ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2010
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 27.07.09
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 [ani]

Mergeti cu inima deschisa catre Paradis Village Hotel din lantul Hotelier Tzokkos

Buna ziua,

Azi am primit pe e-mail inca un ecou despre Victoria Palace, de la echipa " Am fost acolo" si din curiozitate am intrat pe site.

Am recitit si am citit multe alte noi review-uri si mi-am amintit de experienta negativa traita in iulie 2009 cand am fost la acest hotel care doar pare de 5 *****. [autoarea se refera aici la cu totul alt hotel, Victoria Palace din Sunny Beach, Bulgaria si la vacanta sa acolo, in 2009 - nota webmaster]

Anul acesta in iunie, am fost pentru 12 zile in Cypru, la Hotel Paradise Village din lantul hotelier Tzokkos. Nu am cuvinte sa descriu ce inseamna pentru acestia conceptul all inclusive, si cum erau tratati turistii. Da intr-adevar cei de acolo stiu sa faca turism!!!

Hotelul avea doar 3***+, dar conditiile si serviciile depaseau net cele 5***** ale asa zisului H Victoria Palace.

Iar servitul mesei era deosebit, incepand cu curatenia fetelor de masa, a veselei, si continuand cu diferitele feluri de mancare (numai la masa de pranz existau cel putin 10 feluri de mancare la care se adaugau salatele deosebite si fructele, plus deserturile).

La masa de seara erau cu totul alte feluri de mancare, iar resturile nu erau reciclate cum am vazut ca se procedeaza la alte restaurante.

Personalul asigura servicii de inalta calitate, intotdeauna bine dispusi si gata sa te serveasca. Si doamna Administrator a restaurantului era permanent prezenta in zona, intreband turistii ce si-ar mai dori.

Echipa de divertisment era permanent prezenta, in fiecare seara avea alt program si era in permanenta pe langa piscina de copii, jucandu-se cu ei.

Prosoapele erau schimbate zilnic, fiind de un alb imaculat, curatenia era asigurata zilnic. Nici nu se simtea cand intrau si ieseau menajerele.

Impresii despre Aya Nappa?

Este o statiune frumoasa in special pentru tineri si familii tinere, cu multiple terase si baruri ce se intind pe esplanada. In fiecare seara ai altceva de facut, de vazut de vizitat...

Noi am inchiriat o masina de acolo, cu 15 euro/zi si am vizitat 1/2 din Cypru, incepand cu orasul Larnaka, Papfos, Stanca Afroditei, Capo Grecco, o multime de muzee, mozaicurile din Papfos, manastirea Kikkos- cea mai bogata manastire in moaste, dar si bogata in general.

Am vizitat o multitudine de locuri, am vazut noi obiceiuri, un nou concept de " sat"... care de fapt arata ca si o suburbie de oras. Trebuie sa mentionez ca am avut drept ghid o strasnica romanca, stabilita in Cypru de cativa zeci de ani, dar care in inima ei tot romanca a ramas si care ne-a dovedit inca odata ca daca stii sa faci turism, poti sa-l faci si intr-o tara plina de piatra, si sa vinzi turismului chiar piatra (vezi exemplul cu piatra Afroditei). Ea conduce alaturi de familia ei un lant Hotelier avand printre altele si H precum si in Paphos Pascalia Hotel si arata ca stie ce face, face turism adevarat si o face cu pasiune de roman, nevoit sa plece in alta tara ca sa poata face turism cu profesionalitate.

Pacat de frumoasa noastra Romanie, pe care nu stim sa o promovam si sa o punem in valoare!

Vremea a fost deosebit de frumoasa in iunie, adica temp intre 24-30 grade Celsius, dar cu un grad de umiditate mare dimineata si seara.

Sa va mai spun ca pentru 12 zile cu tot cu transportul cu avionul ne-a costat familia (compusa din 2 adulti+1 copil) exact cat ne-a costat 6 zile la H Victoria Palace, adica 850 euro?

Da asa e... atat ne-a costat pt 12 zile, cu mentiunea ca ne-am facut rezervarea din luna febr, pt luna iunie. Am dat avans 10% pt rezervare si diferenta am platit-o cu 2 sapt inainte de a pleca.

Trebuie sa mentionez ca eram primele 2 familii de turisti romani, la acel Hotel Paradis Village din Aya Napa, in rest erau suedezi, nemti, rusi, norvegieni si bineinteles englezi si irlandezi.

Acolo am putut face diferenta intre cum este tratat turistul in Bulgaria si turistul in Cypru, cu aceeasi bani alocati. Diferenta de la cer la pamant... in Bulgaria e tiganeala... Desi turistul roman e printre cei mai buni platitori, si dintre cei mai seriosi (bineinteles ca fiecare padure isi are uscaturile proprii-adica gitanos, tzigani, etc... si nu numai) e pacat ca se lasa calcat in picioare si accepta ce i se ofera... adica sa plateasca pt 5**** si sa primeasca doar 2**... acceptand la propriu sa fie furat pe fata.

Mare pacat!

Citind acum review-urile bune despre Victoria Palace ma gandesc oare si-or fi revenit? Oare si-a dat seama managerul hotelului ca pierde turistii, ca acestia comunica parerea... si ca un turist nemultumit poate sa-ti indeparteze alti 50 posibili vizitatori? Ar fi bine sa-si fi revizuit comportamentul si serviciile... insa ceva ma face sa cred ca nu e asa, ci doar ca sunt oameni mai rabdatori pe lumea asta si care accepta sa primeasca mai putin decat pentru ceea ce a platit.

Cred ca m-am intins cam mult la vorba si risc sa va plictisesc... inchei spunand ca nu merita cheltuiti banii munciti de dvs. la Victoria Palace... incercati si altceva, tintiti mai sus, catre servicii mai bune, pe aceiasi bani alocati!

Inchei... cu tot respectul pentru turisti!

Trimis de lacrimas34 in 31.08.10 11:58:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU. A mai fost în/la: am vizitat aprox 1/2 din Cypru, printre care zona Larnaca, zona Papfos si muntii...

VIZUALIZĂRI: 4194 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lacrimas34); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Larissa
[02.12.11 22:14:43]

Te rog frumos, unde e situat hotelul, pe/lângă, la ce distanță de plajă și de centrul orașului? Pe jos, în cameră, este mochetă sau gresie? Și, prin mesaj privat, te-ar deranja dacă mi-ai da și mie numărul agenției cu care ai fost? Mulțumesc mult!

Larissa
Alte impresii din această RUBRICĂTsokkos Paradise Village: