ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010
ÎNSCRIS: 08.09.09
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 [ani]

DUNI - o destinatie deosebita pe cale de disparitie?

Buna ziua,

anul asta, un sejur reusit! fara medicamente, medici, stres, etc.

am regasit statiunea asa cum o stiam, curata, plina de verdeata, linistita, DAR calitatea turistilor mult sub nivelul marii. va rog sa ma scuzati, nu vreau sa fiu inteleasa gresit, insa m-am simtit umilita... detaliez mai tarziu.

sa incep cu inceputul:

- drumul: bun, putin aglomerat, pe ruta giurgiu-varna-burgas-duni. mare aglomeratie in frontiera, dar fara probleme cu vignetta asa cum am auzit. vreo 2 radare, dar vecinii bulgari care veneau din sens opus foarte draguti atentionau pe toata lumea :)

- hotelul: anul asta am ales belleville (anul trecut am stat la RMP) si bine am facut. camera identica cu cea de la royal - diferea doar culoarea mochetei, mare, curata si cu vedere spre mare - ce se putea vedea din mare peste varfurile copacilor :). nu stiu daca asa e tot hotelul, noi am avut ceva in pasaport pentru receptioner... liniste, umbra, perfect intr-un cuvant, din punctul meu de vedere mai bine ca la royal.

- lobby bar: nemaipomenit, spatios, aerisit, cu barmani care zambeau tot timpul, amabili, numai de bine despre ei. din nou mai bine la ca royal

- restaurantul: cred ca este singurul minus al hotelului. putin mai departe, cam 100m dar dimineata cand dai orice pt o cafea :) iti par cam 1 km. locul aduce putintel cu o cantina - curata dealtfel - cu marea majoritate a meselor de pe terasa dispuse in plin soare, deci inutilizabile la pranz. mai putin bine ca la royal, nu mai spun de marina care din punctul meu de vedere e nr 1 in resort din toate pdv. mancare buna, nu grozava - din nou diferente fata de marina (compar cu el pt ca are tot atatea stele).

si de acum aspectele negative::

n-am vazut asemenea risipa si lipsa de respect in viata mea, farfurii intregi de macare aruncate la cos, mizerie si pe masa si pe langa masa, intr-un cuvant jalnic. foarte elocvent mesajul care aparea cam peste tot in restaurant: " din respect pentru munca bucatarilor va rugam nu aruncati mancarea" si cu asta s-a spus tot. a fost un episod la marina, cand managerul de restaurant - asa scria pe ecuson - i-a facut observatie unei dudui ca luase vreo 7 banane pe o farfurie si a pus-o sa le puna la loc.

galagiosi, urlau unii la altii de la o masa la alta, vorbeau urat si din pacate romaneste. mai erau nemti, rusi multi si ei in gasti, dar n-am auzit urlandu-se in ruseste prin restaurant... urat

- plaja: incredibil, dar murdara. cosuri de gunoi peste tot, dar mucuri de tigara, samburi de piersica si servetele in nisip. noi am facut plaja in dreptul terenului de minigolf, era mai putin aglomerat. poate in fata la marina sa fi fost mai curat, dar acolo murdar.

- marea: calda si curata, daca presupunem ca pungile, doapele si alte hartii erau curate. din fericire doar spre mal, putin mai departe te puteai bucura de o baie de calitate.

- statiunea per ansablu: curata, o oaza de verdeata, toate conditiile pentru civilizatie. insa din nou unii se detasau... va intreb pe Dvs: vi se pare normal ca in dreptul unui wc - foarte curat dealtfel- langa o alee foarte circulata, sa-ti pui copilul sa faca pipi in iarba?

Ca o concluzie, frumos la Duni, sper din tot sufletul sa nu se deprecieze - sa ajung sa spun frumoasa statiune pacat ca-i locuita - si sa ramana aceeasi destinatie civilizata, curata, o alternativa reala la Turcia daca se prelungeste criza :)

Trimis de alecsa in 30.08.10 12:57:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena

VIZUALIZĂRI: 4229 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alecsa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotelul belville - vedere laterala

mirmicu
    [31.08.10 14:42:13]

Sunt de acord cu alecsa in totalitate:o statiune deosebita-pacat ca e populata de romani.Nicaieri nu am vazut un jaf si o nesimtire mai mare.Am fost si in alte tari, am fost si in Turcia la all inclusive dar asa ceva nu am vazut, probabil ca in Turcia ii mai cernea pretul, aici fiind pretul la jumatate si nivelul era pe masura.Imi e rusine sa spun ca sunt romanca.

Cat despre plaja am o parere putin diferita, poate pentru ca faceam plaja in alta zona, noi stateam intre piscina si mare chiar in dreptul MB si pot sa spun ca era foarte curat, poate datorita eforturilor depuse de angajati si pentru ca in zona respectiva erau straini mai multi.Am vazut angajati imbracati cu tricou si pantaloni scurti care mergeau prin apa si cautau gunoaieie.

In concluzie sa nu ne mai plangem ca suntem discriminati si ca nemtii sunt tratati mai bine.

Statistic s-a demonstrat ca un german consuma de 10 ori mai putin decat un roman la all inclusive pentru ca romanul mananca,nu mananca dar trebuie sa faca jaf.

In rest, recomand cu toata inima!!!

grecutheodora
    [25.11.10 15:58:02]

Buna ziua! Si eu sunt perfect de acord la absolut tot ce ai spus!!! Prima data am fost la Duni acum 6 ani (deci in 2004), cand complexul tinea de TUI Germania, iar apoi dupa cativa ani s-a renuntat la acest parteneriat. Eu m-am indragostit de aceasta statiune si abia asteptam vara ca sa revin, era oaza mea. Si am revenit an de an, am stat si la Marina Royal, si la Belville, si la Marina Palace, totul in afara de 2010. In 2009 deja lucrurile stateau prost. O data cu "despartirea"de gigantul Tui, serviciile au scazut calitativ. Mancarea putin mai proasta, in camere era deja nevoie de mici reparatii, in fine nu mai era ca la inceput. Pe langa serviciile fff bune de la inceput, am apreciat fff mult faptul ca majoritatea oaspetilor erau un model de buna crestere si bun simt, manifestat la masa, pe plaja, la spectacol, la bar, ORIUNDE! Nimeni nu te deranja cu absolut nimic. Majoritatea erau nemti, francezi, austrieci, cativa englezi. Singurii putin mai lacomi-rusii. Iar dintre romani, cred ca eram noi si inca 2 familii. Deci o raritate. Si este explicabil, in agentiile din Romania nu era prezent acest resort, noi am aflat de el de la cineva din Germania.

Toate astea se intamplau cand totul era inca bine si frumos. Dar panarama a inceput dupa, cand a inceput resortul sa fie introdus masiv in agentiile romane si asa s-a umplut de romanasii nostri pusi pe "distractie". Imi este rusine ca tb sa spun asta, dar si mai rusine mi-a fost cand eram acolo si vedeam cum se pot unii manifesta. Si ne mai intrebam de ce au altii asa o parere despre noi...

Absolut tot s-a schimbat! La masa pe langa nesimtirea de care s-a mai pomenit, risipa, era inevitabil sa nu auzi injuraturi, ragaieli, mame care nu isi pot controla copiii razgaiati sau pur si simplu indivizi care nu inteleg concepul de rand la care trebuie sa astepti ca sa iti iei friptura. Pe plaja la fel: din plaja imaculata pe care o stiam, a ajuns plina de gunoaie de tot felul si lista poate continua din pacate la nesfarsit, cred ca toata lumea a inteles imaginea de ansamblu. Faza cu mama care isi pune copilul sa faca pipi in iarba chiar langa restaurant, unde oamenii mancau, am vazut-o si eu. Si in plus si o individa care schimba scutece pe plaja. A fost dezgustator.

Iar aceasta invazie au simtit-o din plin si angajatii. Fiind clienta fidela, m-am imprietenit de-a lungul timpului cu animatori, barmani si chiar manageri. Erau si ei disperati de ce se petrece si cautau solutii. Plansele alea cu"nu faceti risipa"si alte avertizari de aceasta natura erau absolut inexistente acum cativa ani, din simplul motiv ca toata lumea respecta niste reguli tacite.

Avand deci experienta anilor anteriori, anul acesta a fost pt mine primul an Duni-free si nu imi pare rau, citind ce s-a scris pe site.

Imi pare rau insa pt ca este o locatie superba, cu servicii deosebite, umbrite insa de nesimtirea unora, care mai sunt pe deasupra si conationalii nostri.

Sper sa exise o solutie, insa la"populatia"actuala a statiunii, eu ma voi reorienta si vara viitoare. Numai bine alecsa si sper sa aiba un oarecare impact comentariile noastre!

connexul
    [08.02.11 23:06:04]

Salutare,

Confirm cele de mai sus, daca m-am simtit oarecum mandru ca sunt roman... a fost atunci cand am vorbit cu directoarea resortului sa puna acele instructiuni cu " din respect pentru munca bucatarilor va rugam nu aruncati mancarea"...

I-am recomandat sa puna informatia in toate limbile, dar la Romania sa bolduiasca... sa sara in ochi...

Mandru, este gresit scris... am ajuns de toata jena, ca popor... sa-i invatam pe altii cum sa se protejeze de jaful conationalilor nostri... care isi pun 3-4 farfuri ticsite pana sus... si gusta un pic dintr-una si restul la gunoi... ca s-a racit mancarea. Eu as zice ca educatia... cei 7 ani de acasa...

I love Duni... a fost al 3-lea an iar anul acesta ar fi al 4-lea... sper sa fie ok.

[14.05.11 22:12:36]

nu stiu daca pot da de tine prin acest ecou, sper ca da, pentru ca am vazut ca pleci in Grecia pe 02.07.2011 si as vrea sa intru in contact cu tine pentru ca plec in aceiasi perioada.

Daca da, te rog un mesaj pe manole_ovidiu72@yahoo.com

[22.05.11 21:32:03]

am primit mesajul de la dvs. insa nu mi-ati dat niciun detaliu = cind plecati, ora, traseul, daca mai merge cineva cu dvs.

noi suntem o fam din 2 adulti si un copil de 9 ani

imi cer scuze daca sunt prea insistent, dar va rog un mesaj pe acest site sau prin e-mail.

deoarece merg singur cu masina, am hotarit sa merg prin serbia si macedonia - mai multi km pe autostrada si astfel evit politia din bulgaria chiar daca fac 60 km in plus

pina acum nu am gasit pe nimeni care sa mearga in aceiasi perioadacu exceptia dvs.

astept un raspuns din partea dvs si va multumesc anticipat

alecsaAUTOR REVIEW
    [23.05.11 13:53:17]

sper sa nu se supere web ca suntem offtopic, in eu am pb cu yahoo si nu pot comunica deloc prin intermediul lui...

asadar propun ca pe viitor sa ne mutam cu mesajele la destinatia grecia/thassos...

am scris cate ceva la grecia/thassos/drumul spre thassos (parca) in legatura cu drumul - pornind de la impresiile deosebit de utile ale lui ionescunic, sunt multe raspunsuri pe care le poti gasi acolo, inclusiv indicatii privind traseul prin Bulgaria.

pe scurt, plecam in 02.07 din Buc prin Bulgaria cu oprire 1 noapte in Bansko asta pt ca avem un copil de 5 ani care ar suporta mai greu un drum de 12 ore cu masina.

avand in vedere oprirea intermediara, nu ne grabim cu plecarea, estimam undeva in jur de 7 dimineata plecare din Buc.

am auzit / citit despre intamplari cu politia bulgara insa speram sa nu avem pb. varianta Serbia-Macedonia ni se pare destul de complicata - mai ales ca plecam singuri, asa ca voi.

destinatia in Thassos este Skala Prinos.

[27.05.11 08:26:14]

im pare rau ca nu putem sa ne tinem companie reciproc

noi avem intrare pe data de 02.07. orele 14.00, asa ca trebuie sa plecam in noaptea de 01/02.07.

am hotarit sa mergem prin Serbia pentru ca drumul este jumatate pe DN, jumatate pe autostrada, adica in jur de 450 km cu 450. Prin Serbia si Macedonia merg cu aproximativ 50 - 60 km mai mult decit prin Bulgaria, dar am avantajul vitezei cu toate ca nu sunt un adept al acesteia

am hoinarit suficient de mult pe acest site si am citit foarte multe impresii de calatorie si am ajuns la concluzia ca drumul prin Serbia este cel mai eficient mai ales ca nu am fost niciodata in acesta parte.

eu va doresc vacanta placuta si drum bun si ne mai auzim cind ne intoarcem sa ne povestim peripetiile prin care am trecut

[27.05.11 08:30:20]

@alecsa & @manole_ovidiu72, aveti posibilitatea ca particularitatile/detaliile care nu intereseaza marea majoritate a utilizatorilor sa le schimbati prin intermediul mesageriei private.

fanespoitorul
    [16.07.12 16:36:28]

eu am fost anul acesta intre 7-15 Iulie. Inca sunt negru (de soare). Nu stiu daca numai noi suntem problema. Am vazut rusi care se comporta ca noi, care bagau mancare in sacose cu toate ca era cu nemiluita si destul de buna.

Iar despre ai nostri: intr-o seara la piscina de langa terenurile de tenis, stateam la piscina chiar pe primul rand de sezlonguri la bazinul cel mai mare. Majoritatea faceau bazine pe latura lunga. Au venit deodata 3-4 familii cu copii si au inceput sa se arunce in apa, sa tipe, sa se loveasca. Cineva a spus: "Cine e marlanetele care m-a lovit". Am plecat de la piscina si noi si inca 4 familii. Dupa ce am plecat pentru ei nu a mai fost distractiv si s-au dus la alta piscina. Parca vroiau sa demonstreze ce tare se distreaza ei.

Am evitat sa vorbesc romaneste. Datorita sotiei (blonda cu ochi verzi) barmanii imi raspundeau in rusa .

Credeam ca daca la Duni sunt preturi mai mari, se mai cern dintre mitocani. Totusi nu este asa. Intr-o seara la Amfiteatru s-a facut o sceneta despre romani. Concluzia: romanii sunt manelisti, cu burtoace, cu lantoace, care danseaza pinguinul si se lauda c-au fost in Bulgaria si au mancat pana au facut burta mare iar la sfarsitul distractiei se iau la bataie. Asta a fost sensul scenetei. Imi pare rau ca nu i-am inregistrat pe video. Despre nemti, francezi, etc nu si-au permis sa spuna ceva.

Astia suntem, asta este impresia pe care o lasam.

alecsa, connexul, fanespoitorul, grecutheodora, manole_ovidiu72, mirmicu
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Belleville Hotel: