe atatea zile...

In gara sunt carucioare de transportat bagajele, iar pentru inchirierea lor platesti garantie 5 franci.

Calatoria cu trenul, pe drumul de intoarcere la masina, a fost mai linistit, lumea nu mai era asa de entuziasmata, erau obositi, chiar si al meu copil statea frumos pe scaun, caldura si mersul atat pe jos l-au terminat. In fata mea pe scaun statea un domn, la vreo 40 de ani, un montaniard adevarat, avea si multe bagaje, semn ca a poposit ceva timp prin Zermatt. La acest domn am remarcat privirea care nu si-o mai dezlipea de pe munte. Se vedea pe el cum depana amintiri, la un moment dat il vedeam cum zambea in gol, ca sa zic asa, inca traia poate experienta drumetiilor pe care le-a facut si parea foarte implinit. Pe tot parcursul drumului doar la acesti munti superbi i-a fost tintita privirea.

Poate multi dintre voi considera ca am scris doar prostii si nu am dat prea multe detalii. A fost povestea mea, eu care mi-am dorit sa ma plimb putin prin Zermatt, sa-mi satisfac pofta pe care am avut-o, iar acest vis mi s-a indeplinit.

Repet, nu am avut echipamentul corespunzator, nu mi-am facut temele de acasa in legatura cu toate obiectivele turistice, multe le-am descoperit la fata locului, din pliante, din harti sau din cele vazute.

Si aceasta este povestea unui turist oarecare, amator, nu experimentat, un turist care, din cauza ca a mers cu un copil mic, s-a multumit si doar cu o plimbare prin statiune. Si am mai descoperit ca in Elvetia, desi este foarte scump orice, pentru un tur de recunoastere cum am facut noi, se poate si cu bani putini. Adica putini... ma rog... nu stiu exact cat am cheltuit in Elvetia, poate putin pentru unii si foarte mult pt altii.

Eu sunt fericita ca am ajuns in aceste locuri. Am studiat si ca o concluzie, in viitor imi doresc sa ajung iarasi la Lauterbrunnen, Zermatt si Saas Fee, unde poate si cazarea este mai convenabila. Ma refer la pensiuni, ca la campinguri este foarte ok, in multe este mai ieftin ca si in Austria si sunt mult mai dotate. Dar sa-mi satisfac si eu pofta de a ma trezi si intr-o pensiune din Elvetia. Si de ce nu sa ma duc si eu cu temele facute, cu trasee exacte, sa ma plimb si eu pe ghetari, cu trenuri, cu telecabine, dar pentru asa ceva ai nevoie de multi bani. Eu am observat doar cat plateam intrare la unele obiective mai "terestre". De exemplu cum am platit la Trummelbach 11 franci de persoana, vine cam 70-80 lei total pt 2 persoane sau trenul la Zermatt, cam 100 lei se aduna si acestea sunt doar cateva. Numai in ziua aceea am cheltuit aproape vreo 300 de euro, zic euro pt ca am mai platit si cu cardul si mi-e mai usor de calculat asa. Poate si mai mult, souvenirurile nu le-am pus in calcul si care sunt al naibii de scumpe.

Si timpul. Mi-ar trebui sa-mi petrec un concediu intreg in Elvetia, la cate sunt de facut si de vazut... Eu sunt nebuna dupa munte, dar imi trebuie si cateva zile la mare.

Ajunsi inapoi la masina, ne gandeam ca vom plati foarte mult, dar nu a fost asa. Am achitat 4 chf pt 2 ore. Pentru 4h era 7, pt 8h era 13, iar pentru o zi 14,5 chf.

Cu aceasta vizita am incheiat calatoria noastra scurta de 3 zile prin Elvetia, dar timp in care am vazut foarte multe si ne-am minunat la orice. Am mai spus, am evitat, din start, orasele mari, aveam nevoie de munte, suntem satui de orase. La batranete vom vizita doar orase, desi ma indoiesc de acest lucru.

Ajunsi inapoi in Visp, ne-am continuat drumul spre Chamonix, dar inainte am oprit la Camping SWISS PLAGE, adresa click aici dar nu ne-a placut, era foarte cald, n-am fi rezistat, asa ca seara am ajuns la Chamonix, unde de abia am gasit cazare.

De la receptia Campingului Swiss Plage mi-am luat pliante, iar intr-unul este descris CEL MAI MARE LAC SUBTERAN DIN EUROPA si anume LAC SOUTERRAIN ST LEONARD. Adresa click aici Si aici imi doresc sa ajung.

Oricum, cuvintele sunt de prisos, mai bine las pozele sa arate frumusetea locurilor. OK?

Va urma...

urmatorul review din serie il puteti gasi aici - nota webmaster

Trimis de Alina Morar in 31.08.10 13:31:03

VIZUALIZĂRI: 8091 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ianis nu avea stare, tot timpul era in miscare

creivean [31.08.10 13:40:42] »

Altă filă, din extraordinara poveste trăită în vara asta. Felicitările mele.

pepsi70ro [31.08.10 14:23:19] »

Superb povestit, toata admiratia mea insotita de toata aprecierea, felicitari!

dannek [31.08.10 14:26:39] »

Extraordinarrrrrr superb!!!!!!

In Elvetia se intra tot bu cartea de identitate??

De unde ati fost cazati in Austria si pina aici ce distanta este?

Cit costa intrarea in tunel!

magdalena [31.08.10 14:30:20] »

Frumos povestit si, intr-adevar, o mare aventura cu un copil de varsta fetitei mele mici.

Intr-o zi voi ajunge si eu aici pentru ca am pe cine sa vizitez!

Atunci am sa iti cer mai multe informatii.

Si un SB, evident!

Alina Morar [31.08.10 15:13:42] »

DANNEK

In Elvetia nu ne-a controlat nimeni la vama, am avut la noi si buletine si pasapoarte.

La Zermatt am mers din Lauterbrunnen, unde am dormit la Camping Jungfrau. La anul intentionez sa fac excursie din Italia la Zermatt si Saas Fee, daca voi putea.

Nu stiu despre ce tunel vorbesti, m-a mai intrebat cineva. Eu am trecut doar pe sub Mont Blanc din Chamonix si am platit 35,10 euro. Scump ca dracu!

piti [31.08.10 15:22:47] »

Dar ai primit doua sticle de apa minerala ...)))

Sau nu ?

Alina Morar [31.08.10 15:25:02] »

DANNEK

Stai asa, daca te referi la Lotschberg Tunnel, am platit 20 chf.

PITI

Nu n-am primit nici o apa. Trebuia?

piti [31.08.10 15:33:29] »

La coada la care se sta la intrarea in tunel, pana la achitarea taxei care pt. noi a fost 38 euro (in 2008), erau masinute mici de la firme distribuitoare de apa minerala sau plata si ofereau fiecarui ocupant al masinii cate o sticla de 250 ml. Deh, 2010 an de criza.

O mica completare la impresiile tale: prin Zermatt curge un rau involburat a carei culoare te pune pe ganduri, e de un alb galbui laptos tulbure. Cred ca e de la cum dizolva apa aceea roca ce o intalneste in cale.

Seara ati vazut turma de capre ce se intorc de la pascut prin mijlocul statiunii? (o chestie comerciala zic eu).

Alina Morar [31.08.10 15:52:36] »

Am observat si eu acea apa, poate se vede si in poze.

Turma nu am prins-o, seara eram deja la Chamonix.

Alina Morar [31.08.10 15:53:25] »

La palatul ala de gheata ati fost?

piti [31.08.10 16:07:06] »

Am verificat pe " impresiile " scrise de @mariana daca le pot numi asa (deh scriere de incepatoare). Nu a pomenit nimic de palatul de gheata, [dar] am fost si acolo.

Poate ma apuc sa scriu si eu mai amanuntit despre cum e acolo, dar nu prea am timp si ma cam feresc sa scriu impresii dupa ce @pepsi a spus undeva intr-un ecou sau pe forum ca i se pare ciudat ca intr-o familie sa aiba cont pe AFA si sotia si sotul . Eu m-am simtit, cu toate ca impresiile mele nu s-au suprapus cu ale soatei .

biancuta [31.08.10 16:25:35] »

Si voi ati avut un concediu minunat de care va amintiti cu placere! Eu am niste neamuri apropiate care merg frecvent si in Austria si in Elvetia, povestesc mereu cat e de frumos acolo! Felicitari pentru frumoasa prezentare!

Alina Morar [31.08.10 16:26:59] »

Eu una, nu am nimic impotriva, chiar te rog si pe tine si pe Mariana sa scrieti mai multe despre aceasta tara pe care, cred ca sunteti singurii de pe acest seit, o cunoasteti foarte bine.

Asa mai luam si noi unele detalii. Si am mai vazut ca aveti niste poze superbe.

La Saas Fee ati fost?

mariana.olaru [31.08.10 16:40:41] »

Am admirat pasiunea şi sinceritatea cu care ai scris acest review. Ca una care am trecut la rândul meu prin Elveţia, subscriu la toate impresiile tale: frumuseţea aparte a locurilor şi a oamenilor, ordine şi curăţenia atotînstăpânită, respect fără margini pentru floră şi faună, răbdare şi politeţe faţă de semeni, indiferent de etnia lor, dar şi reguli stricte, la respectarea cărora e obligată toată lumea în aceeaşi măsură, preţuri pipărate pentru buzunarele noastre, dar se pare comode pentru localnici.

Cel mai mult mi-a plăcut acest pasaj:

A fost o poveste grozavă, scrisă din inimă!

piti [31.08.10 16:46:23] »

La Saas Fee nu am fost, poate daca la anul ne tine punga mergem impreuna. Am citit ca e o statiune inconjurata de cateva zeci de piscuri de peste 3500 m altitudine, un fel de Zermatt la scara ceva mai mica.

pepsi70ro [31.08.10 17:38:37] »

@piti, nu lua litera de lege ce spun eu, sunt un simplu utilizator care mi-am spus o parere undeva.

In cazul vostru cu siguranta am gresit, dar au fost cazuri cand intr-o familie au existat mai multe conturi, votandu-se unul pe celalat.

Repet nu este si cazul vostru pentru care am tot respectul si consideratia!

....iar un lup de mare cand spune asta, sa stii ca asa-i!

piti [31.08.10 17:45:59] »

Multumesc! Saptamana viitoare scriu. Va fi tot despre munte, sunt un bolnav cronic deci irecuperabil.

trandafir 1970 [31.08.10 17:56:48] »

Un alt episod interesant din vacanta voastra reusita! Felicitari!!!

georgiana [31.08.10 18:03:21] »

Felicitari@Alina Morar, pentru frumoasele impresii!

@piti,

Eu nu am nimic impotriva daca dintr-o familie scriu unul sau mai multi membri, chiar mi-e simpatica ideea!

Dar sa nu se voteze unul pe altul, asta ar fi important!

Va felicit pe amandoi ca ne incantati cu frumoasele vostre povestiri de vacanta, care sunt deosebit de utile si interesante!

piti [31.08.10 18:15:23] »

@georgiana

Webmasterul poate verifica rapid si simplu si daca exista un singur vot incrucisat intre noi cer banare definitiva a ambilor .

Andox [31.08.10 18:22:09] »

@Alina Morar, excelenta povestea ta, nu sunt deloc prostii, mie chiar imi place sa citesc cum a simtit turistul nu date tehnice de care este plin netul.

danoradea [03.09.10 11:55:45] »

Frumoase locuri, cred ca m-as putea obisnui sa traiesc aici, Elvetia este dupa Grecia una din preferatele mele. Felicitari pentru review

luciaoradea [03.09.10 12:50:27] »

Frumoase poze, interesant review.O experienta de vacanta reusita!

Alina Morar, biancuta, dannek, danoradea, georgiana, luciaoradea, magdalena, mariana.olaru, piti
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zermatt: