ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit

Balcik si atat...

M-am intors de la balcik duminica. Ce pot sa spun? Nici nu stiu cu ce sa incep. Poate ca ar trebui sa povestesc despre cat de frumos este Blcikul, dar sincer, nu simt nevoia. De ce? Nu stiu. Poate pentru faptul ca am regretat ca am ales acest sejur din mai multe considerente si aici fac referire la lipsa de ospitalitatea gazdelor.

Ma asteptam oarecum la sageti otravite din partea vecinilor nostrii dragi. Ma confruntasem cu aceste rautati gratuite si anul trecut la Nisipuri. Sunt foarte dezamagita, niciunde in lume personalul hotelier nu coalizeaza impotriva turistilor.

Ce vreau sa spun? Faptul ca seara de seara personalul hotelier se aseza precum tatele de la tara pe marginea drumului, mancau si radeau de turisti cu gura pana la urechi. Si daca s-ar fi intamplat doar 1 data sau doar seara, ar fi fost ok, dar cand esti urmarit pretutindeni de priviri curioase de ce si cat consumi la restaurantul hotelului sau la piscina acestuia, parca uiti ca Balcicul este dragut si din toata vacanta ramai cu un gust amar si cu dorinta de a evita pe viitor vacantele in Bulgaria. Voi reveni cu impresii conturate, imediat ce voi reusi sa trec peste soc si sa imi asez gandurile usor in pagina.

---adaugat ulterior ca al doilea review (?!) si alipit aici de webmaster----

Am ajuns in Balcik marti in jurul pranzului. Atentia mi-a fost atrasa de carosabilul neingrijit, plin de gropi si gunoaie... Pentru cateva secunde am trait cu impresia ca sunt inca in tarisoara noastra draga. Anyway! cu chiu cu vai am ajuns la hotel. Ahilea -acesta era numele lui.

Un hotel ingrijit in aparenta. Am fost cazati in jurul orelor 13, dupa achitarea parcarii (5 leva pe zi), intr-o camera la parter, o alta decat cea inscrisa pe talonul de parcare. Nu ma avut nici un comentariu in aceasta privinta, si sincer nu eram curioasa in privinta motivului pentru care ne-a fost schimbata camera. Aceasta era amenajata oarecum cu gust si foarte curata.

Dupa am despachetat, am avut intentia de a ne prezenta la restaurant spre a lua pranzul, dar am fost opriti de o domnisoara de la receptie, destul de obraznica, din punctul meu de vedere, care intr-o romana stalcita ne-a apostrofat si ne-a determinat sa facem stanga imprejur. Nu aveam dreptul sa mancam la acea ora... trebuia sa asteptam masa de seara. Am tacut si am plecat la plimbare "pedestru" prin statiune.

Dupa vre-o jumatate de zi de mers la pas am ajuns la concluzia ca Balcik nu-i Corfu si ca ma voi plictisi de moarte.

Plaja era... lipsa, dar se putea face plaja pe, pontoane sau pietrele care erau parca asezate intentionat in locul unde de fapt ar fi trebuit sa fie plaja. Nu am avut nici un comentariu cu privire la acest lucru, mai ales ca eu am insistat sa achizitionam acest sejur, desi sotul meu mi-a propus sa punem diferenta si sa fugim inca o saptamana in Corfu. Rau am facut ca nu l-am ascultat...

In fine seara ne-am prezentat sa luam cina. Mancarea este ok, adica este regim de bufet si printre toate preparatele poti gasi ceva, cu, care sa iti poti potoli foamea.

Pe o scara de la 1 la 10 as puncta-o cu nota 7. In fiecare dimineata gaseai; branzeturi (cascaval, branza topita, branza normala), mezeluri (salam, carnaciori, parizer etc), omleta, masline, salate, pateuri cu branza. Dupa parerea mea la micul dejun mancarea era cea mai gustoasa. In ceea ce priveste pranzul si cina, dupa 2 zile imi iesisera pe nas.

Aceasi mancare, doar ca in diferite prezentari. Au astia atata carne tocata gen cea de mici de pe la noi, incat nu au frate ce face cu ea, asa ca s-au decis sa o serveasca turistilor la fiecare masa de pranz si cina in diferite forme (la pranz o gaseai prezentata sub forma unui snitel patrat, iar seara ca pe o chifteluta. De pui, ce sa mai zic? Aceleasi copanele zi de zi. Obosisem sa le mai consum. Am mancat atatea copanele cat pentru cateva luni bune. De ce? pentru ca posibilitatile erau reduse. Preferam puiul in loc de tocatura aia infecta si dezgustatoare.

Intr-o zi mi-am luat inima in dinti si l-am intrebat pe baiatul responsabil cu debarasarea meselor"whole chicken tonight? since we are here only ate chicken or filling in various forms. cook can not cook anything else. ? chicken, chicken again? omg! "S-a uitat piezis la mine si a zis: pui bun! lol... Sa-l mananci tu! mIe mi-a iesit pe nas. !... Prajiturelele si fructele erau bune. Inghetata ok. Sucurile de la barul piscinei... lasau de dorit. In ceea ce priveste serviciul de cleaning in camera... nu exista. Noi a trebuit sa ne rugam de personalul hotelier responsabil cu, cleaningul sa ne dea un sul de hartie igenica.

In 6 zile nu am vazut pe nimeni care sa ne faca curat in camera. Cam atat...

Am vizitat Castelul reginei Maria a Romaniei si Gradina Botanica, dar sincer? Nu cred ca sunt niste motive intemeiate sa vizitezi Balcikul.

PLaja am facut in Albena, desi nu pentru plaja alesasem sejurul, dar dupa ce am vizitat Balcikul, nu am mai avut ce sa facem. Dezamagita? Oarecum, dar nici nu aveam asteptari prea mari...

Ma repet, dar... Balcik NU-I CORFU. Asa ca am decis ca pe viitor sa evit Bulgaria.

Trimis de aimee in 30.08.10 20:20:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4508 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aimee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera hotel ahilea

magdalena
[30.08.10 21:22:52]

In afara de personal ce ne poti descrie despre hotel si masa?

La acest hotel au fost niste prieteni anul trecut si au fost multumiti.

Se putea si mai bine, evident.

fluturas1*
[31.08.10 00:07:08]

Dar despre plaja si despre mare ce ne poți spune că văd că nu ai punctat-o deloc.

bessondm
[31.08.10 16:11:46]

Pacat de sejurul vostru (semi) ratat, dar sa stii ca Balcic nu-i Bulgaria. Sunt atatea alte locuri pe litoralul bulgar unde sa te simti bine.. iti recomand Nessebar-ul, de exemplu.

[31.08.10 18:21:19]

am revenit cu impresii despre ahilea.le putesti gasi in acest review mutate ca si completare de catre webmaster.

[31.08.10 20:39:56]

multumesc mult pentru recomandare,dar sincer ? dupa atatea experiente mai putin placute parca ma bate gandul sa nu mai merg in bulgaria pe viitor,dar cine stie......poate pana la anul imi schimb opinia.

[31.08.10 20:40:36]

never say never!

abmbuc*
[05.04.11 11:26:31]

intentionez sa plec la vara la hotel Ahilea si sunt curios de parcare, daca platesc acei 5 leva pe zi imi este masina pazita sau ma trezesc cu ea sparta/blocata? agentia spune vrute si nevrute si nu m-as prea lua dupa ei. daca m-ati putea ajuta cu un raspuns, doua as fi mai linistit. nu vreau sa-mi stric toate noptile din concediu uitandu-ma pe geam la masina sau gandindu-ma " oare mi-o sparge cineva"

[ spun asta dupa ce citisem un post cu un domn la care ii fusese sparta uncuietoarea intr-o asa zisa "parcare pazita" si auzind tot felul de alte zvonuri cum ca s-ar sparge/fura de prin masini]

multumesc anticipat pentru raspuns

[05.04.11 12:06:48]

masina va fi in siguranta, daca platiti parcarea. statiunea linistita, mult prea linistita, mancarea cam de nota 7, pe o scara de la 1-10 (gustari la piscina, bauturi de la dozator cate vrei, pui la pranz, pui seara, preparate din carne tocata la fel), camere curate, serviciul cleaning inexistent, lucratorii de la hotel idioti si barfitori. posibilitati restranse de a va distra. incercati tavernele din apropiere sau cele din alte statiuni. in rest... cu d-zeu inainte si sa aveti concediu placut!

[05.04.11 12:16:23]

politia bulgara este ok. ne-a oprit de cateva ori atat in drumul nostru spre corfu, cat si in apropiere de albena. nu am avut probleme, de genul celor intalnite de alti colegi care isi scriu opiniile pe acest tip de site-uri. nu ne-au cerut spaga, nu am luat amenzi, nu ne-a fost sparta masina. eu am un peugeot negru 206, probabil era prea ieftin pentru ei, desi eu am vazut numai rapciugi de masini pe acolo, doar arar masini de lux, si nu prea ale lor, ci ale romanilor nostrii. parcarea este 5 leva pe zi si trebuie platita cand ajungeti, daca nu, riscati sa va blocheze personalul hotelier masina sau daca plecati undeva, la intoarcere sa nu mai gasiti loc de parcare. daca aveti achitata parcarea, va veti gasi locul intact si nu veti avea probleme, ca, acelea de care va temeti. este o parcare pazita.

[05.04.11 12:28:11]

@abmbuc, am sters restul intrebarilor identice puse in toate topicele unde (inca) nu primisesi raspuns. Ca sa nu mai fie nevoie sa faci SPAM, te informam ca exista posibilitatea postarii acestui gen de intrebari in pagina hotelului, direct, si toti cei ce au scris ceva aici (si au ramas abonati la postarile acestea) vor fi instiintati despre dorinta ta de a fi informat. Si, cu siguranta, unii iti vor raspunde.

Pentru conformitate, am mutat eu intrebarea aici.

[05.04.11 12:53:37]

eu doar am raspuns unui set de intrebari venite din partea unui alt user nu a postat nici o intrebare.

[05.04.11 13:47:54]

@aimee, daca citeai cu atentie mesajul meu anterior, ai fi vazut ca nu tie ma adresam, ci celui/celei care a pus intrebarea la care ai si raspuns, de altfel. Scrie chiar la inceput, dupa semnul [@], conform uzantelor internaute...

abmbuc*, aimee, fluturas1*, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂAhilea Hotel: