ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010
ÎNSCRIS: 30.08.10
AUG-2010

Pensiunea Mai / Scump domne, scump... !!!

Cand mergi la munte si stai la hotel, iei pranzul pe unde apuci. Daca esti cazat la Paltinis, iei pensiunile la rand. Toate au mancare buna si indestulatoare.

Ne-am oprit la Pensiunea Mai pentru ca scriau mare la intrare ca aveau pastrav proaspat. Intram, ni se ofera meniul si ne uitam direct la pastrav. 9 lei suta de grame. Cat poate fi de scump? ne-am zis. Stateam la masa pe terasa si ne uitam cum undeva mai in spate, un angajat prindea pastravii dintr-un bazin, ii pregatea si ii punea la gratar.

Mai luam o ciorba, o carafa mica de vin, o portie de legume la gratar si una de cartofi si asteptam pestele. Din tot ce am spus, am luat cate o singura portie. A nu se intelege cumva doua.

Au fost deliciosi, ce-i drept, dar 2 pesti au costat peste 70 de lei... Plus o inghetata si o clatita cu inghetata, am ajuns pe la 120 ron. Gustoasa mancarea, insa la pretul asta, asta a fost prima si ultima oara cand am mancat la Pensiunea Mai.

Trimis de varzuca in 30.08.10 17:55:15

VIZUALIZĂRI: 1982 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (varzuca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

alinutzza140*
[30.08.10 17:58:11]

Bine te-ai alaturat comunitatii @varzuca. Ce mai conteaza ca e scump daca ai fost multumita! Glumesc desigur )).

recul*
[30.08.10 18:11:42]

da, cam mare pretul. dar se poate si mai rau, daca nu ma crezi mergi si incearca restaurantul grota miresei din slanic prahova!

bine ai venit in gasca!

[30.08.10 21:36:47]

bine v-am gasit! am consultat acest site inainte sa plec in concediu si chiar am tinut cont de povestile voastre. sper ca si ale mele vor folosi cuiva

Diaura*
[30.08.10 22:59:01]

Bun venit varzuca.

Sa stiti ca se poate si mai bine. Am fost 2 zile la Cheia. 6,5 lei / 100g de pastrav la gratar. La tine a fost cu 50% mai scump, ceea ce mi se pare mult avanad in vedere ca provenea in ambele locatii din iazul propriu.

[30.08.10 23:46:36]

multam de pont. nu stii o pastravarie mai aporape de Bucuresti? s-a cam terminat vacanta si a venit toamna...

Diaura*
[30.08.10 23:48:02]

Acum pe loc nu stiu alta decat cea de la Cheia .Dar ma interesez si anunt .

mocanudonald*
[18.09.10 00:34:46]

saracul pastrav proaspat... sunt localnic cunosc patronii si pe fiul lor vedeta mastodont ca si parintii... acolo se fura la greu oameni buni... stiti de ce a costat peste asa scump? ce nu v-au spus este ca 9 lei este 100 gr crud... asa ca atunci cand vi l-au adus 500 gr erau de fapt 250 pt ca scade jumate la preparare... deci calculeaza ca de fapt ai dat nu 9 lei pe 100 gr ci 18 lei... ha ha ha... si pastravul nu era proaspat... ce vedeati voi era proaspat... ajungea in bucatarie unde bucatarul scotea pastravi din congelator ca aia vii sunt depusi intr-un bazin mic in bucatarie iar cand nu sunt clienti iau drumul bazinului exterior. pastravul dupa ce face cateva drumuri de astea este gasit dimineata mort, luat, curatat si congelat si serviti pe post de proaspat... ha ha ha... am fost bucatar sef acolo o perioada si cunosc politica patronilor

[18.09.10 15:24:46]

peste congelat sau nu, un lucru e sigur: nu o sa mai intru niciodata acolo, desi, dupa cate am vazut, patronii nu duc lipsa de clienti. terasa era plina la pranz, in mijlocul saptamanii. noi ne-am dus la receptie si am vrut sa vedem ce preturi au pt 5 margarete. Si nu ne-a placut, de cand am intrat, mocheta ponosita de pe holuri. Am aflat ca preturile le depaseau pe cele de la hotel Cindrel, din Paltinis, iar conditiile nici nu se comparau.

mocanudonald*
[16.05.11 19:47:11]

pai nici la hotel cindrel nu ai alte conditii si pe deasupra preturile sunt la fel de mari si nejustificate. e drept ca sunt multi turisti care vin acolo... si la fel de drept pentru prima si ultima oara. in general acolo sunt duse neamurile care trebuie sa faca cinste... e bine de mers acolo daca masa este moca si in felul asta nu ai de ce sa mai bagi in seama toate neregulile ca in fond nu platesti tu. ma gandesc ca ati observat ca mai toate preparatele de la pensiunea mai au denumiri de genul... escalop a la mai, turnedo a la mai, gordon bleau a la mai... stiti de ce? in momentul in care faci o sesizare ca ti s-a adus altceva decat escalop sau turnedo sau altceva, si ca ai mai mancat in alte restaurante da nu era asa... ti se va raspunde ca e normal ca la ei asa se fac si de aia se numesc toate a la mai. bucatarul de acolo habar nu are cum se fac retetele originale. in plus de asta nu stiu de unde 5 margarete... poate din poiana sau atatea stele verzi vede patronul de acolo ca ceea ce nu stie dansul este ca prima data are nevoie de gaz si canalizare apoi are nevoie de cel mult 30%lemn in constructie iar el epaseste cu mult 60% asa ca in standarde de 5 margarete a picat testul cu brio. pos-ul nu va functiona niciodata deoarece in zona nu este retea de internet iar wirelesul folosit de ei nu face fata. sunt extrem de multe nereguli acolo asa ca toti vor face ca tine... vor merge o data si atat

[09.11.17 19:44:37]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Mărginimea Sibiului?, MĂRGINIMEA SIBIULUI" (deja existentă pe sait)

alinutzza140*, Diaura*, mocanudonald*, recul*, varzuca
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Mărginimea Sibiului?: