ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2008
DIN: Hunedoara
ÎNSCRIS: 10.06.08
SEP-2008

Surprinzatoarea.... Croatie

Am reusit sa ajungem anul asta in Croatia, o tara impecabila, cu locuri extraordinare. Nu conteneste sa te uimeasca de cand intri (prin Serbia) pana in sud, la Dubrovnik.

Am avut marea bucurie de a avea un concediu de 11 zile departe de casa, calatorind. Am inceput cu o prima noapte de cazare in Parcul Plitvice, la pensiunea Sedra, trezindu-ne dimineata intr-un peisaj de poveste. A urmat parcul Plitvice. Nimic din ce vezi pentru inceput nu te poate pregati pentru ce te asteapta in Plitivice. Din pacate am ramas fara cuvinte in incercarea de a descrie o asemenea minunatie, asa ca va invit sa il vedeti.

Spre finalul zilei, am plecat spre Trogir. Vila Dolce Vita este locul ideal pentru prieteni, familie. Terase cu vedere la mare, terase pline de verdeata, liniste, foooarte mult bun simt din partea gazdelor. Cei dornici de balaceala in Marea Adriatica s-ar putea sa fie dezamagiti de plaja din apropiere, dar poti compensa cu o balaceala in piscina vilei.

Au urmat 8 zile de explorat Croatia, mai exact Primosten, Trogir, Omis, Makarska, Split, parcul Krka, insula Brac, plaja Bol si minunatul Dubrovnik. Ce este impresionant in Croatia? Fiecare oras are o poveste, in fiecare oras este o cetate, iti doresti sa ramai peste tot pe unde umbli.

Trimis de mariaHDR in 18.10.08 15:10:42

VIZUALIZĂRI: 3316 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariaHDR); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Trogir ..... din cetate
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

raluhurezan
[23.05.09 17:22:53]

Buna,

sunt Cristian din Baia Mare; si noi vom merge la sfarsit de august - inceput de septembrie in Croatia; am vrea sa vizitam si Plitvice (rezervatia, parcul); te rugam daca se poate sa ne ajuti cu cateva informatii referitoare la cazare, si ce taxe se platesc acolo (taxe de intrare, cat platim pentru un tur al parcului cu minicarul s.a.m.d); multumim frumos

mariaHDRAUTOR REVIEW
[25.05.09 13:54:05]

Buna Cristian,

Am plecat din Hunedoara, dimineata la ora 5, am iesit din tara pe la Stamora Moravita si am ajuns dupa amiaza la ora 5 in Plitvice unde ne-am cazat pentru o noapte aici http://www.restoran-sedra.hr/. Conditii foarte bune, peisaj superb. Dimineata la ora 10 am plecat catre parcul Plitvice. Sunt mai multe intrari, recomand intrarea nr. 1 pentru a nu rata cea mai mare cascada. Intrarea costa 110 kuna/persoana (1 euro=7 kuna anul trecut), sunt mai multe trasee, 2-4 ore, 4-6 ore, 6-8 ore care combina autobuzul electric, mersul pe jos si vaporul. Noi am ales traseul F, am stat cam 6 ore in parc (recomand apa si ceva de rontait). (http://www.np-plitvicka-jezera.hr/eng/index.php?option=com_content&task=view&id=40&Itemid=55).

Dupa amiaza la ora 6 am plecat catre Trogir, insula Ciovo unde ne-am cazat pentru restul vacantei la vila Dolce Vita. Drumurile sunt impecabile, taxele de autostrada (la sarbi si la croati) le-am platit in euro, am schimbat banuti doar in Plitvice, dimineata inainte de a vizita parcul. Exista case de schimb valutar (atentie la comision, de obicei el nu exista dar....) si banci. Am facut cam 2700 de km in 13 zile, recunosc ca nu m-am simtit o clipa in pericol, exista bun simt in trafic (asta pana apar "jipurile mitocanilor" cu nr. de Romania.

Felicitari pentru destinatia aleasa, recomad Dubrovnik........ te lasa fara cuvinte acest minunat oras, iar daca sunteti dornici de adrenalina, in Omis se poate face rafting, si de asemenea nu uitati sa savurati delicioasele fish plate-uri (platorui cu peste).

Toate cele bune si vacanta frumosa.

raluhurezan
[25.05.09 22:03:36]

Va multumim pentru toate recomandarile facute, dar sotul meu a omis sa scrie ca mergem cu 2 copii (de 1 an si respectiv 3 ani).

Tinand cont ca ati ales deja un traseu pe care ni l-ati recomanda?

Multumesc

mariaHDRAUTOR REVIEW
[26.05.09 11:58:18]

Buna,

Trebuie sa recunosc ca nu am fost atenta la celelate variante de trasee, dar nu sunt decat vreo 4-5 variante. La intrarea in parc o sa vedeti un panou mare cu harta parcului si fiecare traseu este marcat in asa fel incat sa va dati seama pe unde merge, cu ce merge (autobuz electric/ vaporas/ perpedes). Traseele care implica si deplasarea cu vaporul s-ar putea sa fie cele mai lungi.

Am vazut foarte multi parinti cu copii mici (piticii in carut), am ramas chiar impresionata de numarul lor mare, si asta nu numai in parc, ci peste tot in Croatia pe unde am umblat.

Toate cele bune.

dacibeze*
[30.06.09 10:40:22]

Buna, tocmai am citit si eu aceasta descriere pentru ca si eu plec din 22 august in Croatia, tot din Baia Mare si tot cu 2 copii (2. 5 si 5. 5 ani) si ca si raluhurezan as dori sa vizitez Plitvice. Daca doreste raluhurezan sa ma contacteze(bezerita@yahoo.com). Eu cred ca ne vom caza la pensiunea Sedra cu o zi sau 2 inainte, adica pe 20-21 august dupa care plecam in Zadar la Hotel Donat. Am sa postez poze cand vin si am sa va descriu cum a fost.

dacibeze*, mariaHDR, raluhurezan