ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 26.04.10
AUG-2010

Doua castele de vis: Hohenschwangau si Neuschwanstein

In vara aceasta am ajuns si eu la aceste doua frumoase castele care merita vazute. Noi am fost cazati in Piesendorf, Austria si deci pana in satul Schwangau (satul Lebedei) am facut vreo 4 ore, distanta fiind de aprox 250km, iar drumul fiind destul de aglomerat.

Pentru cei care merg cu masina vor descoperi ca sunt cateva parcari mari la baza drumului ce porneste spre casa de bilete. Parcarea pentru masini costa 4.5 euro pe zi. Si apoi la casa de bilete inarmati-va cu rabdare. Nu stiu daca tot timpul este asa, dar noi am prins o coada de vreo jumate de ora. E drept ca se avansa destul de bine nu ca la noi si aveau in jur de 6 case de bilete deschise. La casa de bilete cand ajungeti trebuie sa va hotarati daca doriti sa vedeti ambele castele sau doar unul dintre ele. Noi am optat pentru ambele. Acest tip de bilet se numeste "Königsticket" sau "King's Ticket" si costa 17 euro pentru adulti, 15 euro pentru studenti si pensionari, iar pentru copiii sub 18 ani este gratuit. O alta poveste este cea cu intrarea. La ghiseu veti fi intrebati in ce limba doriti sa aveti turul. Noi am optat pentru engleza si am luat putin teapa. Fiti atenti deoarece tururile se fac numai cu ghizi acestea fiind afisate si nu veti putea intra inainte. Adica daca optati pentru un anumit tur nu va veti putea schimba biletele si nici nu veti putea intra mai repede de ora care e scrisa pe bilet. Si daca optati pentru audioghid, la fel este. Si de ce am zis ca am luat teapa? Pentru ca am asteptat aprox o ora sa ne vina randul sa intram in Hohenschwangau. Si inca o problema: nu se fac poze deloc in castele. Nu stiu daca era vreo taxa separata pentru poze, cert e ca in interior nu am facut nici o poza si nici nu am vazut pe nimeni sa faca. Orele de vizitare din cate tin minte sunt intre 9 si 18 vara si intre 10 si 16 iarna.

De la casa de bilete ne-am indreptat spre castelul Hohenschwangau. Cateva date despre acest castel. Castelul este pentru prima data mentionat in secolul al 12-lea. Pana in 1535 a fost in posesia cavalerilor din Schwangau. In decursul urmatoarelor decenii a fost aproape complet distrus de razboaie si lasat in paragina. In 1832 printul Maximilian al Bavariei dobandeste castelul si il reconstruieste in stil neo gotic potrivit planurilor originale. Familia roiala a folosit acest castel ca si resedinta de vacanta, iar aici si-a petrecut copilaria Ludovic al II-lea al Bavariei. Din anul 1928 castelul este in posesia Wittelsbacher Ausgleichsfonds. Vizitarea castelului dureaza aprox 35 minute. Castelul Hohenschwangau este pe un deal, iar Neuschwanstein pe un alt deal. Deci am coborat dealul pe care se afla Hohenschwangau si de aici aveti cateva posibilitati: se poate merge pe jos (cred ca aprox 40min), se poate merge cu autobuzul - 2.6 euro biletul dus-intors, sau 1.8 euro urcare, 1 euro coborarea, biletele se iau de la statia de autobuz de langa hotelul Lisl - si se mai poate merge cu trasura - urcare 4 euro, coborare 2 euro.

Noi am optat pentru autobuz. De amintit este ca autobuzul nu te lasa chiar la intrarea castelului Neuschwanstein. El are statie la Marienbrucke sau podul Mariei. Merita si plimbarea pe Marienbrucke pentru cei care nu au rau de inaltimi si nu se tem de un pod cu prea multi oameni pe el :) De la statie pana la intrarea in Neuschwanstein a fost o plimbarica de vreo 10 minute. Si acum cateva date despre castelul Neuschwanstein. Acest castel este cel care a inspirat constructia Castelului Frumoasei din Padurea Adormita a lui Walt Disney. Neuschwanstein fost construit intre 1869 si 1886 de regele Ludovic al II-lea al Bavariei sau Regele Lebada in stil medieval. Este cel mai renumit castel dintre cele trei construite de Ludvic: Neuschwanstein, Linderhof si Herrenchiemsee (pe care l-am vizitat anul trecut), dintre cele trei doar Linderhof a fost complet terminat, iar Ludvic chiar a trait acolo. Neuschwanstein este impresionant deoarece este un castel foarte modern pentru vremea sa, adica are apa potabila la toate etajele, iar apa de la toalete se trage automat. De asemenea mai exista si un sistem de aer conditionat cald si un sistem de apa calda pentru bai si bucatarie. Daca doriti sa fiti impresionati, aflati ca in acest castel a fost construita o grota artificiala, care original continea lumini colorate si o cascada. Ideea grotei a fost inspirata din opera Tannhäuser a lui Richard Wagner. De asemenea in tot castelul se vor gasi motive din operele lui Wagner, acesta fiind unul dintre musafirii preferati ai regelui. O alta incapere impresionanta este o sala de concerte special realizata pentru concertele lui Wagner. Aceasta incapere este bazata pe opera Parsifal si Sfantul Graal a lui Wagner, in spatele asa zisei scene este pictata padurea fermecata care imprejmuieste castelul Sfantului Graal. Pictura are ceva aparte deoarece daca te uiti la ea ti se pare ca pasesti in padure. Din pacate aceasta sala de concerte a fost terminata dupa moartea regelui, dar este folosita si in ziua de azi ca si sala de concerte.

In concluzie, doua castele fermecate ce merita vizitate. Dupa parerea mea merita vizitate toate cele trei castele ale lui Ludvic al II-lea. Eu sper sa ajung sa vad si Linderhof.

Trimis de RalucaF in 30.08.10 16:50:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 8858 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RalucaF); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 podul Marienbrucke

mariana
[30.08.10 18:15:19]

Ti-au placut candelabrele si mobila din dormitor, ce lucratura in lemn?

RalucaFAUTOR REVIEW
[30.08.10 23:08:35]

Putin cam vag Mariana...la care din castele te referi?sau pt amandoua e intrebarea?Mi-au placut mult castelele din toate punctele de vedere doar ca sunt dezamagita ca nici germanii nu au fost in stare sa le termine chiar daca omul care a visat acest castel a murit. Cred ca atunci ar fi avut un impact mai mare.

Plus ca nu pot compara aceste castele cu cele ale francezilor sau ale englezilor. Pe mine de exemplu m-a impresionat mult mai tare Buckingham-ul sau Versailles-ul din punct de vedere al candelabrelor si al lucraturilor sau al mobilierului, dar si cele din Germania sunt frumoase.

Asa ca totul e relativ.

sandu.53
[30.09.10 19:20:35]

am dat mai mult din intamplare de review-ul tau... foarte frumos scris iar fotografiile o adevarata incantare! si uite cu mare intarziere 400 puncte pleaca sa se adune la lelelalte. felicitari!

aladinus05
[01.10.10 20:40:19]

Am mai scris si la CASTELELE BAVARIEI... Ca un sfat (acum depinde de fiecare): am regretat vizitarea interiorulul castelului Neuschwanstein! Vazand frumusetea dumnezeiasca (asa cum spunea si Michi) a peisajului in care este asezat castelul am crezut ca si interorul e pe masura. Am asteptat 1 ora si jumatate in aprilie (vara se asteapta mult mai mult) am dat 9,4 euro, parca, pe care i-am regratat amarnic. Tot interiorul castelului a fost surprins in cele cateva poze postate aici de Michi. Atat e de vizitat: 3-4 camere! Priviti pozele si considerati ca l-ati vizitat! Mi s-a facut brusc dor de Peles. Interiorul Pelesului e muuuuult peste interiorul Neuschwanstein -ului (parerea mea). Din cele 40 de minute dedicate vizitarii castelului, cam jumtate se pierd pe coridoare asteptand ca grupul de dinainte sa se indeparteze. Asadar: vizitati Neuschwanstein pe dinafara, faceti poze (oricum e cea mai fotografiata cladire din Europa), bucurati-va de peisaj, insa pastrati cei 9,4 euro pentru vizitarea Pelesului!

[01.10.10 20:56:37]

sper sa placa melodia atasata!

RalucaFAUTOR REVIEW
[04.10.10 14:35:10]

Problema castelului Neuschwanstein e ca nu este terminat. La fel la vizitarea castelului Herrenchiemsee ramai putin dezamagit mai ales daca ai vizitat palatul Versailles, cel dupa care se spune ca a fost facut. Iti dau dreptate ca peisajul e fermecator, dar daca ajungi pana acolo cred ca trebuie sa incerci si castelele. Nu se vor ridica la nivelul Pelesului, asa cum Pelesul nu se va ridica la nivelul Versailles-ului sau Buckingham-ului.

Multumesc pentru melodie webmaster.

aladinus05
[04.10.10 17:59:46]

Sunt de acord cu tine. Am scris ca depinde de fiecare... Insa din grupul nostru toti am regretat vizitarea interiorului. Nu neaparat banii i-am regretat, cat timpul pierdut. De frica sa nu ne treaca randul, am stat langa castel.

Am descoperit apoi ca se putea ajunge la podul acela de unde se vedea priveliștea superba. Ne-am dus in graba, cu limba scoasa, am făcut poze, apoi... repede sa nu ratam intrarea. Faassssss! Asteptarile fiind foarte mari si dezamagirea a fost pe masura! RECOMAND DIN SUFLET BAVARIA!

florintoma
[20.11.11 23:54:49]

Nu cred ca poate sa-ti para rau daca ai vizitat interiorul castelului si eu am fost placut impresionat! Am vazut si Pelesul de cateva ori, dar nu prea se leaga... Sunt f. multe de vizitat, dar iti trebuie calmul si ragazul necesare. Sa nu-i criticam noi pe nemti- e parerea mea umila si o sa incerc un review... ajutator.

[05.09.16 17:57:06]

Mutat în rubrica "Castelele Neuschwanstein [Fusen] şi Hohenschwangau, SCHWANGAU" (nou-creată pe sait)

aladinus05, florintoma, mariana, RalucaF, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂCastelele Neuschwanstein [Fusen] şi Hohenschwangau: