ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 09.05.10
JUL-2010

Foarte multumiti

Dupa cum spune si titlul, am petrecut o vacanta de vis in aceasta vara la turci. Poate si pt. ca e prima data cand mergem in Turcia la UAI. Sunt convinsa ca exista hoteluri mult mai bune, dar am incercat sa gasim ceva in limita bugetului.

Am plecat din Bacau cu avionul (nu stiu daca am voie sa dau numele agentiei, au fost f. seriosi, ne-au asigurat transportul Iasi-Bacau (initial trebuia sa zburam din Iasi). Fiind primul meu zbor cu avionul, am avut ceva emotii, dar a trecut f. repede, aprox. 50 minute a durat zborul, fara peripetii, goluri de aer, etc.

Pe aeroportul din Antalya ne-au intampinat cei de la agentie si ne-am urcat rapid in autocar, iar pana la hotel am facut 15 min. , Lara fiind si prima statiune de dupa aeroport (11km). Am ajuns tarziu, pe la 21.45, cina se terminase la 21.30 si am asteptat ora 0.00 sa luam cina tarzie, care nu era atat de bogata insa puteai alege o supa calda, paste sau fructe.

Initial am platit pt. camere cu land-view, dar la receptie am dat 15 dolari si am primit o camera la etajul 7 cu vedere partiala spre mare si spre hotelul alaturat (Titanic). Tot atunci ni s-au pus si bratarile la mana.

Hotelul Miracle e deschis din 2005 si are o capacitate de 694 camere

Camera ni s-a parut foarte spatioasa, era curata, un pat matrimonial si inca unul single, mocheta pe jos, seif gratuit, telefon, oglinda, balcon, Tv la care ne uitam pe ProTV international, AC atat de necesar (am prins si temperaturi de 40grade), frigider care era umplut zilnic gratuit cu bauturi racoritoare, bere si apa minerala.

In baie totul stralucea de curatenie, cada si dus, uscator de par, aveam la dispozitie sampon, balsam, lotiune de corp, gel de dus, casca pt. par, dischete demachiante si betisoare de ureche.

In camera, intr-un sertar, am gasit ac si ate de toate culorile plus un nasture si o agrafa.

In general hotelul mi s-a parut foarte linistit, niciodata nu am auzit galagie, lifturile erau super-rapide, iar la parter existau niste magazine de unde puteai sa-ti mai cumperi una-alta (articole de plaja, suveniruri, haine&posete, etc).

Plaja (blue-flag) e privata, cu nisip f. fin (din aceasta cauza am si ales Lara), sezlongurile mereu libere, prosoape gratuit de la hotel pe care le puteai schimba oricand doreai daca se udau sau se murdareau pe baza unei cartele pe care am primit-o la receptie cand ne-am cazat. Daca pierdeai cardul, trebuia sa platesti 10 euro. Exista si un ponton, cu niste perne mari pe care poti sta la plaja, de unde poti cobori direct in apa, care era curata si foarte calda.

De la hotel la plaja trebuia sa traversezi o gradina cu verdeata, foarte ingrijita (zilnic am vazut gradinari care tundeau iarba sau curatau aleile). Intr-un colt mai retras al gradinii, un mic coltisor de rai cum ne-am fost noi obisnuit sa-l numim, se puteau servi goezleme zilnic intre orele 12-17 (gratis, bineinteles). Pentru cine nu stie, goezlemele sunt ca niste placinte din foi de aluat coapte pe o plita si umplute cu carne, spanac, cartofi sau simple, cu zahar (cele dulci erau preferatele noastre). Tot acolo erau baldachine unde te puteai relaxa.

Mancarea- buna si multa, pt. toate gusturile. Cam condimentata, ce-i drept, mai ales specialitatile turcesti. Noua cum nu prea ne place carnea de oaie/miel, am mancat mai mult pui, peste, paste, orez, etc. Existau 4 restaurante a la carte (turcesc, italian, mexican si pescaresc), la care trebuia facut rezervare in prealabil si platit o taxa de 10 euro. Noi am mancat doar la restaurantul principal, Turcoaz, mancarea era suficienta si diversificata, am baut doar apa minerala, sucuri la dozator (destul de bune) si Cola, Fanta, Sprite, bere. Nefiind consumatori de alcoolice mai tari, chiar nu am cerut si nu stiu exact ce si care se plateau. Cafeaua nu era f. concentrata, dar era baubila: D In schimb, dulciurile erau dementiale, am bagat baclava si torturi la greu (de asta am ajuns acasa cu 2kg in plus). Pentru cei care tin regim, exista si diet-bufet.

Exista bar si la piscina, unde pe langa bauturi puteai sa mananci si fast-food, cartofi copti f. buni (cu unt si smantana, branza, etc), inghetata intre orele 15-17.

Alt bar pe plaja, unde de asemenea puteai servi ceva de mancare si/sau bauturi racoritoare.

La piscina era zilnic aglomeratie, poate si pentru ca acolo era mereu prezenta echipa de animatie a hotelului si organizau diverse concursuri si jocuri. Era deranjant faptul ca toate sezlongurile erau ocupate de la primele ore ale diminetii, cu toate ca peste tot erau anunturi care interziceau rezervarea sezlongurilor. Oricum, noi am preferat marea si nu apa cu clor din piscina. Doar intr-o singura zi am fost la topoganele de la piscina sa le incerc, dar m-am plictisit repede si am fugit din nou pe plaja. Chiar si acolo veneau cativa animatori ai hotelului si te indemnau la "aqua gym" sau "voleyball beach".

In fiecare seara de la ora 20.30 erau mini-spectacole (intr-o seara a fost circ, in alta seara turceasca cu dansatoare din buric si dansuri traditionale populare), iar pt. copii era mini-disco. Am avut si artificii intr-o noapte.

Gratuit mai poti beneficia de sauna, baie turceasca, mini-golf, tenis de masa si tenis de camp (am fost si noi intr-o zi pe terenul de tenis, dar am platit 10 euro inchiriatul echipamentului: paletele si mingile), trasul cu arcul, fitnesul.

Cu plata: masaj, internet (doar in lobby era wireless, daca nu aveai pc-ul cu tine exista si buisness center unde poti avea acces la net contra cost), solar, doctorul, coaforul, etc.

Aproape zilnic am "inchiriat" sahul/tablele, carti de joc, scrable - lasai garantie 5-10 euro, iar cand le returnai iti luai banutii. Existau si cativa fotografi asa-zis profesionisti care te "ademeneau" la sedinte foto contra cost pt. a ramane cu poze profi din sejurul de 5*.

Peste drum de hotel exista un mic bazar, insa preturile sunt destul de mari (bineinteles, totul se negociaza).

Cam astea sunt impresiile mele, noi ne-am simtit f. bine si probabil vom mai merge in Turcia, dar vrem sa incercam si alte hoteluri.

Pentru cine are intrebari, nu ezitati sa mi le puneti, va raspund cu placere.

Trimis de geany_m in 30.08.10 23:22:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3267 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geany_m); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P31 la tenis, am dat jos cateva calorii

fluturas1*
    [30.08.10 23:43:56]

În marea majoritate a hotelurilor din Turcia sunt condiții destul de bune.

[30.08.10 23:59:58]

Asa am auzit si eu... toti mi-au spus ca daca aleg Turcia, neaparat la 5*!! Altfel risc sa fiu dezamagita...

vali_tulcea
    [31.08.10 12:06:23]

Si acum, dupa ce ai fost in turcia, vei fi dezamagita de faptul ca nicaieri nu vei mai intalni serviciile de care ai avut parte acolo..

Felicitari pt vacanta reusita!

S_Andrei
    [31.08.10 18:14:47]

Din pacate nu am mai prins loc la Miracle Resort pentru 17.09 si am ales Iberostar - Belek. Sper sa fie ok si acolo. Oricum, dupa impresiile legate de Miracle Resort pentru la anul vom face mai din timp rezervare si sper ca vom avea parte de aceleasi servicii de calitate Multumim ptr descriere!

Fr_Titus
    [01.09.10 09:49:24]

Mergem si noi in 17 septembrie. Am auzit doar lucruri bune despre Miracle, dar mai am o intrebare. Merg cu cei doi copii, de 6 si 2 ani si nu mai am chef sa duc lapte cu mine. Oare gasesc lapte pentru amiaza si seara la restaurant? Anul trecut am fost la Kervansery Kundu si acolo se gasea. Multumesc.

[01.09.10 18:38:37]

@Fr Titus, eu am vazut lapte la aproape orice masa, adevarul ca nu am dat importanta f. mare pt ca de obicei nu prea consum lapte. Dar mai mult ca sigur vei gasi, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji in privinta asta.

Concediu placut!

Fr_Titus
    [02.09.10 12:02:44]

multumiri pentru promptitudine

Emma M
    [10.09.10 09:21:21]

ma bucur ca ati fost multumiti de servicii, eu luni plec la Miracle si vreau sa te intreb cateva lucruri:

- mini barul este gratuit tot impul sejurului?

- exista am inteles un mijloc de transport de la hotel pana in oras, in Antalia? Dolmus? Ai idee despre asta, ce imi poti spune?

Astept vesti si multumesc mult!!!

[10.09.10 21:55:41]

Emma, cat am stat noi, mini-barul a fost gratis. Ne umplea zilnic frigiderul, dimineata.

Despre mijlocul de transport nu stiu sa-ti spun. Pe noi ne-au asteptat cei de la agentie la aeroportul din Antalya si ne-au dus cu autocarul la hotel (transferul a fost gratis), care e foarte aproape, la aprox. 15 min. de aeroport. La fel si la intoarcere. Cat timp am stat la hotel nu am fost in Antalya niciodata.

In schimb stiu ca sunt taxiuri in fata hotelului la orice ora din zi si din noapte.

Concediu placut!

presario
    [10.09.10 22:05:38]

Emma M - unele hoteluri din aceasta zona au minibus gratuit spre/dinspre Antalya, la ore fixe.

Nu stiu daca Miracle are. Eu am stat la Concorde, care e in apropiere de Miracle.

Am mers in Antalya-oras cu dolmusul (un fel de maxi-taxi local).

Intrebi la receptie care dolmus (ce numar) merge in Antalya, depinde si in ce zona a Antalyei vrei sa ajungi. Cu acel dolmus mergi si tot cu ala te intorci. Costa cam 1 Eur, ceva de genul asta, depinde pana unde mergi.

Eventual poti merge cu taxi, costa cam 10-15 Eur.

Recomand in Antalya - zona veche a orasului, portul, bazarul, iar pt cumparaturi este mall-ul Migros ( la iesirea din Antalya catre Kemer) sau Deppo Outlet (care este chiar langa aeroport) .

ancutzika
    [16.11.10 17:13:00]

Buna, Geany_m. as vrea mai multe detalii mancare, si absolut orice. vreau sa mrg in 2011 la Miracle. si vreau sa stiu cam tot. imi poti da un id de mess? sau mail? multumesc.

[16.11.10 21:36:56]

Ma poti contacta pe geany_m81@yahoo.com si-ti raspund la alte intrebari, daca mai ai. In mare, cred ca am scris destul de detailat despre sejurul de la Miracle. O zi buna!

gioko
    [18.01.11 12:26:56]

Buna, as vrea sa pun si eu cateva intrebari (pe care de altfel le voi adresa tuturor celor care au fost aici, in speranta ca cineva imi poate da relatiile care ma intereseaza):

1) daca copii pana la 12 ani platesc bilet intreg, jumatate de bilet sau deloc;

2) daca exista tobogane mari (si pt. adulti) si daca trebuie sa platesti ceva in plus pt. folosirea lor;

3) daca exista bar pe plaja;

4) daca exista vin demisec sau de alt fel (chiar si de provenienta turceasca)... pun aceasta intrebare intrucat majoritatea celor care au postat reviewuri au scris doar despre bere, rom, gin, etc;

5) daca sucurile erau doar la dozator... si daca macar asa gaseai ceva asemanator cu cola sau fanta (imitatii voiam sa zic).

Anul trecut al fost alaturi la Rixos Lares si a fost superb, insa nitel mai scump... problema e ca vreau sa incerc si altceva.

Multumesc anticipat.

[18.01.11 12:30:14]

gioko, nu trebuie sa pui aceleasi intrebari la fiecare review. Foloseste rubrica "scrie o intrebare " click aici si toti care au fost la Miracle vor primi o instintare cu intrebarile tale si iti vor putea raspunde.

[19.01.11 20:54:53]

Gioko, iti voi raspunde pe rand la ce stiu:

1. Noi nu avem copii, deci chiar nu stiu ce sa-ti spun aici... cred ca depinde de agentia de turism cu care mergi.

2. Da, exista piscina separata pt. copii si piscina cu cele 3 topogane pt. adulti, vezi ca am atasat si 2-3 poze cu ele.

3. Da, exista bar pe plaja cu bauturi racoritoare (sucuri, bere), iar dupa ora 12 au si snackuri (sandwichuri, cartofi prajiti, salate). In unele zile am avut si pepeni gata curatati si feliati.

4. Este si vin, dar noi am gustat o singura data si nu ne-a placut (era gratis).

5. Sucuri la dozator peste tot: si la restaurante, si la barul de la piscina si la cel de pe plaja, cola, fanta si sprite. Noua chiar ne-au placut. La restaurant mai erau la dozator sucuri de fructe (mere, ananas, piersici, etc) dar parca nu atat de bune.

Noi nu am fost la Rixos, dar la Miracle chiar ne-a placut.

gioko
    [20.01.11 08:13:44]

Multumesc Geany M pentru informatii (apropos eu sunt persoana care ti-a dat acceeptul pe mess... am aflat id-ul tau de pe forum).

Sa stii ca si la Rixos tot gratis era vinul si era bun... nu foarte bun, dar acceptabil.

M-am uitat peste fotografiile postate si pot sa ma declar satisfacut... mi-am facut o parere.

Sa auzim numai de bine.

commandorsteel*
    [20.01.11 09:08:18]

un review de apreciat. felicitari.

este de recomandat sa se achizitioneze pachetele de vacanta incepand de la sfarsitul lunii februarie, inceputul lui martie. asta in cazul in care se stie perioada de concediu. sunt reduceri bune

[21.01.11 09:34:42]

Gioko, daca mai ai intrebari iti raspund cu placere (scuze, nu m-am prins de la inceput cu adresa de mess). Sa ai un concediu placut!

laura81
    [10.04.11 12:28:44]

cum e apa din piscine apa dulce sau sarata?

[10.04.11 21:28:57]

Cum sa fie sarata?? Ai mai intalnit asa ceva? Eu personal nu.

Era apa tratata cu clor.

mirmicu
    [10.04.11 21:41:31]

geany m,

exista, intradevar, si piscine cu apa sarata (din mare), eu una am auzit. Nu prea este cazul piscinelor care apartin resorturilor turcesti. Intrebarea pusa de laura81 era indreptatita.

ancutzika, commandorsteel*, Emma M, fluturas1*, Fr_Titus, geany_m, gioko, laura81, mirmicu, presario, S_Andrei, tilinka, vali_tulcea
    Alte impresii din această RUBRICĂMiracle Resort Hotel:

• pagină generată în 0.075958967208862 sec