ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2010
AUG-2010
2 AD. + 2 COPII

Mai bine ca in Bulgaria, senzational in comparatie cu Romania

Sejur: 14.08.2010 - 21.08.2010, ALL INCLUSIVE

Inanite de plecare am cautat si eu ca tot "rumanul" impresii pe net. Nu prea am gasit mare lucru sau informatiile erau foarte vagi. Asa ca am sa incerc sa fiu cat mai succint, si sper eu, de ajutor pentru cei care isi doresc un sejur la Flegra Palace.

Am calatorit cu masina personala, 2 adulti si 2 copii, din Bucuresti - timp estimat circa 10 - 11 ore. Am plecat la ora 01,00 de acasa si am ajuns aproximativ la ora 14,00.

Hotelul este amplasat chiar la sosea, pe partea dreapta a drumului la circa 3,5 km de statiunea Chanioti si la circa 800 m de intrarea in Pefkohori.

Cazarea a decurs foarte repede. Toate documentele de cazare erau deja intocmite. Nu a fost nevoie decat de seria de pe unul din pasapoarte, iar in circa 5 minute am fost deja in camera.

Complexul Flegra Palace contine mai multe corpuri de cladiri cu 1 etaj sau doua amplasate circular in jurul piscinei.

Camera s-a dovedit a fi impecabila. Un pat matrimonial imens + 2 canapele tapanoase extensibile. Curatenie exemplara. Am nimerit in corpul din fata piscinei, la parter... de pe terasa direct in piscina... Pe terasa sezlonguri de plaja. MINUNAT!!! Barul in dreapta... sucuri pentru copii la discretie. Pentru adulti multa bere si ceva alcool. Cum insa pe mine nu prea ma pasioneaza sportul acesta nu intru in detalii.

Apa din piscina foarte curata si recirculata permanent printr-un sistem ingenios de mini casacade. Barul se intinde printr-o extensie de sticla chiar deasupra piscinei, loc in care te poti adaposti de soarele naucitor... si incalzi privirea cu picioarele doamnelor ce trec pe deasupra.

Intrarea in piscina se face gradual de la 0,2 m pana la aproximativ 1,8 m.

Plaja este la circa 150 metri... peste sosea. Cam 300 de metri lungime si vreo 15 latime. Nisipul are o granulatie destul de mare. Sezlongurile sunt echipate in fiecare dimineata cu prosoape albe, parfumate. Poti inchiria aceste sezlonguri pentru toata ziua, cu conditia de a comanda si consuma diferite bauturi de la barul amplasat pe plaja. 1 apa plata 0,5 ml = 1 euro, 1 cafea, expresso, capucinno, etc = cca. 3,5 euro, etc. Lucrul bun este ca poti comanda orice, adica numai apa sau orice alta combinatie, iar pentru fiecare sezlong ocupat trebuie sa existe o comanda. Comenzile incep sa fie luate de catre cei ce deservesc barul de regula dupa ora 11,00 A. M. Asa ca si aici daca vrei sa scapi fara nici un ban luat, vii pe plaja la ora 8,00 iar la 11,00 pleci si continui la piscina. Oricum pentru cei cu "puradei" nici nu prea este recomandata plaja dupa aceasta ora. Soarele este NAUCITOR. In viata mea, pe litoralul romanesc nu am facut basici in talpi, de la fierbinteala nisipului...

OK acum despre masa. Depinde de persoana si de cat de snob sau simandicos esti. Rata cu portocala sau curcan cu ananas, file de peste exotic, cartofi prajiti, musacale, salate grecesti, copanele de pui, paste, pilafuri, etc. Circa 8 - 9 feluri de mancare la fiecare masa, diferit de la o zi la alta. Orice si oricat poti duce. In cele 8 zile state nu a existat nici macar o zi in care felul de mancare sa se repete. Inghetata si sucuri la discretie. Sistem de servire tip bufet... si o surpriza placuta... 2-3 ospatari romani.

In rest multi rusi. Mananca de zici ca-s picati toti din Siberia si veniti special pentru cine stie ce concurs gastronomic. Nu a fost zi sa nu ma-ntreb unde au putut sa bage atata mancare... si bautura... Desi puteai comanda whiski, rusul patriot o tinea pe vodca... multa vodca... vodtca ca pe apa...

... si in fine o bila neagra. Unul din criteriile pentru care am optat pentru Flegra Palace a fost si faptul ca in prezentarea hotelului se pomenea de posibilitatea de a te conecta la net. Conexiune la net aveai dar numai contra cost, in sistem PREPAY. Si ce costuri: 90 minute = 5 euro, 200 minute = 10 euro, 500 minute = 15 euro, 1 zi = 15 euro, 3 zile = 30 euro etc. JAF la drumul mare. In fine dupa vreo doua zile in care mi-am jurat sa nu achizitionez cartele preplatite pentru net am cedat si am luat una pentru 3 zile, nu de alta dar am avut de rezolvat si ceva probleme pentru servici...

Bun. Parere generala: EXCELENTA. De departe peste romani sau bulgari. Cei drept sub Antalya, dar una peste alta ne-am simtit foarte bine.

Trimis de adrian.cristea in 31.08.10 10:00:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Chanioti

VIZUALIZĂRI: 6219 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian.cristea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

celeste [31.08.10 15:04:21] »

Util review, dar spune-mi si mie te rog intrarea in mare cum era, erau pietre? Din cate stiu eu parca ii zice Hanioti, nu de alta dar am fost si eu anul trecut de am vizitat statiunea (am stat in Kalithea). Oricum punctaj maxim.

adrian.cristea [01.09.10 06:22:29] »

Este o scapare pentru care imi fac mea culpa.

Adevarat in apa erau destul de multe pietre... Dar, din sejururile anterioare pot sa recomand cu mare caldura plaja din Paliouri. Situata la circa 6 km de Pefkohori, plaja si apa sunt senzationale. Sistemul de plata pentru sezlonguri este asemanator cu cel descris in prezentarea pentru Flegra Palace.

Intrarea in apa se face treptat, asemanator cu ce avem noi la Mamaia, iar nispul din apa este fin si placut la atingere... Despre calitatea apei cred ca nu trebuie sa mai fac nici o remarca...

Andro_13 [01.09.10 12:12:49] »

1.iti trebuie neaparat pasaport? eu merg doar cu prietena... avem amandoi peste 18 ani... nu e deajuns CI la intrarea in hotel?

Andro_13 [01.09.10 13:47:27] »

Dar aer conditionat aveau in camere?

adrian.cristea, celeste, horicav
    Alte impresii din această RUBRICĂFlegra Palace Hotel: