ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 07.04.09
AUG-2010

Vizita la ZOO Nyiregyhaza

In ultimul timp, orasul Nyiregyhaza si mai exact zona Sóstógyógyfürdő a devenit una din cele mai populare destinatii turistice din nord-estul Ungariei si nord-vestul Romaniei si nu numai. Aici veti gasi o minunata gradina zoologica, complexul balnear Sóstógyógyfürdő - info: click aici sau click aici, un frumos lac, un muzeu al satului si numeroase posibilitati de cazare.

Asa ca profitand de ultima zi de concediu din aceasta luna, ne-am indreptat spre Nyiregyhaza cu gandul de a vedea gradina zoologica de aici si despre care am auzit doar aprecieri pozitive, vezi si impresiile postate de @ionescunic: click aici.

De la Oradea si pana la ZOO sunt aproximativ 128 de kilometri, cu unele portiuni mai proaste intre Debrecen si Nyiregyhaza, portiune de drum unde veti intalni si numeroase limitari de viteza datorita lucrarilor de reabilitare a drumului. Daca doriti sa evitati lucrarile de aici, se poate alege sa strabateti aceasta distanta pe autostrada, facand in plus aproximativ 40 de kilometri.

Gradina zoologica este situata intr-o frumoasa padure de la marginea orasului, ocupand o suprafata de aproximativ 30 de hectare si adapostind peste 3500 de animale, din peste 300 de specii. Programul de vizitare este intre orele 9.00 si 19.00 in timpul verii si 9.00 - 16.00 in timpul iernii, eu personal recomand sa se ajunga aici cel tarziu la ora 11, ora locala, pentru a avea suficient timp pentru a va putea bucura pe indelete de animalele de aici. Pretul unui bilet de intrare pentru adulti este de 2200 de Ft - aproximativ 34 de lei, iar pentru copii, pensionari si studenti (in baza unei legitimatii de student), pretul fiind de 1700 de Ft - aproximativ 26 de lei. Exista si diverse optiuni pentru grupuri organizate sau pentru familii cu copii - bilete familiale care sunt intre 5800 si 8400 de Ft.

In interiorul gradinii zoologice veti gasi localuri unde veti putea servi masa, cu preturi pentru toate buzunarele (atentie, bauturile racoritoare sau apa sunt in general cu preturi mai mari), loc de joaca pentru copii, un numar de dresura cu lei de mare, multe spatii de odihna cu bancute si mese (am vazut multe persoane care-si aduceau pachete de acasa si le consumau aici), toalete, tonete cu inghetata (delicioasa), o scoala a padurii, unde se tin diverse cursuri in special cu ocazia unor zile aniversare cum ar fi Ziua Pamantului si chiar un hotel - Hotel Jungle, despre care gasiti detalii aici: click aici.

Gradina zoologica este impartita in mai multe sectoare, pentru a putea reliefa cat mai bine specificul divers al diverselor zone ale planetei noastre.

Zona arctica - zona situata imediat la intrarea in parc, pe partea stanga, unde veti intalni si bazinul cu lei de mare, unde se tin si spectacole zilnice, dar si ursi polari, pinguini sau reni.

Aquarium/Piramida verde - este o frumoasa constructie care adaposteste exemplare din flora si fauna marilor tropicale si temperate. Un important punct de atractie aici il constituie bazinul rechinilor, care adaposteste cateva exemplare frumoase de rechin de recif, precum si frumosi pesti colorati intalniti in aceste zone. In acvariile de aici veti intalni pisici de mare, pesti tropicali frumosi colorati, diversi serpi boa, varani, caimani, diverse specii de papagali si maimute, etc. Langa piramida verde este si spatiul destinat elefantilor asiatici si urangutanilor.

Mergand mai departe veti trece pe langa rinocerii indieni, iaci si camile aflati intr-un spatiu dedicat zonei asiatice, dupa care urmeaza traseul Tarzan. Acesta va va purta pe langa casa africana unde veti putea admira girafe, zebre, in timp ce pe partea dreapta veti vedea fazani, gorile, leoparzi, gheparzi, pasari flamingo, pelicani, crocodili, traseul terminandu-se in spatiul dedicat tribului Masai si al leilor, perfect amenajat pentru o cat mai buna observatie asupra acestora. In apropiere pot fi admirati si jaguarii.

Panorama Africana - este spatiul aflat in continuarea traseului african, aici putand admira hipopotamul pitic, dromaderi, strutul, diverse specii de maimute, antilope, papagali, etc.

Plimbarea continua pe langa o mica ferma cu diverse animale domestice: oi, capre, gaini, porci, cai, etc. , dupa care veti ajunge in zona dedicata bazinului Carpatin unde atractia principala o constituie o familie de ursi bruni, dar si lupi, caprioare si cerbi, pasari specifice acestei zone, rasi.

America de Nord - aici veti putea admira bizoni, pume, lupi, castori, iar in apropiere de bazinul carpatic o frumoasa familie de tigri siberieni.

bazinul Australian - unde veti gasi canguri, pasari emu si diverse specii de pasari specifice acestei zone.

Spatiul central a gradinii zoologice adaposteste spatiul dedicat tigrilor albi, casa Americii de Sud unde printre altele veti putea admira anaconda, papagali, maimute; padurea maimutelor (din pacate cand am ajuns noi era deja ora 17, ora la care aceasta se inchidea); casa tropicala si casa pasarilor; precum si spatiul destinat elefantilor africani.

Ca si concluzii:

- animalele dispun de spatii suficient de mari pentru a resimti cat mai putin efectele negative ale prizonieratului, marturisesc ca acestea se vedeau a fi foarte bine hranite si intretinute;

- intregul spatiu este conceput si gandit pentru o cat mai usoara, facila observatie a animalelor in ambientul lor;

- impresionant spatiul leilor, aproape ca te trec fiori, data fiind apropierea de ei;

- foarte multe animale in spatiu liber sau aproape insesizabil ingradite, ceea ce te face de multe ori sa uiti ca esti la zoo;

- foarte reusite spectacolele de dresura cu lei de mare, dar si prezentarea unor animale diverse vizitatorilor in spatiu situat la intrarea in gradina zoologica;

- recunosc ca am vazut si animale triste sau iritate de prezenta sufocanta a turistilor, ghepardul fiind cel mai reprezentativ din acest punct de vedere;

Per ansamblu se poate spune ca a fost o excursie extrem de reusita pe care v-o recomand tuturor, eu sunt sigur ca voi mai ajunge aici, insa am un singur regret...

Oare la noi in tara cand voi putea vizita o gradina zoologica asemanatoare? Pana atunci o sa va las sa va delectati cu cateva poze de aici.

Trimis de danoradea in 30.08.10 16:31:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 10645 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 ZOO Nyiregyhaza - bazinul cu pinguini, jucausi tot timpul

presario [30.08.10 18:25:48] »

Excelent review, felicitari !

I-am tot promis la copil ca o sa il duc si tu incerci sa ma "convingi".

danoradea [30.08.10 20:12:07] »

Multumesc pentru aprecieri, sa stii ca trebuie sa-l duci neaparat, daca pe noi, niste adulti , ne-a fascinat, ce sa mai zicem de un copil...

creivean [30.08.10 20:12:45] »

Anul asta (vara asta) am văzut zoo de la Debrecen şi Budapesta şi aveam de gând să ajung şi la asta, mai ales că, am înţeles că-i cea mai mare/faină din Ungaria. Dar parcă a venit toamna prea repede. Mai vedem. Dacă nu, şi la anu' o găsim acolo.

danoradea [30.08.10 21:16:49] »

Din cate am inteles, gradina zoologica de la Budapesta este cea mai mare si mai frumoasa, cea de la Nyiregyhaza fiind a doua ca marime. Dar asa cum ii spuneam si lui @presario este un "must see", la vecinii nostri.

danoradea [31.08.10 18:31:35] »

As ruga un web sa ataseze urmatoarea melodie acestui review: click aici

webmaster10 [31.08.10 18:49:22] »

@danaoradea, pagina nu poate fi accesata, adresa este scrisa bine?

danoradea [31.08.10 18:54:12] »

Se pare ca site-ul trilulilu are ceva probleme, melodia care doream sa o postez este: Harry Belafonte - Banana Boat Song, poate ca vor corecta erorile din baza de date

webmaster10 [31.08.10 18:56:47] »

Atasat fondul muzical solicitat, fain.

Alina Morar [31.08.10 22:29:07] »

Cand? Niciodata. Daca vrei sa plangi de mila viziteaza un Zoo din Romania. Dupa ce am vizitat cateva, am jurat ca nu merg. Eu iubesc foarte mult animalele, dar ce este la noi la zoo...

Mie mi-a placut foarte mult cea de la Viena, la care am fost in 2008.

danoradea [31.08.10 22:49:35] »

@Alina Morar am fost si noi la gradina zoologica din Oradea (ultima data acum 4 ani) si fiind si noi iubitori de animale am suferit la cele vazute aici.

Sper sa ajungem si noi cat mai repede la cea din Viena si Budapesta despre care am auzit numai lucruri bune.

Alina Morar [31.08.10 22:52:50] »

La cea din Budapesta nu am ajuns, tot am lasat-o la urma, dar cea de la Schonbrunn este bestiala, este raiul animalelor, dupa parerea mea.

creivean [31.08.10 23:19:20] »

Dan,

Pe cea din Viena, am văzut-o şi noi în 2008, poţi citi şi vedea poze (34) click aici, iar pe cea din Budapesta am văzut-o de vreo 2 săptămâni, aşa că, stai aproape, în câteva zile, voi scrie despre ea.

luciaoradea [01.09.10 14:10:24] »

Ai un vot de la mine si cu el un superbonus!

Frumoase poze,merita drumul!

danoradea [01.09.10 18:38:20] »

Multumesc, intr-adevar merita drumul din plin, oricum el nu dureaza mai mult de 2 ore, iar recompensa este pe masura.

webmasterX [20.08.16 11:23:30] »

Mutat în rubrica "Zoo Nyiregyhaza, NYIREGYHAZA" (nou-creată, între timp, pe sait)

Alina Morar, danoradea, luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂSosto Zoo Nyiregyhaza: