ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010
    DIN: Craiova
    ÎNSCRIS: 27.08.10
    DEC-2007

Acasa in Atena

Abia am descoperit acest site, de accea nu v-am impartasit mai devreme despre vizita mea in Atena.

De ce am numit ''acasa''? Deoarece radacinile mele sunt in Grecia (strastrabunicul meu a fost grec dar in timpul razboiului a venit in Romania si din pacate a pierdut legatura cu rudele ramase acolo... deci... doar numele mi-a ramas ca amintire), visand inca de mica sa ajung sa vizitez pamantul stramosilor mei. Iata ca am reusit si sper sa nu fie ultima data.

Am plecat cu autocarul din centrul Craiovei la ora 8.30 am si am calatorit relativ confortabil cei cca 1000 km fara nicio oprire mai mare de cca 30 min (cea mai mare a fost in Bulgaria sa manance soferii). Deci, imediat cum am intrat in Grecia, parca si aerul era altfel, nu mai zic de toalete si de oameni... Am ajuns la ora 09-09.30 am in ziua a doua. M-am cazat la particular (rude) -deci nu am ide de preturi de cazare dar in ceea ce priveste mancarea, pot spune ca oscileaza de la restaurant la monastiraki unde poti manca mai scump sau mai ieftin. De exp daca alegi sa mananci o pita gyros- scapi f ieftin :) atunci era cam 2 euro parca... deci cam ca pe la noi dar mult mai gustoasa si sigura!

Eram nerabdatoare sa vizitez Acropole si chiar am reusit si am fost f incantata sa vad orasul de sus. Din pacare muzeul nu se putea vizita dar important este ca am reusit sa urc sa vad ruinele vechiului oras.

Craciunul l-am petrecut la Buzukya- asa se numesc la ei restaurantele (denumirea vine de la instrumentul de cantat numit buzuky). Se rezerva o masa de 4 persoane care atunci costa 200-300 euro (am uitat:() in care era inclusa o sticla de whisky, cola, prajiturele speciale de craciun, fistic si tartine cu diverse-caviar, branza... etc) si desigur si cantaretii pt k la ei se incheie contracte cu cantareti consacrati. Asa ca am fost placut surprinsa sa ii vad si ascult pe Ely Kokkinow, Nikos Kurkoulis si Natasa Teodorizou (sper ca le-am scris corect numele-nu mai verific). In viata mea nu m-am distrat mai frumos ca in acea noapte. Lumea se distra, fiecare pt el, nu ca la noi... sa vade ce si cum face... nu... acolo lumea se distra in adevaratul sens al cuvantului. Am urcat pe scena cu artistii, am facut fotografii cu ei, fara sa faca mofturi, ce sa mai... m-am simtit minunat. Am stat pana dimineata la 5 si nu as fi vrut sa mai plec dar eram franti... si se cam incheia show-ul. Asta a fost Craciunul (la ei se sarbatoreste mai cu fast decat anul nou).

Revelionul l-am petrecut pana la 12 acasa cu familia si prietenii apoi am plecat teleleu prin baruri si discoteci. Va inchipuiti sa umbli imbracata ca in restaurat si sa nu-ti fie frig, cand acasa era zapada pana la brau, o fericire sa te plimbi :). Pana la urma am intrat intr-o discoteca unde fetitele dansau pe masa iar noi am mai baut niste coktail-uri si am dansat dezinvolt fara sa-i pese cuiva... eram fiecare pt el... A doua noapte perfecta...

In timpul sederii mele acolo am mai vizitat Luna Park, un parc de distractii imens dotat cu tiribombe ce nu a vazut Romania :) si toate amplasate intr-un parc (la propriu).

Am fost si la cladirea Parlamentului si am fotografiat prietenosii porumbei si desigur am facut poze cu gardienii nemiscati :)

Am fost la sala polivalenta la meci de basket. O sala imensa (o sa vedeti in foto)

Am mancat in diverse locuri si peste tot era super... bine... aveam ghidul cu noi :).

Daca ajungeti in Atena, sa nu ratati cofetariile... sunt excelente prajiturile lor si tot ce este dulce/... :)

Suveniruri puteti cumpara din monastiraki, adica zona imediata Phantenon-ului dar daca la preturi mai mari, asa ca, daca aveti curaj si timp, puteti sa va avantati putin spre oras sigur gasiti magazinute cu preturi mai bune. : *

Distractie placuta!

Trimis de LoredanaG* in 30.08.10 13:58:51
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2553 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (LoredanaG*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 tartinele de la craciun

[30.08.10 14:44:41]

frumos scris. si eu imi doresc o excursie la Atena si sper sa ajung... daca poti revino cu detalii... oricum te felicit si iti acord puncte.

[30.08.10 15:56:02]

Multumesc frumos pentru aprecieri si pentru puncte.

Detalii doriti la ceva anume, sau in general?

Intrebati-ma daca va intereseaza un anume aspect si va voi raspunde in masura in care ma pricep...Cu bine!

[30.08.10 15:57:49]

Oricum, va doresc sa ajungeti cat mai curand, merita vazuta. Si sincer... nu cred ca o sa coste prea mult... sunt oferte la agentii, sigur!!

chelie_d
    [30.08.10 15:57:54]

stii cumva daca la stadionul echipei Olympiakos se face turul stadionului si cat costa ?

[30.08.10 16:02:57]

ma intereseaza ce ai mai vizitat, cat costa eventual intrarilela diverse obiective, cum este transportul inclusiv metroul in oras si cat costa, cat de sigur e orasul, cam cat ar costa o masa la restaurant... multumesc pt. raspunsul macar la o parte din ce se poate raspunde.

Si inca ceva... aici ne consideram prieteni si nu ne adresam la plural... si eu am invatat asta de la ceilalti de pe site.

Daca poti revino si cu alte review-uri pt. ca scrii frumos si placut.

[30.08.10 16:27:02]

Chelie, momentan nu am aceasta informatie dar promit ca o sa raspund curand.

[30.08.10 16:42:29]

Gata, am obtinut cateva informatii. Deci, nu exista bilet special de vizitare. Singura sansa sa il poti vedea este sa iei un bilet de intrare la meci care daca te intereseaza o sa aflu maine cat costa si sa te rogi sa nu nimeresti la un meci derby pt k nu ai sanse sa intri in stadion cu bilet pt ca este full ocupat de cei cu abonamente. Un abonament /an costa cca 500 euro.

[30.08.10 16:55:33]

Sandu, m-am conformat.

Daca ajungi in Atena, trebuie sa ai mare grija ca se fura la greu...

In platia Vatis, in ultima vreme, sunt multi drogati.

Pretul unui bilet este 1 euro si il poti folosi pt orice mijloc de transport in comun.

Pt o masa cu mancare si bautura tr sa aloci cca 25-30 euro/persoana la restaurant... asta daca nu alegi sa mananci o pita ghiro care este delicioasa-eventual alternezi... si costa doar 2 euro.

Poti sa cumperi diverse lucruri de la negri cu care te poti tocmi.

DIN CENTRUL ATENEI, de la Sintagma POTI SA MERGI CU TRAMVAIUL la plajele dinFALIRO, KALAMAKI, VOULA. Cea mai apropiata este la cca 40 min.

O sa mai revin cu detalii zilele urmatoare.

[30.08.10 19:11:41]

multumesc frumos, e mai mult decat bine si sper ca informatiile tale sa-mi foloseasca anul viitor.

[30.08.10 21:07:24]

Ma bucur ca ti-am putut fi de folos... cand mai am alte detalii, le postez... Sanatate multa!

chelie_d, LoredanaG*, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Atena: