ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010
ÎNSCRIS: 10.04.08
AUG-2010

Un licar de speranta

Anul acesta am fost plecat 6 zile la bulgari, pe 26 iulie, iar in august, pentru ca mai aveam citeva zile de concediu m-am hotarit sa mai dau o fuga pe la greci. Cum amicii mei nu au putut sa mearga in aceiasi perioada cu mine, iar singuri nu prea era de mers, am hotarit sa mergem citeva zile la Mare Nostrum.

Am incercat sa gasesc citeva hoteluri de unde sa aleg ceva potrivit ca pret si servicii, si, pina la urma am ales Hotel Migador din Eforie Sud. Am ales cam in orb, fara sa gasesc vreo impresie postata pe vreun forum de calatorii, insa am avut noroc.

Am vorbit cu proprietarul la telefon cu o zi inainte sa plec de acasa, asa ca nu am dat nimic avans, totul rezolvindu-se telefonic. Pentru ca nu avea nici o camera dubla libera, am convenit sa stau o zi in apartament, si apoi cele 3 zile intr-o camera normala. Apartamentul costa 200 de lei, iar camera dubla 150. Zis si facut, am plecat miercuri dimineata pe A2, care nu a fost aglomerata, si cam in 3 ore eram la Ef. Sud.

Am gasit hotelul relativ repede, dupa ce am mai dat un telefon. Acum, in poze hotelul era ok, insa in realitate cred ca este mai bine. Nu este mare, dar e nou, cu mobilier nou, si vesela de calitate f buna, Camera, de fapt o garsoniera, mi-a intrecut asteptarile. Avea cam 32 de metrii, doua televizoare, AC, minibar, internet, asternuturi ok, cu exceptia pernelor care sint mici dupa gustul meu. De asemenea aveam si o miniterasa cu masa si scaune, iar marea se vedea f putin, deoarece eram la etajul 1. In hotel totul era curat, si mirosea f bine. Avea se asemenea o mica curte unde era o terasa si loc de joaca pentru copii.

In pretul platit intra si mic dejun continental, iar la restaurantul hotelului puteai sa maninci oricind la preturi rezonabile. In general merg in concedii la minimum 4 stele si aproape fara exceptie in strainatate, asa ca pot sa spun fara sa gresesc ca acest hotel are peste 3 stele. Camerele sint mari, la standard de 4 stele ca suprafata, si sint dotate corespunzator.

Acum despre masa: Micul dejun a fost ok ca si calitate. Ca si cantitate insa, lasa de dorit. Poate sint eu subiectiv, pentru ca am avut peste tot bufet suedez, dar cred totusi ca portiile ar mai trebui marite putin. O bila neagra ar fi faptul ca la copil nu i se dadea portie, ci doar cereale cu lapte. Asta cred ca ar trebui corectata, deoarece acolo unde copii sint cazati gratuit si nu se cer bani suplimentari explicit, primesc si ei mincare ca si adultii. Cel putin eu asa am vazut pe unde am fost. Insa e o chestie ce se poate corecta in viitor.

O foarte mare problema pe Litoralul Romanesc este mincarea. In general portiile sint mici, iar curatenia lasa de dorit, lasind la o parte faptul ca la pret sfideaza orice concurenta cu ghilimelele de rigoare. Aici am rezolvat problema mincind la restaurantul hotelului. Mincarea este f buna, iar portiile generoase pentru standardele romanesti. Totul se face pe loc, iar in fiecare zi se gateste o ciorba sau supa, care sint f gustoase si suficient cantitativ. Exista de asemenea meniul zilei, care este format din ciorba, felul 2, desert si salata. Pretul este de 25 de lei. In general tot ce am mincat a fost bun, curat si servit in vesela de buna calitate. Bautura este ok ca pret si varietate. Vinul case este f bun si costa 10 lei litrul.

Personalul este ok. Nu au mutre acre si isi fac treaba bine. Patronul munceste cot la cot cu ei, cine a fost prin Grecia la micile hoteluri familiale o sa recunoasca stilul. Mai era si o doamna, un fel de mina dreapta a patronului, care ne-a servit de citeva ori la masa, si pot spune ca ne-a multumit pe deplin. Era zimbitoare, baga copilul in seama, spunea mereu o vorba buna. Unde in Romania ati mai intinlit asa ceva?

Afara din hotel, jale mare. Plaja murdara, autoserviri imputite si locuri de distractie ioc. Preturile nici mai mari nici mai mici ca in alte locuri. Ce a fost bine, e ca puteam sa dam copilul in masinute in fiecare seara, iar asta era toata distractia.

De ce am ales Ef. Sud? Pentru ca nu e aglomeratie, pentru ca poti parca masina si sa pleci cind vrei fara frica ca te invirti dupa aia 3 ore sa gasesti loc, si pentru ca nu stai ca micii unii linga altii pe plaja. Pt familiile cu copii e ok, pt. tineri, e un loc unde nu au ce face.

O chestie interesanta, in hotel erau cazati multi oameni de virsta a treia din Polonia, care erau al doilea an aici. Probabil ca hotelul si baile de namol i-a determinat sa vina si a doua oara, pt ca statiunea e de toata jena. De asemenea cred ca erau oameni medii dpdv financiar, pt ca erau eleganti, si bine imbracati, deci puteau in mod sigur sa mearga in alta parte.

Cam asta ar fi. Am scris mai mult pentru ca am fost placut surprins ceea ce in tara noastra acest lucru se intimpla din pacate f rar. Probabil ca anul viitor voi pleca tot afara in concediu, dar, daca vin citeva zile pe Litoral, acest hotel va fi cu siguranta intotdeauna o optiune, chiar si numai pentru a lua masa in conditii omenesti.

A propos, la intoarcere a fost dezastru pe sosea. Am plecat pe la 1, si era bara la bara pina in Constanta. Asta fiind duminica.

Si inca ceva, pina la urma m-am inteles sa platesc 180 de lei pe zi, si am ramas in apartament. M-am aberat si eu putin. De asemenea distanta pina la plaja este cam 150 de metrii (ii faceam in 3 min), si este parcare proprie suficient de mare.

Cu bine.

Trimis de valdo in 30.08.10 10:31:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE SUD.

VIZUALIZĂRI: 2887 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valdo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

dartax [30.08.10 10:35:33] »

Adresa este: * * *

Admin [30.08.10 11:23:52] »

dartax: te-am avertizat DE VREO 5 ORI doar eu personal sa nu mai indici linkuri catre ALTE SITE-uri pe post de "adresa este" (in afara de site-urile web oficiale ale acelei unitati).

Se pare ca vorba buna nu tine, asa ca incercam prima sanctiune prevazaut de Regulament - cea mai lejera - cartonasul galben.

dartax
Alte impresii din această RUBRICĂMigador Hotel: