ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010
ÎNSCRIS: 26.09.08
AUG-2010

Plajele din zona Ulcinj

Eli Fara - Kur nata Korcen e mbulon

muntenegru are aproximativ 150 km de litoral in mare parte, dupa cum am vazut eu, plaje cu pietris (becici, budva, sveti stefan, sutomore) dar si plaje cu nisip fin in partea sudica. in zona ulcinj exista o plaja mica cu nisip fin (mala plaza) cam de trei sute de metri chiar in golful din oras dar aceasta plaja este supraaglomerata in timpul sezonului iar la sfarsitul zilei este sufocata de gunoaie cu toate ca in fiecare seara plaja este curatata. avantajul acestei plaje este pozitia ei centrala si terasele si magazinele apropiate de plaja cu preturi mici. de exemplu o cafea era 50 centi (cafeaua e facuta in niste ibrice micute pe nisip fierbinte), un kebab 2 euro (am gasit kebab ca la mama lui din carne de vita) iar o bere de 330cl 60 de centi (bere "peja" made in kosovo), o bulina de inghetata delicioasa era 50 de centi iar o felie de "burek" 1 euro ( placinta locala cu carne sau cu branza sarata) mi-a placut foarte mult corectitudinea cu care erai servit atat la calitatea cat si la pretul produselor. preturile sunt in euro deoarece aceasta moneda circula in muntenegru asa ca nu sunt probleme cu schimbul valutar.

in schimb la vreo trei km de oras se afla plaja mare (velika plaza) o plaja superba de vreo 13 km cu nisip ireal de fin care se intinde pana la granita cu albania si se termina cu o plaja celebra de nudisti numita ada bojana. plaja mare este mult mai curata si mai bine intretinuta, posibil si din cauza ca multe portiuni de plaja sunt concesionate. plajele private au nume pompoase precum copacabana, bora bora iar sezlongurile si umbrelele se inchiriaza incepand de la 2 euro de pers/zi preturile fiind ceva mai mari ca la plaja din oras. plaja este ideala pentru copii deoarece chiar si la 20 m de mal apa nu trece de 10 cm adancime, de altfel am vazut foarte multe familii cu copii mici. erau si cateva locuri de joaca pentru copii. noi am venit cu autocarul firmei pana la plaja dar am intrebat un taximetrist care mi-a spus ca ma duce cu trei euro de la hotel pana la velika plaja.

mai exista un fel de plaje private improvizate pe malul abrupt de stanca pe platforme de beton si cu pontoane pentru intrarea in mare. acestea au avantajul unor peisaje superbe si nu sunt asa de aglomerate dar nu sunt accesibile familiilor cu copii si celor mai in varsta. si acestea erau destul de murdare. de altfel mizeria aceasta omniprezenta in zona ulcinj este aspectul cel mai deranjant si strica foarte mult la impresia generala. din aceasta cauza impresia generala nu trece de 85 % grad de satisfactie altfel plaja , apa marii, peisajele si serviciile sunt foarte bune. apa marii era foarte curata si putin mai rece decat ma asteptam cu toate ca in aer erau 32 - 35 grade si era sfarsitul verii.

Trimis de petrus95 in 30.08.10 17:40:00

VIZUALIZĂRI: 5938 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (petrus95); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 alta plaja printre stanci. pitoresti dar cam abrupte
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 1900 PMA (din 5 voturi)

mariana [30.08.10 19:01:39] »

Lasand la o parte curatenia, ai dreptate si dupa mine in Muntenegru aceasta este o statiune unde poti spune ca este mai ieftin dealtfel singura (cred eu).

webmaster13 [30.10.10 20:31:39] »

Am atasat aceasta melodie, este in limba albaneza, limba des auzita in Ulcinji! Sper sa va placa!

mariana
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ulcinj: