ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUL-2010

Prima mea calatorie cu masina pe tren, prin tunel

15 IULIE 2010

LOTSCHBERG TUNNEL

Pentru a ne indrepta spre Zermatt, din Lauterbrunnen, am ales sa mergem prin tunelul Lotschberg. Altfel, ar fi trebuit sa ne intoarcem prin Grimsell Pass, desi era frumos, era prea departe.

Din Interlaken am trecut si pe langa Lacul Thun, la fel de frumos ca si Lacul Brienz. Pacat ca a fost innorat si nu se vedeau muntii acoperiti cu zapada. Si pe acest lac se practica multe sporturi nautice si am in fata un pliant, pe care doar acum acasa l-am vazut, despre existenta in zona a unei pesteri de genul Pestera Ursilor, de la noi, doar ca e mult mai frumoasa si in interior sunt cascade si lacuri. Aceasta pestera se numeste ST. BEATUS HOHLEN si dupa parerea mea este un MUST SEE. Adresa este aici click aici. Daca stiam de ea, sigur o vizitam. Nu stiu cum de nu am vazut pliantul.

Am trecut prin niste localitati frumoase de pe malul lacului, pana in Spiez, de unde am continuat la stanga spre KANDERSTEG. Foarte frumoasa si aceasta zona, pe care am admirat-o din mers.

Ajunsi la Kandersteg, totul a decurs foarte simplu si usor, credeam ca e mai complicat.

Am platit 20 Chf la un punct de taxare ca si pe autostrada, iar apoi ne-am asezat la semafor, unde am stat cateva minute.

Tunelul Lotschberg leaga localitatile Kandersteg si Goppenstein, facand legatura intre Berner Oberland si Valais. Acest tunel s-a construit destul de greu, au fost accidente grave, multe decese, dar pana la urma s-a inaugurat in anul 2007.

Calatoria dureaza 15 minute, timp in care nu vezi nimic, e intuneric, nu poti deschide geamul si vezi doar masina din fata ta.

Acest tren circula din 30 in 30 de minute, de la ora 5.50 pana in jur de ora 23, depinde de zi si cat de aglomerat e.

Din Kandersteg se mai poate merge prin tunel pana in Italia la Iselle. Calatoria dureaza 60 de minute si costa, pt masina mica, 90 chf, vreo cincizeci si ceva de euro.

Pentru cei pe care ii intereseaza despre calatoria cu acest tren, am in fata un pliant pe care l-am primit in momentul cand am platit biletul si va dau cateva detalii.

Pe ruta Kandersteg - Goppenstein preturile sunt:

Masina mica si caravana 20 chf, 13 euro, in cursul saptamanii, iar in week-end 25 chf, 16 euro

Pentru rulota se mai plateste inca 20 CHF, 13 euro, respectiv 25 chf, 16 euro

Pt remorca 15 chf, 9.50 euro, tarif unic toata saptamana

Motocicleta 15 chf, 9.50 euro

Bicicleta (oare cum stau aia pe bicicleta in tunel?) 8 chf, 5 euro.

Si lista continua pana la tiruri de 28 tone, unde pretul este de 190 chf, 121.5 euro.

Pe ruta Kandersteg - Iselle:

Masina mica 90 chf

Masina plus remorca 120 chf

Caravana 90 chf

Motocicleta 60 chf

Bicicleta 35 chf.

Dupa 15 minute, am ajuns la Goppenstein, am coborat in serpentine pana in Visp, iar apoi ne-am indreptat spre Zermatt.

Pentru mine aceasta a fost o experienta noua, pentru copil distractie, nu stiu de ce se amuza asa de tare in tunel si va recomand si voua sa scurtati drumul pe aici daca doriti sa ajungeti de la Lauterbrunnen la Zermatt, dar alegeti acest drum, numai daca ati fost, neaparat si la Grimsell Pass si Furka Pass.

Va urma...

urmatorul set de imrpesii din acest circuit il puteti gasi aici - nota webmaster

Trimis de Alina Morar in 30.08.10 11:35:40

VIZUALIZĂRI: 5265 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 LACUL THUN, PACAT CA VREMEA ERA URATA

[30.08.10 12:20:49]

Ptr mai multe detalii aici click aici

catalinalupu
[30.08.10 12:54:57]

vin cu primele puncte... dintr-un lung sir de voturi... asteptand fotografiile

mariana
[30.08.10 13:50:24]

Alina sper sa nu te superi ca mai vin cu cateva detalii. Valea Kandersteg este asemanatoare cu Valea Lautennbrunen dar la scara mai mica. Aici abea acum incep constructiile si amenajarile. Tot aici am vazut cea mai urata si veche instalatie de telescaun (asemanatoare cu cea de la Straja) de mi-a fost frica sa merg cu ea. In schimb panorama peste vale si munti este minunata. Restaurantul si terasa de pe munte erau inchise iar la 15-20 minute distanta este un frumos lac pe un traseu destul de usor.

Pe lacurile Brienz si Thun se pot face mici croaziere de cateva ore, apa are o culoare ireala. In Thun este un castel si multe terase pe malul lacului cu specific pescaresc, totul proaspat, preturi de elvetia.

Te asteptam cu continuarea traseului!

biancuta
[30.08.10 14:02:47]

Foarte utile amanuntele din acest review! Sper sa ajung si eu in Elvetia cat de curand!

[30.08.10 14:16:48]

Mariana, cum sa ma supar? Chiar te rog sa ma ajuti. Voi ati vazut mai multe.

Am vazut si eu vaporase pe aceste lacuri.

La pestera aia nu ati fost? Asa de faina pare...

mariana
[30.08.10 14:37:57]

Nu am fost la pestera, acum te aud pe tine. Probabil ca nici noi nu am vazut multe, acum cand ma uit in urma ma gandesc ca nici nu am apucat sa le savurez prea bine, am vrut sa vedem cat mai mult, timpul a fost limitat si preturile nu mai vorbim. Dar stii ceva cand o sa fim bogate tare o sa mai revenim si stam pana ne saturam de vizitat, ce zici merge?

creivean
[30.08.10 15:29:02]

Ce fain, vreau şi eu. Iar pozele, pentru unii pot fi mortale Dacă-s slabi de inimă.

danoradea
[03.09.10 11:45:34]

Ai avut norocul sa vezi cateva zone minunate, iar felul in care ei stiu sa modeleze natura pentru a ne scurta noua drumurile este extraordinar. Felicitari si un vot si de la mine.

presario
[03.09.10 11:55:51]

Foarte interesant ! Cam cati km se merge cu trenul pt acesti 20 CHF ?

[03.09.10 13:17:47]

Calatoria dureaza cam 15-20 de minute si sunt vreo 30 km, daca nu ma insel. Oricum pt mine a fost o experienta noua.

tache
[28.09.10 12:22:44]

Interventia mea tarzie, in raport cu data postarii review-ului, se datoreaza faptului ca am descoperit site-ul abia acum. Nu ma pot abtine sa nu spun ca mi-a placut mult modul in care ai descris periplul prin Elvetia si sinceritatea cu care ai facut-o. Povestea transmite, cel putin pentru mine, multa emotie si bucurie pentru clipa si locul descrise. Felicitari!

Alina Morar, biancuta, catalinalupu, danoradea, mariana, tache
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Elveția: